Jump to content

PDV


Blanka

Preporučene objave

Molim nekog za objašnjenje i preporuku kome da se javim.

 

 

Otvorila sam obrt u 03 mjesecu 2006.

U 2006, zači od 03 - 12 mjeseca sam napravila isporuke u iznosu od 83.000,00 kn te sam se sa 01.01.2007. prijavila u sustav PDV-a po sili zakona jer sam isporuke morala svesti na godišnju razinu.

 

Cijelu 2007 godinu obračunavala sam porez. Sa 10.01.2008. godine predala sam zahtjev za izlazak iz sustava jer sam u 2007. napravila prometa manje od =85.000,00 kn.

 

Međutim, na poreznoj upravi daju mi objašnjenje da iz sustava ne mogu izaći jer su mi oni bili izdali rješenje na 5 godina.

 

E sad:

1. Ja to rješenje uopće nisam vidila

2. Kako je moguće da ne mogu izaći iz sustava PDV-a kad sam ušla po sili zakona.

 

Obratila sam se za objašnjenje već nekoliko puta u nadležnu poreznu upravu, al tamo me svi šalju mojoj referentici koja tvrdi da ja nemam pravo izlaska te isto tako ni pravo bilo kakve žalbe na to.

 

Kome da se obratim ?

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je istinita vaša tvrdnja da ste po sili zakona ušli u sustav PDV-a onda se na vas može primijeniti

Članak 34. st. 8. Pravilnika o porezu na dohodak:

citat:

 

(8) Poduzetnik koji je po sili zakona postao porezni obveznik, o činjenici da je u prethodnoj godini ostvario promet manji od iznosa propisanog u članku 22. stavak 1. Zakona i da ne želi i dalje biti porezni obveznik, podnosi nadležnoj ispostavi Porezne uprave pisani zahtjev do 15. siječnja tekuće godine, a iznimno u 1999. godini do 10. veljače 1999. godine. Poduzetnik koji ne podnese zahtjev u propisanom roku, ostaje porezni obveznik na kojeg se primjenjuju odredbe članka 22. stavak 2. Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa da. Ušla sam po sili zakona.

 

Prema izmjeni Pravilnika o PDV-u NN 153/05

 

citiram:

Članak 40. mijenja se i glasi:

 

 

(2) Poduzetnici koji su u tekućoj godini počeli s obavljanjem djelatnosti i poslovali tijekom dijela kalendarske godine i ako su obavljene oporezive isporuke u razdoblju u kojem su poslovali svedene na godišnju razinu veće od 85.000,00 kuna, postaju porezni obveznici od 1. siječnja iduće godine i najkasnije do 15. siječnja te godine podnose prijavu za upis u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost.

 

 

I ja sad ne razumijem gdje je problem. Ustvari, najveći problem od svega je kome da se obratim jer u nadležnoj ispostavi ne dobijam nikakvu informaciju tko tu griješi.

Možda griješim ja, možda sam zakon krivo protumačila pa nisam u pravu. Al nedaju mi nikakvo objašnjenje jer po ovoj izmjeni pravilnika ja sam ušla u sustav po sili zakona. A oni kažu po sili ili ne ušla sam na 5 godina.

 

Pa nije li obvezatno 5 godina ako uđem dobrovoljno, a ako uđem po sili mogu izaći kad imam uvjete za to?

 

Stvarno ne znam kome da se obratim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zatražite pismeno mišljenje Središnjeg ureda ili područnog ureda kojem pripada vaša ispostava.

Po meni, ako ste ušli po sili zakona možete izaći kad steknete uvjete za to.

Pitanje je sada da li vama urješenju piše da ste ušli po sili zakona ili su vam napisali da ste ušli dobrovoljno.

Možda je u tome bit ove priče?

U svakom slučaju žalite se, sve pismeno argumetnirajte!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija