Jump to content

Sto nakon odobrenog privremenog boravka?


Tuga

Preporučene objave

Mom je suprugu odobren privremeni boravak u RH (temeljem spajanja obitelji). Zbog zdravstvenih problema svoje majke, otisao je iz RH, i ne znam kada ce se vratiti (u HR je usao na turisticku vizu, i boravak mu je odobren u to vrijeme dok je bio u RH pod tom vizom). Zanima me slijedece:

1. Koliko dugo stranac na privremenom boravku smije izbivati iz RH?

2. Boravak je odobren prije par dana, pa me zanima, trebam li prijavljivati njegovo boraviste, ako da, koliki je zakonski rok, da li on treba dobiti osobnu iskaznicu, sto je sa zdravstvenim osiguranjem i da li moze zasnovati radni odnos bez radne odnosno poslovne dozvole??? Help!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Nadam se da sam dobro shvatila vaš opis događaja.

 

Vaš suprug je boravio u RH temeljem turističke vize na boravku do 90 dana (sada kratkotrajni boravak) i izašao iz RH. U međuvremenu mu je odobren boravak. Moje pitanje je da li mu je ulijepljena etiketa boravka u PP ili mora po nju u Veleposlanstvo ?

 

Čl. 54 .Zakona o strancima propisuje kada privremeni boravak prestaje strancu

 

Članak 54.

Privremeni boravak prestaje strancu:

1. ako mu je zabranjen ulazak i boravak u Republici Hrvatskoj,

2. otkazom boravka,

3. istekom odobrenja privremenog boravka,

4. ako u roku od 30 dana po odobrenju privremenog boravka ne prijavi svoje boravište policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji,

5. ako boravi izvan Republike Hrvatske duže od 30 dana,

6. prestankom svrhe na temelju koje je boravak odobren.

O prestanku privremenog boravka iz razloga navedenih u stavku 1. točkama 4., 5. i 6. ovoga članka, policijska uprava, odnosno policijska postaja donosi rješenje.

Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka može se izjaviti žalba u roku od 8 dana od dana dostave. O žalbi odlučuje Ministarstvo.

 

 

Ako suprug ima etiketu u putovnici tada izvan RH može biti do 30 dana. Ne vjerujem da će policija provjeravati svakih mjesec dana da li je tu, no to je lako utvrditi uvidom u putovnicu po pečatima ulaska, odnosno teret dokazivanja je sada po novom zakonu na strancu, pa ako saznaju da ga nema (razgovor sa susjedima ili vama) onda će se boravak vjerovatno poništiti.

 

Ako je još nema etikete u putovnici tj. mora po odobrenje u VRH (po novom zakonu) tada se mora prijaviti na adresi boravka u RH u roku od 30 dana od odobrenja boravka. Prijavu mora obaviti stranac.

 

Što se tiče osobne iskaznice može je ishodovati , ali ne mora.

 

Članak 143.

Osobna iskaznica za stranca izdaje se strancu kojem je odobren stalni boravak s rokom važenja od 5 godina.

Osobna iskaznica za stranca izdaje se strancu kojem je odobren privremeni boravak, a nema važeću putnu ispravu, na rok na koji mu je odobren privremeni boravak.

Članak 144.

Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice za stranca može podnijeti stranac koji je navršio 16 godina.

Stranci iz članka 143. dužni su u roku od 8 dana od dana odobrenja stalnog, odnosno privremenog boravka podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice za stranca.

Članak 145.

Osobna iskaznica za stranca mora se zamijeniti:

1. u slučaju promjene podataka,

2. kada je oštećena ili dotrajala tako da više ne služi svrsi,

3. kada fotografija na osobnoj iskaznici za stranca više ne odgovara izgledu osobe,

4. protekom roka važenja.

Zahtjev za zamjenu osobne iskaznice za stranca podnosi se u roku od 8 dana od dana nastupa okolnosti iz stavka 1. ovoga članka.

 

Radni odnos može zasnovati bez radne odnosno poslovne dozvole. Jedino se raspitajte kako to sada ide zbog etikete jer se prije upisivalo u etiketu osnov brak i čl. 95.st.1.t.12. ZOS, ne znam kako su to sad počeli provoditi u praksi. Znači može se zaposliti u bilo kojoj firmi jer mu ne treba radna dozvola.

 

Članak 60.

Stranac kojem je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ostvaruje pravo na obrazovanje, usavršavanje, rad i samozapošljavanje, sukladno odredbama ovoga Zakona.

Članak 140.

Bez radne ili poslovne dozvole mogu raditi sljedeće kategorije stranaca:

1. stranci s odobrenim stalnim boravkom,

2. stranci kojima je odobren azil,

3. stranci kojima je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom, strancem na stalnom boravku ili azilantom,

4. žrtve trgovanja ljudima kojima je odobren privremeni boravak,

5. stranci koji u Republici Hrvatskoj imaju status redovitog učenika ili studenta kada obavljaju poslove posredstvom ovlaštenih posrednika, bez zasnivanja radnog odnosa,

6. stranci koji imaju privremeni boravak u svrhu znanstvenog istraživanja iz članka 67. ovoga Zakona,

7. stranci koji imaju autonomno odobrenje boravka u Republici Hrvatskoj.

 

Što se tiče zdravstvenog osiguranja pitajte na HZZu.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Diamond, zahvaljujem na odgovoru!

Moj je suprug vec dobio naljepnicu u putovnicu (nekoliko sati prije nego je napustio zemlju) u pp. Naljepnica je ispunjena rukom, boravak je odobren na godinu dana u svrhu spajanja obitelji (brak sa hrvatskom drzavljankom) sto je takodjer navedeno na naljepnici.

Ja sam danas otisla u pp da direktno tamo pitam da ne bi bilo komplikacija. Receno mi je da stranac ne moze unutar godine dana izbivati iz RH duze od trideset dana, ali da moj suprug za to ima opravdani razlog (to uglavnom dozvoljavaju kada stranac odlazi u maticnu zemlju da obavi sve sto treba za preseljenje) pa tada progledaju kroz prste.

 

Sto se tice HZZO, policijska postaja salje tamo potvrdu da je stranac na privremenom boravku i traze zdravstveno osiguranje za njega. Onda oni meni (odnosno mom suprugu) postom salju uplatnice na mislim 380 kuna svaki mjesec za vrijeme trajanja privremenog boravka.

 

Jos jednom, zahvaljujem na Vasem objasnjenju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

I meni je zanimljiva ova tema buduci sam i ja suprug strane drzavljanke na privremenom boravku. Citajuci ovo gore, a i prelistavajuci zakon mislim da ima posla za, ne znam, HHO ili UN. Ovo je diskriminirajuci clanak. Po mojoj prirodi posla ja cesto putujem i odsutan sam mjesecima, cesto sam do sada i suprugu vodio sa sobom (USA), a sada to vise necu moci jer ona riskira da se vise ne bi mogla vratiti doma u HR. Jos je tuznije sto je moja supruga zahvaljujuci meni dobila mogucnost zivota i rada u Americi na dvije godine, a u RH uz tonu papira na jedva 1 godinu (ja sam drzavljanin HR) i sada bez mogucnosti da izadje iz RH na vise od mjesec dana u godini dana.

Ispada da nas drzava prisilno rastavlja jer ako ja prestanem putovati gubim posao, a ako zadrzim posao se necemo vidjati.

 

Komentar???

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

 

Sto se tice HZZO, policijska postaja salje tamo potvrdu da je stranac na privremenom boravku i traze zdravstveno osiguranje za njega. Onda oni meni (odnosno mom suprugu) postom salju uplatnice na mislim 380 kuna svaki mjesec za vrijeme trajanja privremenog boravka.

 

 

Molim vas sa pomoc. Ja sam iz Srbije, a sklapam brak za hrvatskim drzavljaninom slijedeceg mjeseca. Nakon toga odlazim u maticnu drzavu kako bih se mogla prijaviti za privremeni boravak. Mene zanima na koji nacin mogu srediti zdravstveno osiguranje koje se trazi za prijavu privremenog boravka? Nisam zaposlena i nemam zdravstveno, a moj buduci suprug jeste zaposlen i ima zdravstveno. Da li ja mogu dobiti zdravstveno preko njega, ili moram sama uplacivati? Koji nacin je najjednostavniji?

 

I jos jedno pitanje, koliko ste cekali na dobijanje privremenog boravka?

 

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...
, diamond je napisao:

1.Nadam se da sam dobro shvatila vaš opis događaja.

 

Vaš suprug je boravio u RH temeljem turističke vize na boravku do 90 dana (sada kratkotrajni boravak) i izašao iz RH. U međuvremenu mu je odobren boravak. Moje pitanje je da li mu je ulijepljena etiketa boravka u PP ili mora po nju u Veleposlanstvo ?

 

Čl. 54 .Zakona o strancima propisuje kada privremeni boravak prestaje strancu

 

Članak 54.

Privremeni boravak prestaje strancu:

1. ako mu je zabranjen ulazak i boravak u Republici Hrvatskoj,

2. otkazom boravka,

3. istekom odobrenja privremenog boravka,

4. ako u roku od 30 dana po odobrenju privremenog boravka ne prijavi svoje boravište policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji,

5. ako boravi izvan Republike Hrvatske duže od 30 dana,

6. prestankom svrhe na temelju koje je boravak odobren.

O prestanku privremenog boravka iz razloga navedenih u stavku 1. točkama 4., 5. i 6. ovoga članka, policijska uprava, odnosno policijska postaja donosi rješenje.

Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka može se izjaviti žalba u roku od 8 dana od dana dostave. O žalbi odlučuje Ministarstvo.

 

 

Ako suprug ima etiketu u putovnici tada izvan RH može biti do 30 dana. Ne vjerujem da će policija provjeravati svakih mjesec dana da li je tu, no to je lako utvrditi uvidom u putovnicu po pečatima ulaska, odnosno teret dokazivanja je sada po novom zakonu na strancu, pa ako saznaju da ga nema (razgovor sa susjedima ili vama) onda će se boravak vjerovatno poništiti.

 

Ako je još nema etikete u putovnici tj. mora po odobrenje u VRH (po novom zakonu) tada se mora prijaviti na adresi boravka u RH u roku od 30 dana od odobrenja boravka. Prijavu mora obaviti stranac.

 

Što se tiče osobne iskaznice može je ishodovati , ali ne mora.

 

Članak 143.

Osobna iskaznica za stranca izdaje se strancu kojem je odobren stalni boravak s rokom važenja od 5 godina.

Osobna iskaznica za stranca izdaje se strancu kojem je odobren privremeni boravak, a nema važeću putnu ispravu, na rok na koji mu je odobren privremeni boravak.

Članak 144.

Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice za stranca može podnijeti stranac koji je navršio 16 godina.

Stranci iz članka 143. dužni su u roku od 8 dana od dana odobrenja stalnog, odnosno privremenog boravka podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice za stranca.

Članak 145.

Osobna iskaznica za stranca mora se zamijeniti:

1. u slučaju promjene podataka,

2. kada je oštećena ili dotrajala tako da više ne služi svrsi,

3. kada fotografija na osobnoj iskaznici za stranca više ne odgovara izgledu osobe,

4. protekom roka važenja.

Zahtjev za zamjenu osobne iskaznice za stranca podnosi se u roku od 8 dana od dana nastupa okolnosti iz stavka 1. ovoga članka.

 

Radni odnos može zasnovati bez radne odnosno poslovne dozvole. Jedino se raspitajte kako to sada ide zbog etikete jer se prije upisivalo u etiketu osnov brak i čl. 95.st.1.t.12. ZOS, ne znam kako su to sad počeli provoditi u praksi. Znači može se zaposliti u bilo kojoj firmi jer mu ne treba radna dozvola.

 

Članak 60.

Stranac kojem je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ostvaruje pravo na obrazovanje, usavršavanje, rad i samozapošljavanje, sukladno odredbama ovoga Zakona.

Članak 140.

Bez radne ili poslovne dozvole mogu raditi sljedeće kategorije stranaca:

1. stranci s odobrenim stalnim boravkom,

2. stranci kojima je odobren azil,

3. stranci kojima je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom, strancem na stalnom boravku ili azilantom,

4. žrtve trgovanja ljudima kojima je odobren privremeni boravak,

5. stranci koji u Republici Hrvatskoj imaju status redovitog učenika ili studenta kada obavljaju poslove posredstvom ovlaštenih posrednika, bez zasnivanja radnog odnosa,

6. stranci koji imaju privremeni boravak u svrhu znanstvenog istraživanja iz članka 67. ovoga Zakona,

7. stranci koji imaju autonomno odobrenje boravka u Republici Hrvatskoj.

 

Što se tiče zdravstvenog osiguranja pitajte na HZZu.

 

 

Mene zanima da li postoji ikakva sansa da moj suprug dobije privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji.

Naime on radi na naftnoj platformi u trecoj drzavi. Znaci niti u svojoj maticnoj drzavi niti u Hrvatskoj. Njegov raspored je 6 tjedana na platformi 3 tjedna slobodna.

Da li bi njegov ugovor o radu ista znacio ili je zakon cisto takav bez nekakvih rupa ili odstupanja?

Nema smisla da daje otkaz jer u Hrvatskoj niti hrvati ne mogu pronaci posao, a da ce stranci. 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija