Jump to content

Hloverka Novak Srzić i Ozana Bašić Protiv Homoseksualaca-Da mogu tuziti?


anonimno

Preporučene objave

Procitajte ovaj clanak! Da li ih mogu tuziti? Ja sam homoseksualac i uvrijeden sam! Koja drzava!!!

 

Reakcija Pravnog tima Iskoraka i Kontre

 

Petak, 08 Srpanj 2005

Pravni tim reagirao je na sadržaje emisija "Dnevnik" i "Otvoreno" na 1. programu Hrvatske televizije dana 6. srpnja 2005.

Poštovani,

obraćamo Vam se kako bismo reagirali na sadržaje emisija "Dnevnik" i "Otvoreno" na 1. programu Hrvatske televizije dana 6. srpnja 2005. godine, koji su s obzirom na određene postupke novinarke Ozane Bašić i voditeljice Hloverke Novak Srzić, za sobom ostavio dojam duboke netolerancije, sadržavajući u sebi i elemente diskriminacije. Naime, novinarka Ozana Bašić tendenciozno je izjednačavala homoseksualnost s pedofilijom, a posebno smo zgroženi njenom uporabom termina "peder". Gđa. Novak-Srzić je dva puta, referirajući se na slučaj seksualnog zlostavljanja u odgojnom domu u Puli, upitala ravnatelja toga doma, kako je mogao povjeriti djecu osobi za koju "cijela Pula zna da ima homoseksualne sklonosti". Ona je u razgovoru s njime napomenula da je dotična osoba evidentirana kao počinitelj kaznenih djela i mogla je pitanje formulirati tako da se odnosi na kriminalne radnje te osobe, ali se učinilo kako je to sve svrstala u termin "homoseksualne sklonosti".

 

Pitamo se, ne smatra li možda gđa Novak-Srzić da su homoseksualne sklonosti kažnjive, pa joj otuda i razlog da na takav način postupa. Podsjećamo da je hrvatsko zakonodavstvo još 1977. godine revidiralo tadašnji Kazneni zakonik i isključilo homoseksualnost kao kažnjivo djelo, iako je, po nekoj, ne baš i razumnoj logici, uz posebnu kvalifikaciju bio inkriminiran nasilni protuprirodni blud muške odrasle osobe nad muškim djetetom, dok se isto nije primjenjivalo za žensko dijete. Kazneni zakon RH koji je trenutno na snazi ne čini razliku kaznenih djela spolnog odnošaja s djetetom ili drugih kaznenih djela protiv spolne slobode djece na osnovu seksualnih sklonosti, bilo počinitelja ili žrtava. Seksualno zlostavljanje nema dodatnu kvalifikaciju nečijom seksualnom orijentacijom.

 

Postupanje kojim se činjenje kaznenih djela protiv spolne slobode djece izjednačava s homoseksualnom orijentacijom, ne samo da je uvredljivo, nego kada se pronosi putem medija kroz svoj diskriminatorni rakurs, biva sredstvom koji potiče druge na diskriminaciju i, naravno, za sobom povlači i kaznenu odgovornost. Osim toga, odraz je omalovažavanja ljudi po osnovi njihove seksualne orijentacije i stvara okruženje u kojem je isto opravdano, ako ne i poželjno. Takvo okruženje protivi se civilizacijskim načelima ravnopravnosti u društvu i predstavlja istinsku degradaciju svih postignuća u zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

 

Stoga tražimo od gđe Hloverke Novak-Srzić i gđe Ozane Bašić kao i od HRT-a javnu ispriku, te jamstva da na isti način više neće postupati.

 

Srdačno,

 

Pravni tim Iskoraka i Kontre

 

U Zagrebu, 07.07.2005.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Ne mozete, jer nisu uvrijedile Vas ad personem vec su iznosile nesto omalovazavajuceg sadrzaja opcenito prema homoseksualnoj populaciji.

 

Ja sam, uzgred, napisao vecinu teksta u dopisu koji se citirali. U dopisu smo spomenuli kaznenu odgovornost da bismo gospodje novinarke samo upozorili na kazneno djelo iz cl. 174. st. 3. KZ, ali nismo nasli da bi obje ostvarile svojim postupcima, iako su postojali neki elementi, bice toga kaznenog djela. Stoga nismo ni uputili prijedlog za pokretanje kaznenog postupka nadleznom Drzavnom odvjetnistvu.

 

Bilo je i ranije takvih incidenata s HRT-om koje smo rijesili na nacin da smo zamolili Drzavnu pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova da uputi HRT-u preporuku da se u programskim sadrzajima ne postupa na diskriminatoran nacin u odnosu na spolnu orijentaciju. To je pravobraniteljica i ucinila. Ponavljanje starih propusta izravno je odstupanje od pravobraniteljicine preporuke. Pravobraniteljica o tome moze, u svojem godisnjem izvjescu, obavijestiti Sabor RH.

 

Posto je primila nas dopis, gdja. Novak-Srzic nazvala nas je i ispricala se te najavila javnu ispriku u slijedecoj emisiji Otvoreno, sto je i ucinila istoga dana.

 

Ubuduce se, ako budete imali kakvih problema zbog svoje spolne orijentacije, mozete obratiti Pravnom timu Iskoraka i Kontre na tel. br. (091)1680-668.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto se vi vrijedjate na riječ peder? Pa, homoseksualac i peder je jedno te isto i ako za sebe smatrate da ste normalni dio društvene cjeline onda bi vam trebalo biti apsolutno svejedno kako vas nazivali, pa čak i u tim okolnostima spoznaje da ste nekada bili dio propisa kaznenog zakona, koji se doduše mijenjao, ali ipak ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na pravnom fakultetu u predmetu sudska medicina učili smo da razlikujemo pojmove kao što je "pedofijija" i "homoseksualizam". Ili kako ih grci već pišu.

 

U svakom slučaju postoji bitna razlika a čini mi se da je riječ "peder" u našem društvu usmjerena na vrijeđanje homoseksualaca. Dakle, ne samo izražavanje vlastite, recimo mržnje, prema grupi ljudi već njihovim ponižavanjem vezanjem za spolnu ljubav prema djeci.

 

A ovo zadnje pripada, kako to vidimo u posljednje vrijeme upravo "običnim" ljudima - heteroseksualcima. Za koje nitko nije tvrdio da su homoseksualci.

 

Ironija prema onim koji koriste riječ "peder".

Međutim, davanje pogrešnog značenja riječima u odnosu na njihovo izvorno značenje, pripada vremenu u kojem živimo, od politike, prava pa tako i u ovom slučaju - medicine. Zato kada spominjete voditelje HTV-a, imam daljinski u ruci i više ne razmišljam kad vidim neke face ili čujem poznat glas na TV. ;-)

 

Čak je i Anić u svom rječniku, uvažavajući šatrovački jezik ovog podneblja riječ "peder" poistovjetio sa "homoseksulac".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Činjenica je da su stavovi sredine diskriminirajući u odnosu na homoseksualne osobe.Većina ljudi nikada ni neće shvatiti da homoseksualci žele isto što i svi drugi ljudi-ostvariti vezu i biti voljen.Zabluda da homoseksualci napastvuju malu djecu nespojiva je sa životom.Slušala sam svakakve komentare-da je to bolest, usporedbe sa alkolizmom, pedofilijom itd.U biti se radi o tome šta u spolnom životu više voliš.Mnogi homoseksualci shvate vrlo rano što su i znatan broj ljudi ima iskustva s vlastitim spolom.Žao mi je ljudi koji doživljavaju diskriminaciju.

 

 

Heteroseksualna osoba koja podržava homoseksualce

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pratio sam raspravu Europskog parlamenta, koja se u ponedjeljak odvijala u Strasbourgu, o izvješću Europske komisije o homofobiji u Europi. Većina zastupnika je u raspravi tražila veću zaštitu od diskriminacije i veću angažiranost u borbi protiv homofobije.

 

Jedna francuska zastupnica je na kraju svojeg govora ispričala priču jednog člana pokreta otpora koji je govorio o svojim iskustvima nakon II. svjetskog rata. On reče: "Kad su došli po mojeg prijatelja komunista, rekao sam da nisam komunist i odveli su ga. Kad su došli do mojeg susjeda ciganina, rekao sam da nisam cigan, i odveli su ga. Kad su došli po Židova rekao sam da nisam Židov, i odveli su ga. Kad su došli po mene, nije bilo nikog da me brani."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U općem govoru kojim se svakodnevno koristimo, razlikujemo uvredljive riječi kojima nekoga opisujemo... npr. Albanac- šiptar, Srbin- četnik (nije svaki s. i četnik) Hrvati-ustaše (pa nije svaki h.i ustaša), Hadezeovac-glupan, pa tako i homoseksalci- podrugljivo bi bilo peder.. Iako je riječ peder dosta česta, mnogi je izgovaraju a da pri tom ne žele uvrijediti osobe koje su homoseksualci, nego je to već (nažalost) stereotip..

Međutim, novinari bi trebali paziti na termine riječi i ako se vodi jedna objektivna emisija, nikako ne bi trebali pokazivati svoje pristranosti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

You got to ask yourself two questions:

 

1. koliko bih cijenila čovjeka i njegove kvalitete da znam da boluje od schizofrenie ili npr. manično-depresivne psihoze ?

 

2. ...a što ako je nesigurnost spolnog identiteta samo dio šireg poremećaja ličnosti koji onda određuje sve postupke i tzv. kvalitete dotične jedinke ?

 

..hoču samo reći da se o temi ima još dugo i puno razmišljati u ovoj našoj zapadnoj civilizaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa Iskona:

 

Na sjednici Vijeća HRT-a kao emisije koje nisu profesionalno odrađene navedene su Dnevnik, Otvoreno, Brisani prostor, Večernja škola i Genijalci. Najgore je prošla stara Hlo.

 

Iako se prema neslužbenim najavama očekivalo da će na sjednici Vijeća HRT-a biti rasprave, a možda i glasanja, o smjeni direktorice programa HTV-a Tanje Šimić, to se nije dogodilo.

 

Prema pisanju Večernjeg lista, veći broj vijećnika sjednicu je morao napustiti prije razgovora o sankcioniranju odgovornih za slučaj Latinice, pa je ponovno okupljanje zakazano za utorak, što znači da bi se sudbina direktorice Šimić mogla razriješiti za četiri dana.

 

No već danas saznat će se sankcije za Hloverku Novak-Srzić, koja je u četvrtak na Vijeću bila glavna negativna zvijezda, a odmah za njom po broju osuda slijedile su emisije Genijalci i Večernja škola te Goran Milić.

 

Hloverkin rad u navedenih čak sedam emisija Otvoreno proglašavan je pristranim, neprofesionalnim, skandaloznim i tendencioznim.

 

"U emisiji o ambalažnom otpadu Hloverka je skakala, vikala, prekidala goste, vrijeđala, nametala svoje stavove... To je bilo nevjerojatno neprofesionalno! Usto, u Otvorenom je 90 posto anketnih pitanja tendenciozno. Ta emisija izgubila je Ladišićevim odlaskom", kazala je vijećnica Suzana Jašić.

 

Darinka Janjanin je nadodala da se programsko vodstvo treba pozabaviti Hloverkinim neprofesionalizmima koji su već, kako je rekla, poprimili antologijske razmjere, uz činjenicu da se prozvana urednica prečesto mora javno ispričavati.

 

Na ove napade odgovorio je šef Informativnog programa Vladimir Rončević rekavši da je već ocijenjeno da je Hloverka spomenutu emisiju doista napravila pristrano i neprofesionalno te će zato biti sankcionirana.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija