Jump to content

članak 173 stavak 1 ili 2?


Kriv

Preporučene objave

Poštovanje,

Moja situacija je malo kompliciranija, a ja ne znam odakle da krenem nego od početka. Zato se ispričavam ako moj post bude malo duži i unaprijed se zahvaljujem za čitanje i eventualni odgovor. Pitanja imam više pa ću ih označiti rednim brojevima radi bolje preglednosti.

 

Dakle, u 9. mjesecu prošle godine u Zagrebu, uhvaćen sam sa 0.3g marihuane. Priveden sam u PP gdje sam tijekom obrade priznao krivicu za posjedovanje (mislim da sam to i potpisao). Također sam zamolio da se u zapisnik unese i to da sam surađivao te da sam uhićen bez otpora itd. a tome mi je i udovoljeno. Policajci su bili manje više korektni i nakon 20ak minuta sam pušten sa "zarađenom" prekršajnom prijavom.

Nakon nekih 4 mjeseca mi je stigao poziv na sud (Kennedyev trg) na koji sam se i odazvao. Pred sutkinjom sam još jedanput priznao krivicu, priznao sam i da marihuanu ("jedanput, dvaput mjesečno") konzumiram vec par godina te da sam "ovisnik". Uzevši u obzir olakotne ("dosadašnja nekažnjavanost, priznanje djela prekršaja i iskreno kajanje, spremnost da se podvrgne liječničkom tretmanu odvikavanja od ovisnosti") i nedostatak otegotnih okolnosti, proglašen sam krivim i upućen na obvezno liječenje od ovisnosti u trajanju od 3 mjeseca do godinu dana. Što se tiče samog liječenja, rečeno mi je da će se ono obavljati u Mirogojskoj ulici te da će mi ostatak informacija stići poštom.

Datum rješenja je 04.02.08. a ja još nisam dobio ništa.

 

Pitanje #1 - koliko dugo u prosjeku treba čekati na tu obavijest o odlasku na liječenje?

 

Nadalje, kao da mi ovo sve nije bila dovoljna lekcija, prošli petak sam, dok sam sjedio u parku sa djevojkom, legitimiran od strane policije u civilu (kvartovski policajci) te sam dragovoljno (što je uneseno i u zapisnik) predao PVC vrećicu u kojoj je bilo 14g marihuane. Da nesreća bude veća, dio te marihuane je bio "piziran" i to u 5 manjih vrećica ukupne težine 8.5g (uključujući i vrećice). Oboje smo privedeni u PP, ja iz očitih razloga, a ona zato što je maloljetna i nije imala osobnu sa sobom (s tim da nam je murjak lagao da će nju pustiti na tramvaj, valjda misleći da i kod nje ima nešto, pa da se nebi tog riješila prije nego policajka dobije priliku pregledati ju). U PP smo odvedeni svaki na svoju stranu, ona na pregled (nije pronađeno ništa, ubrzo su pozvani roditelji te je puštena kući), a ja na obradu. Tamo me nisu nešto pretemeljito ispitivali, bio je petak na večer, kraj radnog vremena pa im se valjda nije ni dalo više. Pitali su me gdje, kada i od koga sam nabavio, ja sam iskreno odgovorio iako nisam odao ikakvo ime niti podatak, pošto ne znam ništa o čovjeku koji mi je to prodao, čak niti nadimak. Nisu išli ni u pretres kuće iako sam im rekao da ne moraju tražiti nalog već da ću ih ja pustiti u kuću da obave što moraju te se uvjere da kod kuće nemam ničega ilegalnog ili išta što bi upučivalo na to da sam diler. Tijekom ispitivanja nisu ništa zapisivali (eventualno su možda snimali, ali to bez mog znanja. Pitanje #2 - da li to smiju?), a samo ispitivanje nije trajalo duze od 10ak minuta. Ono što me najviše zabrinulo jest činjenica da sam u mobitelu imao poruku od poznanika u kojem me on pita da li mu mogu išta prodati. I to je policajac vidio nakon što sam mu, na njegov zahtjev, a u duhu suradnje, upalio i predao mobitel. Kada je počeo čitati poruke, pitao sam ga da li oni to smiju, na što je on samo nešto promrmljao i nastavio čitati dalje.

 

Pitanje #3 - da li policija smije bez ikakvog naloga čitati poruke u mobitelu? i, ako ne, da li to znači da se saznanja stečena na takav, ilegalan, način ne mogu upotrijebiti kao dokaz na sudu?

 

Kada su završili samnom, sproveli su me u istražni zatvor u Senjaku gdje sam proveo noć i iduće jutro trebao izaći pred suca za prekršaje. Tako je i bilo, samo što nisam izašao ujutro već debelo popodne. Nakon 20 sati u zatvoru, na čitanju optužnice i samom sudu već sam bio u takvom psihičkom stanju da bi rekao bilo što samo da me puste van.

Ponovo sam priznao krivicu, brže bolje odgovorio na sva pitanja, pokajao se i dobio jednaku kaznu kao i prvi put! Znači 3 do 12 mjeseci obveznog liječenja. Tek sam naknadno u rješenju pročitao da sam optužen za posjedovanje 5.5g a ne za 14g! Ovo mogu zahvaliti nepismenim policajcima i njihovoj nerazumljivoj prijavi iz koje je sutkinja krivo isčitala podatke.

 

Pitanje #4 - da li postoji mogućnost da mi se ova presuda poništi, pošto sam u njoj krivo optužen? Ovdje treba uzeti u obzir da sam se na sudu odrekao prava na žalbu, ne znajući što to ustvari znači.

 

Nadalje, kada sam pitao sutkinju gdje i kada ću ići na odradu tog liječenja i da li će mi obavijest o tome stići poštom, odgovorila mi je da će mi sve biti rečeno sada, prije izlaska iz pritvora, a ne poštom. Kada sam napokon izlazio iz pritvora, potpisao sam još par papira i dobio samo rješenje suda. Na njemu nigdje ne piše kada i gdje se moram pojaviti na liječenju. Ništa drugo nisam dobio.

 

Pitanje #5 - kako da doznam gdje i kada se moram pojaviti na tom liječenju? ovo je jako bitno, pošto sam upozoren od strane sutkinje da se obavezno tamo pojavim, a ne bih si želio dodatno zakomplicirati život.

 

Pitanje #6 - da li je moguće da istovremeno obavljam 2 liječenja od ovisnosti?

 

Sada čekam poziv na kazneni sud i nadam se najboljem.

 

I još par pitanja:

Pitanje #7 - da li je moguće da me samo na temelju te, djelomicno "pizirane" marihuane optuže po članku 173 stavak 2, odnosno da me proglase dilerom?

 

Pitanje #8 - koliko dugo se u prosjeku čeka da stigne poziv na kazneni sud?

 

Pitanje #9 - da li je moguće da zbog pogreške na prekršajnom sudu dobijem manju kaznu na kaznenom?

 

I da, malo informacija o meni, 22 su mi godine, redoviti sam student druge godine (uz potporu ministarstva koju sam dobio na temelju uspjeha na prijemnom), nikad prije prekršajno (osim taj jedan put par mjeseci prije) ni kazneno gonjen. Niti planiram više ikada biti. Tih 20 sati u pritvoru su mi bila životna škola i stvarno se više nikada ne mislim i ne želim dovesti u ovakvu situaciju.

 

Svaki savjet je poželjan i dobrodošao.

 

Pozdrav

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Praksa je različita, ali mislimd a bi vi sami trebali odabrat način lječenja2.Kad ispitivaju nekog kao osumnjičenog trebaju pisati, a kad nekog obvijesno ispitivaju onda o tiome mogu naknadno napraviti službenu zabilješku

3. Uvid u poruke se ne smije vršiti bez naloga, a možda je bolje da to nisu tražili jer bi onda imali dokaz za dilanje pa bi bili u pravoj gabuli.

4.Odrekli ste se žalbe, dakle nema više pravnog lijeka.

5.Savjetujem da se sami javite na liječenje, ako vam sud nije odredio gsdje ćete se liječiti.

6. da ali nije potrebno

7.Moguće je ali mislim da neće

8. Na kazneni sud bi mogli doći od 2 do 6 mjeseci

9.Na kaznenom ćete vjerojatno dobiti uvjetnu zatvorsku ili novčanu kaznu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ne trebate cekati poziv za lječenje jer to postoji samo u zakonu sutkinjaga izrekne eto tek tako da je rekla da vam je dala nekekvu kaznu ili opomenu. a sada su naredu druge sluzbe koje ni neznaju da bi vas trebali lijeciti u svakom slucaju to ide od centra za socijalni rad bez obzira sto ste punoljetni.

 

2.nebi smio al ga tuzite. ? ili tko je vidio da je on vama kopao po mobitelu?

 

3.ne moze sigurno koristiti kao dokaz ali ako vidi sta pametno u mobitelu za njega onda cem vam ga oduzeti pa poslati na vještačenje te zatim kao dokaz posat na sud.

 

4. presuda se neče nikada ponistiti zato jer ste svojom izjavom i potpisom o odbijanju zalbe napravili presudu pravomocnom iako niste ni znali ali tu vas je sutkinja malo "presla" a vi ste krivi sto niste pitali sta potpisujete.

 

5. sutkinja vas je samo zaplasila i ako ne pise di da se javite to nije vasa stvar. vid.i odgovor 1

 

6. nemoguce! tu se vidi koliko je ozbiljna mjera lječenja?

 

7. moguče je nazalost. jer da vam je to bilo za osobnu upotrebu imali bi te jedan paket, nije bitno koliko gr.,,a ako ste dilali normalno imali ste ih vise.

 

8. ovisno o sudu koliko ima predmeta i ovisi o okazima itd...

 

9. nitkome se ne moze suditi za isto djelo dvaput.

ALI PAZITE PREKRŠAJ CE VAS SUDIT ZA POSJEDOVANJE A KAZNENU ZA DI.LANJE. NEMA VEZE PREKRSAJ I KAZNENEO JER VAS NE MOGU SUDIT ZA ISTO DJELO DVA PUTA BEZ OBZIRA NA SUDOVE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

pozdrav još jedanput,

 

8 mjeseci kasnije, stigao je poziv.. kaze:

 

Kazneni predmet: XXXXX

Okrivljeni: XXXXXX

Tužitelj: ODO Zagreb

Zbog kaz. djela iz čl. 173/1 KZ

 

Poziv optuženom

 

Pozivate se kao optuženi na glavnu raspravu - radi ispitivanja u gornjem predmetu *tad i tamo*.

 

dakle, stavak 1, sto je valjda dobra vijest.. jeli uistinu? sto mogu ocekivati?

 

dali je i odvjetnik nuzan na ovome i dali sam ga ja obvezan zvati ako sam vec potpisao punomoć?

citao sam ovdje da odvjetnik nekada moze i odmoci, dali je to moguce i u mojem slucaju?

 

opcenito me interesira sto mi je raditi, kako se ponasati i slicno. malo su me nespremnog uhvatili. prvo mi je pojavljivanje na kaznenom sudu. najtoplije se nadam - i posljednje.

 

 

uz poziv sam dobio i dokument koji kaze:

 

u kaznenom predmetu broj XXXXX protiv XXXXXX zbog kaznenog djela iz cl. 173. st.1 Kaznenog zakona mjenjam optužni prijedlog u dijelu osobnih podataka okrivljenika na način da isti sada glasi:

 

"XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX... Hrvata, državljanina RH, djelatnika, neoženjenog, bez djece, neosuđivanog, nalazi se na slobodi"

 

u ostalom dijelu optužni akto ostaje neizmjenjen.

 

boldani dijelovi su, prema mojoj predpostavci, izmjenjeni.. ja sam student, zbog cega su me prozvali djelatnikom?? dali da vadim kakvu potvrdu o studentskom statusu? zavrsna sam godina studija, mislio sam da bi mi to moglo ici pod "olakotno"..

 

nadalje, pri zavrsetku sam tretmana tzv. "odvikavanja od ovisnosti", i sada prosli utorak sam u savjetovaliste nosio toxikolosku analizu za koju sam se nadao da ce biti zadnja. razocaranje je nastupilo kada mi je receno da je psihologinja s kojom sam radio na bolovanju i da se javim iduci ponedjeljak.. iduci ponedjeljak je bio danas, psihologinja je jos na bolovanju, opet mi je receno da se javim za tjedan dana. sto mi je sada raditi? da odem trazit nekakvu potvrdu da to pohodim (ili cak eventualno, da sam pri kraju tretmana) od ove druge gospode koja radi tamo? i na to sam racunao da ce mi ic pod "olakotno"..

 

pa eto, bilo cije misljenje i/ili prijasnje iskustvo je pozeljno.. a posebno bi volio cuti sto Utjerivac misli o svemu..

 

zahvaljujem unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izmjena može utjecati na određivanje kazne, pa Vam mogu odrediti novčanu kaznu (kao relanu s obzirom da imate primanja) kada su naveli da ste zaposleni.

 

Možete dati potvrdu da ste student da Vam se to uzme kao olaktzona okolnost.

 

Ako ste kaznu platili već u prekršajno postupku, obavezno ponesite i uplatnicu sa sobom, a ako ste je zagubili ili je nemate, onda nađite nešto iz tog postupka i pozovite se na sudu na to da ste već kažnjeni u prekršajnom i da ste platili kaznu.

 

Odvjetnik u pravilu nije potreban za ovakve slučajeve, a ako ste mu potpisali punomoć i za kazneni postupak, ne trebate potpisivati novu punomoć, s tim da ga trebate obavijestiti jer sud (općinski) ne zna da Vas je on zastupao u prekršajnom postupku (ako ste mu za to dali punomoć). Ne zaboravite da odvjetnika u ovom slučaju plaćate sami.

 

Inače niste navli za koju količinu Vas se na kraju tereti? Za 5 grama marihuane sigurno neće biti nek preteška kazna, ali za 14 već možete očekivati i dobru novčanu kaznu (npr. oko 5000-8000 kn), ili malo jaču uvjetnu.

 

Ne trebam napominjati da je praksa za treći put bezuvjetna zatvorska kazna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Izmjena može utjecati na određivanje kazne, pa Vam mogu odrediti novčanu kaznu (kao relanu s obzirom da imate primanja) kada su naveli da ste zaposleni.

 

Možete dati potvrdu da ste student da Vam se to uzme kao olaktzona okolnost.

 

budem, da..

 

Ako ste kaznu platili već u prekršajno postupku, obavezno ponesite i uplatnicu sa sobom, a ako ste je zagubili ili je nemate, onda nađite nešto iz tog postupka i pozovite se na sudu na to da ste već kažnjeni u prekršajnom i da ste platili kaznu.

 

nisam, na prekrsajnom sam dobio samo mjeru odvikavanja od ovisnosti.. ali sam dobio jucer potvrdu da redovito pohadjam savjetovaliste te da sam do sada uredno obavio 10 analiza urina..

 

Odvjetnik u pravilu nije potreban za ovakve slučajeve, a ako ste mu potpisali punomoć i za kazneni postupak, ne trebate potpisivati novu punomoć, s tim da ga trebate obavijestiti jer sud (općinski) ne zna da Vas je on zastupao u prekršajnom postupku (ako ste mu za to dali punomoć). Ne zaboravite da odvjetnika u ovom slučaju plaćate sami.

 

Kod odvjetnika sam bio jucer, dogovorili smo da ide na raspravu samnom. Punomoc nisam nikakvu ponovo potpisivao, to sam potpisao vec tamo negdje u 5om mjesecu, nakon prekrsajnog suda. Na prekrsajnom sudu sam se branio sam.

 

E sad, dobio sam dojam da joj i nisam bas najvazniji klijent, i da ce to sve obavit "preko k***a". A kada sam joj rekao da su mi izmjenili "student" u "djelatnik" i da imam potvrdu iz savjetovalista te da se nadam da ce mi to dvoje ici pod olakotno, ona je samo zakolutala ocima i posprdno pitala "olakotno??"

 

mozda da joj pojasnim da ciljam(o) na sto manju novcanu kaznu, posto cu se i za taj njen honorar morati zaduzivati, a kamoli za ostatak.

 

neznam, sad sam u nedoumici dali da ju opce zovem. mozda ce i to utjecat na suca na nacin "fura se da je student, da nema novaca, al ima za odvjetnika za rochiste na kojemu mu nije ni neophodan"

 

Inače niste navli za koju količinu Vas se na kraju tereti? Za 5 grama marihuane sigurno neće biti nek preteška kazna, ali za 14 već možete očekivati i dobru novčanu kaznu (npr. oko 5000-8000 kn), ili malo jaču uvjetnu.

 

u tome i je stvar, neznam za sto me se tocno tereti! naime, uz poziv na sud nisam dobio i optuzni akt, tako da znam samo da me se tereti po clanku 173/1, nista vise.

na to mi je odvjetnica rekla da se na sudu izjasnjavam sa "nisam kriv" dokle god ona ne vidi o cemu se tu ustvari radi.

 

Ne trebam napominjati da je praksa za treći put bezuvjetna zatvorska kazna

 

ovoga sam itekako svjestan.

 

 

zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Student je olakotna okolnost, a dojam da imate novac za odvjetnika je nešto subjektivno.

 

To sto niste dobili optuzni prijedog je povreda postupka i razlog za žalbu, ali pitanje je da li Vam se isplati potezati na to jer bi i u ponovljenom postupku 99% bili osuđeni.

 

Odvjetnik je oprezan pa zato traži da se izjasnite da niste krivi jer ne znate zašto se teretite (količinu). Međutim kada saznate da se radi o "prihvatljivoj" količini za koju Vas se tereti, dobro razmislite da li ćete ostati kod stava "nisam kriv" jer se optužni prijedlog čita na početku rasprave (sudac obično samo uvede u zapisnik "čita se optužni prijedlog bla, bla, bla) bez da navede točno zašto Vas se tereti pa vodite računa o tome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija