Jump to content

Punomoć za prelazak djece preko granice


herostrat

Preporučene objave

Ovo Vam u svezi s tim navedneo na www.mup.rh:

 

"Mogu li maloljetnici sami putovati u inozemstvo?

 

Člankom 6. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana propisano je da građanin mlađi od 14 godina može putovati u inozemstvo samo u pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika, ili uz njihovu suglasnost u pratnji druge osobe.

Navedena suglasnost mora biti ovjerena kod javnog bilježnika, diplomatske misije ili konzularnog ureda.

Ne postoji poseban obrazac na kjem bi se takva suglasnost davala, pa suglasnost može sastaviti i sama stranka i ovjeriti je kod javnog bilježnika."

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ne postoji poseban obrazac, ali svaki javni bilježnik je sigurno napisao takvu punomoć, pa je kao šprancu drži u računalu i mjenja podatke.

 

Što se tiče vremena od godine dana, posavjetujte se s bilježnikom. Praksa govori da se djeca s punomoći puštaju u inozemstvo za određeno putovanje, a osobno sam mišljenja da nebi trebao biti problem.

 

Moj primjer: punomoć za grupu djece treneru za natjecanja izvan RH za takmičarsku sezonu u trajanju od 9 mj.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

magel je napisao:

Naravno da ne postoji poseban obrazac, ali svaki javni bilježnik je sigurno napisao takvu punomoć, pa je kao šprancu drži u računalu i mjenja podatke.

 

Možda ste vi imali takvo iskustvo, ali načelno se ne bih složila s time.

I nemojmo generalizirati. Jer tada će stranke misliti da je jb dužan imati takve šprance.

Doduše, Jb može sastavljati i takve izjave, te i naplatiti ih po tarifi, što strankama ispada ipak dosta skuplje od 46,60 kn za ovjeru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj suprug i ja smo baš prošli tjedan pisali sličnu izjavu.

 

Ime i prezime: .........

Mjesto prebivališta: .............

Ulica i kućni broj: ...........

 

 

 

IZJAVA

 

 

Ja, gore imenovani DOZVOLJAVAM svom djetetu:

Ime i prezime: ............. sa mjestom prebivališta u ........., ulica i kućni broj: ........

Broj putovnice .......... izdane u PU ........., da putuje u inozemstvo i to u ..................................

Sa:

Ime i prezime: ................. sa mjestom prebivališta u ..........., ulica i kućni broj: .......................

Broj putovnice ............. izdane u PU ...............,

u vremenskom periodu od ................................

 

 

U ................, 20.02.2008.

 

Ovako izgleda špranca koju nam je dao javni bilježnik da popunimo svaki roditelj zasebno, jer navodno se svaki potpis posebno ovjerava.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Imam i ja jedno pitanje u vezi graničnog prijelaza; naime moje malodobno dijete bi trebalo neki put otići preko granice u bosnu sa svojom bakom ili djedom; pa me zanima dali je moguće dati NEOGRANIČENU punomoć ili u trajanju na neko duže razdoblje za takav prelazak čak i onda ako baka ili djed NEMAJU putovnicu nego samo osobne karte sa prebivalištem u Bosni i Hercegovini. Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

pix-dix je napisao:

Trebala bih na put u inozemstvo skupa s djetetom od 17 godina, ali bi se on trebao sam vratiti natrag u Hrvatsku. Da li mu treba izjava od javnog bilježnika, obzirom da je na hrvatskom- ne znam služi li ičemu vani?

Ako se radi o jednostavnoj granici, izlazak iz Slovenije ulazak u RH na cestovnom graničnom prijelazu - ne treba vam ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Imam pitanje;

imam 11 g.(1.8. Imat ću 12g.) I trebao bih putovati autobusom u njemačku,bez roditelja,pa moju mamu zanima pošto ona nezna s kojim vozačom ću ići i sa kojim ću se vratiti nazad u hr,dali ona može napraviti općenito punomoć na vozača,da ne navodi ime,nogo samo vozača autobusa iz te i te "firme",s tim da možda ne bi bio isti vozač pa dali je to moguće?unapeijed hvala ps molim vas da mi odgovorite do 19.6 jer bih taj dan trebao ići....

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djeca mlađa od 14 godina mogu putovati u inozemstvo samo u pratnji roditelja, zakonskog skrbnika ili neke druge osobe uz ovjerenu suglasnost roditelja ili skrbnika.

 

Ta osoba mora imati svoje ime i prezime, OIB i slično.

 

Za kršenje odredbi iz članka 6. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana predviđena je novčana kazna od 2.500 do 4.000 kuna ili kazna zatvora do 30 dana, također je predviđeno da će se kazniti i za pokušaj protupravnog prelaska državne granice nakon čega se može izreći i zabrana izdavanja putne isprave na rok do dvije godine.

 

Granična policija posebnu pozornost obraća prema izlasku maloljetnih osoba radi sve češćih udaljavanja od kuće, nestanaka osoba, kao i radi zaprječavanja trgovine ljudima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 9 mjeseci kasnije...
Odgovor je u postu #19.
Posve su mi jasne odredbe iz posta br 19. Ali što učiniti kada jedna strana ne želi surađivati i dati potpis na suglasnost za prelazak granice, a dijete sa drugim roditeljem želi otiči u posjet familiji. To su stariji ljudi i ne mogu na put koji je dug i naporan. Zemlja u koju bi smo išli traži potpis oba roditelja. Drugi roditelj mi taj potpis na suglasnost ne želi dati iako zna da idemo na određeni rok i idemo familiji. Da li postoji neki drugi pravni način koji može zaštiti dijete i mene da se oboje ne dovedemo u situaciju da ucjenom od strane jednog roditelja, koji ne želi surađivati i potpisati, nemamo mogućnost putovati i održavati obiteljske odnose. Kakve su druge mogućnosti i da li ih ima?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav! Ovako. 21.9 .2013 moja kćer ide na svadbu u Sloveniju sa dečkom. Rođena je 7.10.1995. Da li zna možda tko, ako tamo na granici kompliciraju pošto još tada neće biti punoljetna, nego od onda za nekoliko tjedana. I da li treba moja suglasnost za prelazak slovenske granice ili može sama ići bez problema? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikakvih komplikacija nebi smjelo biti. Propisi EU su čak i blaži od naših unutarnjih. Naime, naš Zakon o putnim ispravama hrvatskih državljana predviđa obveznu suglasnost roditelja (skrbnika) čak i ovjerenu kod javnog bilježnika - doduše samo za maloljetnike do 14 godina, dok propisi EU nisu tako strogi, već samo obvezuju granične službenike da više pozornosti posvete maloljetnicima bez pratnje, ali nikakvih formalnih (ovjerenih ili neovjerenih) suglasnosti ne zahtjevaju.

Zanimljivo je da ipak kad maloljetnici lete zrakoplovom, onda je dovoljna suglasnost roditelja (skrbnika) koju daje na samoj zračnoj luci prijevozniku - ovo i kad leti iz RH-a. Dakle, na našim aerodromima nije potrebna ovjera kod javnog bilježnika pa mi nije jasno zašto slično ne postupaju i ostali prijevoznici - npr. autobuseri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikakvih komplikacija nebi smjelo biti. Propisi EU su čak i blaži od naših unutarnjih. Naime, naš Zakon o putnim ispravama hrvatskih državljana predviđa obveznu suglasnost roditelja (skrbnika) čak i ovjerenu kod javnog bilježnika - doduše samo za maloljetnike do 14 godina, dok propisi EU nisu tako strogi, već samo obvezuju granične službenike da više pozornosti posvete maloljetnicima bez pratnje, ali nikakvih formalnih (ovjerenih ili neovjerenih) suglasnosti ne zahtjevaju.

Zanimljivo je da ipak kad maloljetnici lete zrakoplovom, onda je dovoljna suglasnost roditelja (skrbnika) koju daje na samoj zračnoj luci prijevozniku - ovo i kad leti iz RH-a. Dakle, na našim aerodromima nije potrebna ovjera kod javnog bilježnika pa mi nije jasno zašto slično ne postupaju i ostali prijevoznici - npr. autobuseri.

 

Hvala vam naljepša. No jel mi možete još samo pojasniti što to znači da više obraćaju pozornosti na maloljetnike? Zar pitaju pratnju koja nije roditelj, da li su to roditelje dozvolili? Ili samo pogledaju osobne iskaznice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

pozdrav... vidim da je zadnji post iz 2008. ali svejedno se nadam da će mi netko moći dati odgovor... naime, razvedena sam majka petogodišnjeg djeteta i trebali bi smo se seliti van države... znam da mi treba potpis djetetovog oca i on je na to pristao, pa me samo zanima kako bi ta izjava trebala izgledati? zna li netko gdje mogu pronaći primjer takve izjave? da li možda javni bilježnik ima gotovu izjavu/obrazac za takvu nekakvu suglasnost? hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

pozz, imam 16 g. i idem s frendom, koji isto ima 16, za ljetne praznike iz zg u stuttgart vlakom. procitao sam cijeli thread i znam da mozemo ici sami, ali zanimalo bi me kakvo je to "posebno obracanje paznje na maloljetnike" na granici, ako netko zna. btw isao sam avionom do londona prije par mjeseci i nije bilo nikakvih neugodnosti niti ispitivanja, pa valjda ne bi trebalo biti ni za prijelaz granice vlakom?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav. Ovako imam 16 punih godina,za par mjeseci planiram da idem u Austriju imam novi biometrijski pasos kao i licnu,planiram da idem s avionom,jel mi treba saglasnost ili ne,ako neko zna molim vas da mi odgovori,da li je neko isao tamo bez saglasnosti,inace iz bosne sam i na pasosu pise da djeca mlada od 14 god trebaju saglasnost oba rod.pa zelim da znam ne bih da bzvz dajem novac na to

 

Ažurirano

 

Pardon Holandiju ne Austriju hahaha

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 godina kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, stric mi za par dana dolazi u Hrvatsku kod nas pa smo planirali da ja idem s njim natrag u Austriju na par dana pa da se sama vratim, najvjerojatnije autobusom, imam 16 godina. Zanima me trebaju li roditelji nabaviti punomoć kod javnog bilježnika da mogu s njim ići i ako trebam mora li on sa mnom ići i natrag u Hrvatsku ili mogu i sama. (Preko Slovenije) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav.

Što je potrebno da bi osoba od 17 godina u pratnji punoljetne sestre i punoljetne prijateljice osobnim vozilom otputovala na 4 dana u Srbiju?

Treba li suglasnot roditelja? Ako da, treba li suglasnost oba roditelja obzirom da roditelji žive odvojeno iako su službeno još u braku?

Hvala ☺

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

Molim za pomoć. Moj sin 13 godina, drzavljanin RH bi trebao ići u veljači na nagradno putovanje u Austriju s profesoricom. Radi se o tome da njih dvoje putuju sami iz Hrvatske, a u Beču bi se trebali naći s ostatkom finalista (riječ je bila o međunarodnom natjecanju). Zanima me trebam li ja kao roditelj dati njegovoj profesorice nekakvu punomoć za prelazak preko granice.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 15. 10. 2022. u 16:51, family2014 je napisao:

Dobar dan. Majka sam kćeri koja će sad u 11.mjesecu napuniti 14 godina.

Dali mi nakon što ona napuni 14 ,  treba suglasnost njenog oca za prelazak granice u svrhu godišnjeg odmora. Tipa odlazak u Bosnu ili u Sloveniju u Terme? Da napomenem ja sam se udala, svi imamo isto prezime osim nje? Hvala 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija