Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

kao prvo - čestitke na uspješno položenom DSI-u!!! :)

kao drugo - hvaaaala na tako lijepom objašnjenju i dojmovima!

kao treće - apsolutno se slažem sa tvojim P.S.-om... svi smo u istim problemima i kako smo mi tražili pomoć od drugih tako bi trebali pružiti je drugima koje ovo tek čeka... barem to nije problem, odvojiti 2min., i natipkati dojmove i pitanja kojih se možemo sjetiti!

ugl., svaka čast koljeno! i čestitam još jednom!!! :) :*

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja sam položila 6.10.;) (VSS) pa da podijelim dojmove tj. pitanja kojih se mogu sjetiti.

Slažem se sa svim što je prethodno rečeno, mora se naučiti, ali ne ide se previše u detalje; svi ispitivači su bili ugodni - pomažu, i da, svake pohvale tajnici naše grupe koja je bila od velike koristi;)

 

Uredsko/ ZUP,ZUS

- što je uredsko poslovanje

- što je pisarnica

- što je pismohrana

- gdje se obavljaju poslovi uredskog posl.u tijelu

- načela upravnog postupka

- načini rješavanja upravne stvari

- kako se pokreće upravni postupak

- žalba (što je, razlozi izjavljivanja, rok, kome)

- tko rješava upravne sporove

- koji se akti donose u upravnom sporu

 

Ustav/ Sustav državne uprave

- sklapanje međunarodnih ugovora

- Sabor

- ministarstvo

- ured državne uprave u županiji

- poslovi državne uprave

- ustrojstvene jedinice ministarstva

 

Lokalna/ Službenički odnosi

- jedinice lokalne/područne samouprave

- statut

- što se uređuje Zakonom o gradu Zagrebu

- odnos Grada Zagreba i zagrebačke županije (sporazum o suradnji)

- tko radi u državnim tijelima

- čime se uređuju prava, obveze, odg. državnih službenika

- načini popunjavanja radnih mjesta

- premještaj

- pretpostavke za prijam u državnu službu

- što se uređuje kolektivnim ugovorom

 

EU

- europska komisija

- simboli eu

- euro

- predpristupna pomoć - za RH

- ugovor o pristupanju - tko ga ratificira

- schengenski sporazum

- valovi proširenja

 

Sretno svima;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim sa svojim dojmovima.

Imao sam DSI jučer (06.10.2012.) - VSS

 

Dođete u zgradu Ministarstva Uprave, tamo vas prozove teta koju pratite cijeli dan. Ona vam pokazuje gdje morate ići i kada morate ići. Ako imate kakvih pitanja, slobodno ju pitate jer ona je uz vašu grupu cijelo vrijeme. Naša teta je bila super, opuštena i zafrkavala se s nama :)

----------------------------------------

 

POSEBNI DIO: Zakon o obrtu - imao sam dva pitanja na pismenom.

 

Prvo pitanje = Koja su registarska tijela (mislim da je bilo vezano za trgovačko društvo ako se dobro sjećam...)

Drugo pitanje = Koja je aktualna Nacionalna Klasifikacija Djelatnosti i kada je stupila na snagu. Odgovor je NKD 2007 koja je stupila na snagu 01.01.2008.

Možete koristiti BILO ŠTA kod sebe osim mobitela. Ja sam si isprintao sve moguće zakone vezane za obrt.

 

Na usmenom sam imao 2-3 pitanja i malo porazgovarao s čovjekom. Sjećam se da me pitao gdje su upisuju obrti i trgovačka društva (odgovor je obrtni registar i trgovački registar) i još me pitao jedno pitanje ali se ne mogu sjetiti što je bilo... Uglavnom, proučite Zakon o obrtu i Pravilnike vezane za obrt i ponesite si sve to da imate za pismeni dio. Možete naći na idućeg linku:

http://portor.mingorp.hr/pravna_regulativa.htm

 

OPĆI DIO

Odmah da kažem da su svi ispitivači bili dobri, i nisu previše gnjavili. Naravno da su tražili znanje ali su pitali uglavnom osnova pitanja i ako je netko zapeo, pomagali su i postavljali potpitanja kako bi naveli na točan odgovor.

 

Ulazi se po dvije osobe kod ispitivača. Svaki ispitivač pita 2 poglavlja osim Europsku Uniju. (Ustav/Sustav drž. uprave; Službenički odnosi/JL,P®S; ZUP i ZUS/Uredsko poslovanje; zasebno EU). Sa mnom je bio jedan dečko sa SSS, i nisu pravili neku razliku ako je netko SSS, VŠS ili VSS. Naizmjence ispituju jednog pa drugog.

 

Sad ću Vam napisati pitanja koja su bila meni i kolegi do mene:

NAPOMENA: Pitanja koja napišem su pitanja koja se sjećam da su bila, možda sam izostavio neka jer se ne mogu sjetiti :frajer:

 

USTAV

1) Kako je ustrojena vlast u RH?

2) Nacionalne manjine (što su i njihovo sudjelovanje u Saboru)

3) Nadležnosti Hrvatskog Sabora

4) Koji je najviši Sud u RH?

5) Hrvatski Grb (gdje i kada se pojavljuje)

6) Akti Vlade

7) Koja je izvršna vlast, koja zakonodavna

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

1) Tko obavlja poslove državne uprave

2) Koja su tijela državne uprave?

3) Čelnici u tijelima državne uprave (ministri, ravnatelji, predstojnici)

4) Nabrojati neke državne upravne organizacije ili državne urede (ne sjećam se koje od tog dvoje je pitala mog kolegu, trebao je nabrojati samo nekoliko... čisto da vidi ispitivačica jel zna o čem se radi)

5) O čemu Vlada odlučuje?

Možda još nešto ali se ne sjećam

 

Teta koja je ispitivala Ustav u Sustav drž. uprave je bila malo loše volje pa je znala nekoga i rušiti, srećom ja sam prošao (Nabavili smo koju foru i oraspoložili ju hehe). Do sada je ona bila najzahtjevnija ali to je u redu jer traži da znamo sve osnove, malo pokuša pomoći ako zapnemo. Sve u svemu, nije loše.

-----------------------------------------------------

 

SUSTAV LOKALNE I PODRUČNE(REGIONALNE) SAMOUPRAVE

1) Što je općina/grad/županija?

2) Tko obavlja nadzor općih akata JL i P® samouprave?

3) Kako se razrješuje gradonačelnik?

4) Vrste jedinica lokalne i područne samouprave i njihovi poslovi?

5) Tijela grada Zagreba?

6) Predstavnička i izvršna tijela

SLUŽBENIČKI ODNOSI

1) Tko obavlja poslove u državnim tijelima?

2) Tko su državni službenici a tko namještenici

3) Načela postupanja državnih službenika

4) Temeljna prava državnih službenika

5) Probni rad

6) Etički kodeks/Etički povjerenik

7) Slobodni dani

 

Fina teta, ispitivala Sustav JL,P®S i Službeničke odnose, nije nas puno zafrkavala, za 5 minuta smo bili vani, ti započmeš odgovor a ona ga dovrši i eto prolaza :)

-------------------------------------------------------------------

 

UREDSKO POSLOVANJE

1) Pisarnica

2) Pismohrana

3) Pismeno/podnesak/akt

4) Razlika između pečata i štambilja

5) Osnovne evidencije uredskog poslovanja

6) Klasifikacijska oznaka/urudžbeni broj (objasniti)

7) Upravne pristojbe (Za što se plaćaju i na koji način)

8) Natpisna ploča (što sadržava i gdje se ističe)

ZUP/ZUS

1) Tko rješava u upravnim postupcima

2) Koja su javnopravna tijela?

3) Stranka

4) Pita da objasniš jedno od načela. ovaj put je bilo: SLužbena uporaba jezika i pisma

5) Kako se pokreće upravni postupak

6) Početak roka određen na dane; da li utječu nedjelje, blagdani, neradni dani (dečka do mene je pitao na mjesece)

7) Kad i na koji način se pokreće upravni spor?

8) Žalba (ono nešto treba znati... prvostupanjsko/drugostupanjsko... zaboravio sam kako točno to ide...)

 

Mislio sam da će mi ZUP/ZUS biti najteži ali je bio možda čak i najlakši. Ispitivač je bio odličan, postavljao je jednostavna pitanja, ako nisi znao postavio je potpitanja i pomagao ti da se sjetiš ako si zapeo. Dosta potpitanja postavlja, važno mu je da razumiješ kako to sve funkcionira.

-----------------------------

 

EUROPSKA UNIJA

1) Glavne institucije EU (sve morate znati nabrojati)

2) Pita jednu od institucija i sve o njoj (Europski Parlament, Vijeće EU i Europska Komisija - te 3 najčešće pita i dobro ih proučite)3) Valovi proširenja

4) Schengenski prostor

5) Kriteriji za članstvo u EU

6) Fondovi (pretpristupni i programi zajednice = nešto znati reći o njima)

 

Dobar ispitivač, pita svakoga 3 pitanja i na svako pitanje postavi jedno ili dva potpitanja. Također pita osnovne stvari koje se moraju znati. Ništa strašno, vrlo brzo smo bili gotovi.

-------------------

 

Da zaključimo:

Morate dobro naučiti;

Nije tako strašno, nije tako teško;

Za prolaz morate znati barem osnovu iz svakog dijela;

Proći ćete svi :mir:

 

P.S. Preporučam da oni koji idu ubuduće na DSI da nakon toga ostavite pitanja i dojmove ovdje na forumu. Znam da su meni pomogla ova pitanja s foruma, i na njih sam se bio fokusirao. Puno sreće svima!

 

komentar: stvarno su ispitivači ok, pomažu i izvlače iz tebe. samo je jedna žena iz zup zus zajebana.. i teže je proči: kod mene u grupi, svi smo sjeli i svakog je pitala pitanje: znaš neznaš

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudovi, čestitke na prolazu i VELIKO hvala na vašim podjeljenim dojmovima...puno pomaže to i puno nam znači, bar meni :)))

 

Ima li tko da je bio na VSS FINANCIJE - posebni dio, da uputi me malo u zadatke šta da prođem i literaturu (odakle učiti, pitanja,..).. imam zakone po kojima moram učiti, ali ih ima 20tak :/ mama mia, mislin da će mi se apsolutno sve izmišati...a i ovaj osnovni dio san naučila strah me da ne ispari sve dok prođem ovaj posebni dio..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav! zahvaljujem svima na pitanjima i iskustvima! idem na ispit u subotu, VSS, pravnik, posebni dio županijska skupština. ima li netko iskustva s ispitivačem/ispitivačicom iz ovog područja posebnog dijela, te jeste li primjetili da pravnike pitaju nešto detaljnije odnosno više nego ostale? najljepše zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je ispit krajem mjeseca, posebni dio informatika, pa ako bi mogao tko reci dojmove, pitanja... Hvala :)

 

 

 

Informatika - ništa ne dobiješ iz onih zakona, informatički poslovi, baš ni jedno pitanje nije bilo iz toga... 41 pitanje na zaokruživanje! Mreže, protokoli, internet, carnet, hub, sabirnica, digitalne, analogne tel. linije, modem...ne mogu se više sjetiti ali tako općenite stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isto sam polagala prošlu subotu (6.10.) pa vam stavljam pitanja kojih se sjećam.

Treba učiti, ali zaista pomažu kada zapneš :-)

 

Posebni dio – Financije

 

  1. porez na dobit
  2. porez na dohodak
  3. županijski porezi
  4. porezi na motorna vozila i na plovila
  5. PDV
  6. Hrvatska narodna banka
  7. carinska tarifa
  8. carinsko područje.

 

Lokalna/službenički

 

  1. općina
  2. predstavničko i izvršno tijelo
  3. ovlasti gradonačelnika
  4. tko raspisuje lokalne izbore

 

 

  1. lake i teške povrede službene dužnosti
  2. tko odlučuje o povredama službene dužnosti
  3. prestanak državne službe
  4. prestanak državne službe po sili zakona

 

EU

 

  1. objasniti povijest nastanka EU
  2. Europska komisija
  3. Vijeće EU
  4. valovi proširenja
  5. Lisabonski ugovor

 

Ustav/sustav

 

  1. suverenitet
  2. sabor
  3. u kojim slučajevima sabor donosi odluke 2/3 većinom
  4. predsjednik

 

 

  1. ustrojstvo ministarstva
  2. koji uvjet treba zadovoljavati sektor da bi bio sektor (minimalno dvije službe)
  3. tko je na čelu službe
  4. poslovi državne uprave

 

ZUP/ZUS/uredsko

 

  1. vrste nadležnosti (stvarna i mjesna) i obrazložiti obje
  2. vrste dostava
  3. osobna dostava
  4. zapisnik
  5. zaključak
  6. rokovi
  7. dijelovi rješenja
  8. čime se pokreće upravni spor (tužbom)
  9. rok za pokretanje upravnog spora
  10. tko odlučuje u upravnom sporu
  11. broj sudaca i način donošenja odluka
  12. akti u upravnom sporu (presuda i rješenje)

 

 

  1. razlika pečat i žig
  2. razlika pečat i štambilj
  3. što je to štambilj
  4. klasifikacijska oznaka
  5. urudžbeni broj
  6. koje sve dostavne knjige imamo (interna dostavna knjiga, dostavna knjiga za poštu i dostavna knjiga za mjesto) i objasniti svaku
  7. prijemni štambilj

 

 

Želim svima puno sreće kod polaganja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fabijančić na financijama?? a na zup zus način ispitivanja?

 

Isto sam polagala prošlu subotu (6.10.) pa vam stavljam pitanja kojih se sjećam.

Treba učiti, ali zaista pomažu kada zapneš :-)

 

Posebni dio – Financije

 

  1. porez na dobit
  2. porez na dohodak
  3. županijski porezi
  4. porezi na motorna vozila i na plovila
  5. PDV
  6. Hrvatska narodna banka
  7. carinska tarifa
  8. carinsko područje.

 

Lokalna/službenički

 

  1. općina
  2. predstavničko i izvršno tijelo
  3. ovlasti gradonačelnika
  4. tko raspisuje lokalne izbore

 

 

  1. lake i teške povrede službene dužnosti
  2. tko odlučuje o povredama službene dužnosti
  3. prestanak državne službe
  4. prestanak državne službe po sili zakona

 

EU

 

  1. objasniti povijest nastanka EU
  2. Europska komisija
  3. Vijeće EU
  4. valovi proširenja
  5. Lisabonski ugovor

 

Ustav/sustav

 

  1. suverenitet
  2. sabor
  3. u kojim slučajevima sabor donosi odluke 2/3 većinom
  4. predsjednik

 

 

  1. ustrojstvo ministarstva
  2. koji uvjet treba zadovoljavati sektor da bi bio sektor (minimalno dvije službe)
  3. tko je na čelu službe
  4. poslovi državne uprave

 

ZUP/ZUS/uredsko

 

  1. vrste nadležnosti (stvarna i mjesna) i obrazložiti obje
  2. vrste dostava
  3. osobna dostava
  4. zapisnik
  5. zaključak
  6. rokovi
  7. dijelovi rješenja
  8. čime se pokreće upravni spor (tužbom)
  9. rok za pokretanje upravnog spora
  10. tko odlučuje u upravnom sporu
  11. broj sudaca i način donošenja odluka
  12. akti u upravnom sporu (presuda i rješenje)

 

 

  1. razlika pečat i žig
  2. razlika pečat i štambilj
  3. što je to štambilj
  4. klasifikacijska oznaka
  5. urudžbeni broj
  6. koje sve dostavne knjige imamo (interna dostavna knjiga, dostavna knjiga za poštu i dostavna knjiga za mjesto) i objasniti svaku
  7. prijemni štambilj

 

 

Želim svima puno sreće kod polaganja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TessaM hvalaaa!

 

Odakle si točno učila posebni dio? Dali si prošla zakone ili imaš koju skripticu? Meni se nekako previše čini učiti 20tak zakona, a neznam šta je bitno više.. mislim se možda bazirati na pitanja koja ostavljaju na legalisu što se fin. tiće..

 

i molim te koji su ti zadaci bili..?

 

hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, Fabijančić je bio na financijama. Treba dobro naučiti poreze jer pita u detalje, kao npr. da li fizička osoba koja nema obrt može biti obveznik PDV-a. Odgovor je da, primjer: fizička osoba plaća PDV pri uvozu automobila :-)

 

ZUP/ZUS ispitivanje je bilo ok. Ispitivao nas je neki tip. Nije bilo one strašne gospođe o kojoj svi pričaju... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bela352, fokusiraj se na pitanja koja se vrte po forumu. Svakako preporučujem učiti poreze, tu pita detalje, svakako HNB jer sam i to čula od kolega da često pita, a eto i mene je zadesilo to pitanje.

Kako sam ti ja unutarnji revizor, imala sam na pismenom zadatak vezan uz obavljanje revizije, ali me nije ništa pitao vezano uz pismeni dio ispita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:azdaja:

Evo da se i ja javim sa svojim dojmovima.

Imao sam DSI jučer (06.10.2012.) - VSS

 

Dođete u zgradu Ministarstva Uprave, tamo vas prozove teta koju pratite cijeli dan. Ona vam pokazuje gdje morate ići i kada morate ići. Ako imate kakvih pitanja, slobodno ju pitate jer ona je uz vašu grupu cijelo vrijeme. Naša teta je bila super, opuštena i zafrkavala se s nama :)

----------------------------------------

 

POSEBNI DIO: Zakon o obrtu - imao sam dva pitanja na pismenom.

 

Prvo pitanje = Koja su registarska tijela (mislim da je bilo vezano za trgovačko društvo ako se dobro sjećam...)

Drugo pitanje = Koja je aktualna Nacionalna Klasifikacija Djelatnosti i kada je stupila na snagu. Odgovor je NKD 2007 koja je stupila na snagu 01.01.2008.

Možete koristiti BILO ŠTA kod sebe osim mobitela. Ja sam si isprintao sve moguće zakone vezane za obrt.

 

Na usmenom sam imao 2-3 pitanja i malo porazgovarao s čovjekom. Sjećam se da me pitao gdje su upisuju obrti i trgovačka društva (odgovor je obrtni registar i trgovački registar) i još me pitao jedno pitanje ali se ne mogu sjetiti što je bilo... Uglavnom, proučite Zakon o obrtu i Pravilnike vezane za obrt i ponesite si sve to da imate za pismeni dio. Možete naći na idućeg linku:

http://portor.mingorp.hr/pravna_regulativa.htm

 

OPĆI DIO

Odmah da kažem da su svi ispitivači bili dobri, i nisu previše gnjavili. Naravno da su tražili znanje ali su pitali uglavnom osnova pitanja i ako je netko zapeo, pomagali su i postavljali potpitanja kako bi naveli na točan odgovor.

 

Ulazi se po dvije osobe kod ispitivača. Svaki ispitivač pita 2 poglavlja osim Europsku Uniju. (Ustav/Sustav drž. uprave; Službenički odnosi/JL,P®S; ZUP i ZUS/Uredsko poslovanje; zasebno EU). Sa mnom je bio jedan dečko sa SSS, i nisu pravili neku razliku ako je netko SSS, VŠS ili VSS. Naizmjence ispituju jednog pa drugog.

 

Sad ću Vam napisati pitanja koja su bila meni i kolegi do mene:

NAPOMENA: Pitanja koja napišem su pitanja koja se sjećam da su bila, možda sam izostavio neka jer se ne mogu sjetiti :frajer:

 

USTAV

1) Kako je ustrojena vlast u RH?

2) Nacionalne manjine (što su i njihovo sudjelovanje u Saboru)

3) Nadležnosti Hrvatskog Sabora

4) Koji je najviši Sud u RH?

5) Hrvatski Grb (gdje i kada se pojavljuje)

6) Akti Vlade

7) Koja je izvršna vlast, koja zakonodavna

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

1) Tko obavlja poslove državne uprave

2) Koja su tijela državne uprave?

3) Čelnici u tijelima državne uprave (ministri, ravnatelji, predstojnici)

4) Nabrojati neke državne upravne organizacije ili državne urede (ne sjećam se koje od tog dvoje je pitala mog kolegu, trebao je nabrojati samo nekoliko... čisto da vidi ispitivačica jel zna o čem se radi)

5) O čemu Vlada odlučuje?

Možda još nešto ali se ne sjećam

 

Teta koja je ispitivala Ustav u Sustav drž. uprave je bila malo loše volje pa je znala nekoga i rušiti, srećom ja sam prošao (Nabavili smo koju foru i oraspoložili ju hehe). Do sada je ona bila najzahtjevnija ali to je u redu jer traži da znamo sve osnove, malo pokuša pomoći ako zapnemo. Sve u svemu, nije loše.

-----------------------------------------------------

 

SUSTAV LOKALNE I PODRUČNE(REGIONALNE) SAMOUPRAVE

1) Što je općina/grad/županija?

2) Tko obavlja nadzor općih akata JL i P® samouprave?

3) Kako se razrješuje gradonačelnik?

4) Vrste jedinica lokalne i područne samouprave i njihovi poslovi?

5) Tijela grada Zagreba?

6) Predstavnička i izvršna tijela

SLUŽBENIČKI ODNOSI

1) Tko obavlja poslove u državnim tijelima?

2) Tko su državni službenici a tko namještenici

3) Načela postupanja državnih službenika

4) Temeljna prava državnih službenika

5) Probni rad

6) Etički kodeks/Etički povjerenik

7) Slobodni dani

 

Fina teta, ispitivala Sustav JL,P®S i Službeničke odnose, nije nas puno zafrkavala, za 5 minuta smo bili vani, ti započmeš odgovor a ona ga dovrši i eto prolaza :)

-------------------------------------------------------------------

 

UREDSKO POSLOVANJE

1) Pisarnica

2) Pismohrana

3) Pismeno/podnesak/akt

4) Razlika između pečata i štambilja

5) Osnovne evidencije uredskog poslovanja

6) Klasifikacijska oznaka/urudžbeni broj (objasniti)

7) Upravne pristojbe (Za što se plaćaju i na koji način)

8) Natpisna ploča (što sadržava i gdje se ističe)

ZUP/ZUS

1) Tko rješava u upravnim postupcima

2) Koja su javnopravna tijela?

3) Stranka

4) Pita da objasniš jedno od načela. ovaj put je bilo: SLužbena uporaba jezika i pisma

5) Kako se pokreće upravni postupak

6) Početak roka određen na dane; da li utječu nedjelje, blagdani, neradni dani (dečka do mene je pitao na mjesece)

7) Kad i na koji način se pokreće upravni spor?

8) Žalba (ono nešto treba znati... prvostupanjsko/drugostupanjsko... zaboravio sam kako točno to ide...)

 

Mislio sam da će mi ZUP/ZUS biti najteži ali je bio možda čak i najlakši. Ispitivač je bio odličan, postavljao je jednostavna pitanja, ako nisi znao postavio je potpitanja i pomagao ti da se sjetiš ako si zapeo. Dosta potpitanja postavlja, važno mu je da razumiješ kako to sve funkcionira.

-----------------------------

 

EUROPSKA UNIJA

1) Glavne institucije EU (sve morate znati nabrojati)

2) Pita jednu od institucija i sve o njoj (Europski Parlament, Vijeće EU i Europska Komisija - te 3 najčešće pita i dobro ih proučite)3) Valovi proširenja

4) Schengenski prostor

5) Kriteriji za članstvo u EU

6) Fondovi (pretpristupni i programi zajednice = nešto znati reći o njima)

 

Dobar ispitivač, pita svakoga 3 pitanja i na svako pitanje postavi jedno ili dva potpitanja. Također pita osnovne stvari koje se moraju znati. Ništa strašno, vrlo brzo smo bili gotovi.

-------------------

 

Da zaključimo:

Morate dobro naučiti;

Nije tako strašno, nije tako teško;

Za prolaz morate znati barem osnovu iz svakog dijela;

Proći ćete svi :mir:

 

P.S. Preporučam da oni koji idu ubuduće na DSI da nakon toga ostavite pitanja i dojmove ovdje na forumu. Znam da su meni pomogla ova pitanja s foruma, i na njih sam se bio fokusirao. Puno sreće svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim :)

DSI polozen 13.10.2012… Meni osobno nije bilo tesko, imali smo laganu komisiju, osim famozne gospodje iz ZUP/ZUS i uredsko.. na sto nas je tajnik koji je uz nas, odmah na pocetku pripremio.. Sa mnom u grupi bilo je nas nekoliko VSS i ostatak SSS, svi su vecinom pitali tko je koja sprema.. ne znam jel to utjecalo na postavljena pitanja.. Nakon pismenog, prvo sam cekala na red za posebni dio, javnu nabavu, medjutim kolege su bile dugo unutri, pa me tajnik bez pripreme poslao na EU, sto se pokazalo cak i dobrim.. Bila sam sama unutri, i pitala me najosnovnije:

 

  1. Kako je nastala ideja EU (opcenito sam pricala onaj pocetni dio.. )
  2. Nabrojati institucije EU i objasniti koju god zelim (objasnila sam Europski parlament)
  3. Gdje je Hrvatska sada….

Nakon toga sam išla na javnu nabavu, to je bilo super, opcenito malo popricale (opet sam bila sama)..

Zatim mi je tajnik rekao da se pripremim za lokalnu i sluzbenicke.. dok sam ja izvadila skriptu da malo prelistam, vec sam morala unutra.. (i to se pokazalo dobrim J) Bile smo ja i jos dvije kolegice. Pitala nas je:

Sluzbenicki:

 

  1. Tko radi u drzavnim tijelima
  2. Razlika sluzbenik – namjestenik
  3. Prijam u drzavnu sluzbu
  4. Probni rad
  5. Povrede sluzbene duznosti (jedna je samo rekla koje postoje, druga objasnila lake, treca objasnila teske)
  6. Kada nastupa otkaz drzavne sluzbe…

JliP®S:

 

  1. Koje jedinice postoje
  2. Predstavnicko tijelo
  3. Izvrsno tijelo
  4. Tko bira predstavnicko i izvrsno tijelo
  5. Kako gradjani sudjeluju (mjesni zborovi i referendum)
  6. Tko raspisuje referendum
  7. Tko moze raspustiti tijeli i sto onda bude (vladin povjerenik..)

I to je to otprilike, ne mogu se bas sjetiti svih pitanja, posto mi je cijeli boravak tamo nekako u magli, adrenalin opali na najjace, i nisam bila ni gladna ni zedna, samo sam jedva cekala da sve prodje..

Nakon toga sam dosta cekala na red za Ustav/Sustav.. jer gospodin je jakooo dobar, postavi pitanje, pa ako ne znas sam odgovori na njega, a ti slusas.. samo sto to traje dosta dugo..

1. nadleznosti sabora

2. temeljne odredbe ustava

3. zastava

4. sudovi (nabrojati sve koje znam)

5. koliko ima upravnih sudova i koji su

6. ustavni sud

7. inspekcijski nadzor

8. upravni nadzor

9. nadleznost zamjenika ministra

Stvarno nije bio zahtjevan i nije zamjerao ako nesto ne znamo.. Bitno je samo nesto pricati, ne sutiti i reci ne znam..

Nakon toga sam dosta dugo cekala zup/zus, uredsko..

Jer gospodja nas je ispitivala sve zajedno, pa smo morali cekati da svi prodju ostale ispite.. (vecina je sve polozila, samo jedan decko je pao lokalnu)

ZUP/ZUS i Uredsko stvarno nisu bili teski, gospodja je malo glasna, vice itd (na to nas je tajnik upozorio, i rekao da se ne zbunimo, jer to je jednostavno njezin nacin komunikacije prema svima).. Ali pitala je osnovne stvari.. bilo nas je 15tak u dvorani, ona je isla redom i ispitivala, navodila je na tocan odgovor.. ali ljudi jednostavno nisu znali, pa je dosta i srusila.. prvo je pitala uredsko

 

  1. sto je uredsko poslovanje
  2. pisarnica
  3. evidencije, glavne i pomocne
  4. pristojba
  5. pristojbeni obveznik, kako se placa
  6. konzularna pristojba
  7. razlika pecat stambilj
  8. zaglavlje akta

ZUP/ZUS

 

  1. sto je upravni postupak
  2. nadleznosti, kakve mogu biti
  3. sto je stvarna nadleznost, sto mjesna
  4. tko je stranka u postupku
  5. izgled rjesenja
  6. prigovor

 

to bi bilo otprilike to.. stalno se vrte pitanja, ova s foruma, puno mi je to pomoglo, jer zadnjih dana sam se fokusirala samo na to.. Ako netko ne zna, ide dalje, pita iducega.. Isplati se znati odmah to sto pita, jer onda ne gnjavi puno, mene je pitala 3-4 pitanja, neke koji nisu znali je stalno prozivala, ali cini mi se cisto iz razloga da pokazu da barem nesto znaju.. ona je dosta ljudi srusila, ali realno nisu znali, tako da mi se cak ni ta gospodja ne cini toliko strasna J

Meni je danima bila muka od ispita, i stvarno sam se bojala, cini mi se sada bezrazlozno.. Nitko tamo nije dosao s ciljem da rusi, ali mora se znati, tako da preporucujem da se pripremite makar ova pitanja koja su navedena da pitaju ovdje po forumu, jer neka stvarno uvijek pitaju..

eto toliko od mene, nadam se da ce vam pomoci. I sretno svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo mojih dojmova sa ispita 13.10.2012.

dipl. pravnik

pročitala sam zakone i učila po pitanjima odnosno literaturi sa stranica minisarstva.

bilo je prelagano i ako ste utrošili 2-3 tjedna kvalitetnog rada na tim pitanjima, prolazite. njihova namjera nije da vas sruše. pitat će vas i pomagati dok nešto ne kažete. jedino ako stvarno ne baratate osnovnim pojmovima. imala sam dobru komisiju. dok vide da nešto znate ni ne pitaju dalje. jako pozitivno iskustvo za mene. sretno svima u budućnosti. ako vam još mogu kako pomoći pitajte. i hvala ostalima koji ostavljaju pitanja.

 

 

 

EU:

1. Shengenski prostor

2. Jedinstveno tržište

3. Komisija

4. Vijeće

5. Pretpristupni programi koje je RH koristila

6. Proces pristupanja neke države u EU

 

JLS i službenički:

 

1. Grad Zagreb

2. Izbori gradonačelnika

3. Kojom većinom vijeće donosi statut

4. Predstavničko tijelo

5. Poslovi predstavničkog tijela

6. Opći uvjeti za prijam u službu

7. Načini zasnivanja radnog odnosa

8. Radni odnos na određeno vrijeme, kada se osniva

9. Probni rad

10. Lake povrede

11. Tko odlučuje o teškim

 

 

ZUP,ZUS i uredsko:

 

1. Javnopravna tijela

2. Načelo razmjernosti

3. Vrste rješenja

4. Privremeno rješenje

5. Nagodba

6. Stvarna i mjesna nadležnost

7. Način izvršenja novčanih obveza

8. Stranke

9. Kako se pokreće spor i sve o tome

10. Što je prijemni štambilj

11. Razlika žig-pečat

 

Ustav i sustav:

 

1. Trodioba vlasti

2. Hijerarhijska podjela sudova u RH

3. Ustavni sud

4. Koja su još tijela neovisna osim Ustavnog suda

5. Koje akte donosi vlada

6. Tko obavlja poslove državne uprave

7. Nabrojiti neke državne upravne organizacije

8. Za koje se poslove osniva državna upravna organizacija

9. Tko je na čelu pojedinog tijela državne uprave

10. Zašto je ministarstvo hijerarhijski iznad državne upravne organizacije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim sa svojim dojmovima s ispita 13.10.2012. :namiguje:

(dipl.ekonomist)

Učila sam ukupno 2 tjedna po skripti, zakonima i prošla po pitanjima s ovog foruma i to mi je bilo sasvim dovoljno da sve usvojim. Ispitivači su bili super i ispit sam položila bez problema.

Hvala svima koji su stavili svoje dojmove i pitanja na forum!

Sretno s učenjem!

 

USTAV

 

1. Temeljne vrednote

2. Ograničavanje prava i sloboda čovjeka, kad se mogu ograničiti, da li ima onih koja se ne mogu ograničiti i koja su to

3. Politička i osobna prava

4. Akti Vlade

5. Vlada

6. Ustavni sud

 

SUTAV

 

1. Provedbeni propisi

2. Upravni nadzor

3. Tijela državne uprave

4. Koja su središnja tijela državne uprave

5. Uredovni dani

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

 

1. Sukob interesa

2. Ocjenjivanje rada

3. Prestanak službene dužnosti – potpitanje: prestanak po sili zakona

 

SUSTAV LOKALNE SAMOUPRAVE

 

1. Sudjelovanje građana u lokalnim poslovima – potpitanje: neposredno odlučivanje na referendumu

2. Gradonačelnik

 

ZUP i ZUS

 

1. Stranke u upravnom postupku

2. Načela ZUP-a

3. Objasni načelo pomoći neukoj stranci

4. Postupovna sposobnost

5. Tko može biti opunomoćenik

6. Pokretanje postupka

7. Kako stranka može podnijeti zahtjev

8. Rokovi – potpitanje: utjecaj nedjelja, blagdana..

9. Dijelovi rješenja

10. Kako se pokreće spor

11. Rok za pokretanje postupka

 

UREDSKO POSLOVANJE

 

1. Što je uredsko poslovanje

2. Dijelovi neupravnog akta

3. Izlučivanje

4. Razlika između žiga i pečata

 

EU

 

1. Što je EU – objasni svojim riječima

2. Simboli EU

3. Proširenja EU

4. Glavne institucije EU

5. Odaberi jednu instituciju i objasni ju (odabrala sam Europsku središnju banku)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, s obzirom da sam bila na polaganju DSI 6.10.2012. želim vas upozoriti da ispitivači nisu tako blagonakloni prema nama kako mnogi ovdje tvrde. Iako rezultat ovisi o znanju puno toga je i u sreći. Može vas zadesiti jedno pitanje na koje niste sigurni točan odgovor te umjesto da, kako navode kolege pomažu pri ispitivanju, uhvate se toga i ne puštaju.. U mom slučaju je to bio - pučki pravobranitelj - tko je on, zašto i kada bi se njemu obratili, funkcioniranje Ustavnog suda, kako Ustavni sud provodi zakonitost. Dosta traže detalje, a kako sam ja zaposlena kao pripravnica u lokalnoj samoupravi, nemam praktičnog iskustva, jer svi znamo kako to u stvarnosti funkcionira. I zbog takvih sitnica sam pala 3 ispita i sad nažalost moram ponavljati cijeli državni. Eto, sretno svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, izlazim na ispit krajem mjeseca i posebni dio polažem iz područja opća uprava. zna netko odakle učiti i koje materijale uzeti sa sobom? hvala

 

Boook! Ja sam imala posebni dio opća uprava, na pismenom sam imala napisati zapisnik sa sjednice vijeća i odgovoriti na pitanje što su to opći akti (tko ih donosi, nabrojati, opisati). Jedna kolegica koje je išla prije meni iz istoga dijela polagati posebni dio, je imala napisati rješenje o plaći, a druga kolegica Dnevni red sa sjednice vijeća. Eto nadam se da sam pomogla. Sretno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš mi reći što te sve pitala iz javne nabave i pitanja na pismenom?

 

 

Evo da se i ja javim :)

DSI polozen 13.10.2012… Meni osobno nije bilo tesko, imali smo laganu komisiju, osim famozne gospodje iz ZUP/ZUS i uredsko.. na sto nas je tajnik koji je uz nas, odmah na pocetku pripremio.. Sa mnom u grupi bilo je nas nekoliko VSS i ostatak SSS, svi su vecinom pitali tko je koja sprema.. ne znam jel to utjecalo na postavljena pitanja.. Nakon pismenog, prvo sam cekala na red za posebni dio, javnu nabavu, medjutim kolege su bile dugo unutri, pa me tajnik bez pripreme poslao na EU, sto se pokazalo cak i dobrim.. Bila sam sama unutri, i pitala me najosnovnije:

 

  1. Kako je nastala ideja EU (opcenito sam pricala onaj pocetni dio.. )
  2. Nabrojati institucije EU i objasniti koju god zelim (objasnila sam Europski parlament)
  3. Gdje je Hrvatska sada….

Nakon toga sam išla na javnu nabavu, to je bilo super, opcenito malo popricale (opet sam bila sama)..

Zatim mi je tajnik rekao da se pripremim za lokalnu i sluzbenicke.. dok sam ja izvadila skriptu da malo prelistam, vec sam morala unutra.. (i to se pokazalo dobrim J) Bile smo ja i jos dvije kolegice. Pitala nas je:

Sluzbenicki:

 

  1. Tko radi u drzavnim tijelima
  2. Razlika sluzbenik – namjestenik
  3. Prijam u drzavnu sluzbu
  4. Probni rad
  5. Povrede sluzbene duznosti (jedna je samo rekla koje postoje, druga objasnila lake, treca objasnila teske)
  6. Kada nastupa otkaz drzavne sluzbe…

JliP®S:

 

  1. Koje jedinice postoje
  2. Predstavnicko tijelo
  3. Izvrsno tijelo
  4. Tko bira predstavnicko i izvrsno tijelo
  5. Kako gradjani sudjeluju (mjesni zborovi i referendum)
  6. Tko raspisuje referendum
  7. Tko moze raspustiti tijeli i sto onda bude (vladin povjerenik..)

I to je to otprilike, ne mogu se bas sjetiti svih pitanja, posto mi je cijeli boravak tamo nekako u magli, adrenalin opali na najjace, i nisam bila ni gladna ni zedna, samo sam jedva cekala da sve prodje..

Nakon toga sam dosta cekala na red za Ustav/Sustav.. jer gospodin je jakooo dobar, postavi pitanje, pa ako ne znas sam odgovori na njega, a ti slusas.. samo sto to traje dosta dugo..

1. nadleznosti sabora

2. temeljne odredbe ustava

3. zastava

4. sudovi (nabrojati sve koje znam)

5. koliko ima upravnih sudova i koji su

6. ustavni sud

7. inspekcijski nadzor

8. upravni nadzor

9. nadleznost zamjenika ministra

Stvarno nije bio zahtjevan i nije zamjerao ako nesto ne znamo.. Bitno je samo nesto pricati, ne sutiti i reci ne znam..

Nakon toga sam dosta dugo cekala zup/zus, uredsko..

Jer gospodja nas je ispitivala sve zajedno, pa smo morali cekati da svi prodju ostale ispite.. (vecina je sve polozila, samo jedan decko je pao lokalnu)

ZUP/ZUS i Uredsko stvarno nisu bili teski, gospodja je malo glasna, vice itd (na to nas je tajnik upozorio, i rekao da se ne zbunimo, jer to je jednostavno njezin nacin komunikacije prema svima).. Ali pitala je osnovne stvari.. bilo nas je 15tak u dvorani, ona je isla redom i ispitivala, navodila je na tocan odgovor.. ali ljudi jednostavno nisu znali, pa je dosta i srusila.. prvo je pitala uredsko

 

  1. sto je uredsko poslovanje
  2. pisarnica
  3. evidencije, glavne i pomocne
  4. pristojba
  5. pristojbeni obveznik, kako se placa
  6. konzularna pristojba
  7. razlika pecat stambilj
  8. zaglavlje akta

ZUP/ZUS

 

  1. sto je upravni postupak
  2. nadleznosti, kakve mogu biti
  3. sto je stvarna nadleznost, sto mjesna
  4. tko je stranka u postupku
  5. izgled rjesenja
  6. prigovor

 

to bi bilo otprilike to.. stalno se vrte pitanja, ova s foruma, puno mi je to pomoglo, jer zadnjih dana sam se fokusirala samo na to.. Ako netko ne zna, ide dalje, pita iducega.. Isplati se znati odmah to sto pita, jer onda ne gnjavi puno, mene je pitala 3-4 pitanja, neke koji nisu znali je stalno prozivala, ali cini mi se cisto iz razloga da pokazu da barem nesto znaju.. ona je dosta ljudi srusila, ali realno nisu znali, tako da mi se cak ni ta gospodja ne cini toliko strasna J

Meni je danima bila muka od ispita, i stvarno sam se bojala, cini mi se sada bezrazlozno.. Nitko tamo nije dosao s ciljem da rusi, ali mora se znati, tako da preporucujem da se pripremite makar ova pitanja koja su navedena da pitaju ovdje po forumu, jer neka stvarno uvijek pitaju..

eto toliko od mene, nadam se da ce vam pomoci. I sretno svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Boook! Ja sam imala posebni dio opća uprava, na pismenom sam imala napisati zapisnik sa sjednice vijeća i odgovoriti na pitanje što su to opći akti (tko ih donosi, nabrojati, opisati). Jedna kolegica koje je išla prije meni iz istoga dijela polagati posebni dio, je imala napisati rješenje o plaći, a druga kolegica Dnevni red sa sjednice vijeća. Eto nadam se da sam pomogla. Sretno :)

 

Hvala :). jesi koristila kakvu pomoćnu literaturu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozz, evo dsi položen 20.10. :-)

 

Ovako, ispitivači uopće nisu strašni, ukoliko zapnete pomažu i ne zamjeraju ukoliko ne znate odgovor na koje pitanje. Sve objasne i postavljaju potpitanja kako bi pomogli. Curu koja je odgovarala samnom su rušili sve predmete jer nije naučila, iz zupa nije znala odgovoriti ni na jedno od 10 potpitanja a ispitivač se stvarno trudio i na kraju ju je pitao što je dostava da pokuša nešto izvući.. Tako da ako ste barem naučili osnove, prolazite sigurno..

Ja sam imala problema sa ustavom, ispitivač je dosta tražio detalje i bila sam unutra pola sata a pitao me 2 pitanja iz tog predmeta, na kraju me pustio jer sam dobro znala sustav.. A iz ostalih predmeta su stvarno bila laka, osnovna pitanja sa stranica ministarstva. Ako nekog zanima još nešto neka mi se javi rado ću pomoći jer su meni ova pitanja sa foruma i savjeti puno pomogli.

Sretno svima :-)!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

evo zanima me kako izgeldaju seminari za pripremu polaganja državnog stručnog ispita. kako je samo 5 mjeseci ostalo do isteka onih godinu dana volontiranja, znam da ću uskoro (naravno ako želim) ići na te pripremne seminare. jel mi može netko reći kako to izgleda, koliko traju te kako se rješava ostanak (čula sam da traju dva dana) ako nemaš vlastito organizirano noćenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim nekoga tko je bio na polaganju, da malo opiše kako to izgleda kad pitaju evo konkretno ZUP, ZUS, da li pitaju detaljno po zakonu ili su stvarno dovoljna ova njihova pitanja i ova sa foruma jer vidim da svi koji su bili do sada i objave pitanja da se uglavnom ponavljaju. Ja sam dobila poziv za 24.11.2012. ako ima još tko za taj dan neka se javi i ako sazna kad je seminar. Velikoooooooo hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam bila na seminaru u 7.mj., tamo ti predavači kažu otprilike na što treba obratiti pažnju kod učenja, kažu neka od pitanja, uglavnom meni je bilo ok i nije loše otići. Neki od predavača su i ispitivači na ispitu.

please, zar nitko nije bio prije DSi-a na tim pripremnim seminarima da mi malo kaže o tome?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam isto dobila poziv za 24.11.2012. koji ti je posebni dio, meni je javna nabava. Šta se tiče pripremnog seminara oni se održavaju svaki prvi ponedjeljak i utorak u mjesecu znači slijedeći bi trebao biti 05.-06.11.2012., ali sam upravo vidjela na stranici Akademije lokalne demokracije da su otkazali termine 05.-06.11. i 03.-04.12.2012.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivana i ja sam 24.11., s posebnim dijelom javna nabava, tako da se vidimo...;)

Ja sam isto dobila poziv za 24.11.2012. koji ti je posebni dio, meni je javna nabava. Šta se tiče pripremnog seminara oni se održavaju svaki prvi ponedjeljak i utorak u mjesecu znači slijedeći bi trebao biti 05.-06.11.2012., ali sam upravo vidjela na stranici Akademije lokalne demokracije da su otkazali termine 05.-06.11. i 03.-04.12.2012.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Seminari se održavaju u zgradi Ministarstva uprave gdje i DSI. Da li će biti seminara kasnije najbolje ti je da nazoveš Akademiju lok.demokracije pa dobiješ od njih info iz prve ruke.

a gdje se održavaju ti seminari? isto gdje se i polaže DSI ili negdje drugdje?

jer ja i dvoje kolega ćemo vjerojatno ići u prvom ili drugom mjesecu iduće godine. kako vidim otkazani su seminari u 12 mjesecu. da li znate hoće li biti u 12 mjesecu-kasnije ili neće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam imao ispit 27.10. i ova sam pitanja imao... Komisija je bila stvarno ok, i nitko nije previše gnjavio...

 

USTAV

Što je ustav i kakva je država Republika Hrvatska?

Kako je ustrojena vlast u Republici Hrvatskoj?

Tko zamjenjuje Predsjednika RH u slučaju spriječenosti?

Koje su nadležnosti Vlade RH?

Kako se donose organski zakoni?

 

SUSTAV

Koji su poslovi državne uprave?

Što se nadzire u provedbi upravnog nadzora?

Tko obavlja povjerene poslove državne uprave ?

Koji su poslovi državne upravne organizacije?

 

EU

Objasnite jedinstveno tržište EU?

Europski parlament?

Koji su uvjeti (kriteriji) za članstvo u Europskoj uniji?

 

UREDSKO

Što je pismohrana?

Što je dokument?

Opišite postupak otvaranja pošiljki?

Što je prijemni štambilj, gdje se stavlja i što sadrži?

Koji su sastavni dijelovi neupravnog akta?

 

ZUP/ZUS

Predmet Zakona o općem upravnom postupku?

Što je upravna stvar?

Koja su načela općeg upravnog postupka i što je načelo učinkovitosti i ekonomičnosti, te načelo utvrđivanja materijalne istine?

Koji su sastavni dijelovi rješenja?

Upravni spor i upravni sudovi?

 

SLPRS

Što je grad?

Tko donosi statut općine, grada i županije, kojom većinom i što se njime uređuje?

Tko su izvršno tijela u općini, gradu i županiji?

Kada nastupa prestanak mandata općinskom načelniku, gradonačelniku, odnosno županu i njihovim zamjenicima po sili zakona?

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

Tko obavlja poslove u državnim tijelima?

Načelo zabrane diskriminacije i povlašćivanja?

Osobno ponašanje?

Etički kodeks državnih službenika?

Može li se državni službenik premjestiti na drugo radno mjesto i pod kojim uvjetima?

 

Posebni dio sam imao informatiku, i bila su 2 pitanja vezana uz zakone iz one uredbe i 2 pitanja vezana uz poslove koje obavljam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozz, evo dsi položen 20.10. :-)

 

Ovako, ispitivači uopće nisu strašni, ukoliko zapnete pomažu i ne zamjeraju ukoliko ne znate odgovor na koje pitanje. Sve objasne i postavljaju potpitanja kako bi pomogli. Curu koja je odgovarala samnom su rušili sve predmete jer nije naučila, iz zupa nije znala odgovoriti ni na jedno od 10 potpitanja a ispitivač se stvarno trudio i na kraju ju je pitao što je dostava da pokuša nešto izvući.. Tako da ako ste barem naučili osnove, prolazite sigurno..

Ja sam imala problema sa ustavom, ispitivač je dosta tražio detalje i bila sam unutra pola sata a pitao me 2 pitanja iz tog predmeta, na kraju me pustio jer sam dobro znala sustav.. A iz ostalih predmeta su stvarno bila laka, osnovna pitanja sa stranica ministarstva. Ako nekog zanima još nešto neka mi se javi rado ću pomoći jer su meni ova pitanja sa foruma i savjeti puno pomogli.

Sretno svima :-)!!!

 

 

mrvica24, poslala sam ti privatnu poruku, pa ako možeš da mi odgovoriš bila bih ti jako zahvalna. pozzz

 

- - - Updated - - -

 

pozz, evo dsi položen 20.10. :-)

 

Ovako, ispitivači uopće nisu strašni, ukoliko zapnete pomažu i ne zamjeraju ukoliko ne znate odgovor na koje pitanje. Sve objasne i postavljaju potpitanja kako bi pomogli. Curu koja je odgovarala samnom su rušili sve predmete jer nije naučila, iz zupa nije znala odgovoriti ni na jedno od 10 potpitanja a ispitivač se stvarno trudio i na kraju ju je pitao što je dostava da pokuša nešto izvući.. Tako da ako ste barem naučili osnove, prolazite sigurno..

Ja sam imala problema sa ustavom, ispitivač je dosta tražio detalje i bila sam unutra pola sata a pitao me 2 pitanja iz tog predmeta, na kraju me pustio jer sam dobro znala sustav.. A iz ostalih predmeta su stvarno bila laka, osnovna pitanja sa stranica ministarstva. Ako nekog zanima još nešto neka mi se javi rado ću pomoći jer su meni ova pitanja sa foruma i savjeti puno pomogli.

Sretno svima :-)!!!

 

 

mrvica24, poslala sam ti privatnu poruku, pa ako možeš da mi odgovoriš bila bih ti jako zahvalna. pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima... danas položila dsi

pošto su mi tu pomogli brojni vaši savjeti .. evo i nekoliko mojih...

naučite, nemojte dolaziti a da bar osnovne stvari ne znate, svi su tamo ljudi i voljni vam pomoći ... al ne u stilu da ne znate razliku između pečata i štambilja...

posebni dio financije, na pismenom ima razlike všs i sss, al na usmenom nema, svi sve morate znati o porezima, carini, objasniti sustav pdv... sa mnom bilo još dvoje u grupi, oboje pali... eu, ženskica je super, nadovezuje vas, puno i sama priča, ali objasnite bar osnovno o kriterijima za ulazak u eu, institucionalni trokut, pravna stečevina, valovi ulaska u eu... osnovno, sve ostalo ona ispriča, ustav sustav, sasvim ok, opet osnovno.. da se razumijemo, nešto znanja, nemojte dolaziti trošiti njihovo vrijeme i svoje.. nije strašno ali stvarno nije....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudovi, čestitke na prolazu i VELIKO hvala na vašim podjeljenim dojmovima...puno pomaže to i puno nam znači, bar meni :)))

 

Ima li tko da je bio na VSS FINANCIJE - posebni dio, da uputi me malo u zadatke šta da prođem i literaturu (odakle učiti, pitanja,..).. imam zakone po kojima moram učiti, ali ih ima 20tak :/ mama mia, mislin da će mi se apsolutno sve izmišati...a i ovaj osnovni dio san naučila strah me da ne ispari sve dok prođem ovaj posebni dio..

 

Kad ideš na ispit?

Ja isto imam posebni dio iz financija, i već imam noćne more, jer je brdo zakona u literaturi i neznam od kud da krenem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idem u subotu..ma cila sam nikakva od učenja više.. sve mi se izmišalo u glavi nije me brige ni da paem samo nek prođe subota..

a naučila poreze i hnb(ciljevi, zadaci), šta su banke, platna bilanca (malo o tome), devize (osnovno), carina (isto osnovno)..u biti o svakom po malo, gledam šta se vrti po forumu..pa eto ako me pita nešto od toga bar da dvi-tri rečenice znan reči..

a poreze sve (samo ta ima dosta nabrajanja kod recimo oslobođenja, tko je por. obveznik..itd).

kad je tebi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da nas ima za 24.11.! Ja sam već luda, meni tu ništa nije niti jednostavno, niti lagano: npr. Koja je razlika u odgovorima na pitanja: -poslovi državne uprave (općenito); -poslovi državnih ureda?; -poslovi drž. upravnih organizacija? Svaka čast svima koji su to prošli i ostali normalni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POLOŽILAA!! Slijede pitanja :))

 

POSEBNI DIO - VSS FINANCIJE

 

1. Izvješće proračuna polugodišnje za 2012.g.

 

Ništa se ne brinite, literaturu možene ponjeti, prepisujte i to je to. Možete se konzultirati s kolegama.

 

1. PDV

2. Porez na dohodak

3. Jamstveni i temeljni kapital

4. Tko mora, a tko ne može podnjeti godišnju prijavu

5. Ciljevi HNB-a

6. Porezi općine, ćime se određuju i koliki su u mojoj Općini

7. Dali se more odbiti pretporez ako se kupi kompjuter od strane npr. bolnice (ne, jer je solobođena, ko i banke, osiguravajuća društva)

 

Fabijančić nije uopće toliko strašan, samo mu morate znati.. Što se mene tiće bio je skroz ok, ne pila puno.

 

OPĆI DIO

 

LOKALNA/SLUŽBENIČKI

1. Šta je općina, grad, županija?

2. Predstavnička tijela, izvršna

3. Pročelnik

4. Nadzor nad aktima

5. Opći i pojedinačni akti

 

1. Ocjene

2. Osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa

3. Prava

4. Materijalna prava radnika

 

Gospođa je super, izvlači maksimum iz vas.. susretljiva i ne tribate je se bojati. I sama je rekla da ju zovu Majka Terezija :)

 

EU

1. Pariški, Rimski ugovor

2. Ugovor iz Mastritha

3. Hrvatska u EU, nabrojiti po godinama

4. Institucije EU, koja je zakonodavna, sudbna i izvršna

5. Monitoring na kojim područjima

 

Crna zena, visoka..djeluje strogo, ali samo traži osnove. Znaš - prolaz, neznaš - padaš. Nemojte se zbuniti, pa da od treme neznate ništa više.

 

USTAV/SUSTAV

1. Ustav i suverenitet, kakva je država Hrvatska

2. Izvršna, zakonodavna i sudbena vlast

3. Sabor

4. Prava nacionalnih manjina

5. Ovlasti predsjednika

1. Polsovi državne uprave

2. Tijela DU

3. Tko donosi pravilnik

4. Akti vlade

5. Uredovni dani

6. Pravilnik, naredba, naputak

 

Gospođa je bila malo nervozna, morate joj znati. Pokušava pomoći, ali ukoliko neznate osnove tipa šta je ustav, nećete sigurno proć.

 

ZUP/ZUS I UREDSKO

 

1. Šta je zus

2. Pokretanje postupka

3. Dokazi

4. Postupci rješavanja

5. Rješenje, djelovi

6. Postupanje prvostupanjskog i drugostupanjskog tijela po žajbi

7. Djelovi rješenja

8. Čime se pokreće upravni spor (i u biti samo to jedno pitanje od toga)

 

1. Klasifikacijska oznaka, ur. broj

2. Štambilj i pečat

3. Pristojbe

4. Konzularne pristojbe

5. Prijemni štambilj

6. Razvođenje

7. Arhiviranje

8. Stranka u postupku

 

Crveni nokti, naočale i pundža, to vam je dovoljno. Žena je dosta nervozna, ne gleda nikoga u oči, pita pitanje i ako vidi da počneš biflati zaustavlja vas. Dakle ako pita kalasifik. oznaka nemojte reči šta je to nego odma sve o tome. Samo pričajte sve šta znate. Jer ko bi joj dao objašnjenje samo pojma posli sljedi od nje još potpitanja koje zakomplicira, pa na kraju od trebe ništa ne znate.

 

Savjeti:

Nemojte pančariti. Dosta njih samnom imalo je blokadu od treme, i na su zaboravili i ono što su znali. Pričajte o svemu, kad neko postavi pitanje vi samo biflajte. Oni će vas ionao u pola prikinit kad vide da ste odma počeli govoriti, i budite sigurni u sebe i svoje znanje. Takav stav postavite kad dođete pred ispitivače, kao da znate sve, i odma u glavi složite rečenice koje znate i počnite pričati.

Dakle bez treme, mucanja i misli u glavi da ćete pasti!

 

SRITNO SVIMA!! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ankica75 uzela sam si finan. izvj. o izvrsenju proracuna za prvo polugodiste svoje opcine.

Izvadi si lipo na stol i pisi, imat ces oko 45 minuta pisati, nitko vas ne nadgleda i mozes prepisivati. Na usmenomu Fabijancic niti ne pogleda taj papir nego odma pocinje sa pitanjima koje sam gore navela. Pitanja za usmeni ti se vrte po fomumu i nista drugo ti nije potrebno uciti van tih pitanja.

 

Isoft mene je gospoda pitala sto je jos potrebno napravit da HR pristupi eu osim ratifikacije ugovora od drzava clanica.

Rekla sam joj da je to monitoring na odredenim podrucjima.

Pa je pitala kojima, odg:

1. na podrucju pravosuda, dakle borba protiv korupcije, sudstvo i odgovornost za ratne zlocine

2. na podrucju unutarnjih poslova, poboljsati nadzor nad granicama i najvaznije

3. preuzete obveze, a to su ti privatizacija brodogradilista.

To sam joj ja rekla i bilo je ok, nije me pitala zasto na tima i da objasnjavam o svakom po nesto.

Nadam se da ti je ok ovaj odg i da sam pomogla.

Sritno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isoft mene je gospoda pitala sto je jos potrebno napravit da HR pristupi eu osim ratifikacije ugovora od drzava clanica.

Rekla sam joj da je to monitoring na odredenim podrucjima.

Pa je pitala kojima, odg:

1. na podrucju pravosuda, dakle borba protiv korupcije, sudstvo i odgovornost za ratne zlocine

2. na podrucju unutarnjih poslova, poboljsati nadzor nad granicama i najvaznije

3. preuzete obveze, a to su ti privatizacija brodogradilista.

To sam joj ja rekla i bilo je ok, nije me pitala zasto na tima i da objasnjavam o svakom po nesto.

Nadam se da ti je ok ovaj odg i da sam pomogla.

Sritno!

 

Hvala ti puno! Naravno da mi je pomogao odgovor :)

Vidim da se vrte ona pitanja koja su na ministarstvu uprave, skoro su sva pitanja od tamo!

 

Koliko si ti dugo spremala ispit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ti ispit spremala kroz 9 mjesec jer sam očekivala prijavu početkom 10. mjeseca ali me iznenadilo i cobila sam ju za 10.11. Pa sam totalno stala učiti i onda sam krajem 10. mjeseca počela učiti posebni dio i ponovila detaljno opći dio koji sam u 9. mjesecu učila.

Učila sam iz jedne skripte jer tada u 9. mjesecu nisu bila stavljena sva pitanja na web ministarstva za vss pa sam si nadopunjavala tu skriptu sa trazenjem stvari koje su mi nejasne na netu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...

Učila sam iz jedne skripte jer tada u 9. mjesecu nisu bila stavljena sva pitanja na web ministarstva za vss pa sam si nadopunjavala tu skriptu sa trazenjem stvari koje su mi nejasne na netu.

 

Sorry ako upadam ko padobranac, ali ja ne vidim ni sada pitanja za VSS (Samo Ustav, sustav i JLRS), ostalo je samo popis literature za VSS, zar ne? I ovo pitanje o osposobljavanju bez zasnivanja RO, nisam ga dosad vidjela tu na forumu, niti u primjerima na stranici DU pa me sad opet lagano hvata panika!:zbunj:

P.S: Svaka ti čast, riješila si se, a ipak si još tu! Thanks

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisan ni išla na stranicu ministarstva kad sam vidila da nisu stavljena pitanja.. zaključila sam da ih neče staviti pa nisam trošila vrijeme za to.

A gospođa iz službeničkih koja me ispitivala i lokalnu me pitala to sručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa.

Rekla sam joj da to provodi uglavno Hrvatski zavod za zapošljavanje, da se nesmije imati niti dana radnog iskustva, da se isplačuje naknada od 1.600,00kn i da traje 12 mjeseci.

A onda me pitala što je najbitnije pa sam odg da je to šta nema zasnivanja radnog odnosa.

Ma ništa teško..to sve i sama znaš najvjerojatnije, e da i rečeš da se mora položit državni ispit na kraju, tj da te osobe imaju pravo na izlazak na ispit.

 

Bez panike ;) ako si učila proči češ, bez brige.. A da sitim se kako sam je prije ispita visila na legalisu i tražila odgovore na neka nejasna pitanja od osoba koje su položile pa me neke nisu ni doživile, ali ugl više manje nitko ne ne vrača posli dsi na forum.. :D

Ako što triba još slobodno pitaj :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa uglavnom onaj ko ne nauči ne piše mu se dobro, stvarno bi bilo dobro da se neke osnove znaju tipa pečat i štambilj, klas. oznaka, izvršna i zakonodavna vlasti, općina, grad, županije, osivački ugovori i institucije,..

Dakle što se tiče nekakvih osnova to bi bilo dobro znati, a detalji dalje to je već pitanje toga koja si sprema.. samnom je bila cura sa SSS pa bi nju pitali osnove, a mene da nastavim s detaljima.

 

A nas 4 je prošlo sve, a ostali su imali pad ili ponavljanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Četvero prošlo, od koliko?! Jeli kad kome rečeno nešto u stilu: to bi bilo dosta za SSS, ali vi ste ipak VSS - više sreće drugi put!

Mene pati to: šta su osnove, a šta su detalji? Što su pitali ljude koji su pali?

 

I još nešto- iskopah negdje pitanje: Poveži ZUP i DSI! Zna li tko odgovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

4 mojoj grupi su prošli sve od nas 10, drugi su ili sve pali ili 1-2 predmeta pa ispravljaju (ako padeš više od 2 predmeta padaš sve, ili samo jedan ispit pa ponavljanju).

Osnove su tipa šta je ustav, šta su to prava radnika i tako to, a detalji tipa godine mandata nekoga.. ljudi koji su pali ugl su blokali zbog treme pa nisu znali klasif. oznaku, rimski ili pariški ugovor, izvršnu vlast, sudbenu, zakonodavnu, itd...

 

Ne tribate sve nabrajati, ko će sve to pamtiti, par stvari dotsta tipa kod oslobođenja od pdv-a , nabroji 5-6 stvari

 

re_nata napiši mail pa ti pošaljem skripticu za posebni dio :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

4 mojoj grupi su prošli sve od nas 10, drugi su ili sve pali ili 1-2 predmeta pa ispravljaju (ako padeš više od 2 predmeta padaš sve, ili samo jedan ispit pa ponavljanju).

Osnove su tipa šta je ustav, šta su to prava radnika i tako to, a detalji tipa godine mandata nekoga.. ljudi koji su pali ugl su blokali zbog treme pa nisu znali klasif. oznaku, rimski ili pariški ugovor, izvršnu vlast, sudbenu, zakonodavnu, itd...

 

Ne tribate sve nabrajati, ko će sve to pamtiti, par stvari dotsta tipa kod oslobođenja od pdv-a , nabroji 5-6 stvari

 

re_nata napiši mail pa ti pošaljem skripticu za posebni dio :)

 

Poslala sam ti mail na pp i unaprijed ti puno zahvaljujem

 

Inače sad si me baš uplašila, ja sam mslila da ne padne puno ljudi.

 

Još samo jedno pitanje kolko je ljudi palo posebni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne nerviraj se!! Ti ljudi su pali jer nisu znali ono gori što sam nabrojala da su osnove, ne morete doć na ispit a da neznate ustav ni razliku između zakonosavne, izvršne i sudbene vlasti, niti stvari kao klas. oznaka i ur. broj, pečat i štambilj, osnovačke ugovore, prava drž. službenika.. To su stvari koje su bitne i moraju se znati.

 

A ako se i pade na koji popravni pa to i nije toliko strašno, odgovaraš samo taj predmet. Ali šteta je da se pade sve (posebni i opći) radi više od 2 predmeta :/ , mene bilo toga strah, pa sve ispočetka.. ko može opet sve iznova ponavljati i odvajati vrijeme za to..zato gledajte zapet malo, zagrijat stolicu i riješiti sve..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslala sam ti mail na pp i unaprijed ti puno zahvaljujem

 

Inače sad si me baš uplašila, ja sam mslila da ne padne puno ljudi.

 

Još samo jedno pitanje kolko je ljudi palo posebni dio?

 

 

Pozdrav, ja sam položila 03.11. posebni dio financije, od nas šestero koji su polagali financije dvoje je palo, a ostali su dosta padali eu. Sve ostalo je bilo lako proći.

 

Bella, baš mi je drago zbog tebe :-), čestitam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nas je na posebnom dijelu iz financ. bilo 3 toliko nas je i prošlo., jedna je cura odma odustala od cilog ispita. Ostatak grupe su bili druga područja, al eto taj opći dio malo se lošije polaga, eu kod one crne gospođe i zup/zus i uredsko poslovanje kod gospođe sa crvenim noktima, mislim da se Ruža zove.

 

Hvala nana0405!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:) bela352 i ja smo riješile! položile! upoznale se...i nasmijane doma išle... nadam se da tako bude svima...

nisam uspijela do sada napisati pitanja, no u nastavku slijede...

 

eu: vijeće eu, e.parlament, europsko vijeće, revizorski sud, valovi proširenja, jedinstveno tržište, schengenski prostor, formalni koraci pristupanja neke zemlj, pretpristupni programi koje je rh koristila.

 

službenički: tko obavlja poslove u drž. tijelima, razlika službenika i namještenika, načela postupanja drž službenika, temeljna prava i dužnosti službenika, kada je drž služb dužan odbiti nalog, načini popunjavanja radnih mjesta, postupci prijma, uvjeti za prijam,, kada je drž služb dužan položiti dsi i što ako ga ne položi, teške povrede služb dužnosti, kazne za povrede koje se mogu izreći, načini prestanka drž službe, dopusti i odmori

 

lokalna: općina, tko donosi statut, oblici neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju, vrste tijela jlp®s, predstavnička i izvršna tijela, koje poslove obavlja predstavničko tijelo, kako se biraju načelnik, gradonač, župan; kako se razrješuju i koliko imaju zamjenika, vrste upravnih tijela, tko obavlja nadzor zakonitosti općih akata, kakav status ima grad zg; tijela zg-a, izvori sredstava županije

 

zup i zus: javnopravno tijelo, načela upravnog postupka i objasniti jedno, nadležnost, načini pokretanja postupka, dokazna sredstva, vrste dostave, sastavni dijelovi rješenja, pravni lijekovi, oglašavanje rješenja ništavim,, načela up.spora, upravni sudovi

 

sustav drž.uprave: koji su poslovi drž uprave, neposredna provedba zakona, tko obavlja poslove drž uprave, koja su tijela d.uprave, koje provedbene propise donose čelnici tijela, što se nadzire u provedbi upravnog nadzora i mjere, inspektori, kada se ustrojavaju drž uredi i nabrojati neke, koje upr.organizacije se mogu osnovati u ministarstvu, tko donosi pravilnik o unutarnjem redu, tko ima pravo izvještavati javnost o obavljanju poslova, koje akte donosi vlada i gdje se objavljuju, imaju li zastupnici imunitet

 

ustav: što je ustav i kakva je država hrvatska prema njemu, kako narod ostvaruje vlast, najviše vrednote, ustrojstvo vlasti,, tko ostvaruje biračko pravo, osobne i političke slobode i prava, mogu li se ograničiti ljudska prava i temeljne slobode, br zastupnika u saboru, kada sabor zasjeda redovito, kada izvanredno, nadležnosti sabora, ovlasti predsjednika rh, nacionalne manjibe i njihova prava.

 

svima želim sreću i komisiju poput moje! :) stvarno su pomagali... maximalno se trudili izvlačiti iz nas... morate znati osnove, ne paničariti, pričati pričati i pričati i sve bude ok.... :) :) :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

memyselfme

 

 

koja si imala pitanja iz uredskog polovanja? Hvala

I čestitam na položenom ispitu!!!!!

 

hvala na čestitkama!

jaoo... ja si sad razmišljam i ne mogu se sjetiti! :) al' ono, znam da je sve to bilo stvarno općenito... ništa van onih pitanja sa stranica ministarstva... stvarno nema mjesta panici! vidjeti ćete da je sve ok... da nema nikakvih problema ako ste barem pročitali sve to temeljito... samo bez panike! :)

držim foge svima vama koje to tek očekuje!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako neovisni i samostalni su: pučki pravoranitelj, sudbena vlast tj. sudovi, državno sudbeno vijeće, državno odvjetništvo (samostalno i neovisno pravosudno tijelo)..

 

A što se tiće onog pitanja u svezi DSI i ZUP ja bi to ovako odgovorila...osoba koja ima pravo plaganja DSI-ja pokreće postupak kojim traži odobrenje za polaganje. Postupak za rješavanje u svezi prava polaganja te osobe pokreće se podnošenjem Prijave za polaganjeza DSI (podnesak) zajedno sa ostalim prilozima (diploma, radna knjižica, opis poslova koji se obavljaju...) Ministarstvu uprave RH. Postupak se rješava donošenjem rješenja kojim se odlučuje o pristupanju DSI ili se odbija, to se sadrži u izreci rješanja koja je i obrazložena.

 

Ja bi tako bubnula pa sad jeli to točan odgovor koji se traži neznan :D, ali gori za navedene neovisna i samostalna tijela sam sigurna da je točno... :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako neovisni i samostalni su: pučki pravoranitelj, sudbena vlast tj. sudovi, državno sudbeno vijeće, državno odvjetništvo (samostalno i neovisno pravosudno tijelo)..

 

A što se tiće onog pitanja u svezi DSI i ZUP ja bi to ovako odgovorila...osoba koja ima pravo plaganja DSI-ja pokreće postupak kojim traži odobrenje za polaganje. Postupak za rješavanje u svezi prava polaganja te osobe pokreće se podnošenjem Prijave za polaganjeza DSI (podnesak) zajedno sa ostalim prilozima (diploma, radna knjižica, opis poslova koji se obavljaju...) Ministarstvu uprave RH. Postupak se rješava donošenjem rješenja kojim se odlučuje o pristupanju DSI ili se odbija, to se sadrži u izreci rješanja koja je i obrazložena.

 

Ja bi tako bubnula pa sad jeli to točan odgovor koji se traži neznan :D, ali gori za navedene neovisna i samostalna tijela sam sigurna da je točno... :D

 

Ma stvarno ti puno hvala!!!!

 

I da hvala što si još na ovom forumu kako bi pomogla nama koje nas to tek čeka!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je dovoljno za pročelnika, mene je još pitala jeli pročelnik politička funkcija. U biti nije, ali u praksi je iako nebi smilo tako biti. Objašnjenje, pročelnika bira načelnik na temelju javnog natječaja, a načelnik će odabrati osobu koja njemu najviše paše.

 

A što se tiće nadzora, govoriš sve šta ti pade na pamet. Dakle od toga ko ga provodi, tijela države uprave u županijama i središnja tijela. Da se provjerava zakonitost pojedinačnih akata, da tijela državne upave ukoliko smatraju da je povrijeđen zakon nekima ktom tj,. da ima nepravilnosti šalje to dalje u središnje tijelo koje odlčuje je li odluka tijela državne uprave opravdana tj dali je OBUSTAVA tog akta od primjene u redu. Ako smatra da nije ide dalje na Vladu itd...tako je meni pisalo u skripti i ja sam tako naučila...

Bitno je da znaš o čem se radi kod tog nadzora, i govori sve što ti je u glavi :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, još jednom hvala! A može li se proći ako se ne odgovori na koje pitanje, ili se mora baš na sva postavljena odgovorit?

 

Normalno na možeš zapet s pitanjima, i ne moraš sve znat za porolaz..najbitnije stvari bi bilo poželjno da znaš.

Nemoj se nervirat oko tog ispita previše jer kad prođeš vidit češ da i nije toliko strašno :)

 

Sritno ti! ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DSI položen 24.11.2012. Lijep je osjećaj kad znate da je sve to iza vas. S obzirom da su meni pomogli savjeti i pitanja s ovog foruma pokušat ću i ja pomoći vama koje to tek čeka. Moj sveukupni dojam je da smo imali komisiju koja nije bila prezahtjevna, ali da se mora znati mora se. S obzirom na količinu toga dajte si vremena da vam gradivo barem koliko toliko sjedne jer kombinacija treme i nesigurnosti može dovesti do toga da vam se sve pomiješa i da više ne znate tj.nemožete se sjetiti niti onoga što ste znali, to se dogodilo nekim kolegama. Zato počnite učiti na vrijeme. Ne pitaju u neke detalje, ali ako ne znate osnove naravno da nećete proći.

POSEBNI DIO JAVNA NABAVA – ispitivačica je bila super, mlađa žena, pitala me jedno pitanje iz svakog dijela pisane zadaće i još 2-3 pitanja izvan toga, ali ništa komplicirano.

- sukob interesa

- postupak sklapanja okv.sporazuma s 1 gosp.subjektom kad nisu utvrđeni svi uvjeti sklapanja ugovora

- opiši tijek javnog otvaranja ponuda

- neuobičajeno niska cijena

- plan nabave

LOKALNA – ispitivačica je bila ok, pokušavala je pomoći ako ste zapeli, dala da neke stvari objasnite svojim riječima ako se niste mogli sjetiti točno

-što je lok.samouprava

-jedinice lok.samouprave

-predstavnička tijela - nabrojati

-samoupravni djelokrug općina i gradova

-kakav status ima Grad Zagreb

-neposredno sudjelovanje građana u odlučivanju

-opći akti

-da li država ima utjecaja raspustiti predst.tijelo u JLRS – da, Vlada

SLUŽBENIČKI

-tko radi u drž.tijelima

-tko odlučuje o žalbama u drugom stupnju – odbor za drž.službu

-načini prijema

-sukob interesa

-kazne za teške povrede služb.dužnosti

-tko odlučuje o teškim povredama služb.dužnosti

-definicija plaće

-državni stručni ispit

-gdje se objavljuje javni natječaj

-koji je postupak kod prijma kad se provodi javni natječaj

ZUP/ZUS – ispitivač je bio ok, moglo se reći svojim riječima neke stvari

-predmet ZUP-a

-šta je upravna stvar

-načela upr.postupka-nabrojati

-načelo učinkovitosti

-načelo utvrđ.materijalne istine

-rješenje – što je, vrste, dijelovi

-pravni lijekovi

-da li je rješenje valjano bez upute o pravnom lijeku (da),bez obrazloženja (da), bez izreke (ne)

-sukob nadležnosti

-postupak nenadležnog javnopravnog tijela po podnesku

UREDSKO

-pismohrana

-dokument

-podnesak

-akt

-prijemni štambilj

-postupak sa pismenom naslovljenim na osobno ime čelnika tijela

-primanje pošiljki

-osnovne evidencije

-posebne oznake predmeta

-dijelovi neupravnog akta

USTAV – žena je izgledala strogo, nje sam se iskreno najviše prepala, ali nije pitala teško

-kakva je RH po Ustavu

-ustavni sud, tko bira suce, ovlasti

-ovlasti Predsjednika, koga predstavlja

-kome pripada vlast, kako se ostvaruje

-da li se mogu ograničiti tem.slobode i prava

-tko ima ovlasti sklapati međunarodne ugovore

-kakvi su međ.ugovori u odnosu na zakone (iznad njih), a u odnosu na Ustav (ispod)

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

-tko može donositi provedbene propise, koji su

-pravilnik,naredba,naputak

-akti Vlade

-upravni nadzor

-inspekcijski nadzor – što je, tko ga provodi, mjere

EU – ispitivač je bio odličan, pitao po 3 pitanja i ako na nekom zapneš pita 1 podpitanje i to je to,

-EU parlament

-EU komisija – koja institucija u RH se može izjednačiti s obzirom na ulogu sa EU komisijom (Vlada)

-valovi proširenja

-cilj regionalne i kohezijske politike, koliko se odvaja od proračuna EU (1/3)

-programi pretpristupne pomoći

-simboli EU

-što je tzv.čekaonica

Eto nadam se da će vam pomoći.

SRETNO SVIMA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da se nadovežem da ispit sretno POLOŽEN 24.11.2012., komisija više nego super, naravno treba učiti i naučiti, pomažu maksimalno i nije im u cilju rušiti. Samo smireno i hladne glave, krenuti sa učenjem na vrijeme, što se tiče pitanja sva ova sa foruma i njihove stranice, ne izmišljaju toplu vodu, pohvale svim ispitivačima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSI položen 24.11.2012. Lijep je osjećaj kad znate da je sve to iza vas. S obzirom da su meni pomogli savjeti i pitanja s ovog foruma pokušat ću i ja pomoći vama koje to tek čeka. Moj sveukupni dojam je da smo imali komisiju koja nije bila prezahtjevna, ali da se mora znati mora se. S obzirom na količinu toga dajte si vremena da vam gradivo barem koliko toliko sjedne jer kombinacija treme i nesigurnosti može dovesti do toga da vam se sve pomiješa i da više ne znate tj.nemožete se sjetiti niti onoga što ste znali, to se dogodilo nekim kolegama. Zato počnite učiti na vrijeme. Ne pitaju u neke detalje, ali ako ne znate osnove naravno da nećete proći.

POSEBNI DIO JAVNA NABAVA – ispitivačica je bila super, mlađa žena, pitala me jedno pitanje iz svakog dijela pisane zadaće i još 2-3 pitanja izvan toga, ali ništa komplicirano.

- sukob interesa

- postupak sklapanja okv.sporazuma s 1 gosp.subjektom kad nisu utvrđeni svi uvjeti sklapanja ugovora

- opiši tijek javnog otvaranja ponuda

- neuobičajeno niska cijena

- plan nabave

LOKALNA – ispitivačica je bila ok, pokušavala je pomoći ako ste zapeli, dala da neke stvari objasnite svojim riječima ako se niste mogli sjetiti točno

-što je lok.samouprava

-jedinice lok.samouprave

-predstavnička tijela - nabrojati

-samoupravni djelokrug općina i gradova

-kakav status ima Grad Zagreb

-neposredno sudjelovanje građana u odlučivanju

-opći akti

-da li država ima utjecaja raspustiti predst.tijelo u JLRS – da, Vlada

SLUŽBENIČKI

-tko radi u drž.tijelima

-tko odlučuje o žalbama u drugom stupnju – odbor za drž.službu

-načini prijema

-sukob interesa

-kazne za teške povrede služb.dužnosti

-tko odlučuje o teškim povredama služb.dužnosti

-definicija plaće

-državni stručni ispit

-gdje se objavljuje javni natječaj

-koji je postupak kod prijma kad se provodi javni natječaj

ZUP/ZUS – ispitivač je bio ok, moglo se reći svojim riječima neke stvari

-predmet ZUP-a

-šta je upravna stvar

-načela upr.postupka-nabrojati

-načelo učinkovitosti

-načelo utvrđ.materijalne istine

-rješenje – što je, vrste, dijelovi

-pravni lijekovi

-da li je rješenje valjano bez upute o pravnom lijeku (da),bez obrazloženja (da), bez izreke (ne)

-sukob nadležnosti

-postupak nenadležnog javnopravnog tijela po podnesku

UREDSKO

-pismohrana

-dokument

-podnesak

-akt

-prijemni štambilj

-postupak sa pismenom naslovljenim na osobno ime čelnika tijela

-primanje pošiljki

-osnovne evidencije

-posebne oznake predmeta

-dijelovi neupravnog akta

USTAV – žena je izgledala strogo, nje sam se iskreno najviše prepala, ali nije pitala teško

-kakva je RH po Ustavu

-ustavni sud, tko bira suce, ovlasti

-ovlasti Predsjednika, koga predstavlja

-kome pripada vlast, kako se ostvaruje

-da li se mogu ograničiti tem.slobode i prava

-tko ima ovlasti sklapati međunarodne ugovore

-kakvi su međ.ugovori u odnosu na zakone (iznad njih), a u odnosu na Ustav (ispod)

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

-tko može donositi provedbene propise, koji su

-pravilnik,naredba,naputak

-akti Vlade

-upravni nadzor

-inspekcijski nadzor – što je, tko ga provodi, mjere

EU – ispitivač je bio odličan, pitao po 3 pitanja i ako na nekom zapneš pita 1 podpitanje i to je to,

-EU parlament

-EU komisija – koja institucija u RH se može izjednačiti s obzirom na ulogu sa EU komisijom (Vlada)

-valovi proširenja

-cilj regionalne i kohezijske politike, koliko se odvaja od proračuna EU (1/3)

-programi pretpristupne pomoći

-simboli EU

-što je tzv.čekaonica

Eto nadam se da će vam pomoći.

SRETNO SVIMA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošla sam! Slijede pitanja kojih se sjetim (sklona sam potiskivanju neugodnih sadržaja):

SLUŽBENIČKI/LOKALNA

službenici,namještenici,kako se primaju, koji zakoni se odnose na koje, načela postupanja, hijerarhijsko, obveza odbijanja naloga, probni rad, razlog premještaja, statut, poslovi županije, nadzor nad aktima, smjena izvršnog tijela,

Ženska sasvim ok, opuštena nasmijana, dozvoljava slobodnu interpretaciju i nepotpune odgovore...

ZUP/ZUS/UREDSKO

Pokretanje US-čime, pismena, klasifikacijska oznaka, dokazi, sadržaj neupravnog akta,tko može biti opunomoćenik, postupovna sposobnost, pismohrana pisarnica, obe vrste uredskih evidencija, dostavna knjiga za poštu

Čudan tip, grupu ispred cijedio 45 min, mene pitao 2 min (s tim da sam lupila 1 glupost, al sam prije porekla no rekla pa nije zamjerio), a kolegu sam mnom ispatio zbog jedne jedine riječi, al ga na kraju pustio

USTAV/SUSTAV

dioba vlasti, suverenitet i gdje se prostire, prava manjina, zakon o njima, zastupljenost u saboru-sve ih nabrojati, Gosp. i političke slobode, najviši sud, jel ustavni u sudbenoj vlasti, ustavni, tko ga čini mandat sudaca i predsjednika, poslovi državne uprave, tijela drž. uprave

Opet simpa mlada ženskica, opuštena pristupačna, prelazi preko greškica, pomaže (npr. da me navede da je zakon o pravima manjina ustavni, pitala: pa koji predmet odgovarate...)

Ina kraju kao šlag: EU

Dosta neugodno iskustvo (upozoreni smo prije da treba puno pričati i kad ne znaš odgovor): Mastricht-značaj, nabroji gl. institucije po zastupanju interesa, kad je RH dobila status kandidata, zašto nisu ranije započeti pregovori, sud pravde, mandat, sastav, is stalno zašto, zašto, poveži, zaključi, bla, bla, vi ste ipak VSS, priča, priča....

Inače ne pratim tu tematiku u medijima i ovo mi je bilo najteže, morala sam više glumiti da znam i razumijem no što je to uistinu, al eto, godine drmaske se isplatile pa smo zaključili da ja to kao znam (ona to vidi!!!), al sam se zbunila! Kako god bilo prošli i kolega i ja, al na knap!

Sažetak: Pristupite tome ozbiljno, pitanja sa stranice dovoljna, ljudi su dosta normalni, proći se da, al i faktor sreće ima značajnu ulogu!!!

Eto, zasad toliko ako vas još šta zanima pitajte!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispit položen 24.11.2012.

 

– administrativni referent – sudski zapisničar

 

Što god ovdje netko pričao, osnove se moraju znati, uz puno puno puno podpitanja, a dosta ovisi i o raspoloženju ispitivača. Nama je najgori bio iz Sudskog poslovnika i Zakona o sudskim pristojbama.

Ne znam zašto uporno tražite skripte. Ispitivači ispred sebe imaju naravno zakone,pa si printajte po mogućnosti s IUS INFO, zbog pročišćenih tekstova. Isprintajte pitanja s legalisa i kad sve prođete, ispitajte znanje. Evo kojih se pitanja sjećamo:

 

Zakon o sudovima i Ustav

 

Redovni i specijalizirani sudovi (nabrojati i po hijerarhiji)

Nadležnost općinskih sudova

Temeljne slobode i prava (što znači pravo na život)

Predsjednik (izbori)

Vrhovni sud

Ustavni sud

 

 

 

Sudski poslovnik i Zakon o sudskim pristojbama

 

U kojim se postupcima plaćaju pristojbe?

Arhiv (posebno priručni, gdje je smješten opći arhiv…)

Solidarna obveza plaćanja pristojbe

Imenici (iako smo mi sudske zapisničarke)

Spajanje spisa

Oglasna ploča

Obveza plaćanja pristojbi

Kada se plaćaju pristojbe u upravnom sporu

Pečat (ali ne što je) nego čemu služi

Oznake upisni

 

 

 

ZUP, ZUS i Zakon o državnim službenicima

Načela upravnog postupka (najprije je pitala koliko ih točno ima)

Vježbenici (izvanredni i redovni prijem drž. službenika, trajanje probnog rada istih)

Objava javnog natječaja

Koje ocjene postoje za ocjenjivanje drž. službenika

Prestanak državne službe

Stanka u upravnom postupku

Koje pravne lijekove poznajemo u upravnom postupku

Dijelovi rješenja

Predmet upravnog spora

Stranke u upravnom sporu

Što je ogledni spor

U kojem se roku podnosi žalba

Tijela državne uprave

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko u pravilu prođe vremena od prijave ispita do datuma ispita? Kakva su vaša iskustva?

 

To ti ovisi kad ti je rok za polaganje i kolika je gužva. Recimo meni je rok bio 23.01.2013., prijavila 13.09.2012., dobila poziv 15.10.2012. za polaganje 24.11.2012. Kolegica je prijavila isto kad i ja, ali je njoj rok za polaganje bio 13.11.2012. pa je dobila poziv za 13.10.2012. Oni ti uglavnom prate kad je kome rok i po tome šalju pozive.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, iz čega ste učili Europsku Uniju?

 

Ja sam učila iz one male plave knižice naziva nešto kao Hrvatska na putu u EU-od kandidature do članstva od MVEP, pitanja sa stranice Ministarstva za SSS (ja sam polagala za VSS, ali kad nije bilo za VSS poslužila se time), i nešto malo P.Fontaine: Europa u 12 lekcija i bilo mi je dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

idem na DSI 08.12. i već me hvata panika jer već dva dana drljam po sustavu državne uprave i bedira me što je tako dosadan i ne ide u glavu! učim po pitanjima sa stranice ministarstva ... vidim po pitanjima sa foruma da to baš i nije ponekad dovoljno :)

 

molim vas da li netko ima dobru skriptu a da nije preopširna pak... na mail ako može... repooc83@gmail.com

 

 

tenx!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači na dobrom sam putu...hvala ivana_o :-)

Ja sam učila iz one male plave knižice naziva nešto kao Hrvatska na putu u EU-od kandidature do članstva od MVEP, pitanja sa stranice Ministarstva za SSS (ja sam polagala za VSS, ali kad nije bilo za VSS poslužila se time), i nešto malo P.Fontaine: Europa u 12 lekcija i bilo mi je dovoljno.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija