Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Posebni dio financije i proracun? Tako mi je i samoj. Skroz sam orijentirana na opci.

 

Da financije ... A planiram naučiti samo ovo što se vrti.. Što se posebnog dijela tiče.. Želim prvo koliko toliko dobro proći opći dio. Jel vi ta pitanja za opći ucite do u detalje.. Ja se već pozaboravila ono što sam prije dobro znala kad sam krenula na druge predmete.. Joj što volim to bubanje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isti slučaj!! Učim opći dio, posebni ni pogledala!! I sad me uhvatilo u leđima ne mogu sjediti!!! Ako se skroz zakočim jitna mi ne gine!!!

 

Sad sam na zup i zus-u.... planiram sad preko vikenda proći osnove posebnog dijela!!!

 

Ja se nekaj ne zamaram posebnim dijelom.. Planiram proletjeti kroz to... Hm, nadam se da neću požaliti.. A jesi dobro naučila opći? Ja se koncentrirali samo na to... Samo što mi EU i ZUP seepaju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se nekaj ne zamaram posebnim dijelom.. Planiram proletjeti kroz to... Hm, nadam se da neću požaliti.. A jesi dobro naučila opći? Ja se koncentrirali samo na to... Samo što mi EU i ZUP seepaju...

 

Tek sam u utorak počela pošteno učiti!!! 2 puta sam tek pročitala opći dio.

EU, lokalna i sustav državne uprave mi nikako ne ide!!!

 

Idem na sreću

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da vam napisem svoje iskustvo polaganja dsi. Ucila sam 11 dana,al bez foliranja,stvarno jesam,al s tim da bi dnevno ucila po 6-7,nekad i 8 sati(dijete sam doslovno vidala samo u kreveticu)....

Komisija mi je bila ekstra,posebni dio, pismeni je trazilo da napisemo porezni sustav rh,a posebno pojasnimo zajednicke poreze,stopu,obveznike,rok...zatim opomenu i prisilnu naplatu....i na kraju zena to nije ni pogledala....na usmenom je pitala proracun,sto je,koji su glavni prihodi i rashodi,sredisnju banku sve sta znam o njoj...USTAV - sto je hrvatsko sabor,broj zastupnika,nadleznosi hrv sabora,kako se donose organski zakoni i sto su.

SUSTAV DRZAVNE UPRAVE-nadleznosti ministra,zamjenika ministra, i pomocnika ministra,sta se nadzire u provedbi upravnog nadzora

UREDSKO-sto je pisarnica,dostavna knjiga za mjesto,razlika pecata i ziga,za sta se placaju upravne pristojbe

ZUP ZUS-nacela upravnog postupka,nabrojit i pita me koji je najvazniji po meni,stosu dokazna sredstva,tko su stranke u upravnom sporu,neppsredno rjesavanje i ispitni postupak

EU-rekla.mi pricaj sta zelis pa ja pricala o ulasku hrvatske u eu i rekla je ja nikad nebi to izabrala, i onda me pitala 4 kriterija za ulazak u eu i pojasnit politicki.

SLUZBENICKI-zaposleni u drzavnim tijelima i pojasnit ih,nacin popunjavanja radnih mjesta,uvjeti za prijam u drzavnu sluzbu,lake i teske povrede sluzbene duznosti najkrace sta moze.

SUSTAV LOK.I POD. -Predstavnicka tijela nabrojit ih,prestanak mandata po sili zakona,mjesna samouprava,tijela mjesnog odbora

Nadam se da sam razumljivo pisala,jer pisem s moba pa mi je malo nezgodno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da vam napisem svoje iskustvo polaganja dsi. Ucila sam 11 dana,al bez foliranja,stvarno jesam,al s tim da bi dnevno ucila po 6-7,nekad i 8 sati(dijete sam doslovno vidala samo u kreveticu)....

Komisija mi je bila ekstra,posebni dio, pismeni je trazilo da napisemo porezni sustav rh,a posebno pojasnimo zajednicke poreze,stopu,obveznike,rok...zatim opomenu i prisilnu naplatu....i na kraju zena to nije ni pogledala....na usmenom je pitala proracun,sto je,koji su glavni prihodi i rashodi,sredisnju banku sve sta znam o njoj...USTAV - sto je hrvatsko sabor,broj zastupnika,nadleznosi hrv sabora,kako se donose organski zakoni i sto su.

SUSTAV DRZAVNE UPRAVE-nadleznosti ministra,zamjenika ministra, i pomocnika ministra,sta se nadzire u provedbi upravnog nadzora

UREDSKO-sto je pisarnica,dostavna knjiga za mjesto,razlika pecata i ziga,za sta se placaju upravne pristojbe

ZUP ZUS-nacela upravnog postupka,nabrojit i pita me koji je najvazniji po meni,stosu dokazna sredstva,tko su stranke u upravnom sporu,neppsredno rjesavanje i ispitni postupak

EU-rekla.mi pricaj sta zelis pa ja pricala o ulasku hrvatske u eu i rekla je ja nikad nebi to izabrala, i onda me pitala 4 kriterija za ulazak u eu i pojasnit politicki.

SLUZBENICKI-zaposleni u drzavnim tijelima i pojasnit ih,nacin popunjavanja radnih mjesta,uvjeti za prijam u drzavnu sluzbu,lake i teske povrede sluzbene duznosti najkrace sta moze.

SUSTAV LOK.I POD. -Predstavnicka tijela nabrojit ih,prestanak mandata po sili zakona,mjesna samouprava,tijela mjesnog odbora

Nadam se da sam razumljivo pisala,jer pisem s moba pa mi je malo nezgodno...

 

Hvala ti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E tu sam bezveze svrljala nesto po svom za opomenu,a o prisilnoj naplati sam prepisala iz opceg poreznog zakona,al nije ni pogledala...

 

pa tako ću i ja ako to dobijem!!

 

čestitam na položenom ispitu.

 

tako je i meni, djecu uopće ne vidim!!! u ponedjeljak sam dobila poziv na mail... pismeno još ništa, kad trebamo biti tamo, gdje???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa tako ću i ja ako to dobijem!!

 

čestitam na položenom ispitu.

 

tako je i meni, djecu uopće ne vidim!!! u ponedjeljak sam dobila poziv na mail... pismeno još ništa, kad trebamo biti tamo, gdje???

 

Pa ti komotno možeš žalbu uložiti i ne se pojaviti... Trebaju ti dostaviti minimalno 15 dana prije roka obavijest.. Tako je bilo kod moje frendice..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali do 9.10. sam obavezna položiti...pa mi to ništa ne znači..

 

Mislim da nije baš tako... Nisi ti kriva što te nisu prije zvali.. To i u Zakonu piše.. U svakom slučaju možeš nazvati Ministarstvo uprave da vidiš s njima, moraju poštivati rok.. Uvjerena sam da ti mogu prolongirati, naravno ako bi ti to htjela.. Ti imaš pravo na tri izlaska te biti obaviještena na vrijeme...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eu samo po pitanjima...sve je objasnjeno i po tome pitaju...eventualno si pogledati ugovor iz maastricha. Ide li netko na seminare u cet i pet? Ne znam ni sama. Ispit je u subotu i da li se isplati potrositi vrijeme na te seminare umjesto ostati doma i ponavljati?

 

Ja sam bila već i radije bi doma ponavljala... Ali to bi ja... Koliko dobro si spremila? Ovisi da li pamtis bolje čitanjem ili slusanjem..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila si? I kakvi su seminari? Kazu li nesto novo? Na sto obratiti paznju? Itd.

 

A gle, koriste oni, ali onako da si ponovio, samo ja ne bi nikad pred sam ispit išla.. Ako tebi pomaže idi... Ništ posebno nisam saznala... Jedino je ženska iz EU rekla da kod VSS više stavljaju naglasak na Hrvatsku.. I da obavezno naučilo to i osnivačke ugovore jako dobro..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li mi tko nabrojati koja su područja uključena u opći dio?? Na stručnom sam u Županijskom državnom odvjetništvu kao daktilograf (tj. zapisničar). Ona gospođa u Ministarstvu rekla je da nemamo EU, a tu vidim da svi imaju.. Totalna zbunjola mi sad... Može pomoć?

 

Pogledaj stranice Ministarstva uprave, pod Državni stručni ispit... Tamo se upoznaj sa svim informacijama... Svi imamo EU..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ti je gospođa rekla da nemaš EU, znači da polažeš u Ministarstvu pravosuđa! A s obzirom da ti je rekla da moraš učiti sudove i državna odvjetništva onda sigurno polažeš DSI u Min. pravosuđa.

 

Ažurirano

 

Je, na Ministarstvu pravosuđa polažem (barem nam tako rekli) Dal se opći dio razlikuje onda? Nama nitko u odvjetništvu ništa ne ne zna reći kad smo mi prvi na stručnom kod njih..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niti pocela :D zabavljam se sa eu.

 

Znači ima još takvih... Ja ponavljam opći dio jer mi još malo treba sjesti.. Misli s da stignemo naučiti posebni u dva dana? Od kud planira s učiti? Ja si ukratko napisala o svakom porezu nešto i nešto malo o carinama, trošarinama i hnb.. Nadam se da je to dosta.. Pod uvjetom da to uopće stignem naučiti.. ☺

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podstanar sam u Zaprešiču sa ženom i dvoje djece,zatražili smo gazdaricu da nam prijavi boravište ona je to odbila i otišla na elektru i zatražila da se isključi struja na dvije godine,svi računi su podmireni,bio sam na policiji,poreznoj,sudu,ali niko nema nikakav odgovor,kome se obratiti za to,hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podstanar sam u Zaprešiču sa ženom i dvoje djece,zatražili smo gazdaricu da nam prijavi boravište ona je to odbila i otišla na elektru i zatražila da se isključi struja na dvije godine,svi računi su podmireni,bio sam na policiji,poreznoj,sudu,ali niko nema nikakav odgovor,kome se obratiti za to,hvala

 

Pa jel možete promijeniti stan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a što se tiče državnog: učite s razumijevanjem, ispitivači, vjerovali ili ne(moj dojam) točno znaju koliko je tko puta pročitao gradivo. najlakše vam je učiti iz pitanja sa stranice min. uprave..nije teško.. sve informacije koje trebate znati, pa i više od toga nalaze se ovdje na forumu. Pričajte svojim riječima naučite pojmove što znače, kako izgleda vlast u hr, kako je organizirana drž uprava, tko što radi sabor vlada, gradonačelnik, nezaboravite eu... i trebali bi proći. I meni se u predispitno vrijeme sve pomutilo u glavi i mislio sam da ništa ne znam, ali se ipak pokazalo da znam pa sam prošao uz 20ak dana nekad čitanja a nekad učenja, kako kad

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Selene- ja ucim po ljubanovicevoj skripti. S tim da ucim ugl ono sto se vrti. One troskove ne. Dohica- sve poreze nabrojati. Reci tko je porezni obveznik kolika je stopa. Vise uci porez na dohodak. Proracun sto je i od ceg se sastoji. Ja cu jos hnb uciti i banke sto su. Jedino ne znam sto o carinama uciti. Tek sam sad pocela posebni dio.

 

Ažurirano

 

Selene-ja ucim po ljubanovicevoj skripti ali ugl ona pitanja sto se vrti. One troskove i npr.izvrsnost ne. Previse je to informacija. Dohica- sve poreze nabrojati i znati tko su porezni obveznici i stope. Uci vise porez na dohodak. Nabrojati neka oslobodenja itd. Proracun sto je i od cega se sastoji. Hnb i banke. Nemam pojma sto o carinama uciti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Selene- ja ucim po ljubanovicevoj skripti. S tim da ucim ugl ono sto se vrti. One troskove ne. Dohica- sve poreze nabrojati. Reci tko je porezni obveznik kolika je stopa. Vise uci porez na dohodak. Proracun sto je i od ceg se sastoji. Ja cu jos hnb uciti i banke sto su. Jedino ne znam sto o carinama uciti. Tek sam sad pocela posebni dio.

 

Ažurirano

 

Selene-ja ucim po ljubanovicevoj skripti ali ugl ona pitanja sto se vrti. One troskove i npr.izvrsnost ne. Previse je to informacija. Dohica- sve poreze nabrojati i znati tko su porezni obveznici i stope. Uci vise porez na dohodak. Nabrojati neka oslobodenja itd. Proracun sto je i od cega se sastoji. Hnb i banke. Nemam pojma sto o carinama uciti.

 

Carinsko područje, obveznik, dug, stopa, tarifa i slobodne zone..

Pročitao si i o platnoj bilanci..

Hvala ti na savjetu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cure koliko vi toga vučete sa sobom?? Meni budu ruke otpale!!!

 

Prošla sam posebni dio...porezi, carine, banke, proračun, računovodstvo i tak malo svega...sve mi je u magli sad!!!

Još trebam ponoviti. Sustav jlprs, zup zus i uredsko i ono najgore eu!!!!

 

Ja sam si poskidala zakone na mobitel i čuček primjere.. Nadam se da ga "smijemo" koristiti..

 

Ažurirano

 

Vucem primjere

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispit rijesen! Vss diplomirani ekonomist. Posebni dio izgled i sadrzaj poreznog rjesenja. Usmeni trajao 3 min. Nesto o porezima i prihodima grada, drzave i opcine. Sto se tice opceg dijela. Bez straha! Nekoliko ispitivaca je i samo reklo da znaju da smo pod stresom, da gradiva ima puno i da nas nece puno gnjaviti. Nista strasno! Sve kroz ugodni razgovor. Neka vas ne uplase ljudi koji izlaze i pali su i sire paniku da su ispitivaci strasni. Nije istina! Znaci samo samouvjereno! U mojoj grupi su pustali osobe koje nisu znali OSNOVNO! Ne pretjerujem niti ikoga osudujem. Kolege su prosli i svima nam je prosao ovaj dan napokon! Sretno svima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje. Čitam ovdje na forumu pišu da su pitanja vezana sa EU gradivo ista.....? Doduše nisam baš naišla da je netko naveo koja su to "ista" pitanja.

Ima li tko dobronamjeran da ih navede ovdje? :o

 

Ne poznam nitkoga osobno da je polagao stručni tako da....brzo mi je stručni, imam tremu, bojim se da ne padnem :place:

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje. Čitam ovdje na forumu pišu da su pitanja vezana sa EU gradivo ista.....? Doduše nisam baš naišla da je netko naveo koja su to "ista" pitanja.

Ima li tko dobronamjeran da ih navede ovdje? :o

 

Ne poznam nitkoga osobno da je polagao stručni tako da....brzo mi je stručni, imam tremu, bojim se da ne padnem :place:

 

Hvala unaprijed!

 

ana i ostali koji ovo pitaju, znam da vam je dosadno kad vam netko ponavlja jedno te isto ali: imate pitanja na stranici ministarstva. Nisu bezveze tamo! Po tome pitaju. Ostavite se "starih" pitanja. Vjerojatno i jesu ista kao i ova "nova" no cemu trazenje svakakvih skripti i pitanja kad sve imate na netu!!! Ako si sss eu je prelaka! Stvarno je sve super objasnjeno. Vss je opsirnija ali sam ja npr ucila institucije i politike po pitanjima iz sss i prosla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dsi 26.09.2015 (jutros)polozen bez imalo problema!!ucio sam 5 dana (SSS) i tocno su me pogodila pitanja koja sam savrseno znao!!IZ SVIH SEDAM PREDMETA!!s tim da sam sinoc bio pijan ko majka...hehehh..jos ne mogu k sebi doci..uglavnom jednostavno,ispitivaci su super neki vise neki manje ali nemam nikakvog prigovora..ne treba nista nego ucit po pitanjima koja se nalaze na stranici ministarstva...ugl rijetko ko je pao..mozda njih par i to po jedan ili dva predmeta..ljudi treba ucit ali bez imalo straha pristupit ispitu i prolaznost je 100 %..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Europski ekonomski prostor

2. Što je Europski vijeće a što Vijeće Europe

3. Šengenski prostor

4. Pristupni prigovori Hrvatske za ulazak u EU

5. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju

 

(ispitivač pita po troje pa sam tako zapamtila i još neka pitanja, a to su):

 

1. Valovi proširenja u EU

2. Pravna stečevina EU

3. Primarno i sekundarno zakonodavstvo

4. Ugovor iz Maastrichta

5. Lisabonski ugovor

 

 

Uglavnom, ispitivač pomaže, ali i dosta traži da se zna. Treba govoriti pa makar i okolišao, pa će ti dati "hint".

 

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija