Jump to content

članak 6A ili famozni 6B


bernard30

Preporučene objave

Poštovani!

U djelatnom sastavu HV-a (bez prekida) sam od svibnja 1992 gardijska brigada, zadnji cin stozernog narednika sam dobio prije dvije god.

Bogu hvala nisam RVI

Ono sto me interesira je mirovina,kada mogu ici i kolika bi bila.Molim savjet za sto prije,i koji su koraci kak doci do nje.

A sto se tice famoznog prijedliga ili već kako se zove novog zakona kak se priča o članku 6B koji bi bio 85 % plaće ima li sto od toga? kakve su vase spoznaje.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znas, jako mi se zuri otici u mirovinu ali neznam oce me kociti ovaj cin sto ga dobih prije 2.god a godine navrsavam u svibnju (16 efektive,plus 4 ratne) Oce me pustiti s 30.06. kakve su Vase spoznaje to oko cina kolko se treba biti u cinu i ta sr.. a.Zasto to pitam ?Zato sto na takvo pitanje imam svakakvih odgovora, npr oce jedva cekaju da te se rijese drugi kazu je.. te cin i tak.

Zato se obracam Vama mozda vise znate. I s obzirom da sam djelatnik GBR okvirno kolka bi bila mirovina s cinom sžn.

Pozdrav!

VIRIBUS UNITIS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

6 B ? !!???

Opet Vam pune glave i bude lažne nade ovi u MORH-u.

85% plaće mirovina?? A na temelju čega bi Vam isplatili takvu mirovinu,od kuda lova ili će Sanader odlučiti da 4-5 radnika rade svoj cijeli radni vijek da bi ti sa 40 god. starosti dobijao takvu mirovinu.

Prijatelju prosječna mirovina u RH ti je oko 2000 kn i možeš mislit kakvu bi lančanu reakciju izazvala mirovina od NEVJEROVATNIH 85 % od plaće.....

Savjet: uzmi 6 A dok je još daju jer imam info da neće dugo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve skupa moraš imat 20 godina radnog staža znaći u tvom slučaju, 16 aktivne i 4 iz rata ali moraš podnijeti zahtjev 3mjeseca ranije ,da bi te proglasili nesposobnim za daljnu službu ,dobiješ 6 plaća otpremnine i 525 kuna po provedenom mjesecu do 31.12.1995g i u tvom slućaju mirovina negdje oko 3300kn sretno i bježi što prije........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

»Članak 6.a

 

Na teme­lju odluke ministra obrane, ministra unutar­njih poslova, odnosno čelnika sigurnosno-obavještajnih službi djelatnoj vojnoj osobi, policijskom službeniku, odnosno djelatniku s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnim službama koji ima 20 godina staža osigura­nja, a za koje se u odgovarajućem postupku utvrdi nemogućnost da­lj­nje­ga profesionalnog razvoja, služba može prestati s pravom na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad uzrokovane oz­ljedom na radu ili profesionalnom bolešću.

 

U staž osigura­nja iz stavka 1. ovoga članka ne uračunava se staž s povećanim traja­njem.

 

... «

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bernard30 je napisao:

... A sto se tice famoznog prijedliga ili već kako se zove novog zakona kak se priča o članku 6B koji bi bio 85 % plaće ima li sto od toga?

Pozdrav!

 

Nisam baš u tijeku s aktualnostima u normativi MORH-a, ali za prijedlog izmjena predmetnog Zakona koji bi sadržavao i novi članak 6.B prvi put čujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da do toga neće doći iz više razloga. Kao jedan od razloga je i onaj, da recimo HRVI koji su otišli iz vojske-policije u invalidsku mirovinu (pogotovo profesionalnu) poslije 2005. godine bi bili poprilično oštećeni.

 

Možda bi to i prošlo ukoliko bi ti ljudi imali pravo na prevođenje mirovine iz invalidske profesionalne ili 6a ili čak i opće, u tu izmišljenu "6b", ako je za njih povoljnije.

 

Sve je moguće, vrijeme će pokazati, ali . :misli::jok:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navodno da bi NATO jedan dio troška snosio zbog njhova zahtjeva da ulaskom u NATO u HVu nebi smijeli biti ljudi koji su bili u borbenim djelovanjima.(po mom mišljenju glupos zar im iskusniji nije bolji od poslušnoga,nekužim)(zar 6a nije bila izmišljena radi odljeva ljudi zbog prosijeka godina u HVu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko se dugo već priča o takvim super mirovinama za one koji su bili u ratu. samo, o tome se priča a ljudi odlaze u puno manje mirovine. 85% od plače nema ni u švicarskoj ni u sloveniji, a koliko je ljudi bilo u policiji i vojsci u ratu da bi imali toliko? nema šanse za to, presiromašna smo država. :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisi ti kriv, već ona sirova masa koja širi razne dezinformacije, a nas branitelje lako je izigrati, baciš bubu i odmah kao ćorava koka. Evo samo da pitam koliko vas je otvorilo račune u onoj banci "xy", zato jer je netko rekao. Zato kolega ne čudi se toga će biti još, a ovdje možemo provjeriti istinitost "prve" informacije. :vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam u kojoj si brigadi ali i kod mene se naveliko priča o toj famoznoj 6B. I to točno onako kako si napisao.Jadino nama kažu da je razlog taj da se što prije premosti jaz između generacija koji sad iznosi od 10-15godina.Isto tako cijelo se vrijeme govori o nenakvom višku ljudi,a klincima daju takve ugovore da ih nebi pojeo niti pas s maslom.Dapače dobar dio klinaca kojima sada izlaze prve tri godine razmišlja o ne potpisivanju sljedečeg ugovora. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega, nikakve 6b mirovine neće biti, zašto vas lažu, kakvi 80% plaće pa to ne mogu istjerati HRVI a kamoli DVO za 20 godina staža, ako možeš ostati ostani a kao želiš u mirovinu i nemaš status HRVI ne preostaje ti ništa drugo nego 6a. nije neka mirovina ali dobiješ otpremninu, uzmeš SPEKTRU ako još postoji ( a čuo sam da više nema novaca) i to je to, postoji mogućnost da te odlukom ministar potjeraju u mirovinu u tom slučaju ostaneš bez uvećane otpremnine.

Jedini uvjet za odlazak u 6a mirovinu je da nemaš mogućnost daljnjega perspektivnog razvoja te da imaš 20 godina staža. Potpišeš zahtjev kod personalca i eto te u mirovini.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da tako je, ni slovenci nisu ništa po tom pitanju od NATO -a dobili, nikakove mirovine 85, i neznam koliko posto.....

Isto nebih se složio s nekim tko kaže ovom posjetitelju da uzme 6b i bježi....neka samo radi i nitko ga neće "potjerati" u mirovinu...i 2003. su neki otišli u mirovinu zbog otpremnina i sl, a sada bi se vratili da mogu......tko ima zdravlja i volje neka ostane raditi, pa nije sada teže nego li je bilo u ratu, pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj maystore kao prvo Peroš je iz črnkovaca,kao drugo koliko se sječam u Đakovu na pisti prvo bi mi slavili dan Brigade a onda sokolovi ,i nismo mi visili po drveču nego peta ,i ja sm samo došljo u Valpovo a kako sve to znam bio sam u TRD 3 GOMBRA,pa ako si i ti visio po drveču slobodno zatraži mišljenje ,na ovom forumu ,rješit ćemo te PTSPa od straha od Drveča pa pozdrav sokole i neleti visoko ,da nebi pao nisko........ja sam bar napiso odakle sam ne stidim se a ti dali nešto sakrivaš??????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uh jesi nabrijan....vjerojatno se znamo....nisi shvatio šalu....peroš je legenda pa sam htio vidjeti kako ćeš reagirati ,a ti ovako..putovao sam s njm kući ...busom.i nisam nikad spavao...ha,ha.....i ja sam radio u djakovu.....to o drveću uopće ne kužim...šta visjeti po drveću?.....da si reko kako su nas drilali ...a vi ste prolazili bolje....to bi shvatio....a znaš i sam na kakvim terenima smo mi bili..a možda i ne znaš.....raspitaj se malo....getva.....Trd 5 gbr...no bed filings....neću sad započinjati raspravu.....ali ispucati 2000 granata...nije malo...jel da?....bok i pozdrav....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo nešto o promjenama o odlasku u mirovinu:

 

Izmjenama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba izjednačuju se prava za odlazak u starosnu i prijevremenu mirovinu za žene i muškarce u vojsci i policiji.

 

I jedni i drugi u starosnu će mirovinu ubuduće odlaziti s navršenih 65 godina života i 15 godina staža, a u prijevremenu sa 60 godina života i 35 godina staža. Žene zaposlene u vojsci i policiji sada u starosnu mirovinu mogu odlaziti s navršenih 60 godina života, a u prijevremenu s 55.

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško je ljudima koji nisu radili u morh-u....ili gardijskim brigadama razumjeti taj sustav...odnosno članke po kojima djelatnici idu u mirovinu.....njima je jedino rješenje 6a....jer jedino ono omogućava da nakon 20 g službe odeš u mirovinu....a to je svakako prije ovih...65...60...pa i 55 g....dakle 6a zakon.....samo što se ljudi nadaju da bi nekako moglo doći do povišenja ....pa spominju taj famozni 6b.....koji bi malo povisio mirovinu.....bar prema nekom kriteriju.....ljudi se nadaju da je to nekih 80 % gardijske plaće.....međutim nitko ništa točno ne zna.....nema provjerenih...točnih ..relevantnih informacija...s nekog jakog mjesta blizu vatre....koja bi 90 % potvrdila neke promjene prema toj 6b.......tako da i dalje ostaje dobra stara 6a...vojnik bez čina oko 2200 kn...svaki čin više...150-200 kn više.....po ne znam koji put.....zbroj svih staževa + dupli staž u ratu....(staž koji imaš za vrijeme rata...+ još toliko)....ako je to 20 g....možeš u mirovinu...častan otpust...profesionalna nesposobnost + oko 60 000 otpremnine...ili članak 11...ozljeda ili bolest u službi.....taj izračun ne znam...ali ako se nemaju dobri koeficijenti....nisi dragovoljac....nije opća nesposobnost......nije 100% u svezi rata...i dobije se neki omjer mirovine...20-80...30 70...bez HRVI-a....ta mirovina ne bude sjajna....toliko...pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa dobro kolika je sada najmanja mirovina koju možeš dobit kao djelatni sastav,jer prijatelja puklo srce ima 15g aktivne ali mu fali za 6a u ZG proglasili ga nesposobnim za daljnju službu šta taj čovjek da sada očekuje,nema PTSP nema ranjavanje,fali mu 14mjeseci za 6a.dobio otpremninu tri plaje i sad čeka sljedeči mjesec da vidi koliko če dobijat love prije mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za steropa: tvoj kolega će ići u mirovinu 11 ...obolio u službi...kolika će bit...zavisi od koeficijenata...njegovih...a koji se računaju u mirovinu....ja sam imao privremeniu mirovinu 11 mjeseci 1500 kn....za mikija...to ti je isto samo jedan od koeficijenata koji ulaze u mirovinu....nesposobnost ili je profesionalna...ili je opća...profi nosi otpremninu...cca.60 000 kn...ali puno manji koef za mirovinu....opća nosi veliki koef...ali samo 10 000 kn otpremnine....bolja je opća ....mirovina je za cijeli život...pa već za 5-10 g dobiješ tu otpremninu kroz mirovinu...koju si izgubio ako nisi profesionalna...pozdrav...p.s najbolje da nađete nekog tko je otišao u mirovinu 11 pa pogledate rješenje...tamo sve piše...baš kako su izračunali ...pa usporedite...probajte simulirati što će ko dobiti...ponavljam u konačnom rješenju sve piše...čak kako su izračunali...pozdrav..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja potpisao!!!!!

6A i sad cekam sto ce reci ovi u MORH-u (podaci u ranijem postu),

kolka ce biti mirovina nemam pojma ak neko zna nek kaze, a sto se tice ovog 6B jebote sad kad sam potpisao ovi moji proglasili me ludim.......

da je to rjesena stvar,nato,busch,do kraja god, pa 85% plaće, pa 10000 kn za svaku god..... i razno razne stvari......

Ja osobno vjerujem u samo ono....U OCENASU UVJEK PISE "DAJ MI DANAS" ,NE PISE daj mi sutra....

 

VIRIBUS UNITIS

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja mislim kako kaže gornji post, nekako mi se vidi da od toga 6b ne bude ništa, svakakve priće su kružile pa čak i da će produžiti rok za RVI na osnovu PTSP-a (što smo odavno apsolvirali) pa ništa od toga. Nema se na da se to provede, ako NATO i EU i dadu neke predpristupne fondove za zbrinjavanje ratnog kadra to će se utrošiti na dugove i eventualno pčetno zbrinjavanje a daljnje financiranje bi bilo upitno tako da sumnjam da bi u ovoj situaciji netko odlučio isprazniti blagajnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bernard30 je napisao:

Kazu da se to nebi finansiralo iz proracuna vec da to NATO finnancira,razloga da nesmije biti nikoga iz rata '91,'92,'...

...

 

To i govorim, odlazak bi možda financirao netko drugi a što dalje, osim toga ako se ne varam kad uletimo u NATO treba neku članarinu plačati, kupiti oružje po njihovom standardu, naravno i municiju, plačati zaštitu zračnog prostora i cijelo čudo bedastoča tako da i to početno financiranje bi išlo iz naše blagajne preko njih opet nama :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo danas je Sabor izglasao, imate link: http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=21265

Dakle, nema govoru o nekakvom članku 6b ili nekakvih 75%, 80% ili 85% visine mirovine u odnosu na plaću jer je to nerealno i to se ne može financirati. I ovako država jedva financira mirovine, plus što se još uvijek stvaraju novi mlađi umirovljenici na osnovu PTSP-a (stvarni ili lažni) koji na ovome forumu govore de je 5000 kn mala mirovina!!!??? I još da dodam, NATO ne plaća nijednoj svojoj članici nikakve vojne mirovine, to je problem financiranja i organizacije mirovinskih sustava svake države zasebno. I budite uvjereni da NATO ne će tjerati ljude iz 91. godine iz sustava, već samo traži ispunjavanje određenih standarda (civilne i vojne škole, znanje engleskog jezika i sl.). Svi koji su to željeli, imali su poslije rata priliku za doškolovanje, šteta ako je nisu iskoristili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i između ostalog na kraju pise:

 

Iza članka 6. dodaje se članak 6.a koji glasi:

»Članak 6.a

Na temelju odluke ministra obrane, ministra unutarnjih poslova, odnosno čelnika sigurnosnoobavještajnih

službi djelatnoj vojnoj osobi, policijskom službeniku, odnosno djelatniku s

posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnim službama koji ima 20 godina staža

osiguranja, a za koje se u odgovarajućem postupku utvrdi nemogućnost daljnjega profesionalnog

razvoja, služba može prestati s pravom na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti

za rad uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću.

U staž osiguranja iz stavka 1. ovoga članka ne uračunava se staž s povećanim trajanjem.

Obvezuju se nadležni ministri da jednom godišnje podnesu Vladi Republike Hrvatske izvješće o

osiguranicima umirovljenim u skladu s odredbom stavka 1. ovoga članka.

Nadležni ministri propisat će postupak utvrđivanja nemogućnosti daljnjeg profesionalnog

razvoja iz stavka 1. ovoga članka.«

 

Ipet cu postaviti pitanje koji su to postupci: provedene god u cinu staz ili nesto drugo jel tko zna, s obzirom da sam predao papire 24.03. ove god po kojim uvjetima cu ili uopce dali mogu ici pod 6a clankom

molim tko zna nek javi,hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gle kako sam napisao ovaj gore post je izasao kao prijedlog zakona a izglasan je 28 proslog mjeseca,s obzirom da nisam pravnik a ni bogzna skolovan nesto,gle ne kuzim je...ga.

Vojinik sam od 18 god. a dobro znas da smo ograniceni razlikujemo samo crno i bijelo,pa prema tome ne bi postavljao pitanja da znam na njih odgovore.a sto se tice personalca(nije ni on pravnik) dao papire i Ja potpisao ........

Pa kako bude.....

Ali ak tko zna nek kaze naravno ak zeli pomoci odgovorom ili savjetom a odmoci eee....to mogu i sam.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dana 09.04.2008. godine u Narodnim novimana br. 41/2008 objavljen je Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba.

 

Najzanimljivije je da su izmjenjeni famozni članci 6a, članak 11 i drugi, o tome možete pročitati

ovdje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

To dali je 5000 kuna mala ili velika mirovina neodređuje visina tog iznosa nego jeli čovjek oštećen ili nije ,nekome ko radi za 2000 kuna je i 3000 ogroman novac no iznosi su relativni ,uzmimo primjer oštećenog čovjeka u ratu recimo ranjavanja i bolesti, odlazi u mirovinu koja je fiksna tj.povećava se god. za par posto,ali u mirovinu odlazi u usponu karijere u ratu ili poslije rata i stradavanje u ratu mu onemogučava napredovanje jer mora radi recimo opće nesposobnosti u mirovinu a za koji godinu karijere imao bi mjesto u vojsci koje je plačeno 9000 k. pa reci sad da je 5000 veliko ...pozdrav dragovoljcima....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

bernard30 je napisao:

Poštovani!

U djelatnom sastavu HV-a (bez prekida) sam od svibnja 1992 gardijska brigada, zadnji cin stozernog narednika sam dobio prije dvije god.

Bogu hvala nisam RVI

Ono sto me interesira je mirovina,kada mogu ici i kolika bi bila.Molim savjet za sto prije,i koji su koraci kak doci do nje.

A sto se tice famoznog prijedliga ili već kako se zove novog zakona kak se priča o članku 6B koji bi bio 85 % plaće ima li sto od toga? kakve su vase spoznaje.

Pozdrav!

 

I na kraju da Vas izvjestim Nista od moje mirovine po clanku 6a.... :zao: kazu da nemam staza provedeno u cinu jednostavno se papiri vratili u postrojbu ..... :-?

Sad mi preostaje samo cekati :kavica: nadam se travanj 2009. kada punim pune 3 god u cinu....onda bi imao 17 efektive plus 4 ratne .... nadam se da ce me tada pustiti :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani branitelji, evo dajem vam konačnu službenu informaciju u vezi 6a i 6b mirovina. Nema nikakve šanse da se uvede ni jedna točka članka koji bi na bilo koji način mogla podići današnje mirovine tj. mirovinu 6a, tako da sve te priče o 6b ili bilo kojoj drugoj mirovini nema teorije. Nikada nitko na sastancima sa predstavnicima NATO nije ni spomenuo da bi NATO to financirao, kako je netko naveo gospoda iz NATO pakta ne žele niti imaju namjeru da bilo koga tjeraju van, oni samo propisuju uvijete koje netko treba zadovoljiti, svi oni koji ne zadovolje njihove kriterije na žalost moraju napustiti sustav OSRH. Trenutno je 6a mirovina najbolja mirovina koja se nudi ali ni ona neće trajati vječno. Članak 6a je priraslica zakona i nije redovna točka u zakonu zato i je 6a a ne samo 6 . Danas 80 % plaće ne mogu ostvariti ni 70% HRVI a da ne pričamo o zdravim ljudima koji su u sustavu radili samo 16 godina. Evo toliko da znate da se ne zavaravate sa nekim ciframa jer toga nema, morate biti svjesni da mirovinu daje mirovinsko a ne MORH ili NATO. Jedno su želje djelatnika a drugo mogućnosti države.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije nigdje objavljena jer ni ne postoji da bi je se demantiralo ili potvrdilo, jednostavno su to samo priče i želje. Evo primjer, danas recimo jedan natporučnik po članu 6a ima mirovinu oko 2700 kuna a po članu 6b bi dobio 6800 kuna e sada vi gledajte koja je to razlika, što se tiče otpremnine za isti čin da je proveo 66 mjeseci u obrani RH dobiva oko 95 000 kuna a po članu 6b bi dobio najmanje 170 000 kuna. Danas kako stvari stoje da bi natporučnik dobio mirovinu 6800 mora imati status HRVI i dragovoljca te dobiti opću nesposobnost 90% uzrok rata a 10% izvan tih okolnosti. Tako bi recimo npr,natporučnik Marko Marković izašao iz djelatne vojne službe po članu 6b, dobio mirovinu 6800 kuna , otpremninu od 170 000 kuna i zaposlio se recimo kao električar jer bi imao profesionalnu nesposobnost i ima zakonom dozvoljen rad, ljudi o čemu vi pričate??? Nemoguće je nekoga proglasiti opće nesposobnog za rad te mu dati posljedicu rata 90% a da za to nema liječničku dokumentaciju.zakon dozvoljava da se nekome da profesionalna nesposobnost za rad što sa obrazloženjem riječi kaže, Marko Marković nije sposoban za obavljanje djelatne vojne službe i nije sposoban za bilo kakav rad u oružanim snagama RH, ali to isto tako kaže da je Marko Marković sposoban da budu tokar, vozač, električar i za sva ostala zanimanja koja želi i zna raditi izvan OSRH, znači sve može i smije raditi samo nije sposoban za DVO i ne može više biti vojnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao sam „službena verzija“ jer su mi je dali ljudi koji takve informacije točno znaju, ako netko želi službenu verziju članka 6b neka nazove Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje te će vam oni dati službenu verziju, isto tako neka vam bilo tko iz sustava OSRH kaže na kome je to sastanku rečeno da ljudi iz 91, 92, i 93 moraju ići van i tko je to imenom i prezimenom rekao???? Jednostavno je sistem takav da se OSRH moraju reorganizirati po NATO standardima, novi savez propisuje kriterije za ostanak ali ne tjera van to nikada nitko nije službeno rekao, ili možda je????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno, ne zanima me niti jedna od tih "mogućih" mirovina. Samo me zanimalo jesi li ti neka službena osoba kad daješ "konačne službene informacije", a sada vidim da nisi. Vidim iz prethodna dva posta da si ustvari jako zainteresiran za tu 6b obzirom kad si se tako dobro informirao o svakom detalju. Ali imaš i netočnosti, natoručnik nema niti plaću 6800, pa da bi imao toliku mirovinu. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klukas je napisao:

Osobno, ne zanima me niti jedna od tih "mogućih" mirovina. Samo me zanimalo jesi li ti neka službena osoba kad daješ "konačne službene informacije", a sada vidim da nisi. Vidim iz prethodna dva posta da si ustvari jako zainteresiran za tu 6b obzirom kad si se tako dobro informirao o svakom detalju. Ali imaš i netočnosti, natoručnik nema niti plaću 6800, pa da bi imao toliku mirovinu. Pozdrav.

 

 

 

 

Dragi kolega da objasnim neke stvari, puno si toga krivo procijenio zato ću pojasniti. Kao prvo mirovina me uopće ne zanima jer sam kao HRVI već u njoj. Kao drugo službene iako nisu službene već sam to pojasnio informacije dajem jer sam bio službena osoba i radio sam u Glavnom stožeru OSRH a kako sam ja otišao u mirovinu ostalo je jako puno kolega raditi, kako često znam pitati za prijatelje koji su još uvijek u sustavu dolazim do točnih i pravih informacija a tako i do famozne 6b mirovine. Nadalje natporučnik nema plaču 6800 to si u pravu, on danas sa dodatkom ima od 8300 pa do 8500 zavisno od osobnih odbitaka a časnički namjesnik oko 8900.

Evo mislim da sam sve uspio objasniti.

Pozdrav svim Hrvatskim braniteljima

Maks

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega da objasnim neke stvari, puno si toga krivo procijenio zato ću pojasniti. Kao prvo mirovina me uopće ne zanima jer sam kao HRVI već u njoj. Kao drugo službene iako nisu službene već sam to pojasnio informacije dajem jer sam bio službena osoba i radio sam u Glavnom stožeru OSRH a kako sam ja otišao u mirovinu ostalo je jako puno kolega raditi, kako često znam pitati za prijatelje koji su još uvijek u sustavu dolazim do točnih i pravih informacija a tako i do famozne 6b mirovine. Nadalje natporučnik nema plaču 6800 to si u pravu, on danas sa dodatkom ima od 8300 pa do 8500 zavisno od osobnih odbitaka a časnički namjesnik oko 8900.

Evo mislim da sam sve uspio objasniti.

Pozdrav svim Hrvatskim braniteljima

Maks

 

Maks! Ma sve je OK. Što se tiče tih famoznih mirovina vrijeme će uskoro pokazati što je istina, iako i ja ne vjerujem u neke bitnije promjene, no pustimo to budućnosti. Mislim da treba uvažiti to da i drugi ljudi raspolažu nekim činjenicama ili informacijama. Npr. možda sam ja upravo natoručnik i možda još radim u sustavu a možda radim i u gardijskoj postrojbi i možda nemam nikakav dodatak i možda mi je plaća 6200 kn. Daj Bože da su svima takve plaće kak si naveo. Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost, rekao bih da je maks potpuno u pravu i dobro je obrazložio problem. bilo bi lijepo kada mi se dobila dobra otpremnina i velika mirovina, ali pogledajmo realno i vidimo u kakvoj zemlji živimo pa da shvatimo da nema ništa od toga. i u policiji se stalno prića o evropskoj uniji i da će svima ratnim policajcima davati velike otpremnhine i velike mirovine, ali stvarnost je žalosna i sa 30 i više godine mirovinskog staža mirovina je oko 2.400,00 kuna.,

jedno su želje a drugo mogućnosti.9 :majstor::majstor:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko razmislite i sjetite se zašto je naknadno dopisan članak 6.a u Zakonu, pod kojim uvjetima DVO idu u invalidsku mirovinu po odredbama tog članka, te odakle stiže novac za otpremninu i navedenu mirovinu, nećete ni pomisliti da bi moglo doći do nekakvog članka 6.b temeljem kojeg bi neperspektivne DVO trebale dobivati veće otpremnine i mirovine.

Treba shvatiti da je država RH u jednom trenutku trebala rješiti vrlo tešku dilemu: otpustiti par tisuća ljudi na ulicu bez ikakvih obveza prema njima ili "izmisliti" članak 6.a te im omogućiti da odu iz sustava uz kakvu-takvu mirovinu i otpremninu.

Izabrala je ovo drugo i to je naša realnost. Otpremnine i mirovine po tom famoznom članku su onolike kolike ih proračun RH može podnijeti. U ovom trenutku očekivati nešto više od toga bilo bi previše.

Priče o "dobrom" NATO-u koji će "kešniti" pare da bi riješio naše probleme s viškom ljudi su potpuno nerealne i besmislene i na to ne bi trebalo trošiti previše rječi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se prijatelju ali osobno mislim da ne treba ljudima rušiti san o velikoj mirovini, pokušao sam ljudima objasniti kakva je situacija i to od ljudi koji sigurno raspolažu informacija, ali kao što vidiš ljude ništa ne može savladati a i mislim da je bolje ne razuvjeravati ih u postojanje 6b mirovine, čeka se samo NATO da donese pare u prtljažniku jednog od aviona, ima jedan problem što ima jako puno novca pa ne mogu da utovare u jedan avion a glavni zapovjednik NATO-a za jugoistočnu Europu ne dozvoljava da se pokrene i drugi avion kako bi se HNB prebacio novac koji je potreban za isplatu 6b mirovina.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ljudi moji ili će te malu mirovinu i donekle veliku otpremninu ili veliku mirovinu i nikakvu otpremninu.Za ovo prvo još uvijek ima šanse i nadati se još samo malo većoj otpremnini kako priče kolaju od 30 000 eura.U svakom slučaju tko još nije otišao iz sustava neka pričeka još godinu dana i tek onda odlući izaći van jer dotle će saznati jel ima šta bolje.Ispod 6a neće biti manja i to neće ukinuti sve dok se i zadnji čovjek koji je ušao do 96 ne izađe van.Za ovu drugu soluciju veće mirovine vam je vjerojatno prošao vlak jer su vam na lječnićkim pregledima rekli da birate između PTSP i mirovine a u međuvremenu pustili priću da će otpremnine biti jako velike sa ulaskom u nato.Što se tiće profesionalne malo je ljudi koji su sačuvali znanje iz škole da mogu neki normalan posao raditi ili su na lopati ili na fangli a to su večinom ljudi iz 91,92 koji vjerojatno neće imati živaca raditi za nekog derpea.Da završim tko ima uvjete neka ostane još u sustavu jer su se ljudi već jednom opekli oko 6a a ujedno se bližite punom radno stažu 20 godina efektive a to vam sigurno neće biti mala.Izvinite na vakom dužem postu Bog i Hrvati! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

To je i ostalo na pričama, čak se govorilo da bi na taj način u mirovinu

odlazili i djelatnici mup-a koji su bili u ratu jer eu takve ne želi u

svojim redovima kad hrvatska postane članica. s obzirom da članstvo u nato-u

počinje iduće godine ova priča o 6b mogla bi uskoro preći u praksu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Hrvatskim Braniteljima

 

Evo ja Vam mogu reći da sam prošle godine u lipnju mjesecu otišao u mirovinu pod famoznim 6a s mirovinom u iznosu 2644,00 kn. Dragovoljac sam od 1991. godine bez prekida u činu narednika.Isto tako su se pojavile priče o čl.6b koji nepostoji ni dan danas.Kome je sila neka uzme otpremninu i gas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

bernard30 je napisao:

...

Da li netko zna kolka bi bila sad tjst. Mirovina po clanku 6a cin szn. od svibnja 92; neprekidno, GBR

kolika mirovina,...

 

Temeljem tih podataka koje ste naveli ne može vam se precizno odrediti iznos mirovine. Bitan je podatak o plaći u bilo kojih za osiguranika najpovoljnijih uzastopnih 10 kalendarskih godina (čl. 7 Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO) sve drugo je približno (grubo , :gatara: )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija