Jump to content

jb ispit


arcibald

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

Upravo se pripremam za JB ispit. Pomalo me strah, jer baš nisam u cvijetu mladosti, a i miždane vijuge pomalo su zakrečene, stoga molim da mi prenesete svoja iskustva u svezi tijeka samog ispita, i to slijedeće:

 

Da li se prilikom odgovora na pitanje mora doslovno citirati zakonski tekst?

 

Da li se prilikom nabrajanja npr. ovlasti moraju nabrojiti sve ili ako neku i zaboraviš nije toliko bitno?

 

Da li se jako inzistira na odredbama ZTD o smanjenju i povećanju kapitala, spajanja pripajanja, podjeli društva kapitala, ili samo općenito?

 

Koliko je važno obratiti pažnju na statu JB komore, da li općenito ili se i tome treba posvetiti pažnju kao i za Zakon o jb?

 

Unaprijed hvala, pozdrav od arcibalda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predlažem vam da pregledate naš cijeli JB ispit, jer su vam odgovori već napisani, pa se onda javite s dodatnim pitanjima.

Pogledajte i pitanja, biti će vam lakše.

 

Sad ukratko:

1. ne morate doslovce citirati zakonski tekst, već ga možete i interpretirati tako da se vidi da ga razumijete. Pa sad kako je vama lakše, svojim riječima dobro objasniti ili citat, prolazi i jedno i drugo.

2. neka nabrajanja su bitna, npr. ovlasti, uvjeti za jb, vrste upisnika ... i to bi trebalo znati.

3. odredbe ZTD koje vas muče, i nisu tako bitne, naglasak je stavljen na rad jb, a to je izrada odluka o smanjenju, pripajanju... , faze, te podnošenje prijave.

4. statut vam pobliže razjašnjava neke propise zjb, ali se više skoncentriirajte na ustrojstvo komore.

 

i 5. sretno vam u učenju, i nek vam se moždane vijuge veselo uvijale. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

 

ja do sada imam samo pitanja koja sam našla na ovom forumu. Bila sam slušala ispit prošlog mjeseca i sva pitanja su bila koja su već objavljena.

 

Što se tiče ZTD, po mom mišljenju treba se koncetrirati na područja koja su obuhvaćena pitanjima iz ovog foruma, s time da sam čula, ali samo "čula" da se oko povećanja i smanjenja temeljnog kapitala ne treba puno mučiti, već znati samo općenito. No, na Tebi je da sama prosudiš što ćeš učiti. U svakom slučaju mislim da je dobro da jednom otiđeš slušati ispit, pa da razbiješ tremu i dilemu kako je to.

 

Puno uspjeha!

lana44 je napisao:

Pitanja za kolege koji su išli na ispit. Da li treba učiti cijeli ZTD?

 

Molila bi ako netko ima pitanja za ispit da mi pošalje na albertlana@net.hr

 

Hvala!

:-D

:-P:-P;-)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glavni orjentir trebaju biti izvori zakona i određenih članaka navedenih u popisu literature objavljenom od strane Ministarstva pravosuđa. Naravno uvijek ima šanse da se nađe neki zločesti ispitivač, pa da pita i izvan tih okvira. Ali to je tako u životu.

 

Glede pitanja spajanj - pripajanja i podjele društva kapitala, pitanja su općenita (op. definicija i kod kojeg se suda upisuju promjene, da li društvo prestaje ili ne prestaje i tome slično)

 

Kako niti u izvorima prava nema pitanja o povezanim društvima, po mojem mišljenju s time ne treba zamarati glavu. Ovo nije pravosudni ispit, ovdje je sve koncetrirano oko pitanje uloge javnog bilježnika u postupcima UPISA prijave i promjene podatak trgovaca u sudski registar, te koji su to temeljni akti koji se moraju pisati u formi JB akta ili solemnizirane isprave.

Zato se koncentriraj na (opće odredbe trgovca, trgovačkih društava, preddruštvo podružnicu, sve organe dd, d.O.o., jtd., k.d., postupak održavanja glavne skupštine, osnivačke skupštine - sudjelovanje JB). Dakle, drži se pitanja koja postoje na ovom forumu. Ako ćeš znati odgovoriti na sva ta pitanja glede ZTD, onda si već "na konju".

 

Dakle, ne treba se unaprijed zamarati sa pitanjima koja nisu od životne važnosti. Zasigurno će takva pitanja postaviti nekom tko ZNA SVE, pa da mu ipak dokaže da ima možda i onoga što ne zna.

 

Dakle, bez straha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih htjela nikog prestraviti, ali ja sam trgovačko odgovarala kod Buljan Vesne.

I sve je bilo ok, al me je očito pitala nešto što nije nikad do tad, jer su svi (slušači i kandidati) bili zbunjeni i nisu imali pojma što ona pita.

Radi se o članku 194 a ZTD nastavak osnivanja društva. Članak inače nije u strukturi ispitinog službenog gradiva.

Ja sam znala odgovoriti jer sam nekoliko dana prije od Komore dobila neki naš interni sažetak poslova jb u trgovačkom, pa je među njima bio i taj članak.

Sreća. A i inače sam štreberica! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo samo potvrđuje kome se i kada postavljaju takova pitanja. U svakom slučaju i opet smatram da ispitivači ipak donekle ocjenjuju strukturu pitanja koje će postaviti jb savjetniku, ili pravniku u privredi.

Barem se nadam da je tako. Hvala na upozorenju! Pozdrav

notarica je napisao:

Ne bih htjela nikog prestraviti, ali ja sam trgovačko odgovarala kod Buljan Vesne.

I sve je bilo ok, al me je očito pitala nešto što nije nikad do tad, jer su svi (slušači i kandidati) bili zbunjeni i nisu imali pojma što ona pita.

Radi se o članku 194 a ZTD nastavak osnivanja društva. Članak inače nije u strukturi ispitinog službenog gradiva.

Ja sam znala odgovoriti jer sam nekoliko dana prije od Komore dobila neki naš interni sažetak poslova jb u trgovačkom, pa je među njima bio i taj članak.

Sreća. A i inače sam štreberica! :-D

:-o:-D
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija