Jump to content

Darovnice braniteljima


Barekica

Preporučene objave

Dečki koji žive na područjima od posebne državne skrbi, evo nove teme. Svi koji su od strane države poslani da žive i rade na tim područjima, bili su stambeno zbrinjavani na temelju Zakona iz 1995. po kojem će nakon 10 godina dodijeljene kuće ili stanove dobiti u trajno vlasništvo. Koliko znam taj zakon je još uvijek na snazi. Nakon tih 10 godina Vlada donosi Uredbu o dravinju nekretnina u kojima žive, samo za branitelje. Ali gle čuda, na darovanu nekretninu stavljaju zabranu raspolaganja još 10 godina. Živim na tom području od Oluje, poslao me MUP, i ja i obitelj smo prijavljeni (dakle sve papirnato dokazivo). Darovnicu sam dobio u prosincu 2007., dakle do 2017 ju ne smijem prodati, iznajmiti, dići na nju hipotekarni kredit. To što mi ni žena ni sinovi nemaju šanse dobiti posao u mjestu gdje živimo, što su nam Srbi na vlasti i što nemamo nikakve budućnosti, nikoga se ne tiće. Obitelj želi otići, ali prestar sam za podstanarstvo a i prihodi su mi premali. Imaju li nas pravo prisiljavati da ostanemo tu živjeti još punih 10 godina? Što je jače, Zakon iz 95. ili uredba iz 05.? Dajte pravni i pravi odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barekica je napisao:

Što je jače, Zakon iz 95. ili uredba iz 05.? Dajte pravni i pravi odgovor.

Zakon na koji se pozivate propisuje doslovno slijedeće:

"Nakon 10 godina neprekidnog prebivanja u obiteljskoj kući ili stanu u državnom vlasništvu, najmoprimac obiteljske kuće ili stana, stječe pravo na kupnju obiteljske kuće ili stana prema kriterijima koje će uredbom propisati Vlada RH."

Kriteriji su propisani Uredbom o darovanju stanova i kuća (...), a na temelju iste podnijeli ste zahtjev za darovanje stana ili kuće u vlasništvu RH na područjima posebne državne skrbi, potpisali ste ugovor u kojem je morala biti klauzula o zabrani otuđenja darovane nekretnine u roku od 10 godina od dana sklapanja Ugovora o darovanju, oslobođeni ste plaćanja poreza na darovane nekretnine itd.

Prema tome, ne postoji nikakav problem u legislativi već u vašim željama i namjerama.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Apsolutno sve stoji što je naveo morskywuk , ali malo kronologije u vezi sa time.

 

@ whitedd…definitivno nije samo problem u nečijim željama nego ima malo više toga. Naime potpuno mi je jasno postavljeno pitanje, te slijedom toga malo pojašnjenja:

 

Zakon o područjima posebne državne skrbi ( NN 44/96 ), članak 8. st.5.

Nekretnina iz stavka 3. ovoga članka daje se na korištenje rješenjem Ministarstva, a nakon 10 godina neprekidnoga prebivanja u stanu ili obiteljskoj kući u području posebne skrbi alubi postaje njihovo vlasništvo.

 

NN 73/00 slijedi : Naziv glave: »1. Dodjela kuća i stanova« i članak 8. mijenja se i glasi:

Stavak 6. Nakon 10 godina neprekidnog prebivanja u stanu ili obiteljskoj kući iz stavka 2. ovoga članka korisnik može podnijeti zahtjev Ministarstvu radi stjecanja vlasništva. Uvjete za stjecanje vlasništva utvrdit će Vlada Republike Hrvatske posebnim propisom u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

 

NN88/02 slijedi : Članak 8. mijenja se i glasi:

Stavak 9. Nakon 10 godina neprekidnog prebivanja u obiteljskoj kući ili stanu u državnom vlasništvu, najmoprimac obiteljske kuće ili stana, stječe pravo na kupnju obiteljske kuće ili stana prema kriterijima koje će uredbom propisati Vlada Republike Hrvatske.

 

NN 26/ 03 slijedi :

Članak 7. stavak 9. Nakon 10 godina neprekidnog prebivanja u obiteljskoj kući ili stanu u državnom vlasništvu, najmoprimac obiteljske kuće ili stana, stječe pravo na kupnju obiteljske kuće ili stana prema kriterijima koje će uredbom propisati Vlada Republike Hrvatske.

 

Članak 26.

Postupci pokrenuti radi ostvarivanja prava iz Zakona o područjima posebne državne skrbi (»Narodne novine«, br. 44/96., 57/96. i 124/97.) do dana stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi (»Narodne novine«, br. 73/00.) dovršit će se po odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi (»Narodne novine«, br. 73/00.).

Članak 40.

Postupci pokrenuti prema odredbama Zakona o područjima posebne državne skrbi (»Narodne novine«, br. 44/96., 57/96., 124/97. i 73/00.) i Progrramu povratka i zbrinjavanja prognanika, izbjeglica i raseljenih osoba, dovršit će se po odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi (»Narodne novine«, br. 88/02.).

 

A sada malo iz kninske prakse.Branitelji koji su dobili rješenje o korištenju nekretnine sa potpisom tadašnjeg ministra gosp. Jure Radića a kasnije predali i po uredbi vlade o darovanju mogli su birati dali žele po jednoj ili drugoj varijanti. Po prvoj se uknjižuju kao vlasnici i sa nekretninom mogu odmah raspolagati ( bez ikakvog otkupa ). Koliko je to u kaoliziji sa gore iznešenim zakonskim izmjenama nije mi baš jasno niti sam uspio dobiti odgovore na postavljene upite i upućene demantije na izjave pomoćnika tadašnjeg mmtpr a u svezi izjava na radio Kninu.

Činjenica je da su na oslobođena područja

"navučeni" mnogobrojni ljudi sa kojekavim obećanjima, pa između ostaloga i sa stambenim zbrinjavanjem koje je po mom mišljenju perfidno izigrano.O svemu tome dao bi se napisati poveći post.Dakako da se poklonjenom konju ne gleda u zube (bar u većini slučajeva) ali isto tako ima branitelja koji neće moći dobiti niti to .

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete vi mene smatrati nezahvalnikom, ali moja obitelj misli da baš i nema razloga za veliko hvala. Djecu u pubertetu sam 95. MORAO iščupati iz sredine u kojoj su odrastali (Zagreb) i dovesti ih u vukojebinu punu smeća, bez osnovnih uvjeta za život. Stariji sin je odmah nakon par mjeseci morao otići od kuće u đački dom u Zadar. Kako je bilo 14-godišnjem purgeru tamo, možete zamisliti. Danas nakon 13 godina i dalje nemaju nikakve uvjete u mjestu gdje živimo. Nema posla, kina, mjesta za izlaske mladih, nikakve proizvodnje ni na vidiku. U Gračacu postoje 4 trgovine i nekoliko kafića i to je sve. Za svaku kupnju moramo potegnuti 150 km do Zadra i natrag. Supruga mi je 2 godine svaki dan putovala na posao u ZD bez plaćenih putnih troškova za 3000 kn plaće, a sada je ostala i bez toga. Kuća koju smo dobili je u lošem stanju, treba je obnoviti a nemamo s čim. Na sve to sam 2001. dobio otkaz u MUP-u. Uživancija. Sada sam već godinu dana na bolovanju (PTSP i TBC) i od toga svi živimo. Radije bi bio podstanar negdje drugdje pa da mi žena i djeca rade. Svakome je njegov jad najteži dčki moji. I sretan vam svima Uskrs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

frend mi je nešto slično napravio,otišao je nakon oluje u Glinu.

nakon par godina vratio se samo srećom po njega nasljedio je kuću u samoboru,kaže da je ostao tamo da bi poludio...

malo je nedostajalo da i ja odem za njim u napuštenu srpsku kuću,ipak me je žena uspjela odgovorit od toga.

dosta se je mladih obitelji nakon oluje odlučilo na taj korak isključivo radi rješavanja stambenih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sudjelovao sam u Oluji na tom području i nakon završetka akcije "zamoljen" sam da ostanem raditi u PP Gračac, obzirom da sam bio šef smjene koji se razumio u vođenje posla i dokumentaciju. Obitelj nije željela da se više razdvajamo, obećavana su nam brda i doline i svi zajedno smo doselili. Kao hvala bio sam proglašen tehnološkim viškom i u 40-oj g. života popušio otkaz iz policije onda kad je Račanova vlada masovno otpuštala. Supruga iako školovana ne može dobiti posao, djeca također, a ja se ionako vjerojatno neću vraćati na posao s bolovanja. Ali zaglavili smo ovdje radi te darovane kuće, i sad me tjeraju da tu živim još 10 godina (koje ni neću doživjeti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih samo htio podržati kolegu:"Poklonjenom konju..."ali ako je konj raga a pokop košta više nego konj,čovjek se zamisli.Naime apsolutno si u pravu da postoji masa branitelja koji nisu ništa dobili.Isto tako postoje ljudi koji su dobili sve, i to da se tako izrazim prokockali na naivan način.Osobno sam mišljenja da je teško suditi o nekoj situaciji,ako i sam nisi tako nešto iskusio,ili barem imaš nekog u blizini koji je nešto tako prošao.I još jedna narodna za kraj. "Sit gladnom ne vjeruje."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isto tako postoje ljudi koji su dobili sve, i to da se tako izrazim prokockali na naivan način

...daj mi par primjera...molim te...

 

Osobno sam mišljenja da je teško suditi o nekoj situaciji,ako i sam nisi tako nešto iskusio,ili barem imaš nekog u blizini koji je nešto tako prošao.I još jedna narodna za kraj. "Sit gladnom ne vjeruje."

 

...osobno nisam...

...ja sam HRVI...dobio stan...ostavio ga bivšoj i djetetu iz prvog braka...zatim kupio drugi...

 

...nije mi bila namjera da me tako shvatiš...i nije da mu ne vjerujem...ali...

...opet ponavljam ...ima mnogo branitelja koji nisu dobili ništa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam molio savjet postoji li legalan način da se izvučem odavde. Što se tiče vaših mišljenja, sto ljudi sto čudi. Svaki branitelj se tada mogao doseliti u praznu Liku, birati kuću ili stan. To što ih većina to nije učinila već su radije ostali podstanari po gradovima govori samo za sebe. Isto tako stoji činjenica da i oni koji su se doseljavali, nakon par godina su bježali glavom bez obzira ako su ikako mogli. Nisam kupio auto na povlasticu, nisam HRVI, nemam mirovinu, ta kuća je jedino što sam dobio od ove države u kojoj sam se rodio, radio i borio se za nju od 91. Nije da nisam zahvalan, ali teško je živjeti u mjestu čiji je načelnik na snimkama stranice krajinaforce u uniformi sa kapetanom Draganom, a direktor firme u kojoj radi je bio zapovjednik obrane zna se na kojoj strani. I sad mi se debelo smiju jer njima je dobro, na vlasti su, a moja obitelj živi ispod ruba egzistencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
  • 6 godina kasnije...
pa kako si tamo zaglavio iz ZG? :-o

nije mi jasno..pojasni malo, ako zelis naravno..bas me zanima...

 

A zar mislite da ih je dobrota tamo odnjela ,jako nepromisljeno i prgavo razmisljate,ljudi su isli rjesavati svoje stambeno pitanje,ako zelite evo ja cu vam darovati kucu tamo netrebate zahvaljivati...pa zivite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Haskoje napisao:

 

Prdnila baba lani i sad joj guzica zja

 

Hajmo malo pripaziti na taj grah i babe. Omakne se ponekoj, ali ne moramo mi to znati.

 

Okineš i ti poneki put pa nikom ništa :-) Pogotovo ako si stavio u grah više crvenog luka. Ostavimo se takvih tema. Nije za ovaj podforum.

 

A, ako ti je do "petardi" proprži ujutru crveni luk dok ne požuti i opleti dva tri jajca na promiješano.

 

A, poslije 10-12 sati nemoj zapaliti cigaretu jer će biti "svašta" i bez plamena.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija