Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Na općinskom sudu sam bila zapisničar... tako da još se toga sjećam od suda ali se iskreno nadam da će se bazirat na odvjetništvo i posao upisničara... ni ja to ne učim na pamet, idem na iskustvo i ono sta se sjećam i sta cu zapamtit čitanjem... pa kako bude bilo :-( brdo je svih informacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

EU je ja mislim svima najgora... i svih je bilo strah a na kraju je još bila najbolja...ispitivačica je super bila i nije pitala teško, mene je pitala koje su institucije i nabrojit samo 1 od svake, pitala me valove proširenja ali ukratko, i komisiju i nakon prve rečenice me prekinula i rekla uredu, kolegicu je pitala simbole, koji su ugovori i objasnit pariški, parlament, koliko je naših zastupnika u saboru i nabrojit dva koji su...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položiilaaa!! :zivili:

Pa da i ja podijelim svoje iskustvo. Znači prvo kad dođete podijele vas u grupe, onda idete na pismeni. Dobijete 3 il više pitanja ovisno o posebnom dijelu iz kojeg polažete. Ja sam imala upravno područje opće uprave-ostali poslovi iz područja opće uprave i općih poslova. Znači zbiljaaa, ali zbiljaa ništa strašno. Što je brojčana oznaka? Čemu služe dostavna knjiga za poštu i dostavna knjiga za mjesto? Navedite kako temeljem Uredbe o uredskom poslovanju postupa službenik pisarnice, ako tijelo nije nadležno za primitak podneska. Na usmenom me pitala gdje radim i koje poslove obavljam i to je to.

Ustav/sustav

1. Kako se ostvaruje biračko pravo?

2. Koje su nadležnosti ministra?

3. Postupak imenovanja Vlade RH.

4. Zastava (ostali:značajke suvereniteta, ustrojstvo vlasti, suci Ustavnog suda (tko i na koje vrijeme))

Službenički/lokalna

1. Tko obavlja poslove u državnim tijelima?

2. Načini popunjavanja radnih mjesta.

3. Vrste povreda službene dužnosti.

4. Vrste tijela, koja su predstavnička a koja izvršna.

5. Temeljni financijski akt

(ostali:uvjeti za prijam u službu, tko ocjenjuje državne službenike, vrste ocjena, što je općina, što ako proračun nebude donesen)

ZUP/ZUS

1. Stranka u upravnom postupku

2. Načela (navesti 3 i jedno opisati)

3. Dokazna sredstva

4. Rok za žalbu

5. Tko rješava upravne sporove? (ostali: sastavni dijelovi rješenja,kako se pokreće upravni postupak, vrste nadležnosti,postupovna sposobnost stranke)

EU

1. Simboli EU (nabrojiti i objasniti koje možete)

2. Specifičnosti proračuna

3. Valovi proširenja (ostali: Osnivački ugovori, Vrste institucija, nabrojiti i jednu opisati, Schengenski sporazum)

Evo, to je sve čega se sjećam, nije teško, nije im u cilju rušiti, pitaju i potpitanja ako ne znaš. Samo bez panike, bitno da ne šutite, morate nekaj pričati, pa makar i krivo.

Nadam se da sam vam pomogla.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam ni ja mora li se znati sve, brine me i posebni dio, ja imama lokalnu i regionalnu samoupravu i ne znam šta bi mi mogli dati za zadatke.

 

Ako si SSS onda možda možeš za tjedan dana naučiti,a ovisi koliko brzzo pamtiš.

 

Kako je bilo danas?? jeli traže baš sve?

Učim sad sustav i mislim da nema šanse da sve te podijele zapamtim..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zup/zus/uredsko

SSS pitaju osnove - dovoljno je znati ono sa stranica ministarstva. VSS treba znati zakon. priznaje i koji polovičan odgovor.

EU

Nažalost mora se znati. 3 pitanja i pričaj sve što znaš, zaustavi te kad misli da je dovoljno.

Lokalna/službenički

Ne traži se previše, nakon par suvislih rečenica prekida i priznaje odgovor.

Ustav/sustav

Pitanja postavlja tako da nemožeš fulati odgovor ako si koji put pročitao.

 

Moj zaključak: VSS mora znati, SSS osnove, a stručno osposobljavanje može natucati odgovore.

 

Savjet: Samo počnite pričati, skrenite s teme ili pričajte opčenito, SAMO NEMOJTE ŠUTJETI - TAD VAS RUŠE.

 

Sretno svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo i mojih dojmova, stvarno nije teško i prošla sam. Jedni je eu teška ali jedino što je bitno znati ugovore, institucije, i korake za ulazak u članstvo i to sve ispričati svojim riječima. Zup i zus i uredsko ima nova koja pušta ako si imalo zna, lokalna i službenički ispitivač legenda pita osnovno i ne mora se do kraja reći već prekini nakon par riječi. Sustav državne uprave i ustav također je ispitivač dobar i pita osnovno. Sustav državne uprave je svima težak, ali samo treba znati ona pitanja s foruma kao što su poslovni državne uprave, tijela, poslovn glavnog tajnika ministra, inspekcijski nadzor, upravni nadzor. Posebni dio sam imala izradu zapisnika sa sjednice i sastaviit dopis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali je tko bio na dsi iz Zupanije s odjela za pomorsko dobro promet i veze, visi strucni suradnik za lucko i izvanlucko podrucje? Zanima me posebni dio iz cega se pripremo posto nam se iznenada promjenilo radno mjesto pa su nas nedavno prebacili sa koncesija na lucko podrucje a jos uvijek radim poslove za koncesionare a ne za sta cu polagat ispit. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo i mojih dojmova, stvarno nije teško i prošla sam. Jedni je eu teška ali jedino što je bitno znati ugovore, institucije, i korake za ulazak u članstvo i to sve ispričati svojim riječima. Zup i zus i uredsko ima nova koja pušta ako si imalo zna, lokalna i službenički ispitivač legenda pita osnovno i ne mora se do kraja reći već prekini nakon par riječi. Sustav državne uprave i ustav također je ispitivač dobar i pita osnovno. Sustav državne uprave je svima težak, ali samo treba znati ona pitanja s foruma kao što su poslovni državne uprave, tijela, poslovn glavnog tajnika ministra, inspekcijski nadzor, upravni nadzor. Posebni dio sam imala izradu zapisnika sa sjednice i sastaviit dopis.

 

Jel se sjećaš možda koja si pitanja imala? Posebice iz EU?

EU mi je najgora, jednostavno ima previše toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To i mene zanima..jel pita konkretno EU pitanje, ili ono da pričaš što znaš..gledam za VSS odgovore na min uprave za eu i nema šanse da to sve naučim, jedino da samo to polažem

 

eu pita puno pitanja mene je cijedila 20 minuta, pitala me sve institucije tko predsjedava njima, sve ugovore, promijene lisabonskog te koje su institucije nastale promjenama lisabonskog ugovora, koraci ulaska u eu od početka do kraja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel se sjećaš možda koja si pitanja imala? Posebice iz EU?

EU mi je najgora, jednostavno ima previše toga.

 

eu sam napisala, a ostali su uredsko: 1. štambilj, rokovnik, glavne knjige, pečat i potpis gdje se stavljaju, pisarnica. zup i zus: 1. žalba, dijelovi rješenja, kako se pokreće upravni spor a kako upravni postupak, dostava, sudovi. Službenički: teške povrede služeben dužnosti, prestanak radnog odnosa po sili zakona dalje ne znam, lokalna: jedinice loklane i regionalne samouprave, tko ima izvršnu vlast tko predstavničku, vrste mjesnih odbora, statu. Ustav: ustav, tko donosi ustav, kako se bira predsjednik, koliko ima zastupnika kako se biraju. Sustav državne uprave: poslovni državne uprave, glavni tajnik, upravni nadzor, inspekcijski nadzor,, tko donosi financijsko izvješće za sve uglavnom odgovor je ministar financija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eu sam napisala, a ostali su uredsko: 1. štambilj, rokovnik, glavne knjige, pečat i potpis gdje se stavljaju, pisarnica. zup i zus: 1. žalba, dijelovi rješenja, kako se pokreće upravni spor a kako upravni postupak, dostava, sudovi. Službenički: teške povrede služeben dužnosti, prestanak radnog odnosa po sili zakona dalje ne znam, lokalna: jedinice loklane i regionalne samouprave, tko ima izvršnu vlast tko predstavničku, vrste mjesnih odbora, statu. Ustav: ustav, tko donosi ustav, kako se bira predsjednik, koliko ima zastupnika kako se biraju. Sustav državne uprave: poslovni državne uprave, glavni tajnik, upravni nadzor, inspekcijski nadzor,, tko donosi financijsko izvješće za sve uglavnom odgovor je ministar financija.

 

Hvala ;)

 

Ažurirano

 

To i mene zanima..jel pita konkretno EU pitanje, ili ono da pričaš što znaš..gledam za VSS odgovore na min uprave za eu i nema šanse da to sve naučim, jedino da samo to polažem

 

 

Kad imaš ispit? Ja sam 2.7.

Ja ću pročitati par puta, ali baš dobro naučiti ona pitanja koja kruže ovdje po forumu, što je i zadnje tina napisala: institucije, ugovori, hrvatska u eu i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ;)

 

Ažurirano

 

 

 

 

Kad imaš ispit? Ja sam 2.7.

Ja ću pročitati par puta, ali baš dobro naučiti ona pitanja koja kruže ovdje po forumu, što je i zadnje tina napisala: institucije, ugovori, hrvatska u eu i sl.

 

Ja sam 1.7. Tako i ja..jer ovo ima hrpu toga..to baš nisu onda osnove EU haha

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako je prošao ispit..možete nam reći par savjeta/pitanja :)

 

 

Evo ja sam položila. Ispitivači su bili korektni, nisu pitali ništa što nije među onim pitanjima na stranicama uprave. Iako je cijeli taj dan stresan, pri samom ispitivanju imaju dosta razumijevanja i bitno je samo nešto početi pričati, oni uskaču ako se zapne, barem je tako bilo u mojoj komisiji. Dakle samo ne šutiti, reći bilo šta, stvarno im nije u interesu da ruše.

Meni su puno pomogli ovi savjeti s foruma, a i bila su pitanja koja se ovdje stalno spominju. Evo svejedno ću napisati J

USTAV- SUSTAV

-Što je ustav? Kako se bira predsjednik? Poslovi sabora RH.

-Koji su poslovi državne uprave? Kako je uređeno radno vrijeme? Poslovi ministra.

ZUP, ZUS-UREDSKO

-Kako se računaju rokovi? Tko može biti svjedok (može li svjedok biti maloljetna osoba)? Dijelovi rješenja

-Poslovi pisarnice? Kako izgleda žig RH? Što je podnesak?

JLS, JLRS- SLUŽBENIČKI

-Što se uređuje zakonom o službeničkim odnosima? Kojim ugovorom se uređuju materijalna prava? Što je etički kodeks? Kazne za laku povredu sl.dužnosti

- Poslovi općine i gradova? Predstavničko i izvršno tijelo, kako se biraju.

EU

-Objasniti instituciju po izboru. Što je EU? Valovi proširenja. Što je Šengenski prostor?

 

To je to, sretno svima J

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima koji ste tu, jer smo iz istog razloga pohodili ove stranice.

 

Do sada sam bio pasivni učesnik (koji oksimoron bolje reći promatrač) ovog foruma, pa sam sam sebi rekao da ću dati svoj dopinos kad će biti neke korisiti.

 

I evo je. Položio državni sad u subotu 2.7.2016. :-) pa evo par savjeta koji će biti nekom, nadam se, korisni, kao što je i meni sva ova prethodna prepiska na ovim stranicama bila od pomoći.

 

Dakle, naravno da sam prošao svih ovih 46 stranica ovog threada (i još par threadova na legalisu na ovu temu), koji još sežu od 2008. godine, no negdje na pola (nakon dosta potrošenog vremena i raznoraznog copy/pasteanja, downloadanja), tj. pred kraj nametnuo se zaključak da nisam koristio nikakve skripte koje su kolale, downloadale se, i svako malo bi netko rekao kako je potrebno nešto izmjeniti.

 

Za učenje sam koristio pitanja sa ministarstva uprave, ona dva zup/zus pdf-a sa brdom pitanja (nemojte se uplašiti broja pitanja), i korisno je bilo, ako ste u mogućnosti otići na dvodnevno predavanje DŠJU-a ako ste u blizini Zagreba, vidio sam da je prošli tjedan bilo to predavanje i u Osijeku - Dakle svakako preporuka. Tu ćete proći dio pitanja. E da, dobro je skinuti i prezentacije tih predavanja sa stranica DŠJU, to sam isto koristio.

 

Što se tiče konkretnih pitanja na ispitu, sva su zapravo pokrivena u pitanjima s ministarstva uprave. Ako njih prođete, neće biti nešto dodatno. Ispitivači(ce) su bile odlične, korektne, nije im bio cilj rušiti i ako su vidjele da znaš, ne bi tražili neke detalje.

 

Za kraj, uzmite svakako sa sobom flašu vode, jer su se ispiti na kraju protegli i do dva sata popodne. Sretno. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Imala jučer ispit posebni dio fin. zadatak iskazivanje prihoda i rashoda. Eu ispitivačica rekla 3 teme( povijest, institucije ili ulazak HR) da svaka izabere koju želi, ZUP/ZUS i uredsko je malo cjedila ko ne zna, loklna i službenički pita pitanje i kako odgovaras ona jos podpitanja postavlja, sve je super organizirano do 11 sam bila gotova, sustav i ustav pitao rekao da izaberemo pitanje i onda uz razgovor ispitivao i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
pozdrav ekipa..ceka me DSI pa ako netko ima sa savjetom da se pripremim..sto mogu ocekivati..i da li mogu polozit 3 ili 4 predmeta i posebni dio za zapisnicara pa sljedeci put polazem ostatak?? Ili??

 

Sve se polaže od jednom, nema prije ili kasnije :), jedino ako padnes dva predmeta,onda ides jos jednom samo ta dva odgovarati,ako padnes vise ides sve ispočetka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi,

 

jučer sam imala ispit i prošla. Najvažnje Vam je učit po pitanjima sa stranice Ministarstva uprave. Gledajte koja ste stručna sprema i samo će Vas pitati ta pitanja. Ako ste SSS stvarno Vas pitaju osnove, dok za VŠS ipak traže malo više poznavanja gradiva. Svi ispitivači su bili ljubazni i maksnimalno su pomagali da se prođe, u mojoj grupi nitko nije pao više od dva predmeta. Ako imalo znate osnove i ako ste nešto naučili na poslu proći ćete. Sveukupno sam učila dva tjedna od toga da sam prvi tjedan samo čitala zakone, a drugi tjedan čitala pitanja sa stranice.

Ako kome trebaju pitanja iz općeg dijela koja su nama bila ostavite mail, ali opet Vam kažem učite samo po onima s Ministarstva uprave...

 

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi,

 

jučer sam imala ispit i prošla. Najvažnje Vam je učit po pitanjima sa stranice Ministarstva uprave. Gledajte koja ste stručna sprema i samo će Vas pitati ta pitanja. Ako ste SSS stvarno Vas pitaju osnove, dok za VŠS ipak traže malo više poznavanja gradiva. Svi ispitivači su bili ljubazni i maksnimalno su pomagali da se prođe, u mojoj grupi nitko nije pao više od dva predmeta. Ako imalo znate osnove i ako ste nešto naučili na poslu proći ćete. Sveukupno sam učila dva tjedna od toga da sam prvi tjedan samo čitala zakone, a drugi tjedan čitala pitanja sa stranice.

Ako kome trebaju pitanja iz općeg dijela koja su nama bila ostavite mail, ali opet Vam kažem učite samo po onima s Ministarstva uprave...

 

Pozzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz..ja imam polaganje za zapisnicara 19.11. Jel netko polagao pa da mi kaze iskustvo njegovo?? Već me hvata panika...

 

Ažurirano

 

Meni su prijateljice polagale već prije, pa su rekle da ispituje iz neke "skripte" s 499 pitanja (všs i vss su u pitanju)... ima je na Internetu skinuti svakako

 

Ja sam SSS..ja se nadam da ce mi biti dovoljna pitanja ona..da li mozda znas je li za zapisnicare posebni dio ukljucuje samo pisanje ili??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eu-mladi ispitivač traži da znate sve u detalje. Ako znate prekine vas..neke je rušio. Pitao me komisiju i kriterije. Zup i uredsko-pitala je osnove Al isto traži da se zna svaka definicija koju pita. Lokalna i sluz- pita osnove od definicija do nabrajanja i kad nabrajate a naročito u službenickim morate znati sve nabrojati. Jedni kažu da je bila stroga i da je rušila. Uglavnom sve vam ovisi o komisiji. Ja sam VSS I pitali me osnove Al se očekuje da znaš sve kaj pitaju i kao što sam rekla bilo je rušenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polagala u subotu DSI. Prošla sve, ali treba učiti i učiti. Barem je tak bilo kod mene.

EU- stariji gospodin, bilo nas je tri unutra, rekel je nek si postavimo pitanje i nek odgovorimo na njega. Dečko pored mene je pokrenul pitanje, zatim ga zaustavil i rekel meni nek nastavim, zaustavil mene i onda je drugi dečko dovršil i to je to.

Službenički i lokalna- ozbiljnija gospođa, pitala osnove, ali traži da se zna i kompletno odgovoriti na to. Po dva se ide unutra.

Uredsko i upravni- gospođa u 30-ima, po tri išli nutra, kak je tko odgovoril tak je išel van. Puno pitanja postavi, ali sve kroz razgovor. Voli kad joj se objasni svojim riječima da zna da razumijemo. Simpatična i jako prijazna gospođa.

Ustav i Sustav- Pita osnove za SSS, ali i objasniti od riječi do riječi te osnove, znači nema svojim riječima. Barem je tak bilo kad je mene pitala. Isto se ide po tri unutra.

Sve vam ovisi o komisiji kakvu dobite i kakva vam pitanja "potrefe".

Ja sam još i zakasnila na ispit, tak da je sve dobro prošlo. Samo bez nervoze i stresa, jer kad to riješite shvatite da vam je bilo bespotrebno se živcirat.

Sve super organizirano, ak se pogurnete odgovarati prije će te bit gotovi. Ja sam zadnja odgovarala Ustav i Sustav s jednom curom, tak da smo bile gotove u 13:45.

Učite unaprijed da ne ponorevate kak ja zadnji tjedan :panika::D

Eto, puno sreće svima! :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i moja iskustva

Polagala sam 5.11.2016. za VSS-proračun i financije i uspješno položila

 

Izrazito zahtjevno i opširno ispitivanje. Palo je oko 60% polaznika i to najviše na Europskoj uniji i ZUP+ZUS.

Nemam vas namjeru plašiti nego dajem savjet ako želite položiti od prve morate dobro naučiti.

Naravno ovisi i od ispitivača ali iz iskustva znam da su na području računovodstva i financija uvijek strogi ispitivači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija