Jump to content

Zemljište kao temeljni kapital firme???


markog

Preporučene objave

Pomagajte! U kratkim natuknicama situacija je ovakva :

1. troje smo suvlasnika na zemljištu i zajednički ga

prodajemo.

2. kontaktirao nas je ponuđač koji je zainteresiran

ali je on sve to zamislio na ovaj način:

a) prvo nam isplati kaparu

b) zatim mi otvaramo firmu na svoje ime, kojoj je

temeljni kapital to zemljište i tražimo lokacijsku

dozvolu za to zemljište

c) kad dobijemo pravomoćnu lokacijsku ponuđač

otkupljuje tu našu firmu( dakle dobiva to

zemljište) i isplaćuje nam ostatak novca.

Njihovo objašnjenje za taj cijeli proces je da time izbjegavaju plaćanje poreza na promet nekretninama.

 

Moje pitanje je sljedeće: kod prodaje te "firme", da li bi netko vještačio vrijednost zemljišta ( odnosno novčano odredio kapital te firme)?

Ukoliko bi ta vrijednost ispala manja od onog što bi nam ponuđač platio za otkup "firme", da li ta razlika predstavlja dobit, odnosno da li bismo mi morali platiti 25%(ili koliko već) poreza na tu razliku?

Hvala vam svima unaprijed!!!

:hvala: :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. koliko vremena i novca je potrebno za ishođenje lokacijske?

2. što Vi imate od toga da on ne plati porez?

3. Malo konstruktivnosti: za cijeli postupak Vi odaberete pravnika, a on snosi sve njegove troškove kao i troškove otvaranja firme, vještačenja, geodeta, eventualne prenamjene zemljišta ukoliko je potrebna......(valjda će uštedjeti nešto od tog neplaćanja poreza?) :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti ponuđači i žele preuzeti te sve troškove, ali mene zanima , da ako vještak procjeni to zemljište na npr. 100000 eura ,a meni je ponuđač spreman dati 300000, da li ću ja prodajom te firme morati platiti veliki porez na dobit na tih 200000 razlike?

Ja nemam ništa od toga da on ne plati porez, ali bolju ponudu nažalost nemamo... Mi bi najradije cash and carry, ali...

A ne znam kaj bi bilo da ne dobijemo lokacijsku, valjda bi zatvorili firmu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, nema poreza (barem za sada). Firmu možete prodati po cijenu koju hoćete i ona nema načelno nikakve veze s procjenom imovine firme (ovdje: zemlja).

 

Kod toga, ipak, bila bi dobra mala korekcija ovog dogovora:

 

0. sklopite ugovor u kojem će sve u detalje biti ugovoreno

1. neka kupac osnuje firmu s minimalnim novčanim kapitalom

2. neka kupac ishodi lokacijsku dozvolu na trošak firme

3. kada dobije lokacijsku dozvolu, vi unosite zemlju u firmu uz istovremenu isplatu a on snosi i troskove unosa i prijenosa vaseg udjela u firmi.

 

Na ovaj nacin troškovi i rizici su na kupcu.

 

Najvažnije: Svakako odvjetniku (i to ne zajedničkom ili kupčevom nego svom, tu nema štednje!!!) koji će ovo sve ispregovarati i ugovoriti za vas. Kombinacija je prekomplicirana i s previše otovrenih rizika za sam svoj majstor ili sl. kombinacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija