Jump to content

u ostavinskoj raspravi mogu li odbiti ugovor o dož.nasljeđivanju


pitamdaneskitam

Preporučene objave

po tisući put me to pitaju pomislit će te?!znam al nemam pojma o tim stvarima pa se ispričavam..moj tetak ima ugovor o dož.uzdržavanju s mojim ocem koji je umro. tetak se nikad nije pojavio kod nas , živi u drugom gradu i već se je pokušao uknjižiti u gruntovnicu jer ja imam 1/3 stana a moj otac je imao 2/3(nasljedio sam od mrtve majke tu trećinu ).A)dali ja mogu na ostavinskoj odbiti da se slažem sa tim ugovorom jer sam ja živio sa ocem ili je to tako i nemogu ništa?B)ako gubim 2/3 mog stana dali me isti dan kad je ostavinska moj tetak može uzeti stvari iz stana i tražiti ključeve ili to traje?C) ako se ne slažem dali moram dovesti na ostavinsku advokata ili mogu sam odbiti pa to ide na sud?D) tetak je rekao da će me pokušati izbaciti iz stana , znači dali će se taj stan morati prodati po zakonu ili ako podignem tužbu mogu ostati u stanu ali da tetak ne može ući dok se to ne riješi? PS :pojavio se pred zadnje mjesece prije smrti mog oca, napravio je taj ugovor ,zeznuvši mog oca jer ja imam svjedoke da je moj otac taj stan namjenio meni , tetak se nije ni pojavljivao u kući , niti brinuo, i oteo je sve dokumente o kući i o grobnici.E) dali on nasljeđuje sve s tim ugovorom čak i grobnicu (gdje su mi pokopani otac , mama a i mjesto čeka mene) i devizni račun i bankovni i ja nemam pravo na ništa osim da šutim i gledam nepravdu ?ok znam da sam dosadan i da ćete poludjeti vidjevši sve ovo ali možda puno ljudi ima sličnu situaciju pa čeka na vašu cjenjenu pomoć pa možete jednim udarcem ubiti 5 muha :-) hvala i ako ne odgovorite , shvatiti ću :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lijepi pozdrav-nisam pravni stučnjak, ali imam iskustva sa ugovorom o doživotnom uzdržavanju. Moje laičko mišljenje je ovako a pravni stručnjaci neka me isprave ako griješim.

Protiv takve vrste ugovora ne možeš se boriti zakonskim putem, nego na ostavinskoj traži na uvid i dobro pročitaj ugovor i sve klauzule koje u njemu pišu, jer nije tvoj otac njemu samo poklonio 2/3 stana bez nekakvih obaveza prema njemu kao primatelju uzdržavanja. Možeš pokušati rušiti taj ugovor možda samo u slučaju da postoje neke obaveze tvog tetka prema tvom ocu koje možeš svjedocima dokazati da nije izvršavao prema tvom ocu. Što se tiče ključa, nemoj mu ga dati nego ga on mora tražiti sudskim putem od tebe a to bi moglo potrajati. On se može, ako nije do sada , upisati kao vlasnik 2/3 stana ali ga ne može prodati bez tvog potpisa i pristanka. Ako se je već upisao kao vlasnnik 2/3 stana onda mislim da imaš malo šanse za uspjeh. Naše institucije su spore i neučinkovite i sve što pokušaš trajaće godinama.A nepravde u tim stvarima je pun svijet i puno nas djece trpi zbog lakoumnosti i nerazumnosti svojih roditelja. Moj savjet ako si zaposlen i kreditno sposoban prodaj taj stan u dogovoru sa tetkom, uzmi tu trećinu novca i uloži kao učešće za kredit i kupi si drugi stan, imat ćeš normalnije živce i čistu savjest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala ti puno na odgovoru , svaka ti čast!! ja ne razumijem kako netko tko se nikad nije pojavio u mom stanu prije smrti moga oca( samo par puta i to 2dana prije smrti) i nije se uopće brinuo o mom ocu može dobiti 2/3 stana. otac je umro od raka i znalo se da će umrijeti jer je to teško izlječiva bolest i smrt je bila izvjesna tako da se tetak dobro pobrinuo da "obradi mog oca" koji je možda mislio da potpisuje kupoprodajni ugovor tko zna?bio je star nepokretan i kad je u pitanju ljudska pohlepa i lijep stan koji vrijedi .... evo rezultata. pitala bih te ili vas.... A )dali imam vremena pročitati sve te klauzule ili se odluka donosi odmah na ostavinskoj raspravi isti dan?B ako želim pobiti ugovor trebam li advokata uz mene ili sam dovoljan samo ja na ostavinskoj uz svjedoke koji kažu da se tetak nije brinuo o njemu? C najvažnije-jeli istina da je taj ugovor vrijedan samo ako su ga napravili 3 god. prije smrti mog oca kako sam čuo al nije sigurno, ili je dovoljno da se taj ugovor napravi 2 ili par mjeseci prije smrti kad je sigurno da će osoba umrijeti i tako se otvara put gerontološkoj mafiji koja će takvim načinom stvoriti nepravdu mnogim .poštenim ljudima. dali ja taj ugovor mogu pročitati samo na dan rasprave ili i prije jer će me zeznuti odmah sto posto ?PS.čitam odgovore preko internet pointa i pregledao sam sve odgovore u vezi tih ugovora u forumu ali nisam našao takve odgovore a i ne znam puno ljudi koji bi mi pomogli u pravu pa ste vi svi moji robin hoodovi i robin hoodice radi nepravde hvala puno.... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija