Jump to content

povrat poreza - komplicirano


mila_mala

Preporučene objave

Znam da su svi već prevrtili ovu temu, ali molila bih za savjet jer nisam pametna što mi je činiti.

Redovni sam student (ostvarila sam u prošloj godini preko SC-a puno manje od 50 000 kn) i korisnik obiteljske mirovine koja iznosi oko 1000 kn. Svojoj mami ne mogu biti olakšica zbog tih primanja i znam da se ona ne navode u poreznoj prijavi.

 

Stvar je u tome što sam preko ugovora o djelu primala honorare kroz prošlu godinu u iznosu od 20 ak tisuća kuna netto. Izračunala sam da bih na to mogla dobiti povrat, ali ne znam smijem li to prijavljivati s obzirom na obiteljsku mirovinu i to da zdravstveno imam preko mame. :-?:-?:-?

Mamu je također strah jer je predala papire za utvrđivanje tatinog invaliditeta u domovinskom ratu ...

 

Hvala svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče toga da li možeš biti olakšici mami kao uzdržavan član to ne možeš jer si ostvarila primitak veći od 9600 kuna i to zbog honorara koji si ostvarila u iznosu od 20.000 kuna i primitaka SC-a. Da si samo primala obiteljsku mirovinu mogla bi biti uzdržavani član jer se obiteljska mirovina ne smatra primitcima koji ulaze u 9600 kuna. Ukoliko te je mama imala na poreznoj kartici u 2007. godini te je njezin poslodavac pri obračunu plaće primjenjivao uvećani osobni odbitak za tebe dužna je podnijeti porezu prijavu i uplatiti razliku poreza.

Što se tiče tebe i tvojih primanja slobodno možeš podnijeti prijavu u kojoj češ iskazati samo primitke od honorara bez obiteljske mirovine i primitaka ostvarenih preko SC-a (ukoliko su bili stvarno ispod 50.000, kuna). Pravo na obiteljsku mirovina i zdravstveno osiguranje nemaju veze sa podnošenjem prijave poreza na dohodak

 

Dijete stječe pravo na obiteljsku mirovinu (prema čl. 64. ZOMO-a):

- ako je u trenutku smrti roditelja mlađe od 15 godina ili mlađe od 18 godina, ako je prijavljen službi za zapošljavanje radi zaposlenja

 

- ako je nastupila opća nesposobnost za rad, do dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, tada ima pravo na obiteljsku mirovinu za sve vrijeme dok takva nesposobnost traje

 

- ako je opća nesposobnost za rad nastupila nakon dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, a prije smrti osiguranika ili korisnika prava ima pravo na obiteljsku mirovinu ako ga je umrli uzdržavao do svoje smrti

 

- ako je u trenutku smrti osiguranik na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika. To pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i za vrijeme bolesti do navršene 26. godine života kao i nakon tih godina, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života.

 

Dijete kod kojeg, tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu, nastupi opća nesposobnost za rad, zadržava to pravo dok postoji takva nesposobnost.

 

Kao što vidiš pravo na obiteljsku mirovinu imaš do kraja redovnog školovanja (najduže do 26. godine) bez obzira na primitke od Sc-a ili od drugog dohotka

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija