Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Čestitam svima koji su prošli!

Ja još ne znam ni datum, a poslana mi prijava prije 3 tjedna.

Uglavnom, bila sam na seminaru sad, kažu da ispituju po pitanjima, ali preporučuju pročitat npr. Ustav. Najgore od svega mi je što svi napominju kako neke stvari samo pravnici trebaju znati. Da li je koji pravnik bio u zadnje vrijeme, i jel se mora znat napamet kao na faksu ili je dovoljno da ispričamo svojim riječima? Marge, misliš li na pitanja i odg iz EU sa stranica min.uprave za srednju ili neku drugu skriptu? hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej ljudi, evo i mene s mojom pričom da pomognem vama koje to tek čeka!!

Položila DSI 26.09. VSS – Financije

Moram vam reći da nije lagano učiti i ja sam imala jako malo vremena i na kraju sam učila 11 dana po 8-10 sati!!! Zaista naporan tempo!!!

Šta se tiče ispitivača, svi su ok ljudi, oni su isto zaposleni ko i mi i na sličnim pozicijama pa to nije ispitivanje tipa profesor/učenik/student...svi pomažu ako zapnete, postave podpitanje, naravno ako ne znate nema tog podpitanja da vas podsjeti. Ali nemojte ih podcjenjivati, oni točno vide tko je učio i tko razumije od onoga koji si je to tek 1-2 puta tek toliko pročitao!!! Oni dobro znaju koliko je to materije za naučiti i da zaista ne možete sve naučiti i zapamtiti.

U našoj grupi je palo dvoje, do kad sam ja bila i to sss, ali vjerujem da nisu učili jer smo imali prepredobru komisiju. Moram nam pohvaliti i našu tajnicu koja je cijelo vrijeme bila s nama i bodrila nas i hrabrila i za svaki položeni predmet dobijete iskreno BRAVO!!!

 

E, pa ovako, pisali smo prvo pismeni ja sam imala napisati rješenje o ulasku u sustav PDV-a na vlastiti zahtjev, kolegica do mene rješenje o nadzoru fiskalizacije. Nakon toga je bio usmeni iz posebnog dijela, isto super ispitivačica, pita šta radimo i na temelju toga ispitiva..

 

Onda sam odlučila ići na EU jer mi je to bio najnajnajnajgori predmet pa da ga odmah odvalim. Ispitivač je bio iz ministarstva i jako ugodan i susretljiv čovjek. Mene i kolegu je pitao Euro, E. Komisiju, E Parlament, Pretpristupne fondove, Kriteriji za ulazak u EU i Proračun EU.. i gotovo, svaki po 3 pitanja i položeno!!!!

Onda sam išla na ZUP, ZUS i uredsko žena isto ok i dosta pita ali osnovne stvari i još neka podpitanja.. djelovi rješenja, načela, načelo upute o pravnom lijeku, tko rješava upravne sporove, tko je stranka u up, što može poslužiti kao dokaz u us, vrste odluka koje donosi upravni sud, kako se pokreće upravni postupak, žalba, prigovor, zakonski zastupnik, računanje rokova (to se mogu sjetiti trenutno...)

Što je pisarnica, kako se mogu dostaviti pismena, gdje se stavlja prijemni štambilj, pomoćne evidencije, dostavna knjiga za poštu, za što se uplaćuju upravne pristojbe, kako se poništavaju, natpisna ploča

SUSTAV DRŽ. UPRAVE

Poslovi drž.uprave, koja su tijela drž uprave, inspekcijski nadzor,upravne organiz u ministarstvu, Uredba Vlade i Pravilnik o unutarnjem redu,gdje se osiguravaju sredstva za rad drž uprave, tko čini Vladu, koje akte donosi Vlada

 

USTAV

Što je Ustav i kakva je RH, suverenitet RH, može li se ograničiti pravo na štrajk, nadležnosti Vlade, Zasjedanje Sabora, prava nacionalnih manjina, tko imenuje i razrješuje ustavne suce, da li zastupnici u saboru imaju imunitet, međunarodni ugovori

SLUŽBENIČKI ODNOSI

teške povrede i kazne, kako se to očituje na službenika, odbor za državnu službu, raspolaganje drž. Službenika Vladi

SUSTAV JLPRS

Upravna tijela, pročelnici,povjerenik Vlade – šta radi, zašto se imenuje...,(ne mogu se sjetiti dalje)

 

Evo to vam je to, nadam se da će vam pomoći i svima želim puuno sreće i vjerujte u sebe!!!! I ne bojte se komisije!!! Super su i puno pomažu!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestitam svima koji su prošli!

Ja još ne znam ni datum, a poslana mi prijava prije 3 tjedna.

Uglavnom, bila sam na seminaru sad, kažu da ispituju po pitanjima, ali preporučuju pročitat npr. Ustav. Najgore od svega mi je što svi napominju kako neke stvari samo pravnici trebaju znati. Da li je koji pravnik bio u zadnje vrijeme, i jel se mora znat napamet kao na faksu ili je dovoljno da ispričamo svojim riječima? Marge, misliš li na pitanja i odg iz EU sa stranica min.uprave za srednju ili neku drugu skriptu? hvala!

 

dada, SVE sa stranice Ministarstvo uprave. Po tome učiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Učiti po pitanjima sa stranice Ministarstva. Oni ista ta pitanja imaju pred sobom i po tom pitaju, nakon što odgovarate na istom tom popisu zaokruže koja su vas pitanja pitali.

 

Bez ikakvog straha jer su ispitivači stvarno normalni, morate učiti, ali ako zapnete malo pomognu.

 

Pitanja:

USTAV:

1. Temeljne odredbe? Koji je to dio ustava (drugi), koliko ima temeljnih odredbi (13, to si ispravite jer prema pitanjima sa stranice Ministarstva ima 10). koja je razlika prvog i drugog dijela ustava?

2. Gdje se koristi grb?

 

SUSTAV:

Tko odlučuje o promjeni granice?

 

EU:

1. Nabroji ugovore!

2. Nabroji 3 glavne institucije! Vijeće?

3. Lisabonski ugovor?

4.Koje su institucije formirane Lisabonskim ugovorom?

5. Gdje je predstavnik vanjskih poslova i sigurnosne politike podpredsjednik i tko je (neka Federika)

 

LOKALNE:

1. Državni porezi

2. Neposredno odlučivanje građana

3. Tijela lok. i reg. samouprave

4. Predstavničko tijelo i izvršno grada zg

5. Kako se biraju pročelnici?

6. Izbori gradon.

 

SLUŽBENICI:

1. Ocijene

2. Pravilnik o unutarnjem redu, tko donosi?

3. Lake povrede

4. Napredovanje

5. Kazne

6. Izvršavanje ponovljenog naloga

 

UREDSKO:

1. Pomoćna evidencija

2. Podnesak

3. Urudžbeni broj

 

ZUP I ZUS

1. Dokazi

2. Svjedok

3. Podnesak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si pravne struke, viša ili visoka, nebitno, bolje ti je naučiti iz Zakona i jednog i drugog (a i Uredbu o uredskom poslovanju, jer isti ispitivač pita sve troje), pa ona to znanje "prepeglati" kroz pitanja na stranicama ili iz skripti. Lakše je kad znaš o čemu se radi, jer slovo zakona je - slovo zakona. :)

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si pravne struke, viša ili visoka, nebitno, bolje ti je naučiti iz Zakona i jednog i drugog (a i Uredbu o uredskom poslovanju, jer isti ispitivač pita sve troje), pa ona to znanje "prepeglati" kroz pitanja na stranicama ili iz skripti. Lakše je kad znaš o čemu se radi, jer slovo zakona je - slovo zakona. :)

Sretno!

 

thanks na odgovoru

sss- daktilograf, tj. državnoodvjetnički zapisničar sam, joj valjda neće puno gnjavit :moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada ispituju, jer li dovoljno odgovoriti jednom rečenicom ili trebam sve opširno opisat?

 

Primjerice, ako pita što je žalba, je li dovoljno odgovoriti da je žalba pravni lijek koji se izjavljuje protiv prvostupanjskog rješenja te se izjavljuje drugostupanjskom tijelu?

Ili trebam sve živo prepričat? :fucka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Ima li netko da je izlazio na DSI u zadnje vrijeme za Poreznu upravu SSS? Interesira me što se dobiva za pisati na pismenom posebnom dijelu. I što se tiće općeg dijela svi spominju pitanja sa ministarstva uprave i kako komisija ima ta pitanja ispred sebe, da li komisija ima pitanja po spremama ili općenito sva pitanja bez obzira na spremu? Pa samim time i postavljaju pitanja bez obzira koje si spreme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi svi, evo jedno friško iskustvo s današnjeg ispita.

 

Ne znam da li je tako stalno, ali na posebnom dijelu (pisanom) smo bili sami. Tajnica dođe koji put provjeriti jel sve u redu ;)

 

BITNO: provjerite svi sa poslodavcem/kadrovskom kakav je opis poslova za vas poslan u ministarstvo i takva pitanja očekujte, ljudima se dogodilo da su dobili pitanja o kojima nemaju pojma jer su radili nešto sasvim drugo ili bili premješteni. Tajnica tu ne može ništa jer ona ne odlučuje. Ispitivači imaju PUNO RAZUMIJEVANJA, tako da mislim da su ti ljudi odgovarali ipak usmeno stvari koje su stvarno radili. Ipak, nepotreban je to stres na samom početku.

 

Svi su ispitivači bili preprekorektni, pomažu, započnu odgovor ako ne znate, upute, stvarno nisu kao profesori na faksu da vas žele srušiti ili obeshrabriti (to je full teško za pojmiti ali doslovno je kao da vas neki poznanik ispituje koji želi pomoći). Čim počnete govoriti, ako vide da znate, prekinu vas prije kraja i pitaju dalje. Ako ne znate ili pogriješite, pokušavaju pomoći ili ispraviti. Čak i oni koji su djelovali strogo ili neljubazno, su bili sasvim u redu i korektni. Nemam zamjerki.

 

Na neke predmete ulazite sami a na neke po dvoje ili troje, u skupinama se miješaju spreme.

 

Palo je možda 2-3 ljudi i to EU - inače, ispitivačice iz EU su posebno ljubazne (bez ironije) tako da se ne radi o tome, vejrojatno zato što je gradivo malo kompliciranije.

 

Ja sam VŠS, učila mjesec dana, zup i zus učila po pitanjima za SSS ali sam proširila sa zakonom :)

 

Ažurirano

 

Nas je bilo troje skupa, po jedno od svake spreme i ispitivačica je za svakog imala popis iz kojeg je postavljala pitanja. Meni su papiri djelovali jednako ali nemrem bit ziher, možda je isti broj pitanja ali nisu iste težine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Učiti po pitanjima sa stranice Ministarstva. Oni ista ta pitanja imaju pred sobom i po tom pitaju, nakon što odgovarate na istom tom popisu zaokruže koja su vas pitanja pitali.

 

Bez ikakvog straha jer su ispitivači stvarno normalni, morate učiti, ali ako zapnete malo pomognu.

 

Pitanja:

USTAV:

1. Temeljne odredbe? Koji je to dio ustava (drugi), koliko ima temeljnih odredbi (13, to si ispravite jer prema pitanjima sa stranice Ministarstva ima 10). koja je razlika prvog i drugog dijela ustava?

2. Gdje se koristi grb?

 

SUSTAV:

Tko odlučuje o promjeni granice?

 

EU:

1. Nabroji ugovore!

2. Nabroji 3 glavne institucije! Vijeće?

3. Lisabonski ugovor?

4.Koje su institucije formirane Lisabonskim ugovorom?

5. Gdje je predstavnik vanjskih poslova i sigurnosne politike podpredsjednik i tko je (neka Federika)

 

LOKALNE:

1. Državni porezi

2. Neposredno odlučivanje građana

3. Tijela lok. i reg. samouprave

4. Predstavničko tijelo i izvršno grada zg

5. Kako se biraju pročelnici?

6. Izbori gradon.

 

SLUŽBENICI:

1. Ocijene

2. Pravilnik o unutarnjem redu, tko donosi?

3. Lake povrede

4. Napredovanje

5. Kazne

6. Izvršavanje ponovljenog naloga

 

UREDSKO:

1. Pomoćna evidencija

2. Podnesak

3. Urudžbeni broj

 

ZUP I ZUS

1. Dokazi

2. Svjedok

3. Podnesak

 

 

Hej! Jesi li na pitanje urudžbenog broja odgovorila jednom rečenicom ili si morala opširno sve objasnit? :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zna li neko treba li se učiti po novom Obiteljskom zakonu koji stupa na snagu sad negdje u studenom, za stručni ispit socijalnih radnika, pošto ima dosta promjena?

Hvala!

 

Ažurirano

 

Zna li neko treba li se učiti po novom Obiteljskom zakonu koji stupa na snagu sad negdje u studenom, za stručni ispit socijalnih radnika, pošto ima dosta promjena?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postavljenih pitanja sa općeg dijela se ne mogu sjetiti jer me prala nervoza cijelo vrijeme (iako nije bilo potrebe,ali šta je tu je) ,ali kao što i svi pišu tako ću i ja :BEZ PANIKE I NERVOZE (ako ste učili naravno)

 

Pitanja koja postavljaju su prema vašoj stručnoj spremi,dakle ja sa VŠS sam takva pitanja i dobio. Sve sam si skinio sa ministarstva uprave vezano za VŠS i po tome učio.

 

 

Niti jedno,ali baš niti jedno pitanje vam neće postaviti koje se nalazi na VSS, jedino mogu sa SSS,sve ovisi od volje ispitivača.

 

Ispitivači su sasvim okej,ali sve ovisi od komisije kakva vas zahvati,mada su većinom svi isti. Imaju pred sobom pitanja za vašu spremu i po tome vas ispituju.

 

Evo recimo primjer pitanja sa EU: nabrojati institucije,objasniti jednu od njih i nakon toga o proračunu europske unije. Službenički me pitala odmah prvo pitanje što ima u skripti,na sustavu lokalne i područne me pitala poslove koje obavljaju županije i što je općina, dok me na zup/zusu pitao koja su javnopravna tijela.. To su neka od pitanja,dakle sve navedeno se nalazi u skriptama i ništa dalje od toga vas neće pitati :) barem ne bi trebali jer nikoga iz moje grupe nisu pitali van tih pitanja

 

Nadam se da sam barem malo pomogao. SRETNO!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam i napisao,sve što se odnosi na VŠS to će vas pitati. Nekog više nekog manje,ovisi o vašem znanju. Po mogućnosti treba sve naučiti jer ne možeš znati koje će ti se pitanje postaviti. Ja osobno niti jedan odgovor nisam davao u detalje,samo ono osnovno,a njegova je stvar oće te nadopuniti ili se nadovezati.. Priznat će ti odgovor dao ga ti sam ili da te on još nadopuni. Bitno da ima smisla i da je točan :D

 

Ja sam imao na posebnom djelu financije,tako da ti oko informatike ne mogu baš pomoći..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je! Taj link što si stavio se odnosi na VŠS

 

https://uprava.gov.hr/ustrojstvo/uprava-za-sluzbenicke-odnose/drzavni-strucni-ispit-789/primjeri-pitanja-i-odgovora-za-provjeru-znanja/primjeri-pitanja-i-odgovora-za-srednju-strucnu-spremu/11867 (S S S)

 

 

https://uprava.gov.hr/primjeri-pitanja-i-odgovora-za-obavljanje-poslova-visoke-strucne-spreme-zavrsen-sveucilisni-diplomski-studij-ili-specijalisticki-diplomski-studij/12705 (V S S)

 

 

Predmeti su isti jedino je razlika u količini gradiva

 

NAPOMENA: zup/zus nema niti pitanja niti odgovore za VŠS i VSS dok za SSS ima. Po pravilu mi sa VŠS i oni sa VSS trebaju iz zakona sve učiti,a kako većina to u širokom luku izbjegava tako sam i ja pa sam učio sa SSS.

 

Imao sam sreće što je ispitivač bio dobar i što mi je postavljao sva pitanja sa SSS

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polaže li se opći i posebni dio zajedno? Mislim, polažu li se oba na isti dan ili jedan dan opći dio, a drugi dan posebni dio? :neznam:

 

 

Sve isti dan. Najprije poseban dio -pismeni pa usmeni. Nakon toga se polaze opci dio. Zajedno ustav-sustav, sluzbenicki i lokalna; zup zus i uredsko te Eu sama.

Kada imas ispit? Koja si struka?

Ja polazem 14.11. Za VSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve isti dan. Najprije poseban dio -pismeni pa usmeni. Nakon toga se polaze opci dio. Zajedno ustav-sustav, sluzbenicki i lokalna; zup zus i uredsko te Eu sama.

Kada imas ispit? Koja si struka?

Ja polazem 14.11. Za VSS.

 

Inače na stručnom sam osposobljavanju. Ugovor mi traje do devetog ovog mjeseca.

Srednja sam stručna, na upravnim sam poslovima (prijavništvo za hrvatske građane). Datum još ne znam. Neki mi govore da se rješenje o datumu polaganja ispita dobije poštom, dok neki kažu da to sama uprava obavijesti svog mentora. Koje je od toga dva istina?

Inače moja mentorica je toliko neorganizirana, a bez nje ne mogu ništa :(

 

EU i sustav državne uprave su mi veliki problem. :jok:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inače na stručnom sam osposobljavanju. Ugovor mi traje do devetog ovog mjeseca.

Srednja sam stručna, na upravnim sam poslovima (prijavništvo za hrvatske građane). Datum još ne znam. Neki mi govore da se rješenje o datumu polaganja ispita dobije poštom, dok neki kažu da to sama uprava obavijesti svog mentora. Koje je od toga dva istina?

Inače moja mentorica je toliko neorganizirana, a bez nje ne mogu ništa :(

 

EU i sustav državne uprave su mi veliki problem. :jok:

 

 

A da li ti je prijava poslana?

Meni je poziv došao kod poslodavca gdje sam odradila SOR za oko 15 dana od prijave. Poziv moraš sama vlastoručno potpisati tako da i kad ti poziv stigne kod mentorice dužna te je obavijestiti. Poziv moraš dobiti najmanje 15 dana prije. a na kraju krajeva, ako ti je mentorica i toliko neorganizirana kako kažeš sama možeš nazvati u Min Uprave i pitati.

 

I meni je EU i sustav kaos, tiješi se da imaš upola manje od mene s obzirom da si SSS.

 

Sretno s učenjem :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustanova u kojoj radiš dobije rješenje i onda obavijeste tebe...

 

Ja sam uspješno položio ove subote, puno su mi pomogla iskustva i savjeti s ovog foruma, i stvarno je tako kako svi govore, ispitivači uopće nisu strašni i pomažu ako zapneš negdje, ne traže previše i da baš sve znaš napamet.

Jedini izuzetak je onaj jedan muški ispitivač iz ZUP/uredskog koji pita neke nebuloze i taj je rušio neke moje kolege koji su išli ranije, a i jednog sada u subotu, ali srećom nije bio u mojoj grupi.

U mojoj grupi je pala jedna djevojka ali ona je baš loše znala i zasluženo je pala.

Ja sam nekako najviše strahovao od EU jer su pitanja za taj predmet jako opširna ali i to sam bez problema položio. Ja sam SSS, više spreme imaju i više pitanja ali mislim da ni vi ne trebate strahovati ako ste učili, ionako su i ostale spreme pitali većinom ista pitanja kao i mene.

Ako nekog zanima mogu napisati pitanja kojih se sjećam, ali većinom su ista ili slična kao i kod ostalih koji su pisali ovdje.

 

EDIT: Ja sam si pitanja iz EU skratio i sažeo samo ono najbitnije (jer mi je teže išlo učenje) i bilo je više nego dovoljno da prođem.

Sustav me isto nije pitao ništa pretjerano teško, kažem vam, ne trebate strahovati osim ako baš ništa ne znate, ili imate nesreću da naletite na nekog strogog ispitivača (ja znam za tog jednog, možda ima još koji/a?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A da li ti je prijava poslana?

Meni je poziv došao kod poslodavca gdje sam odradila SOR za oko 15 dana od prijave. Poziv moraš sama vlastoručno potpisati tako da i kad ti poziv stigne kod mentorice dužna te je obavijestiti. Poziv moraš dobiti najmanje 15 dana prije. a na kraju krajeva, ako ti je mentorica i toliko neorganizirana kako kažeš sama možeš nazvati u Min Uprave i pitati.

 

I meni je EU i sustav kaos, tiješi se da imaš upola manje od mene s obzirom da si SSS.

 

Sretno s učenjem :)

Rekla mi je gospođa s kadrovske da ministarstvo pošalje prijavnicu čim ugovor počne. Zvat ću svoju mentoricu danas pa me zanima njen odgovor. Ako ne bude išlo, zovem ministarstvo :)

Još jedna stvar što se tiče (pisanog) posebnog dijela:

Dobije se jedan papir(ispit) od svakog zakona ili se piše dio po dio (kao zakon po zakon)?

 

Ako nekog zanima mogu napisati pitanja kojih se sjećam, ali većinom su ista ili slična kao i kod ostalih koji su pisali ovdje.

Bilo bi poželjno ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na pismenom dijelu su svi iz moje grupe dobili 2-3 pitanja iz poslova svojeg radnog mjesta, valjda je to tako i inače.

 

Pitanja kojih se sjećam:

USTAV

Značajke suvereniteta RH, kako je ustrojena vlast u RH, što je Sabor, nadležnosti Sabora, tko proglašava zakone, ovlasti Predsjenika, tko čini Vladu, nadležnosti Ustavnog suda, koje su jedinice lokalne i područne samouprave, znamenja RH

 

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

Poslovi drž. uprave, tijela drž. uprave, koje propise donose čelnici središnjih tijela, nadležnosti ministra, tko obavlja povjerene poslove drž. uprave, tko donosi pravilnik o unutarnjem redu, tko ima pravo izvještavati javnost o poslovima drž. uprave, tko čini Vladu, tko odlučuje o sukobu nadležnosti između tijela drž. uprave

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

Tko su službenici a tko namještenici, opći uvjeti za prijam u drž. službu, ocjene državnih službenika (nabrojati), lake/teške povrede - nabrojati nekoliko i koje su kazne, načini prestanka drž. službe, razlozi za prestanak po sili zakona

 

SUSTAV LOKALNE/PODRUČNE SAMOUPRAVE

Vrste jedinica, koji je temeljni opći akt, tko ga donosi i što uređuje, koja su predstavnička a koja izvršna tijela, kako se biraju načelnik, gradonačelnik i župan, koja su upravna tijela, status Grada Zagreba

 

UPRAVNI POSTUPAK I UPRAVNI SPOROVI

Koja su javnopravna tijela, tko je stranka u UP, postupovna sposobnost stranke, kako se pokreće UP, što je javna isprava, tko može biti svjedok, načelo zakonitosti, načelo učinkovitosti i ekonomičnosti, kako se računaju rokovi, kad počinje rok na dane, osobna dostava, što je žalba, kada se sastavlja zapisnik, tko potpisuje zapisnik, stranke u upravnom sporu, koje akte donosi sud u upravnom sporu

 

UREDSKO POSLOVANJE

Što je - pisarnica, akt, spis, prijemni štambilj, što sadrži prijemni štambilj, knjiga primljene pošte, interna dostavna knjiga, knjiga pismohrane, sastavni dijelovi neupravnog akta, čemu služe pečati i žigovi, kako izgledaju, tko ih rabi, tko ih izrađuje, kako se plaća upravna pristojba, gdje se ističe natpisana ploča

 

OSNOVE SUSTAVA EU

Što je EU, simboli EU, Pariški ugovor, Europski parlament, Europska komisija, uvjeti za članstvo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao sam negdje što je poželjno imati za posebni dio. Za usmeni sam imao skrpitu od cca 35 pitanja (što ću vam poslati) dok sam za pisani dio nakupio svega i svačega pa kud puklo da puklo. Imao sam opći porezni zakon,zakon o proračunu, zakon o carinama, sve o HNB-u te pravilnik o proračunskom računovodstvu.

 

To vam je najbitnije i najpotrebnije

 

SAVJET: Pokušajte si nabaviti brošuru Hrvatskog poreznog sustava. Ja sam ju nabavio u poreznoj upravi, besplatna brošura za sve građane u kojoj se apsolutno sve nalazi vezano za poreze.

 

Ostavite mi mail da Vam mogu poslati skrpitu za usmeni dio. Za pisani dio ćete se morati nekom drugom javiti jer ja nažalost nemam ništa više od toga!

 

Ažurirano

 

Kada polažeš?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel ima neko ko je polagao DSI za katastarskog referenta (visa sprema)?

 

Zanima me kak izgleda posebni dio ispita, kaj treba znati?

 

Moze na pp a moze i tu, pa da svi vide :)

 

da se nadovezem s jos jednim pitanjem; za uredsko su dovoljna pitanja s ministarstva uprave ili se preporuca Ljubanovica skripta kao za ZUP i ZUS?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Učiti po pitanjima sa stranice Ministarstva. Oni ista ta pitanja imaju pred sobom i po tom pitaju, nakon što odgovarate na istom tom popisu zaokruže koja su vas pitanja pitali.

 

Bez ikakvog straha jer su ispitivači stvarno normalni, morate učiti, ali ako zapnete malo pomognu.

 

Pitanja:

USTAV:

1. Temeljne odredbe? Koji je to dio ustava (drugi), koliko ima temeljnih odredbi (13, to si ispravite jer prema pitanjima sa stranice Ministarstva ima 10). koja je razlika prvog i drugog dijela ustava?

2. Gdje se koristi grb?

 

SUSTAV:

Tko odlučuje o promjeni granice?

 

EU:

1. Nabroji ugovore!

2. Nabroji 3 glavne institucije! Vijeće?

3. Lisabonski ugovor?

4.Koje su institucije formirane Lisabonskim ugovorom?

5. Gdje je predstavnik vanjskih poslova i sigurnosne politike podpredsjednik i tko je (neka Federika)

 

LOKALNE:

1. Državni porezi

2. Neposredno odlučivanje građana

3. Tijela lok. i reg. samouprave

4. Predstavničko tijelo i izvršno grada zg

5. Kako se biraju pročelnici?

6. Izbori gradon.

 

SLUŽBENICI:

1. Ocijene

2. Pravilnik o unutarnjem redu, tko donosi?

3. Lake povrede

4. Napredovanje

5. Kazne

6. Izvršavanje ponovljenog naloga

 

UREDSKO:

1. Pomoćna evidencija

2. Podnesak

3. Urudžbeni broj

 

ZUP I ZUS

1. Dokazi

2. Svjedok

3. Podnesak

 

Molim te mozes napisati koja je razlika izmedu 1. i 2. Dijela Ustava?

Imam ispit uskoro pa me zanima.

 

Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi, trebala sam izaci na ispit, ali sam ga morala odgoditi radi bolesti. Ima li netko iskustva s tim i znate li da li trebam ponovno prijaviti ispit? I ima li netko skrpitu sudski poslovnik? Unaprijed hvalaaa ☺☺☺

 

Ažurirano

 

I zaboravila sam napisati da sam SSS, polazem za sudskog zapisnicara/administrativni referent ☺

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lijepi pozdrav svima :)

 

imam jedno pitanje pa ako netko zna više pomoć bi dobro došla...dakle, 12.09 polagala sam dsi na ministarstvu pravosuđa za SSS i to mi je bio prvi izlazak na ispit, ali nažalost dva predmeta sam pala...danas su mi javili kako imam popravak 21.11, dakle za 10 dana...i rekli su mi da po "novom" kandidati sami plaćaju popravak ispita....pa me zanima da li su to neke nove promjene..ili jednostavno tamo gdje smo radili ne žele platit i to ih ne dira i tada moramo mi...jer su nama rekli da popravak u sklopu prvog ispita također plaća poslodavac, a ako se opet padne e onda ide sve na teret kandidata, što ima i smisla. Uglavnom, danas su mi javili da za 10 dana imam popravak ispita i da ga plaćamo sami...pa me zanima dal je to inače tako pa sam ja krivo mislila...jer tako piše i na stranici ministarstva da oni i plaćaju prvi popravak koji je u sklopu prvog izlaska na ispit...hvala svima na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si ga odgodila na vrijeme (javila se ministarstvu uprave bar do početka ispita) trebali su ti reći da će ti kroz kojih par tjedana poslati obavijest o novom terminu ispita kada ideš, tj. poslodavac će ti dobiti obavijest pa će ti javiti. tako je meni bilo :)

 

Ej oprosti, zanima me koliko si dugo čekala sljedeći poziv na ispit?? Ja se toga želim što prije riješti a pozvana sam za 21.11. a tad neću biti u državi i morat ću ih zvati da molim za odgodu pa se brinem da ću čekati opet jako dugo????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

ne znam gdje bih pitala, valjda je ok tema.

 

Molim pomoć ako netko zna, jer ne znam gdje dobiti informaciju.

 

Zanima me ako odradim stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa i položim državni stručni ispit sa VŠS, mogu li nakon 2-3 godine dok završim diplomski studij ponovno polagati državni stručni ispit sa VSS ?

 

Jer imam pravo jednom na stručno osposobljavanje, sad ne znam kako dalje dok se završi +2 diplomski, kako onda sa tim državnim stručnim ispitom.

 

Ako netko zna ili bar da me uputi nedje gdje bih mogla saznati za informaciju.

 

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posebni dio (stručno osposobljavanje)

 

Kako to funkcionira? Imam nekih 10ak zakona iz posebnog dijela pa me ovako zanima:

Neki kažu da nema pismenog ispita u stilu pitanje-odgovor, već da postoji "završni rad" kao pisani dio i nakon toga slijedi usmena obrana tog "završnog rada".

Što je onda točno od toga dvoje? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako draga Ana_Banana ovako to funkcionira: Dođeš tamo u pol 9 ti počne posebni pisani dio iz tog djela možeš sve prepisati iz skripte ispit ti traje sat vremena,nakon toga ideš na usmeni dio posebnog dijela i odgovaraš na pitanja koje ti postave i onda te tajnica preusmijerava na koji ćeš predmet dalje,nikad ne ideš sama unutra ide se po dvoje ili troje unutra,nije jako strašno kao što se priča i komisija je sasvim ok pomažu ako vide da si učila a zbuniš se od treme.. ja sam isšla 21.11. i bila mi je super komisija, jedino malo iz zup-a i zus-a strožija i to me rušila,al to mi je bio zadnji predmet za odgovarat pa mi se već sve bilo...

pomješalo... Samo hrabro i neboj se ništa nije strašno ja sam se uvjerila u to prije tjedan dana... SRETNOOOOO!!!!.... I mene ni mog kolegu ni ovu curu što je išla samnom unutra nisu pitali ni jedan zakon, ne muče uopće sa zakonima, samo pitaju po pitanjima sa Ministarstva uprave.. :) Pisani dio posebnog djela ti izgleda dobiješ papire sa 3-4 pitanja na to odgovoriš i to ti je to..nikakav završni rad ni slično to su samo priče vjeruj mi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako draga Ana_Banana ovako to funkcionira: Dođeš tamo u pol 9 ti počne posebni pisani dio iz tog djela možeš sve prepisati iz skripte ispit ti traje sat vremena,nakon toga ideš na usmeni dio posebnog dijela i odgovaraš na pitanja koje ti postave i onda te tajnica preusmijerava na koji ćeš predmet dalje,nikad ne ideš sama unutra ide se po dvoje ili troje unutra,nije jako strašno kao što se priča i komisija je sasvim ok pomažu ako vide da si učila a zbuniš se od treme.. ja sam isšla 21.11. i bila mi je super komisija, jedino malo iz zup-a i zus-a strožija i to me rušila,al to mi je bio zadnji predmet za odgovarat pa mi se već sve bilo...

pomješalo... Samo hrabro i neboj se ništa nije strašno ja sam se uvjerila u to prije tjedan dana... SRETNOOOOO!!!!.... I mene ni mog kolegu ni ovu curu što je išla samnom unutra nisu pitali ni jedan zakon, ne muče uopće sa zakonima, samo pitaju po pitanjima sa Ministarstva uprave.. :) Pisani dio posebnog djela ti izgleda dobiješ papire sa 3-4 pitanja na to odgovoriš i to ti je to..nikakav završni rad ni slično to su samo priče vjeruj mi..

 

Hm, znači kod pismenog postave samo 3-4 pitanja od sveukupnih zakona ili 3-4 pitanja za svaki zakon?

A kod usmenog zakon po zakon ili par pitanja koja obuhvaćaju sve?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija