Jump to content

Uporabna dozvola ili Uvjerenje o uporabi


starimedo

Preporučene objave

Molio bih nekog da protumači član 333 ZAKONA O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI

 

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/2395.htm

 

Članak 333.

 

 

(1) Za izgrađenu građevinu na temelju građevinske dozvole izdane od 20. lipnja 1991. godine do dana stupanja na snagu ovoga Zakona umjesto uporabne dozvole nadležno upravno tijelo na zahtjev investitora odnosno vlasnika građevine izdaje uvjerenje za uporabu kojim se utvrđuje da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom u pogledu vanjskih gabarita i namjene.

 

(2) Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka ne može se izdati za izgrađene građevine u vezi kojih je u tijeku postupak građevinske inspekcije.

 

(3) Stavak 1. ovoga članka ne odnosi se na izgrađene građevine za koje je do stupanja na snagu ovoga Zakona građevinsku dozvolu izdalo Ministarstvo.

 

(4) Građevina iz stavka 1. ovoga članka upisuje se u katastarski operat ako je uz zahtjev priložena uporabna dozvola ili uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka.

 

 

Stan ima zabiljezbu da nije prilozena uporabna dozvola, ima pravomocnu gradjevinsku i elaborat o etaziranju.

 

Jel to znaci da ako se zeli maknuti ta zabiljezba vise nije potrebna Uporabna dozvola nego samo gore navedeno

Uvjerenje za uporabu ?

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

starimedo je napisao:

Molio bih nekog da protumači član 333 ZAKONA O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/2395.htm

 

Članak 333.

...

Stan ima zabiljezbu da nije prilozena uporabna dozvola, ima pravomocnu gradjevinsku i elaborat o etaziranju.

Jel to znaci da ako se zeli maknuti ta zabiljezba vise nije potrebna Uporabna dozvola nego samo gore navedeno

Uvjerenje za uporabu ?

Zahvaljujem

Ako ste gledali jucer Latinicu kako funkcioniraju građevinski klanovi i slusali novinara Roberta Franka koji je dao nekakvo svoje misljenje čl.333 da se istim čl.333 sve zgrade mogu legalizirati?, te

ako uzmeno u obzir danas u medijima objavljeno da je uhiceno 22 osobe/ od kojih su 3 u bijegu u svezi malverzacija u zagrebackoj gruntovnici - u akciji Gruntovec onda tu nesto opako smrdiii na korupciju.....i sve ono kaj ide s tim? :neznam:

 

Neznam možda sam u krivu, ali legalno nije baš jednostavno maknuti zabilježbu ako se to samo želi? ili da nije više potrebna Uporabna dozvola?

nego samo gore navedeno Uvjerenje za uporabu?

 

Mislim da se u sintagmi Uporabna dozvola i/ili pak Uvjerenje za uporabu radi samo o prebacivanju odgovornosti s drzavne uprave na ovlastene arhitekte i inzenjere koji Uvjerenje za uporabu izdaju, jer da bi Vam arhitekt izdao takvo uvjerenje treba pregledati i pravomocnu dozvolu na temelju koje se gradila zgrada i zgradu u cijelini na licu mjesta da li je usklađena s tim dokumentom, te potom izdati Završno izvješće za zgradu kojim

potvrđuje da je sve uredu i da odgovara za to kaj je napisano u Izvješću, na temelju kojeg se izdaje

Uvjerenje za uporabu....

E sad ocekivati od onih koje odgovorno rade svoj posal da pišu Izvjesca koja nisu u skladu sa stvarnim stanjem i primjenjenim Zakonima je malo unapetitlih i teško ostvariva i onda se pak stranke razočaraju... pa procjenite sami kako to ide u nas

gdje smo i kamo idemo... :bang::dobri:

:tilt::zabrana:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...

E sad ocekivati od onih koje odgovorno rade svoj posal da pišu Izvjesca koja nisu u skladu sa stvarnim stanjem i primjenjenim Zakonima je malo unapetitlih i teško ostvariva i onda se pak stranke razočaraju... pa procjenite sami kako to ide u nas

gdje smo i kamo idemo... :bang::dobri:

:tilt::zabrana:

 

Tko govori o pisanju izvjesca koja nisu u skladu sa zakonom ?

Samo me zanima koji dokument mi treba i kome se mogu obratiti za daljnje informacije.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

starimedo je napisao:

Tko govori o pisanju izvjesca koja nisu u skladu sa zakonom ?

Samo me zanima koji dokument mi treba i kome se mogu obratiti za daljnje informacije.

Mislim da se ne može samo nešto tak brisati u gruntovnici, kao uporabna dozvola jer je uporabna dozvola dokument koji nešto provjerava i utvrđuje da li je zgrada izvedena sukladno pravomočnoj dozvoli i da li je na kraju i sigurna i upotrebljiva...

Taj institut se novim zakonom prenosi na Uvjerenje o upotrebi...a na temelju Izvješća, koji isto netko (ovlastena osoba) mora prekontrolirati za zgrade do 400m2, do sada se putem tehničkog pregleda i komisije za koju je odgovarala državna uprava dobivala uporabna dozvola...postupak...

Po novom je odgovornost na onom koji izdaje Izvješće za zgradu, a državna uprava sad samo na temelju izvješća izda Uvjerenje ali ne odgovara.

 

Političari su u početku pričali da više ništa neće biti potrebno Investitorima za gradnju zgrade do 400 m2 po novom Zakonu osim i samo uvjeti uređenja prostora....i završno izvješće... pa su Investitori navalili u arhitektonske biroe i čekali u redu da bi povukli svoje projekte jer da im više neće trebati po novom zakonu od 350čl. od 01 listopada 2007...

Naravno da su projekti i dalje potrebni, nisu ukinuti, a sve ostalo je u nešto izmjenjenim postupcima po starom a možda još i kompliciranije i skuplje za one koji misle graditi zgrade samo do 400m2.... Za one koji grade zgrade iznad 400m2, ostalo je po starom i puno je jednostavnije i jeftinije za projektiranje i gradnju i ishođenje dozvola.

Samo velim kak politika i političari svojim dezinformacijama i novim Zakonima generiraju nerealno stanje u drustvu i Državi, Zakoni koji samo kompliciraju građanima i svima na koncu konca situaciju oko svojih nekretnina, povećanje troškova i sve skupa. Lako je tuđim ...... po koprivi?

Najme stručnjaci znaju u čemu je problem, i da je novi zakon za sad samo predizborni trik... no budemo vidli kak bude, a politika muti svoje...

i tak to ide... ni vrit ni mimo. :neznam::gatara:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

starimedo je napisao:

 

Tko govori o pisanju izvjesca koja nisu u skladu sa zakonom ?

Samo me zanima koji dokument mi treba i kome se mogu obratiti za daljnje informacije.

Dakle ostalo je isto u suštini vezano za uporabnu dozvolu ili uvjerenje o uporabi, samo su odgovornosti prebačene s državne uprave koja je do sad provjeravala dali je sve po propisima, na ovlaštene osobe....koje sad izdaju Izvješća.

No dok se Zakon uhoda i prohoda još bu prošlo neko vrijeme... :kavica::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih rekao bas da je isto, cini mi se da je lakse dobiti Uvjerenje o uporabi.

 

Citat clanak 333.

 

"umjesto uporabne dozvole nadležno upravno tijelo na zahtjev investitora odnosno vlasnika građevine izdaje uvjerenje za uporabu kojim se utvrđuje da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom u pogledu vanjskih gabarita i namjene"

 

Uvjerenje o uporabi bi trebalo utvrditi jel gradjevina izgradjena u skladu s gradjevinskom dozvolom u pogledu vanjskih gabarita i namjene.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ne bih pitao da znam.

Molio bih ovlastenu osobu da mi odgovori:

Pitanja su :

1. Sto mi treba da skinem zabiljezbi sa vlasnickog lista da uporabna dozvola nije prilozena, uporabna dozvola ili Uvjerenje o uporabi ?

2. Koja je razlika izmedju ishodavanja Uporabne dozvole i Uvjerenja o uporabi u smislu potrebne dokumentacije koja se trazi itd. (npr jel za Uvjerenje o uporabi potreban tehnicki pregled ) ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

starimedo je napisao:

Pa ne bih pitao da znam.

Molio bih ovlastenu osobu da mi odgovori:

Pitanja su :

1. Sto mi treba da skinem zabiljezbi sa vlasnickog lista da uporabna dozvola nije prilozena, uporabna dozvola ili Uvjerenje o uporabi ?

2. Koja je razlika izmedju ishodavanja Uporabne dozvole i Uvjerenja o uporabi u smislu potrebne dokumentacije koja se trazi itd. (npr jel za Uvjerenje o uporabi potreban tehnicki pregled ) ?

Postovani,

Na 1.pitanje nemam odgovora jer neznam kaj treba.

A na 2.pitanje odgovor bi bio sljedeći:

Ishođenje uporabne dozvole po starom i ishođenje Uvjerenja o upotrebi po novom zakonu razlikuje se u tome kaj po novom zakonu rade taj "tehnički pregled" ovlaštene osobe, a ne više državna uprava: (kontrolu izgradnje objekata po propisima i pravomačnoj građevnoj dozvoli i pišu završna Izvješća za zgrade do 400m2), i sada na odgovornost ovlaštene osobe bez uplitanja u stručno mišljenje državne uprave.

Državna uprava potom na temelju tog Izvješća po novom izdaje Uvjerenje za uporabu..za cca 8dana.

U tom postupku koju provodi ovlaštena osoba bitno je da izgrađena zgrada ne izlazi izvan tlocrtnih i visinskih gabarita utvrđene idejnim projektom, a da bi se to utvrdilo treba ovl.osoba snimiti zgradu-objekt na licu mjesta i napraviti izvedeno stanje -projekt izvedenog stanja i napisati u kompletnoj analizi stvarnog i projektiranog Izvješće o gradnji za koje odgovara po novom Zakonu.

 

Do sada je po starom Zakonu državna uprava putem komisije i tehničkog pregleda provodila taj postupak na svoju odgovornost i potom izdavala Uporabnu dozvolu, ukoliko su bili uklonjeni svi eventualni nedostaci (bilo ih je uvijek) utvrđeni tehničkim pregledom od strane komisije.

Taj postupak je mogao trajati mjesecima, od utvrđivanja dana za tehnički pregled (15-30dana), provedbe tehničkog pregleda (cijeli dan), do uklanjanja nedostataka od 30 -60 ili pak 90 dana, ovisilo je o nedostatku i načinu uklanjanja, pa do pisanja Uporabne dozvole (cca još 30dana)...

 

:-);-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete li meni, molim Vas objasniti st. 2. istog članka ( čl.333.)!!!

Predali smo papire za uporabnu dozvolu i baš sam prije nekoliko dana dobila na uvid riješnje (Mislim da je riješenje ili nešto drugo) da se zahtjev za izdavanjem odbija jer se na temelju čl. 333. st. uvjerenje ne može izdati za građevinu za koju je u t ijeku postupak građevinske inspekcije!! Iz tog se rješenja vidi u naslovu da je upućeno građevinskoj inspekciji ( a nama je poslano samo na uvid) pa sam otišla do inspekcije da vidim o čemu se radi!! Oni kažu da je to sada tako i da će oni izdati potvrdu da se postupak ne vodi kad dobiju to riješenje!!! Znači, cijeli postupak će se produžiti bar 10 dana dok oni to dobiju i dok pošalju tu potvrdu u gradsku upravu!! Još su mi rekli da potvrdu ne izdaju fizičkim osobama pa nema mogućnosti da je ja odnesem u gradsku upravu i barem malo ubrzamm cijelu stvar!!

Mene zanima proizilazi li iz st. 2. da treba presumirati da se postupak vodi, odbiti zahtjev i tražiti o građevinske inspekcije tu potvrdu?? Odnosno ako je ta potvrda nužna, zašto moraju zahtjev ODBITI kada jedino oni mogu od inspekcije tu potvrdu dobiti!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija