Jump to content

Porez na mirovine hrvi-a


zng-a

Preporučene objave

Kolika je osnovica za oslobođenje od poreza za hrvi 20%

3000kn ili 3480kn ili nešto treće?

Drugo ako je 3480kn oslobođenje, amirovina je primjera radi

3500kn znači li to ovaj izračun

3480 ne podlježe porezu,na 20 kn plaćaš porez po stopi 15% i na to recimo prirez 7% i to je ccca 20*15%=3,0kn+7% prirez 1,4kn pa ukupni porez je 4,4kn te se na to još odbije 20% prema stupnju invalidnosti pa to iznosi 4,4-0,88=3,52kn porezne obveze mjesečno.

Dali je mrovinsko kao isplatitelj mirovine dužno napravit ovakav obračun te po njemu isplatit mirovinu ili moraš sam obračunat na kraju godine onu poreznu prijavu pa tražit povrat poreza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovica je 3480,00 kn

za svaki primitak iznad tog iznosa obračunava se porez i eventualni prirez.

HZMO prilikom isplate mirovnie obračunava i obustavlja porez te umirovljeniku isplaćuje neto mirovinu. iz tog razloga umirovljenik ne treba sam obračunavati i plaćati porez.

 

Ako na kraju godine umirovljenik-porezni obveznik ostvari pravo na umanjenje porezne osnovice temeljem uplata za zdravstvene potrebe, stambene potrebe itd. ima pravo tražiti povrat poreza. To ostvaruje putem obrasca DOH koji se dostavlja PU do zadnjeg dana u veljači (28. ili 29. veljače).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ani2 je napisao:

Osnovica je 3480,00 kn

za svaki primitak iznad tog iznosa obračunava se porez i eventualni prirez.

HZMO prilikom isplate mirovnie obračunava i obustavlja porez te umirovljeniku isplaćuje neto mirovinu. iz tog razloga umirovljenik ne treba sam obračunavati i plaćati porez.

 

Ako na kraju godine umirovljenik-porezni obveznik ostvari pravo na umanjenje porezne osnovice temeljem uplata za zdravstvene potrebe, stambene potrebe itd. ima pravo tražiti povrat poreza. To ostvaruje putem obrasca DOH koji se dostavlja PU do zadnjeg dana u veljači (28. ili 29. veljače).

hvala i od mene,ovo je dobro znati.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,ani2 tako nekako sam i sam pretpostavio,ali mi se desilo da je porezna osnovica uzeta 3000kn ne 3480kn kao što navodiš pa sam se se malo šetao porezna-mirovinsko i shvatio sam da bi porezna trebala dostavljati mirovinskom tj. da oni imaju nekakvu zajedničku bazu podataka po kojoj obračune rade,ali kvaka je u tome da se mora na PK kartici upisati status umirovljenika,znači rješenje o mirovini i rješenje o invalidnosti.Još jedna stvar koju nam nisi pojasnila a to je što je sa onim viškom preko 3480kn jeli ovaj moj izračun porez prirez ok ili ne.

Za ovaj dio o kojem pričaš mi je jasno dodatne olakšice mislim ako se ne varam da tu spada i 3 stup dobrovoljnog mirovinskog,usluge zubara npr,adaptacije stanova naravno sve uz račune itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djelomično je izračun ok. na višak se obračunava porez i prirez ali se ne računa ponovno postotak invalidnosti 20% jer si za invalidnost dobio pravo na povećanje osnovice pa se ne može opet umanjivati invalidnost.

Ako u tijeku ove godine nije na vrijeme izmijenjen obrazac PK onda ćeš na kraju godine obvezno morati podniejti prijavu poreza kako bi se taj porez vratio.

btw

u dodatne olakšice spada sve ovo što si naveo. kad budeš sastavljao obrazac DOH na kraju godine javi se ako bude trebala pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provjerite svoj PK obrazac da li vam je u njemu upisan povećani faktor za invalidnost (0,30) te da li su vam upisani uzdržavani članovi (supruga i dijete).

Ako je to uredno evidentirano onda vam HZMO na temelju tih olakšica ispravno obračunava porez.

 

Ali obzirom da se nalazite na PPDS svakako morate na kraju godine podnijeti prijavu povrata poreza jer se povrat poreza za PPDS vraća isključivo na kraju godine putem obrasca DOH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:-P:-P Hvala ani2,sad mi je sve jasnije,da ja ne živim na PPDS-u živim u Puli,znači ako mi HZMO isplati na sljedećoj mirovini obračun bez poreza jer je mirovina 3323,80kn odnosno uračunaj tu olakšicu od 0,3 za invalidnost baš i nema smisla podnosit poreznu prijavu za 10kn poreza jer sam PK karticu zajedno sa rješenjem o mirovini i invalidnosti odnio na PU nakon dobivanja prve mirovine pa shodno tome nisu imali podatak za dodatno oslobođenje onih 0,3 ali sad je to evidentirano na PK pa onda bi trebalo bit OK.Uplaćujem neki 3 stup mirovine ali to je neka sića 100kn mjesečno pa sad mislim da je povrat beznačajan nisam doduše radio obračun-simulaciju ali.......

još jednom veliko HVALA ani2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

-imam li pravo na povrat porez a za 2009g jer sam dobio 35 000 zaostataka i koliko se sjećam bilo je odbito poreza, koliko ne sjećam se

-od koga se traži podatak o ukupnim isplatama mirovine od mirovinskog ili ti bank da koliko ti je na ime mirovine leglo na tekući ( dok sam radio pof pošalje IP obrazac i sve se vidi a u mirovini sam novi pa još ne znam )

Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne traži se od nikoga jer s isplaćenom mirovinom za siječanj 2010 ( u veljači 2010) na odresku pišu svi podaci za 2009 ( mirovina, porez, prirez,...). Ako navedena isplata nije bila u 2009 tada niti ne možete to uvrstiti u poreznu prijavu za 2009. U slučaju da je bila u 2009 HZMO je prilikom isplate bio dužan sukladno podacima iz porezne kartice obračunati i obustaviti porez (prirez,..) i to tako da "ispegla" porez za cijelo razdoblje na koje se odnosi isplata te razlike - te najvjerojatnije nema neke razlike za povrat, ali možete podnijeti prijavu pa ako bude, bude ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

pozdrav!

 

želio bih vam postaviti pitanje;..kao umirovljeni pripadnik hv i hrvi uvijek sam predavao zahtjeve za povrat poreza i uglavnom sam i dobivao određene svote(kažem određene jer sam malo kad dvije godine za redom dobivao istu svotu novca natrag)!Nisam oženjen i nemam djece ni uzdržavanih članova obitelji ni druge osnove koje bi bile nekakva predispozicija za povrat poreza moja mirovina iznosi 6200 kn i predavao sam zhtjeve na način da odem u poreznu upravu ali i na način da bih otišao u privatni knjigovodstveni servis i platio bi im da oni ispune i predaju zahtjev za povrat poreza umjesto mene i to je uglavnom štimalo iako kako sam već rekao razlike u povratu bi iznosile kako kad...otprilike cifra se kretala 1400 kn jedna godina ,pa 2800 kn druga,pa onda treća nula kuna,pa iduća 3500 kn i tako iz godine u godinu sve do nula kn za 2014 god prilikom čega sam se žalio i službenica na poreznoj mi je rekla da nemam pravo na povrat poreza pritom me piltala jesam li hrvi ja kažem da jesam hrvi trajno 20% onda je ona rekla da sam to trebao prijaviti jer taj podatak nije uveden u poreznu karticu i da u tom slučaju imam pravo na povrat!?Nakon šta sam ja priložio rješenje o hrvi to je unešeno u poreznu karticu i nakon šta sam se žalio dobio sam pozitivan odgovor na moju žalbu i dobio sam 3990 kn povrata poreza!!E sad ...predao sam prošle godine zahtjev za povrat poreza za 2015 ( u sobi do te gdje sam se žalio jer se tu predaju zahtjevi za povrat)i čitavu godinu nisam dobio nikakav odgovor niti porezno rješenje niti ništa tako da sam prije par dana otišao i pitao šta je s tim da bi mi oni rekli da pošto sam ja hrvi 20% da nemam pravo na povrat i to upravo zato jer u poreznoj kartici imam naveden taj podatak????Molim vas da li mi možete pomoći i odgovorite mi da li ja to pravo imam ili ne?Kako je moguće da sam cjeli niz godina imao pravp a sad ga nemam?Ako imam pravo na na povrat kome se mogu obratiti za pomoć?Unprijed zahvaljujem!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav!

 

želio bih vam postaviti pitanje;..kao umirovljeni pripadnik hv i hrvi uvijek sam predavao zahtjeve za povrat poreza i uglavnom sam i dobivao određene svote(kažem određene jer sam malo kad dvije godine za redom dobivao istu svotu novca natrag)!Nisam oženjen i nemam djece ni uzdržavanih članova obitelji ni druge osnove koje bi bile nekakva predispozicija za povrat poreza moja mirovina iznosi 6200 kn i predavao sam zhtjeve na način da odem u poreznu upravu ali i na način da bih otišao u privatni knjigovodstveni servis i platio bi im da oni ispune i predaju zahtjev za povrat poreza umjesto mene i to je uglavnom štimalo iako kako sam već rekao razlike u povratu bi iznosile kako kad...otprilike cifra se kretala 1400 kn jedna godina ,pa 2800 kn druga,pa onda treća nula kuna,pa iduća 3500 kn i tako iz godine u godinu sve do nula kn za 2014 god prilikom čega sam se žalio i službenica na poreznoj mi je rekla da nemam pravo na povrat poreza pritom me piltala jesam li hrvi ja kažem da jesam hrvi trajno 20% onda je ona rekla da sam to trebao prijaviti jer taj podatak nije uveden u poreznu karticu i da u tom slučaju imam pravo na povrat!?Nakon šta sam ja priložio rješenje o hrvi to je unešeno u poreznu karticu i nakon šta sam se žalio dobio sam pozitivan odgovor na moju žalbu i dobio sam 3990 kn povrata poreza!!E sad ...predao sam prošle godine zahtjev za povrat poreza za 2015 ( u sobi do te gdje sam se žalio jer se tu predaju zahtjevi za povrat)i čitavu godinu nisam dobio nikakav odgovor niti porezno rješenje niti ništa tako da sam prije par dana otišao i pitao šta je s tim da bi mi oni rekli da pošto sam ja hrvi 20% da nemam pravo na povrat i to upravo zato jer u poreznoj kartici imam naveden taj podatak????Molim vas da li mi možete pomoći i odgovorite mi da li ja to pravo imam ili ne?Kako je moguće da sam cjeli niz godina imao pravp a sad ga nemam?Ako imam pravo na na povrat kome se mogu obratiti za pomoć?Unprijed zahvaljujem!!!!

 

Od onoga trenutka kada si uveo u svoju poreznu karticu % invalidnosti HRVI od tada ti neuzimaju porez na mirovinu i mirovina ti je od toga mjeseca uvećana , dakle to povećanje si morao primjetiti na isplati mirovine , temeljem toga nemaš pravo na povrat godišnjeg povrata poreza jer ti porez nije niti uzman od mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tiho IV.GBR

 

Ako sam dobro shvatio ti si umirovljenik bez olakšica sa 20% RVI.

Stanje za prošlu godinu ti je ovakvo :

kao samac imaš 3800 kn mjesečno X 12 = 45.600

invaliditet ti je 780 kn X 12 = 9.360

 

Dakle na mjesečnoj bazi ti je olakšica 4.580 kn, na sve preko toga plaćaš porez u određenom postotku (najvjerovatnije 12 %)

Na sumu koju moraš platiti (ne znam kolika ti je mirovina) 12% na sumu od 4580 do tvoje mirovine oduzmeš postotak RVI a to je u tvojem slučaju 20% i ono što ostane ti je mjesečna porezna obveza plus na to neki postotak prireza (ovisi gdje živiš).

 

iliti na godišnjoj razini (vidiš iz podataka koje dobiješ u mirovinskom tj na odresku)

 

godišnja olakšica ti je 54.960 na sve preko toga do punog iznosa primljenih mirovina plaćaš porez (vjerujem da nisi u drugom razredu već samo na 12% )

Na tu dobivenu cifru skini 20% i ono što ostane ti je porezna obveza. na koju još moraš platiti i prirez.

 

NAPOMENA: od 01.01.2017. vrijede drugačija pravila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle od 01.01.2017. je stanje ovakvo:

 

Olakšica 3800 za osobu

 

Za jedno dijete 1750

 

Za drugo dijete 2500

 

Za treće dijete 3500

 

Za invaliditet 1000

 

(ovdje možete izračunati osobni odbitak http://www.obracun-placa.com/index.php/obracun-placa/kalkulator-faktora-i-iznosa-osobnog-odbitka-od-01-01-2017/ )

 

Dakle od 01.01.2017. osobni odbitak od Tihe je 4.800,00 kn

 

Od te cifre do cifre mirovine plaća se 24% poreza.

 

Tu cifru od izračunatih 24% umanjite za 20% (tj za postotak rvi) i dobivenu cifru podijelite sa 2 e to vam je porezna obveza. na to dodajte i prirez u postotku koji vrijedi za vaše područje.

 

Ne može jednostavnije ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija