Jump to content

Obnova postupka mirovine


neno-sime

Preporučene objave

BOG

Imam problem ka i svi drugi sa vještacima po županijama , naime u mirovini sam od 16.02.2006 opča nesp. sa razmjerom 20% vojno 80% civilno. Status dragovoljca, čin poručnika, status RVI. Bio sam prošle godine 14.02.2007 na vještacenju tada san odbijen , na to sam podnio žalbu preko odvjetnika u mihanevičevu i tamo su me odbili. Mada sam imao i bolničko ležanje i redovite kontrole. Sada imam redovite kontrole bolničko ležannje po trči put upravo danas predajem na prvostupanjsku u Split imam 20% rvi.-privremeno.

Dijagnoze F62.0 i F 32.2 sadašnje. Umirovljen sa F43.1 , F60.0

Ineresira me pošto smatram da je došlo do pogoršanja stanja što mogu očekivati u Splitu a što u Zadru kod prvostupanjskog.

Zanima me dali mogu tražiti drugog vještaka i gdije, u nekoj drugoj županiji ili u Zagrebu pošto ovom nevjerujem , zato što mi je prošle godine rekla koliko imam vojne invalidnosti da mi ona nemože više dati, tj. gospođu koja mi je pisala prijedlog za novo vještačenje je vještak nazvao pred menom i rekao joj da su špine u Zagrebu zatvorene-one se poznaju dobro. Nisam pametan što da radim.

Molim forumaše da mi pomognu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neno-sime je napisao:

Ineresira me pošto smatram da je došlo do pogoršanja stanja što mogu očekivati u Splitu a što u Zadru kod prvostupanjskog.

 

Prilično je nezahvalno ulaziti u takve prognoze. Sačekaj nalaze i pažljivo pročitaj obrazloženja ocjena i u jednom i u drugom postupku.

 

neno-sime je napisao:

Zanima me dali mogu tražiti drugog vještaka i gdije, u nekoj drugoj županiji ili u Zagrebu pošto ovom nevjerujem

 

Prvostupanjsko vještačenje vrši vještak nadležne PS HZMO-a, a nadležnost iste određuje se prema prebivalištu podnositelja zahtjeva. Prema tome, dok si prijavljen u Zadru, za ocjenu je nadležan prvostupanjski vještak PS HZMO-a u Zadru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

moj lega,da si ti u tom trenutku toj kozi od vještaka razbio nos nako što te omalovažavala u usporedbi sa čistaćicom siguran budi da bi dobio 100% ....znaš ako šutiš onda takvi idioti smatraju da je šutnja znak odobravanja,ali osobno sam shvatio kad me netko pokuša tako odpiliti i blatiti ruka sama poleti prema vratu ili kosi takve bitange pa ako nekome nije nešto jasno u papirima mogu pročitati da sam bolestan i na provokacije odgovaram automatizmom ..sretno !!!!!! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ti kao da si iz druge galaksije.

i ovdje vrijedi vrana vrani...

meni je rekla da pravim djecu, da cijela hrvatska ima status hrvi, i da mi je bolje da radim

priznam , zatekla me, šokirala, nisam bio spreman, ali ako se opet vidimo mislim da će biti belaja

već su je hvatali za vrat ali se neda, ima zaštitara pred vratima kad radi vještačenje

no bojim se (za nju) što će drugi put biti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lega takvoj spodobi jedino mjerilo je šaka u zube...

ili ako nisi tako lupit kao što sam ja onda lijepo drugi put kad budeš išao g kod te krave poneseš u đepu diktafon i lijepo snimiš pa objaviš razgovr jedne službenice sa braniteljem..... ups da vidiš onda frke,pa nek onda vrti torbicom na nekom uglu kad nezna cijeniti posao za koji je plaćena....pozdrav i sretno..... :smijeh2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je sramota što rade "liječnička povjerenstva", za sve sumnje u njihovo krivo postupanje treba prijaviti Liječničkoj komori. Tko u stvari imenuje te "liječnike", evidentno je da oni ne postupaju po pravilniku, kakvi su to njihovi komentari. Također bi trebalo prijaviti gosp. Kosor, nije vrag da Ministarstvo nije nadležno da poduzme mjere za ovakva postupanja.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi molim vas pomozite u svezi obnove postupka mirovine zbog pogorsanja bolesti ili kako se vec to zove neznam ni sam kako bi ja to svojoj doktorici objasnio.40% sam HRVI,40% rat 60%izvan tih okolnosti od 01.01.2005.(opca radna nesposobnost)zanima me koja je to procedura,jer sam danas bio kod dr i lagano me otpilila uz obrazlozenje da je zvala ministarstvo branitelja te da zbog opce r. nesposobnosti nemam pravo na to.vratila mi svu medicinsku dok te rekla da se javim u mirovinski.vise sam lud od tog objasnjavanja kome je sta radit.cuo sam za ta prava ali jednostvno vise neznam odakle da pocnem,samo me vrte u krug.zivim u sredini koja nije pretrpjela ratna razaranja pa je svima cudno sta to ja trazim,a od puno ratnih kolega sam cuo da imam to PRVO,a i o tome citam po legalisu.MOLIM Vas lijepo ako itko zna di bi se ja trebao prvo javiti da mi objasni proceduru i da li uopce imam to PRAVO!! :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrazac IN-1 obrađuje te izabrana liječnica, koja će ti ovjeriti i liječničku dokumentaciju. Sam popuniš obrazac Zahtjev za mirovinu, bez obzira što si u mirovini, te na kraju sve to predaš u Područni ured HZMO-a, te se na taj način pokrenuo obnovu postuoka radi pogoršanja bolesti. Normalno čekaš poziv područnog vještaka, koji će odlučiti o daljnjim postupcima. Kad sve to napraviš, onda se javiš na Legalisu za daljnje upute. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

p.lav je napisao:

Ja jesam u mirovini od 01.01.2005.,ali mi taj omjer 40%-60% ne stima pa zelim pred tu?? komisiju neznam ni sam koja je to radi pogorsanja bolesti.neznam ni sta da navedem u opis radnog mjeswta ako sam u mirovini??imam li uopce pravo na to??hvala i na tim informacijhama dosada g. dsemovac. :-?

 

Evo, ja ću pokušati napisati par riječi o vašem pitanju dok se ne javi netko tko je već pokušao pokrenuti taj postupak ili netko zaposlen u HZMO-u.

 

S obzirom na odredbe članka 90. stavka 6. ZOMO-a, korisnik koji je otišao u invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad ne bi mogao tražiti utvrđivanje promjena u stanju invalidnosti zbog pogoršanja.

Budući da je kumulirana mirovina, na neki način, specifična za ZOPHBDR, te s obzirom na činjenicu da promjena u omjeru uzroka invalidnosti izaziva i promjene u iznosu invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, moje je mišljenje da bi i u ovom slučaju trebala postojati mogućnost utvrđivanja promjena u stanju invalidnosti zbog pogoršanja, bez obzira što je o tome rekla vaša liječnica.

 

Ali ipak, dok ne pročitamo kompetentniji odgovor (jer ovo je, prije svega, pitanje iz prakse), najbolje bi bilo obratiti se sa ovim upitom Središnjoj službi HZMO-a (najbolje pismenim putem) ili Pravnoj službi MOBMS-a (upitno je da li je liječnica ispravno postavila pitanje i tko joj je dao odgovor).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beni je napisao:

pa ti kao da si iz druge galaksije.

i ovdje vrijedi vrana vrani...

meni je rekla da pravim djecu, da cijela hrvatska ima status hrvi, i da mi je bolje da radim

priznam , zatekla me, šokirala, nisam bio spreman, ali ako se opet vidimo mislim da će biti belaja

već su je hvatali za vrat ali se neda, ima zaštitara pred vratima kad radi vještačenje

no bojim se (za nju) što će drugi put biti

 

sve ok ali i dalje sam za to da se pošalje pretstavka u središnji ured jer u tom područnom uredu je neka luđakinja. to govorim iz razloga što sam zbog njzinog postupka primio puno emailova i telefonskih poziva od branitelja koji su me tražili savjet.

vjerujte mi da će biti učinka ako to napravite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

p.lav je napisao:

danas bio kod dr i lagano me otpilila uz obrazlozenje da je zvala ministarstvo branitelja te da zbog opce r. nesposobnosti nemam pravo na to.vratila mi svu medicinsku dok te rekla da se javim u mirovinski.:-(

 

taj tvoj dr se bavi pitanjima za koje nije nadležan, njegovo je da ti pripremi dokumentaciju a ostalo će riješti mobs ili mirovinsko.

i na kraju moj savjet, promjeni liječnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo bi htio napisati da je konacno krenulo/pomaknulo se s mrtve tocke moje rijesavanje predmeta vezanog za pogorsanje bolesti.morao sam napisati zahtjev za povecanje postotka tjelesnog ostecenja uzrokovanog sudjelovanjem u DR. plus medicinska dokumentacija te rjesenje o mirovini i TO JE TO!!cini se.bio sam na mirovinskom i tamo mi je jedna gdja to napisala,a da je covjek bolje upucen mogao bi to i sam,ali nije jer u ovoj drzavi se nezna ko pije ko placa,pa za Boga miloga izgubio sam pola g.,pa i vise za jedan papir od desetak rijec koji sam mogao sam napisati za 5min.?!? :-x da ne kazem koliko zivaca ode,tableta.svadje,nerazumjevanja.ujedno puno hvala dsemovcu i osatlim forumasima na hvale vrijednim info. :-) nije poreban obrazac IN 1,navodno,jer to ispunjava dr . prilikopm prve obrade. :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bitno da si krenuo s "mrtve točke". Evidentno da se pravila primjenuju svakako u ovoj Lijepoj našoj, je i ovaj primjer. Naime kod prve obrade ide obrazac IN-2, o kod obnove ide IN-1, no najmanje je to bitno, već da se stvari svode prema istom cilju. Znači sad imamo alternativu kod obnove postupka, eto p.lave i ti si pomogao. Sretno na obnovi. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Bitno da si krenuo s "mrtve točke". Evidentno da se pravila primjenuju svakako u ovoj Lijepoj našoj, je i ovaj primjer. Naime kod prve obrade ide obrazac IN-2, o kod obnove ide IN-1, no najmanje je to bitno, već da se stvari svode prema istom cilju. Znači sad imamo alternativu kod obnove postupka, eto p.lave i ti si pomogao. Sretno na obnovi. ;-)

Zar nisu obrasci IN-1 i IN-2 dvije potpuno različite stvari? IN-2 je opis radnog mjesta i to dobiješ od poslodavca. IN-1 je onaj koji izrađuje liječnik OP, a sadrži podatke o zdravstvenom statusu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

p.lav je napisao:

Ljudi molim vas pomozite u svezi obnove postupka mirovine zbog pogorsanja bolesti ili kako se vec to zove neznam ni sam kako bi ja to svojoj doktorici objasnio.40% sam HRVI,40% rat 60%izvan tih okolnosti od 01.01.2005.(opca radna nesposobnost)zanima me koja je to procedura,jer sam danas bio kod dr i lagano me otpilila uz obrazlozenje da je zvala ministarstvo branitelja te da zbog opce r. nesposobnosti nemam pravo na to.vratila mi svu medicinsku dok te rekla da se javim u mirovinski.vise sam lud od tog objasnjavanja kome je sta radit.cuo sam za ta prava ali jednostvno vise neznam odakle da pocnem,samo me vrte u krug.zivim u sredini koja nije pretrpjela ratna razaranja pa je svima cudno sta to ja trazim,a od puno ratnih kolega sam cuo da imam to PRVO,a i o tome citam po legalisu.MOLIM Vas lijepo ako itko zna di bi se ja trebao prvo javiti da mi objasni proceduru i da li uopce imam to PRAVO!! :-(

Iz pouzdanih izvora dogovaram ti na upit, imaš pravo na obnovu postupka svakih 6.mj. bez obzira što je opća nesposobnost već određena, ali je došlo do pogoršanja stanja, ili drugih okolnosti vezanih uz ratna stradanja,( bolest, ranjavanje i sl.)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem mog prijatelja koji me zamolio da Vas priupitam glasi : dobio je opću mirovinu 100% civilnu , na vještačenju za HRVI je dobio manje od 20% na PTSP . Tražio je da mu doktor opće prakse napiše obradu za obnovu postuka temeljem pogoršanja (dodatni nalazi o pogoršanju po psihi ) , ali mu ovaj neće napisati jer kako on kaže da nema pravo jer je već dobio 100% opću .Sad ga zanima kako da mu priznaju bar dio vojnog omjera jer su mu priznali da je PTSP posljedica sudjelovanja u ratu . Koja je procedura i šta sve treba od dokumentacije ?

Zahvaljujem u njegovo ime !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko dođe do pogoršanja bolesti, a pogoršanje mu je evidentirano u liječničkoj dokumentaciji, može za 6 mjeseci (od zadnje procjene radne sposobnosti) opet pokrenuti postupak u HZMO-u.

 

Od dokumentacije: Sva liječnička dokumentacija od zadnje procjene, ratni put, potvrda o statusu branitelja-dragovoljca i ispuniti zahtjev.

 

Ali s obzirom da mu nisu priznali DR ne bih rekao da će vještaci i povjerenstvo u HZMO mijenjati mišljenje.

 

Bolje da prvo rješava status HRVI, umjesto da ide glavom kroz zid.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Par postova više od p.lva, sory posudio, pa post kopram da kolega ne luta ovim krajem:

 

samo bi htio napisati da je konacno krenulo/pomaknulo se s mrtve tocke moje rijesavanje predmeta vezanog za pogorsanje bolesti.morao sam napisati zahtjev za povecanje postotka tjelesnog ostecenja uzrokovanog sudjelovanjem u DR. plus medicinska dokumentacija te rjesenje o mirovini i TO JE TO!!cini se.bio sam na mirovinskom i tamo mi je jedna gdja to napisala,a da je covjek bolje upucen mogao bi to i sam,ali nije jer u ovoj drzavi se nezna ko pije ko placa,pa za Boga miloga izgubio sam pola g.,pa i vise za jedan papir od desetak rijec koji sam mogao sam napisati za 5min.?!? da ne kazem koliko zivaca ode,tableta.svadje,nerazumjevanja.ujedno puno hvala dsemovcu i osatlim forumasima na hvale vrijednim info. nije poreban obrazac IN 1,navodno,jer to ispunjava dr . prilikopm prve obrade.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bog i Hrvati , prijatelju , evo da se i ovdje nađemo a ne samo na socijalnoj, znaš ti tko piše, pa sad ovo šta si napisa mislim da tvoj liječnik opće prakse mora ispuniti svu papirologiju za nadležnog vještaka, svi papiri sa ratnim putem su u HZMO pod tvojom šifrom zajedno sa i med. dokumentacijom. Dakle u Mirovinski i ponesti papire od zadnjeg liječenja te , papire od kontrolnih pregleda od zadnjeg vještaćenja na prvostupanjskoj komisiji i podnesti zahtjev za obnovu postupka ako je prošlo 6 mj. od zadnjeg vještaćenja, to je moje mišljenje, a ti nazovi HZMO nadležan za tebe . tvog službenika koji ti je rješavao trvoju mirovinu, on je u potpisu na riješenju pa vidi točno što trebaš, ali mislim da je to to, živija ti meni i sretno :cuga: Sve kopije i ovjerene od svog nadležnog liječnika!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bog prijatelju, evo i ovdje se našli, a ne samo na socijalnoj, imaš problem, riješi ga brzo, tvoj doktor opće prakse je početna stepenica, novi papiri od zadnjeg vještačenja, i kopije svih dokumenata ovjerenih od tvog doka. Sve u HZMO i ili prije nazovi pa da vidiš dali još što treba ali oni imaju tvoj predmet pod šifrom, i mogu gledat što ih zanima. podnesi zahtjev i čekaj poziv. Barem sam ja tako radio, eto, sretno :cuga:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

dsemovca je napisao:

Obrazac IN-1 obrađuje te izabrana liječnica, koja će ti ovjeriti i liječničku dokumentaciju. Sam popuniš obrazac Zahtjev za mirovinu, bez obzira što si u mirovini, te na kraju . ;-)

 

Kakav je to obrazac za mirovinu i di ga uzmem kada ga moram sam popuniti ????

 

Kada mi moj doktor OP napiše papire za obnovu postupka koji je onda moj zadatak poslije toga ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo danas sam predao U HZzMO,područni ured ,lječničku dokumentaciju u svezi obnove postupka uslijed pogoršanja bolest-teta je rekla da će me zvat 1.stup.vještak za cca 2 mjeseca pošto rješavaju neke zaostatke....

 

.....evo koji su mi "papiri" bili potrebni:

-Obrazac 1-IN (ispunjen od strane dr.OP)

-Ovjerene preslike lječničke dokumentacije(razlika od zadnjeg vještačenja-ovjerava lj.OP)

-Preslike lječničkog kartona(ovjerene kod dr.OP)

-preslika osobne iskaznice

 

 

btw:obrazac 1-IN kupiš u knjižari,=2,80 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Re: razlika

od neno-sime od 25/3/2008

 

POŠTOVANI

interesira me dali mogu otiči na vještačenje kod prvostup. u županiji bez rvi-a jer mi je istekao . tj. obnovu postupka.

Ili da čekam iz splita prvos. rješenje . pa da onda predam.

--------------------------------------------------------------

Nema prekida u RVI, tvoja mirovina ostaje ista do prvostupanjskog novog vještačenja bez prekida RVI-a,sa novom dokumentacijom,neznam do kada ti je bio rok ali su trebali već poslati poziv da se javiš,po meni kriva je PLP, trebaš se njima obratiti, ili direktno na MOBS da dostave dopis po kojem ti se priznaje nastavno pravo RVI-a do novog vještačenja, J**** ga do kad ćemo morat to proživljavat šta već jednom nedaju za stalno.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po rješenju DLP Vama je privremeni, ne trajni, status invaliditeta određen do nekog datuma i u biti tu vam kao prestaje status HRVI-a. Razlog je taj što niste izašli na komisiju PLP-a (nije vaša greška) , a da ne kažem o revizijskom dijelu DLP-a, te po nekim saznanjima taj cijeli postupak traje oko 6-9 mjeseci, ovisno o Regionalnom centru. Za to vrijeme, kada "nemate" status, a da nebi došlo do umanjivanja mirovine, Pododsjek za HB dostavlja podatak da ste u postupku riješavanja statusa HRVI-a, te onda ne diraju mirovinu. Prvo to će Vas zatražiti HZZMO, a vi tražite rečeno tijelo Državne uprave. Kada predati novu dokumentaciju za izlazak na komisiju PLP-a, čak i do dva mjeseca prije isteka statusa HRVI-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo jedna obavjest,u svezi mog gornjeg posta,dakle:

podnio sam zahtjev putem dr.OP u HZMO,obnovu postupka ,temeljem pogoršanja bolesti.

Županijski ,tj.1.st.vještak dao je prijedlog DLP-u 50%/50%

opće nesposobnosti (bilo do sad 50%/50% prof.nesp.)

Drugostup.vještak potvrdio prijedlog 1.stup.vještaka,te danas dobio rješenje.

Sad ide relativno brzo,jer kod 1.stup.vještaka sam bio 28.04.o.g,-znači čeka se manje od 2 mjeseca....

Još jedna bitka je dobivena,na radost-a na žalost zdrastveno stanje se pogoršalo .... :vrti::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

danas sam bio u HZMO u Osijeku na komisiji temeljem pogoršanja bolesti.imam opću 60%rat-40%mir.vještak je bio izuzetno korektan (bio kod njega prije 2 godine kada je predložio opću i povećanje omjera)i objasnio mi je da mi nemože predložiti 100% rat sa čim sam se složio ali će u prijedlogu predložiti 80%rat i napomenuo da de sve u odluci ekipe pukovnika T.nije uvjeren temeljem svojih saznanja da će u zagrebu potvrditi.u nalazu piše da je došlo do pogoršanja i da mi je potrebno liječenje što je i učinjeno od01.08-13.08.o.g.uz f 43.1 imam i f 61.kaže da mi je psihić trebao dodati uz f61 1ili 2.u prijašnjim nalazima sam imao i f 62.0 ali se taj f62 izgubilo (više ga nema u nalazima)na poziv za komisiju sam čekao mjesec dana.nisam previše optimistićan što se tiće mog predmeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Liječnik OP popuni obrazac IN-1, ovjeri liječničku dokumentaciju, kao i liječnički karton, sve razlika od zadnje obrade, preslika osobne iskaznice. Sad ovisno od PS HZZMO-a, negdje traže Zahtjev za obnovu postupka (obična štranca), Zahtjev za mirovinu ili samo to učiniš uz njihovu Potvrdu o prijemu dokumenata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija