Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

ja imam subotu ispit i učila sam većinu predmeta po pitanjima-službenički, eu i zup te ustav. sustav moram po zakonu jer po pitanjima nije sve obuhvaćeno. zus je u pitanjima malo obrađen-sbega 5 pitanja tako da i njega učim po zakonu. eu, službeničke zup i zus moram još ponoviti a ostalo znam.(valjda za prolaz)

 

jel može netko pomoći od ovih što su položili, učiti ona pitanja i odg sa uprava.hr ili po tim skriptama što se vrte po forumu? bolje učiti sa razumjevanjem ili napamet jer puno toga ima i neznam kako ste svi stigli
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje: trebam brzi odgovor. još danas!

kako izgleda samo ispitivanje? da li ima pauze? meni će definitivno trebati pauza. da li se može imati boca vode sa sobom? (u slučaju dehidracije ili xy razloga)?

hvala me već panika zbog zup-a, zus-a, službdeničkih i eu jer taj dio još morm barem dva puta proć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma naravno da ima! možete imati i bocu vode i slatko, što god hočete. Ugl smjestite se u jednu prostoriju gdje se piše pismeni i tamo onda boravite cijelo vrijeme (kako nešto položite tako se vraćate u tu prostoriju i čekate drugi predmet, možete ponavljati, jesti, pričati.....)vidim da kasnim odgovorom za vas ali pomoći će nekome već ;)

pitanje: trebam brzi odgovor. još danas!

kako izgleda samo ispitivanje? da li ima pauze? meni će definitivno trebati pauza. da li se može imati boca vode sa sobom? (u slučaju dehidracije ili xy razloga)?

hvala me već panika zbog zup-a, zus-a, službdeničkih i eu jer taj dio još morm barem dva puta proć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da javim položen dsi!!

sve je prošlo relativno brzo osim kod polaganja službenički/lokalna. tu sam najviše čekala da idem polagat. ukratko nisu me previše davili sa pitanjima ali najviše je pitanja bilo iz službenički/lokalna.

ustav/sustav: nadležnosti Hrv.sabora,socijalna prava čovjeka ;tijela državne uprave, ustroj ministarstva (mislim da me pitala iz svakog predmeta po dva pitanja. možda je i više ali ne sjećam se)

služb/lokalna: tko obavlja poslove u drž.tijelima, tko su namještenici, pretpostavke za prijam u službu, ocjenjivanje, prestanak službe po sili zakona, definicija grada, status grada zagreba, temeljni akt i tko da donosi, temeljni fin.akt i do kada se mora donijeti, predstavničko tijelo-kada se smatra konstituiranim i koiko traje mandat, raspuštanje predst.tijela8možda su još koja pitanja bila no ne sjećam se)

zup/zus, uredsko(to mi je bio i posebni dio tako da sam to prvo riješila): javnopravna tijela, stranka, sredstav dokazivanja, što se rješava zaključkom, žalba, kako sex pokreće upravni postupak, ; što je predmet upravnog spora, tko rješava upravne sporove, tužba; uredsko: tko je oslobođen plaćanja pristrojbi, urudžbeni broj, glavne i pomoćne knjige, interna dostavna knjiga, natpisna ploča ministarstva, gdje se stavlja natpisna ploča tijela jed.lokalne samouprave, zaglavlje akta-gdje se stavlja i što sadrži.

Eu-što je EU, EMU, europski fondovi te proces pristupanja Hrvatske u ezu.

to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rebeca, šta te nisu gnjavili ispitivači iz EU? jer većina ih padne na tom predmetu. Možeš li mi molim te samo objasniti šta su iz ustava i sustava jedan ispitivač, služ i lokalna drugi, a zup/zus, uredsko i eu treći, ili je svaki predmet novi ispitivač? I još jedno pitanje, tko traži svojim riječima, a tko zakone u detalje? Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rebeca, šta te nisu gnjavili ispitivači iz EU? jer većina ih padne na tom predmetu. Možeš li mi molim te samo objasniti šta su iz ustava i sustava jedan ispitivač, služ i lokalna drugi, a zup/zus, uredsko i eu treći, ili je svaki predmet novi ispitivač? I još jedno pitanje, tko traži svojim riječima, a tko zakone u detalje? Hvala puno

 

Nisam Rebeca, ali sam položila ispit u subotu. SSS opća uprava- administrativni referent.

EU ispitivač savršen, ne gnjavi postavi 2-3 pitanja. Ustav i sustav ispitivačica se zvala Kristina sve OK, sa mnom je bio i pravnik, nije ga pitala ništa što nema u pitanjima na njihovim stranicama. Uredsko i ZUS/ZUP ( meni je to bio i posebni dio) ozbiljna plavuša, ali skroz O.K. Lokalna i Službenički je najduže ispitivala. Sa mnom je bila jedna pravnica, pitala je svaku po 7-8 pitanja, s tim da smo stvarno sve znale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Adele, izgleda da sve ovisi o ispitivačima, jer koliko čitam po forumu, nekima se potrefilo da su im zeznuti ispitivači koji traže sve i svašta (pogotovo za eu gdje sam procitala da treba pratiti medije o novostima i eventualnim događanjima, te lokalna/službenički), a nekome su bili super ispitivači da nisu previše filozofirali nego pitali osnove. ja se nadam da će meni biti ovi drugi jer mi je muka koliko toga ima, a imam namjeru prijavit ispit u 5.mj. imam neku skriptu od prošle god, imate li noviju? misila sam učiti iz te skripte jer je malo opširnija od tih pitanja i nisu navedena za sve predmete, a ponavaljala bi po tim pitanjima. znaci ne treba znati zakone od riječi do riječi nego možemo sve svojim riječima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Adele, izgleda da sve ovisi o ispitivačima, jer koliko čitam po forumu, nekima se potrefilo da su im zeznuti ispitivači koji traže sve i svašta (pogotovo za eu gdje sam procitala da treba pratiti medije o novostima i eventualnim događanjima, te lokalna/službenički), a nekome su bili super ispitivači da nisu previše filozofirali nego pitali osnove. ja se nadam da će meni biti ovi drugi jer mi je muka koliko toga ima, a imam namjeru prijavit ispit u 5.mj. imam neku skriptu od prošle god, imate li noviju? misila sam učiti iz te skripte jer je malo opširnija od tih pitanja i nisu navedena za sve predmete, a ponavaljala bi po tim pitanjima. znaci ne treba znati zakone od riječi do riječi nego možemo sve svojim riječima?

 

Ja sam učila po pitanjima, što je bilo za VSS,a ostalo za SSS. Uredsko sam učila iz one skripte sa stranica Ministarstva (dodatna literatura za učenje), jer to mi je bio i posebni dio, pa sam to htjela opširno. Još sam prešla sva pitanja koja sam našla ovdje na Legalisu. Pravnici koji su bili sa mnom u grupi imali su ista pitanja kao i ja, tipa mene je pitala iz Službeničkih lake povrede i kazne, pravnicu teške povrede. A što se tiče ispitivača, to je istina. Ima ih svakakvih. Nama je naša tajnica, koja nas je vodila kroz ispit, odmah ujutro rekla da imamo super ispitivače.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za VSS nemaju pitanja/odgovore iz svih predmeta, ostale sam našla pod SSS, pa su vjerovatno mislili na to da su kombinirali VSS i SSS. Tako sam skupila pitanja za svih 7 predmeta. Imam neku skriptu od prošle god koja je opširnija od ovih pitanja, ali je bolje objašnjeno u tim pitanjima i po njima ih pitaju (tako kažu) pa je sigurnije učiti po njima, a uvijek možeš proširiti znanje iz skirpti i zakona i dodatnih literatura (ako bude vremena i snage). Piše da se mora prijaviti ispit 2 mjeseca prije isteka ugovora, jeste i vi tako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DSI položen!! Evo pitanja (ja sam VŠS btw):

Europska unija (meni je ovo bio i posebni dio):

- Institucije, usporedba s diobom vlasti u rh i zastupanje interesa (parlament gradane, vijeće države, a komisija opći interes eu)

- Ugovor o Maastrichtu, kad je nastao i zašto je bitan i drukčiji od ostalih Ugovora?( prijelaz iz ekonomske u političku uniju, razlog promjene naziva iz Europska Zajednica u Unija).

 

Lokalna i službenički odnosi (1 ispitivač):

- jedinice lokalne samouprave

- tijela Grada Zagreba, predstavnička i izvršna, broj članova Gradske skupštine

- temeljni financijski akt jed lok. i pod. sam. i tko ga donosi

- temeljni akt jed l. i r.s. (statut) i tko ga donosi

- temeljna prava službenika i namještenika

- dužnost prisutnosti na radnom mjestu

 

ZUP, ZUS i uredsko poslovanje (1 ispitivač)

- stranke u upravnom postupku

- nacin pokretanja upravnog postupka

- rokovi

- dijelovi rijesenja

- pravni lijekovi, rok za zalbu i kad se ne moze izjaviti zalba

- javnopravno tijelo

- pokretanje upravnog spora tko provodi takve sporove

- sadrzaj tuzbe

- uredsko poslovanje (definicija)

- pismohrana

- dosje

- prijemni stambilj

- dijelovi neupravnog akta

- kad se koriste pecat i zig i tko ih koristi

 

Ustav i sustav državne uprave (1 ispitivač):

- sta je Ustav i kakva je država RH

- suverenitet

- kako narod ostavruje vlast u RH

- ustrojstvo vlasti

- imunitet saborskog zastupnika

- sklapanje i potvrđivanje međ. ugovora

- poslovi drž. uprave

- inspekcijski nadzor

- uredovni dani

- kada Vlada odlučuje dvotrećinskom većinom

- tko čini Uži kabinet Vlade

Kao što možete vidjeti pitanja i odgovori s njihove web stranice su sasvim dovoljna.

(p.s. pozdrav slavonki iz okolice Nove G. od slavonke iz okolice Požega, nadam se da si riješila eu i naravno cijeli ispit:jupii:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Evo, ja sam jučer polagala DSI i položila. Posebni dio imala sam financije. Što se tiče općeg dijela, učila sam po pitanjima sa stranice Ministarstva uprave. Sve je super prošlo, ispitivači su jako dobri, ne cijepidlače, puno pomažu..možeš i svojim riječima odgovarati..nije ništa strašno, samo treba naučiti. Pitanja neću nabrajati, jer stvarno su ista kao i na staranici Ministarstva. Pismeni dio ispita je počeo u 8.30 do 9.30, a nakon toga usmeni..U 13h sam bila gotova. Sretno! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo čestitam i zahvaljujem svima vama koji obavještavate nas obične smrtnike koji još nismo riješili DSI:boli:

 

Majuskaa, jesi ti VSS ili SSS ?

Pitam zato što kažeš da si učila samo po pitanjima sa stranice ministarstva i da ti je bilo dovoljno.

 

Još jedno pitanje za ove koji su polagali nedavno. Pa jel itko pada ako zna po nešto o svemu :D ili padaju samo ovi što ama baš ništa ne znaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VŠS sam..i samo sam po tim pitanjima učila i prošla..pitanja koja su bila na stranici za VŠS sam uzela, a ona kojih nije bilo, uzela sam od SSS..:)

 

Koliko ja znam, opći dio nitko nije pao..jedino posebni dio.

 

I još ako kome pomogne, pitanja iz posebnog dijela:

usmeni:

općinski, gradski porezi

olakšice kod PDV

izvori dohotka

dohodak od imovine i imovinskih prava

porez na kuće za odmor (stopa, obveznici, koliko je moja općina propisala taj porez)

temeljni, jamstveni kapital banaka

tko mora podnijeti poreznu prijavu

upravne pristojbe

odbitak poreza

porez na plovila

da li je bolnica obveznik pdv

koji zakon propisuje stopu poreza na kuće za odmor (zakon o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave)

državni porezi (nabrojiti ih, objasniti koji su posebni, a koji spadaju pod trošarine)

carine (kojim zakonom se uređuju pitanja u svezi carina, što su carine)

carinska tarifa

hnb (što je, poslovi) isto tako i za banke - osnovno naučiti

platna bilanca (deficit platne bilance)

obveznici pdv

Porez na dobit (koje uvjete mora ispunjavati obrtnik da plaća porez na dobit: ako ostvari ukupni primitak od 2 mil. kuna, ukupni dohodak od 400.000,00 kn, dug. imovina u vrijednosti od 2 mil kuna i ako zapošljava viiše od 15 radnika, ili ako izjavi da će plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak)

što se smatra dohotkom a ne plaća se porez na dohodak

koji primici se ne smatraju dohotkom

mjesto oporezivanja (kod pdv)

koji dio puta poliježe PDV-u ako se usluga ne obavlja samo u tuzemstvu neo i u inozemstvu

Pismeni dio - izvješće o izvršenju proračuna za 2012. godinu (imala sam sa sobom i prepisala sam)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ROK:16.03.

VŠS

USTAV/SUSTAV

 

  1. predsjednik
  2. dioba vlasti u rh
  3. nacionalne manjine
  4. sabor
  5. ustavni sud
  6. međunarodni ugovori po pravnoj snazi

 

  1. upravni nadzor
  2. inspekcijski nadzor
  3. poslovi državne uprave
  4. uži kabinet vlade

 

EU

 

 

  1. institucije (zakonodavna,izvršna sudbena), pa ih poredaj prema tome tko koga predstavlja,
  2. Lisabonski ugovor(institucionalne promjene, i promjena naziva iz e.zajednica u e.unija, zašto? Šta to znači?-znači da eu dobiva pravnu osobnost,tj postaje nositelj pravne osobnosti na međunarodnoj razini, a prije je to bila e.zajednica)
  3. Ugovor o Maastrichtu, kad je nastao i zašto je bitan i drukčiji od ostalih Ugovora?( prijelaz iz ekonomske u političku uniju
  4. ispitivačica o kojoj kruže mitovi da je strašna, bila je čist ok!

 

LOKALNA/SLUŽBENIČKI

 

1.Jedinice lokalne i regionalne koje su?

2. status grada zagreba i kojim aktom se uređuje

3.predstavnička tijela grada zagreba? Broj članova gradske skupštine

 

1.načela postupanja službenika

2.načelo hijerarhijske podređenosti

3.tko radi u državnim tijelima

 

 

ZUP/ZUS/UREDSKO

 

1.načela zupa

2.šta je upravna stvar

3.načelo ekonomičnosti

4.kada se podnosi žalba

5kada se pokreće upravni spor

6. dijelovi rješenja

 

1.što je pismohrana

2.tko otvara povjerljivu poštu- tko otvara poštu na ime i prijave za javni natječaj (otvara komisija)

3. urudžbeni broj i klasifikacijska oznaka

4.knjige u uredskom poslovanju

5.dijelovi neupravnog akta

 

 

Eto to je to…uglavnom nije bilo teško…………….. ja položila i zadovoljna sam, nemojte se bojat, ispitivači su stvarno super, UČITE PO PITANJIMA SA STRANICE MINISTARSTVA I PONOVITE/DOPUNITE PO OVIMA SA LEGALIS I PROLAZITE 100%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po zadnjim ispitnim rokovima vidim da nije strašno, pitaju najvažnija pitanja i nije teško za proći, pa me to malo ohrabruje (zanemarit ćemo starije priče kako ljudi padaju na nekim predmetima jer zahtjevaju sve i svašta).

 

Hvala svima što nam pomažu pobjediti tremu i olakšavaju pripremu za ispit!!:idemo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedno pitanje tehničke naravi. zanima me ovaj 'opis poslova radnog mjesta', je li dovoljno u onoj prijavi nabrojat poslove koje obavljamo ili treba još nešto?

 

Uz obrazac prijave, potrebno je priložiti slijedeće dokaze u preslikama:

 

- opis poslova radnog mjesta, s naznakom poslova koje službenik u većem dijelu obavlja,

 

.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Jučer (23.3.) sam položila DSI!!

Sve je prošlo super, ispitivači su jako dobri, puno pomažu, ništa strašno, samo treba naučiti.

 

Što se tiče općeg dijela, učila sam po pitanjima sa stranice Ministarstva uprave, kojih nema za VSS učila sam za SSS + pitanja s ovih 9 stranica.

Pitanja neću nabrajati, jer su stvarno ista kao i na stranici MU.

Posebni dio imala sam financije (VSS), zadatak je bio "Napisati Izvještaj naplate gradskih poreza za moj grad za 2012. godinu".

Pitanja na usmenom-posebni dio:

- obračun plaće,

- gradski porezi,

- županijski porezi,

- doprinosi sa i iz plaće

 

Sretno svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam isto jučer (23.3.) položila DSI i riješila se toga! Napokon! :)

 

Ispitivaci su bili super, trazili su osnovne stvari da znas i pomagali su ako zapnes.

 

Za posebni dio sam imala odnose s javnoscu i protokol, VSS sam sprema.

Zenska kod koje sam branila posebni dio ispitivala i Ustav/Sustav, bila je stvarno super.

Sluzbenicke/Lokalna isto dobra zenska, kod nje su odgovori na pitanja bila onak 3-5 rijeci.

EU je bio lik, trazio je osnovne stvari i samo da pricas. On je pricao s nama i neke neobavezne stvari,valjda onak da nas malo opusti :)

ZUP/ZUS/Uredsko nas je pitala sta smo po struci, tako da mislim da uzimaju u obzir ako si pravnik ili ekonomist. Pitala je osnovne stvari nista detaljno.

 

Mene je nasa teta koja je vodila grupu, super zenskica, mislim da se Nada zvala, utjesila cim je rekla da nam je komisija super :D

 

Navest cu neka pitanja, koliko se mogu sjetiti.

 

Ustav/sustav:

1.trodiobna vlast

2.Vlada-sastav

3.tko mijenja predsjednika RH

4.inspekcijski nadzor

5.akti Vlade

6.upravni nadzor

7.poslovi tijela drzavne uprave

8. tijela drzavne uprave

9.tko obavlja povjerene poslove drzavne uprave

 

SLUZENICKI/LOKALNA

1.satut

2.poslovi jedincie regionalne samouprave

3.kako se raspusta predstavnicko tijelo

4.kako donosi odluke predstavnicko tijelo

5.predstavnicka tijela JLR(P) samouprave

6.odgovornost za stetu koju sluzbenik nanese

7.eticki kodeks

9.izvanredni otkaz

10-drzavni sluzbenici i namjestenici

 

ZUP/ZUS/Uredsko

Postavljala je dosta pitanja, tako da nas je sve proresetala,ali ono osnovno

1.upravna stvar

2.stranka u upravnom postupku

3-nacelo zakonitosti, nacelo samostalnosti i slobodne ocjene

4.kako se pokrece upravni postupak

5.dijelovi rjesenja

6.rokovi kako se racunaju, rok za zalbu,tuzbu, prigovor!

7.pismohrana

8.pisarnica

9.razlika pecat i zig

10.prijamni stambilj

11.pomocno tehnicko sredstvo-stambilj

12. osnovne evidencije

13.dokazi

 

EU

1.valovi prosirenja

2. europska komisija

3. ugovori

4.promjene koje je donio Lisabonski ugovor

5.simboli EU

 

Obicno po predmetu pitaju po 5 pitanja, negdje po 3. ja sam tu navela svoja, ali i od kolegice koja je odgovarala sa mnom, kako sam se sjetila kojeg :)

 

Sretno svima koje jos ovo ceka, samo polako, osnovno morate znati, malo srece i bit ce sve ok! :=)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položen DSI 23.03. Hvala svim dobrim ljudima što stavljaju pitanja, pa tako ću i ja napravit jer mi je puno pomoglo. Uglavnom držite se pitanja sa stranice i učite tad možete očkivat prolaz. Pitannja koja sam imao ja i moja grupa:

 

USTAV (Po meni je bio najgadniji, Crna gospođica, sto pod pitanja, uz ustav pitala i upravu, samo pričajte i nedajte se zbuniti)

 

SUVERENITET RH? OSOBNE SLOBODE

NADLEŽNOSTI SABORA?

USTAVNI SUCI? KOLIKO IH IMA, TRAJANJE MANDATA?

TKO MOŽE PREDLAGATI KANDIDATE ZA PREDSJEDNIKA RH?

TKO MOŽE BIRATI NA IZBORIMA ZA PREDSJEDNIKA?

 

 

SUSTAV DRŽ. UPRAVE

 

TIJELA DRŽAVNE UPRAVE?

INSPEKCIJSKI NADZOR? tKO GA OBAVLJA, što sastavlja, što bude u zapisniku i kome ga daje.

KOJE AKTE DONOSI VLADA? Primjer, to je bili najgore a zašto a kako a kome

POSLOVI DRŽAVNE UPRAVE? Tu smo morali svatko nešto, pa opet zašto kome kako

KOJE AKTE DONOSE ČELNICI SREDIŠNJIH TIJELA?

KOJIM PROPISOM SE UREĐUJE UNUTARNJE USTROJSTVO?

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI(Crvena gospođa, pitanje odgovor i to je to)

 

TKO OBAVLJA POSLOVE U DRŽAVNIM TIJELIMA?

KOJIM SE PROPISIMA UTVRĐUJU PRAVA, OBVEZE I ODGOVORNOSTI?

PRETPOSTAVKE ZA PRIJEM U DRŽAVNU SLUŽBU?

NAČINI POPUNJAVANJA RADNIH MJESTA?

UVJETI ZA PRIJEM U DRŽAVNU SLUŽBU?

TEŠKE POVREDE SLUŽBENE DUŽNOSTI?

NAČINI PRESTANKA DRŽAVNE SLUŽBE?

 

SUSTAV LOKALNE SAMOUPRAVE I UPRAVE?

 

VRSTE JEDINICA LOKALNE I PODRUČNE SAMOUPRAVE?

PREDTAVNIČKA TIJELA, IZVRŠNA TIJELA?

TIJELA GRADA ZAGREBA?

KONSTITUIRANJE PREDSTAVNIČKOG TIJELA?

 

ZUP ZUS(Ovo mi je bilo najlakše, plava gospođa sve kroz priču)

 

STRANKE U UPRAVNOM POSTUPKU?

NAČELA OPĆEG UPRAVNOG POSTUPKA?

NAČINI PREDAJE PODNESKA?

O ČEMU SE ODLUČUJE PODNESKOM?

 

UREDSKO POSLOVANJE

 

OSNOVNE EVIDENCIJE UREDSKOG POSLOVANJA?

KLASIFIKACIJSKA OZNAKA, URUDŽBENI BROJ?

POMOĆNE EVIDENCIJE UREDSKOG POSLOVANJA?

INTERNA DOSTAVNA KNJIGA?

RAZLIKA PEČATA I ŽIGA?

 

 

 

 

EU

 

 

NASTANAK EU?

GLAVNE INSTITUCIJE?

SCHENGENSKI PROSTOR?

SIMBOLI EU? UREDBE DIREKTIVE

VALOVI PROŠIRENJA? RH NA PUTU PO GODINAMA

PRIJELAZNO RAZDOBLJE?

 

 

 

POSEBNI DIO- FINANCIJE(Crna gospođa iz Ministarstva, korektna)

 

 

GRADSKI/ OPĆINSKI POREZI?

OBVEZNIK POREZA NA KUĆE ZA ODMOR?

PDV? OBVEZNICI, OSLOBOĐENJA?

CARINSKO PODRUČJE?

Zadatak: Proračun, Razrez poreza na tvrtku, Plaće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bok ljudi, u subotu imala dsi i položila ga!!! :)))) i uopće nije strašno, ali treba se znati naravno. Malo je stresno i to čekanje ubija (bar mene). Učila sam po pitanjima sa Ministarstva uprave i ponavljala po pitanjima koja sam izvadila s ovog foruma i ove teme. Nisu bila nikakva druga pitanja, ispitivači su bili simpatični, korektni i vidjelo se da nemaju nikakvog interesa da nas ruše.

Stoga, svi koji idete , samo hrabro i sretno!!! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Imala DSI 6.4. i uspješno ga položila!

Inače sam VSS i po pitanjima sa stranice Ministarstva sam učila Ustav, Sustav, Službeničke, Lokalnu, EU, jedino sam ZUP I ZUS učila iz zakona jer mi je skroz ok objašnjeno sve (podvukla sam si pitanja sa legalisa) i uredsko iz skripte koja kruži forumom.

Sve sam još nadopunila s pitanjima s foruma, međutim jako malo je pitanja koja nisu bila obuhvaćena u pitanjima s Ministarstva!

Ukupno sam učila nekih 20tak dana, s tim da sam od toga 2 dana ponavljala sve, znači učenje je trajalo 18 dana.

 

Ispitivači u mojoj grupi su bili odlični, ljudi su pričali kako su doslovno izvlačili iz njih informacije, samo da kažu najosnovnije i proći će. Mene i kolegicu s kojom sam ulazila u kabinete su ispitivali svašta po malo, prekidali čim krenemo pričati jer im je najbitnije vidjeti jesmo li učili. Ja sam npr. u službeničkima neka pitanja zamijenila i krivo odg., međutim ispitivačica je bila odlična i rekla da je to sve ok i da je normalno da nam se pomiješa jer se previše toga mora naučiti.

 

Ugl.evo pitanja koja sam ja imala:

 

EU

1.Osnivanje EEZ (Rimski ugovor)

2.Kriteriji za članstvo u EU

3.Pregovori s EU ( pitala me samo o čemu se pregovara, ništa više)

Ispitivačica je bila savršena, više je kroz priču razgovarala s nama, ništa detaljno, samo da vidi jel shvaćamo na koji način se krenula osnivati zajednica. Kolegicu je pitala Pariški ugovor, valove proširenja i kakav je trenutni status Hrvatske s EU.

 

 

LOKALNA

1.Jedinice lokalne i područne samouprave

2.Oblici neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju

3.Koji se akti donose u jedinicama, i tko ih donosi?

4.Tko upravlja upravnih tijelima? Tko imenuje pročelnike?

5.Nositelji izvršne vlasti u jedinicama?

 

SLUŽBENIČKI

1.Slučajevi udaljenja iz službe i dokad traje udaljenje, ima li službenik pravo na plaću za

vrijeme udaljenja?

2.Kad službenik ima pravo na godišnji?

3.Pretpostavke za prijam u državnu službu?

4.Postupci prijama u službu?

5.Uvjeti za prijam u drž.službu?

6.Lake povrede službene dužnosti i kazne za njih?

 

Lokalnu i službeničke ispitivala je jedna ispitivačica koja je bila super, i kolegica i ja smo nešto malo zamijenile ali kao što sam rekla ona smatra da je to normalno da se sve pomiješa u glavi, bitno da ona vidi da smo naučile.

 

 

ZUP/ZUS

1.Koja su javnopravna tijela?

2.Kako se može pokrenuti upravni postupak?

3.Za što se sastavlja zapisnik, što se upisuje u njega?

4.Zaključak

5.Dopunsko rješenje

6.Postupak drugostupanjskog tijela po žalbi i kako ono može riješiti žalbu?

 

1.Kako se pokreće upravni spor?

2.Tko su stranke u upravnom sporu?

 

UREDSKO

1.Što je podnesak, a što akt?

2.Otpremanje akta - dostavna knjiga za poštu, dostavna knjiga za mjesto?

3.Koja su predmetna oslobođenja?

 

ZUP/ZUS i Uredsko jedna ispitivačica koja je odlična, prekida čim kreneš pričati, ništa nije tražila da se previše objašnjava, i jako brzo nas je ispitala, doslovno smo svaka odgovarale mooožda 5 min. S tim da dopunsko rješenje sam nešto zbrljala i onda mi je samo ona objasnila kak treba.

 

 

USTAV/SUSTAV

Ispitivač neobičan dosta, ne ispituje po pitanjima strogo nego više kroz priču raspravlja o provođenju Ustava i na koji način funkcionira državna uprava. S nama je pričao o zastavi i njezinom isticanju, tko su nositelji vlasti u RH i kako se ona provodi.. Sustav nešto malo o funkcioniranju tijela državne uprave.. Sve kroz priču i maltene on sve objašnjava a mi smo sudjelovali u toj raspravi..

 

 

Posebni dio sam imala upravno područje športa, ispitivačica super, malo smo popričali o tome što sam konkretno radila u odjelu, a iz zakona me pitala koje su to osobe u sustavu športa.

 

 

Ja sam bila u velikoj panici pred ispit i ništa me nije moglo smiriti, ni pozitivni komentari na forumu ni ništa, ali sada kad je to prošlo, stvarno vidim da to u biti nije ništa strašno, ne možeš se pojaviti na ispitu a da nisi učio, znati se mora, ali ispitivači su turbo korektni i pitaju osnove. Sve u svemu ja sam se previše uplašila, ali eto nije mi žao što sam toliko učila i pripremala jer sam opet došla smirenija i opuštenija na ispit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok!

Posebni dio na DSI-u će mi biti financije pa me zanima dali se kod pitanja izrade proračuna, izvješća proračuna i sve vezano za proračun mora napisati sve ili postoji neka skračena verzija svega toga :skakuce:

Dobila sam od svoje pročelnice sve vezano za proračun ali nista nije kraće od 35 str pa nisam sigurna da to sve stignem prepisati...

Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Imala DSI 6.4. i uspješno ga položila!

Inače sam VSS i po pitanjima sa stranice Ministarstva sam učila Ustav, Sustav, Službeničke, Lokalnu, EU, jedino sam ZUP I ZUS učila iz zakona jer mi je skroz ok objašnjeno sve (podvukla sam si pitanja sa legalisa) i uredsko iz skripte koja kruži forumom.

Sve sam još nadopunila s pitanjima s foruma, međutim jako malo je pitanja koja nisu bila obuhvaćena u pitanjima s Ministarstva!

Ukupno sam učila nekih 20tak dana, s tim da sam od toga 2 dana ponavljala sve, znači učenje je trajalo 18 dana.

 

Ispitivači u mojoj grupi su bili odlični, ljudi su pričali kako su doslovno izvlačili iz njih informacije, samo da kažu najosnovnije i proći će. Mene i kolegicu s kojom sam ulazila u kabinete su ispitivali svašta po malo, prekidali čim krenemo pričati jer im je najbitnije vidjeti jesmo li učili. Ja sam npr. u službeničkima neka pitanja zamijenila i krivo odg., međutim ispitivačica je bila odlična i rekla da je to sve ok i da je normalno da nam se pomiješa jer se previše toga mora naučiti.

 

Ugl.evo pitanja koja sam ja imala:

 

EU

1.Osnivanje EEZ (Rimski ugovor)

2.Kriteriji za članstvo u EU

3.Pregovori s EU ( pitala me samo o čemu se pregovara, ništa više)

Ispitivačica je bila savršena, više je kroz priču razgovarala s nama, ništa detaljno, samo da vidi jel shvaćamo na koji način se krenula osnivati zajednica. Kolegicu je pitala Pariški ugovor, valove proširenja i kakav je trenutni status Hrvatske s EU.

 

 

LOKALNA

1.Jedinice lokalne i područne samouprave

2.Oblici neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju

3.Koji se akti donose u jedinicama, i tko ih donosi?

4.Tko upravlja upravnih tijelima? Tko imenuje pročelnike?

5.Nositelji izvršne vlasti u jedinicama?

 

SLUŽBENIČKI

1.Slučajevi udaljenja iz službe i dokad traje udaljenje, ima li službenik pravo na plaću za

vrijeme udaljenja?

2.Kad službenik ima pravo na godišnji?

3.Pretpostavke za prijam u državnu službu?

4.Postupci prijama u službu?

5.Uvjeti za prijam u drž.službu?

6.Lake povrede službene dužnosti i kazne za njih?

 

Lokalnu i službeničke ispitivala je jedna ispitivačica koja je bila super, i kolegica i ja smo nešto malo zamijenile ali kao što sam rekla ona smatra da je to normalno da se sve pomiješa u glavi, bitno da ona vidi da smo naučile.

 

 

ZUP/ZUS

1.Koja su javnopravna tijela?

2.Kako se može pokrenuti upravni postupak?

3.Za što se sastavlja zapisnik, što se upisuje u njega?

4.Zaključak

5.Dopunsko rješenje

6.Postupak drugostupanjskog tijela po žalbi i kako ono može riješiti žalbu?

 

1.Kako se pokreće upravni spor?

2.Tko su stranke u upravnom sporu?

 

UREDSKO

1.Što je podnesak, a što akt?

2.Otpremanje akta - dostavna knjiga za poštu, dostavna knjiga za mjesto?

3.Koja su predmetna oslobođenja?

 

ZUP/ZUS i Uredsko jedna ispitivačica koja je odlična, prekida čim kreneš pričati, ništa nije tražila da se previše objašnjava, i jako brzo nas je ispitala, doslovno smo svaka odgovarale mooožda 5 min. S tim da dopunsko rješenje sam nešto zbrljala i onda mi je samo ona objasnila kak treba.

 

 

USTAV/SUSTAV

Ispitivač neobičan dosta, ne ispituje po pitanjima strogo nego više kroz priču raspravlja o provođenju Ustava i na koji način funkcionira državna uprava. S nama je pričao o zastavi i njezinom isticanju, tko su nositelji vlasti u RH i kako se ona provodi.. Sustav nešto malo o funkcioniranju tijela državne uprave.. Sve kroz priču i maltene on sve objašnjava a mi smo sudjelovali u toj raspravi..

 

 

Posebni dio sam imala upravno područje športa, ispitivačica super, malo smo popričali o tome što sam konkretno radila u odjelu, a iz zakona me pitala koje su to osobe u sustavu športa.

 

 

Ja sam bila u velikoj panici pred ispit i ništa me nije moglo smiriti, ni pozitivni komentari na forumu ni ništa, ali sada kad je to prošlo, stvarno vidim da to u biti nije ništa strašno, ne možeš se pojaviti na ispitu a da nisi učio, znati se mora, ali ispitivači su turbo korektni i pitaju osnove. Sve u svemu ja sam se previše uplašila, ali eto nije mi žao što sam toliko učila i pripremala jer sam opet došla smirenija i opuštenija na ispit.

 

 

 

Ej može jedno pitanjce? Imam posebni dio isto sport pa me zanima šta si imala u pisanom dijelu? Unaprije puno hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ej može jedno pitanjce? Imam posebni dio isto sport pa me zanima šta si imala u pisanom dijelu? Unaprije puno hvala na odgovoru :)

 

U pismenom dijelu imala sam Hrvatski olimpijski odbor, znači sve iz zakona što sam imala o njemu sam ispisala. Kolegica koja je isto imala šport imala je pitanje Nacionalno vijeće za šport.

 

Čula sam još da znaju u pismenom biti osobe u sustavu športa, državne nagrade za šport.. uglavnom konkretna pitanja iz zakona!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pismenom dijelu imala sam Hrvatski olimpijski odbor, znači sve iz zakona što sam imala o njemu sam ispisala. Kolegica koja je isto imala šport imala je pitanje Nacionalno vijeće za šport.

 

Čula sam još da znaju u pismenom biti osobe u sustavu športa, državne nagrade za šport.. uglavnom konkretna pitanja iz zakona!

 

Hvala puno :))))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima:)

 

Polagala sam sad 13.04. i samo da vam kazem da uopce ne morate panicariti kao ja. Mora se nauciti i znati i kad vide da znate, ako se i zbunite, pomognu vam. 3 tjedna je dosta za nauciti, ako stvarno ucite. Pitanja su dovoljna s foruma, dobra je ova nova skripta, jako je lijepo napisana.

Komisija je stvarno bila super, korektni ljudi..

 

Ma uopce se ne morate bojati...najiskrenije.. Lijepo naucite i bit ce sve ok. Sretno svima!! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedno malo glupo pitanje... (jer naravno da si nitko neće namjerno štetiti)

-> Da li je itko doživio da se na ispitu povede rasprava pa pristupnik počne izražavati vlastite stavove i time izbaci iz takta ispitivača?

ili pak nema dovoljno vremena za to... a i svi koji su se uspjeli zaposliti u javnom sektoru su već odavno naučili držat jezik za zubima...:tikvan:

ja sam tek počela učiti i još mi je nekako najteže boriti se s vlastitim neslaganjem s pročitanim, i bojim se da će se to vidjet dok budem odgovarala npr.EU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, pitanja sa roka 13.04.

 

posebni dio - zadatak izvršenje proračuna za prvo tromjesečje 2013. godine (kolegica je dobila gradske poreze za 2012.) ispitivač je bio Fabijančić, ništa ne pita vezano za zadatak nego sam poreze, pita iz svakog poreza po nešto, platna bilanca, carinsko područje i tarifa, hnb. nije strašan ali se mora znati.

 

zup i zus/uredsko

- koje su stranke u postupku

- načela zup-a

- dokazna sredstva i objasnit izjavu stranke

- dijelovi rješenja

- tko su pravne osobe s javnim ovlastima

- o čem se rješava u zus-u

- štambilj

- razlika prečata i štambilja

 

EU

- glavne institucije EU

- njihova zakonodavna i izvršna vlast sa našom

- kada je uveden euro

- koga se bira u EParlamentu

 

ustav/sustav

- temeljne odredbe ustava

- pravni poredak ustava

- tko donosi pravilnik o unutarnjem redu

- ustrojstvo TDU

- na čem se temelji zaštita državljana RH i na temelju čega se može isporučiti nekoj drugoj zemlji

- inspekcijski nadzor

 

lokalna/službenički

- predstavnička tijela jedinica lokalne i područne samouprave

- europska povelja

- prestanak mandata po sili zakona

- dužnost odbijanja izvršenja naloga

- stavljanje drž.službenika na raspolaganje vladi

- prestanak državne službe po sili zakona

 

moja komisija je bila odlična, najbolji ispitivači su bili iz EU i lokalne/službeničkog,

sretno svima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo pitanja za VŠS s roka 13.4. (od mene i 3 kolege):

 

ZUP / ZUS

Nacela ZUP-a!

Nacelo zakonitosti

Nacelo

Zapisnik me pitala, da se strankama mora procitat i ako imaju primjedbe, upisat u zapisnik.

Koja su javnopravna tijela

Kad se moze tuzba, kada zalba, u kojem vremenu.

Tko su stranke u upravnom postupku

Dijelovi rjesenja

Kad se moze podnest zalba, kad pokrenut upravni spor

Kako se rjesava upravni spor i koliko traje kad je neposredno, a kad je posredno.

Dokazivanje

Racunanje rokova

Dostava

Sto je zalba i u kojem roku se moze izjaviti (u roku od 15 dana ako nije drukcije propisano zakonom)

Tko je stranka u upravnom sporu?

UREDSKO

Naucite pojmove, podnesak,prilog,dokument sve objasnit koje sta je, a ove pomocne knjige naucite nabrojat..

Sto je pisarnica?

Prijemni stambilj, gdje se stavlja

Razlika izmedu ziga i pecata

Spis (predmet)?

Pondesak?

Pomocne knjige u uredskom poslovanju?

Klasa, Urbroj

Kako se placaju pristojbe?

Natpisna ploca

DRZAVNI SLUZBENICI

Koji propisi se primjenjuju za drzavne sluzbenike i namjestenike

Kad smo duzni odbiti nalog, a kad se moze odbiti nalog?

Pretpostavke prijma u sluzbu?

Odbor za drzavnu sluzbu, sto radi?

Koje su kazne za teske povrede?

Tko odlucuje o teskim povredama u prvom stupnju, tko u drugom (u prvom sluzbrnicki sud, u drugom visi sluzbenicki sud)

Sto radi povjerenik za etiku, koje su mu ovlasti?

Nacin popunjavanja radna mjesta?

PLAN PRIJMA u drzvanu sluzbu

Premjestanje sluzbenika

Teske povrede sluzbene duznosti

LOKALNA

Koji je temeljni financijski akt i tko ga donosi

Kad se gradonacelnik, nacelnik i zupan mogu razrijesiti duznosti?

Moze li se glasati u drugom gradu na lokalnim izborima.. NE MOZE

Koja je razlika izmedju opcine, grada i zupanije (da kazes koje je sta)

Predstavnicko tijelo, izvrsno tijelo?

Sto mora izvrsno tijelo donijeti na pocetku godine i sto se dogada ako ga ne donese ( proracun ili odluku o privremenom financiranju do kraja ozujka)

Tko moze glasati?

EU

Europski parlament, naucite si koliko je nasih zasutpnika

Schengen

Lisabonski ugovor

Revizorski sud

Eurozona

Zajednisko trziste

Europska komisija

Valovi prosirenja

Ustav i sustav

Temeljne vrednote Ustava

Gdje se prostire suverenitet

Kako se odreduje radno vrijeme

Zastava

Ovlasti vlade

Ovlasti sabora

Tko obavlja strucne poslove (glavno tajnistvo i kabinet ministarstva ili drzavnih ureda)

Koji su celnici? (Ministar,predstojnik drz.ureda,ravnatelj drz.-upravnih org. i predstojnik ureda u zup.)

Koja su tijela drzavne uprave? (sredisnja i prvostupanjska)

Drzavni uredi, koji su, sto rade

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi dragi, zanima me posebni dio... Razumijem da te to prijavljuju za poslove koje si tijekom ovih godinu dana radila. Ja sam radila svašta, i malo u drugim odjelima pomagala, al ne znam što bih prijavila... Moj mentor će mi u prijavnici napisati da sam pisala točno određena rješenja, npr. rješenje o rasporedu na radno mjesto... Je li dovoljno napisati tako konkretne stvari i može li par tih rješenja biti dovoljno ? Hvala :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja kao posebni dio imam gospodarstvo - obrt...i fakat ne znam kaj da pripremim, imam zakon o obrtništvu, trgovini i trgovačkim društvima, dobro bi ti došao vjerojatno poduzetnički impuls jer je to program poticanja poduzetništva i obrtništva, ja ga imam isprintano i nosim sa sobom...

a kaj ja trebam još, ne znam, jer u globalu mi se samo zakon o obrtu čini okej, možda poticanje malog gospodarstva...nemam pojma, tu svi nekak, imam osjećaj, da imaju financije :)

 

p.s. ovo je odgovor Dijani :) i naravno ako neko ima kakvo saznanje kaj bi me opće mogli pitati...javite :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi dragi, zanima me posebni dio... Razumijem da te to prijavljuju za poslove koje si tijekom ovih godinu dana radila. Ja sam radila svašta, i malo u drugim odjelima pomagala, al ne znam što bih prijavila... Moj mentor će mi u prijavnici napisati da sam pisala točno određena rješenja, npr. rješenje o rasporedu na radno mjesto... Je li dovoljno napisati tako konkretne stvari i može li par tih rješenja biti dovoljno ? Hvala :D

 

a probaj tak, ako neće bit dobro, zvat će te i reći da proširiš područje, kod mene npr, opće na prijavnicu nisu napisali neko uže područje koje sam radila, nego su samo priložili ugovor u kojem mi je program i di je sve napisano koje poslove ću raditi, a toga je bilo dosta, pa su zvali iz ministarstva da nek si odredim područje...i tak je nastalo gospodarstvo - obrt

ako ti je područje ne znam, recimo kultura, možda da napišeš kultura - izrada rješenja ili tak neš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo samo da kažem svima koji idu na državni, samo bez straha jer je zaista bespotreban. Ja sam bila prestravljena jer mi se zaista nije dalo ići na popravke a kamoli ponavljanje. Naporno je jer trebate biti 5,6 sati skoncentrirani, napeti i šaltati se u glavi s predmeta na predmet. Ali traže zaista osnovne stvari i kad vide da ste učili neće vas daviti. Pitanja sa stranice ministarstva uprave - više nego dovoljna ali se moraju naučiti. Sretno svima! Ja sam se svog kamena riješila.... :jupii:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja kao posebni dio imam gospodarstvo - obrt...i fakat ne znam kaj da pripremim, imam zakon o obrtništvu, trgovini i trgovačkim društvima, dobro bi ti došao vjerojatno poduzetnički impuls jer je to program poticanja poduzetništva i obrtništva, ja ga imam isprintano i nosim sa sobom...

a kaj ja trebam još, ne znam, jer u globalu mi se samo zakon o obrtu čini okej, možda poticanje malog gospodarstva...nemam pojma, tu svi nekak, imam osjećaj, da imaju financije :)

 

p.s. ovo je odgovor Dijani :) i naravno ako neko ima kakvo saznanje kaj bi me opće mogli pitati...javite :)

 

Imam sve to isprintano..kada ides na ispit? Ja sad u subotu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

4. poduzetništvo

4.1. Zakon o poticanju razvoja malog gospodarstva (»Narodne novine, broj 29/02)

4.2. Zakon o obrtu (»Narodne novine«, broj 49/03)

4.3. Program poticaja malog i srednjeg poduzetništva Vlade Republike Hrvatske donesen 5. svibnja 2004. godine

 

Naravno, bilo je izmjena i dopuna zakona te postoji noviji program poticaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

5. obrt

5.1. Zakon o obrtu (»Narodne novine«, br. 49/03 – pročišćeni tekst)

5.2. Pravilnik o obliku i načinu vođenja obrtnog registra (»Na­rodne novine«, broj 86/01)

5.3. Pravilnik o vezanim i povlaštenim obrtima i načinu izdavanja povlastica (»Narodne novine«, broj 87/01, 47/05).

5.4. Zakon o trgovačkim društvima (»Narodne novine«, br. 111/93, 34/99, 152/00, 118/03)

5.5. Pravilnik o djelatnostima koje se mogu obavljati kao sezonski obrti (»Narodne novine«, br. 21/02)

5.6. Pravilnik o obrtima koji se mogu obavljati u stambenim prostorijama (»Narodne novine«, br. 101/95)

5.7. Pravilnik o obliku i sadržaju obrtnice i povlastice za obavljanje obrta (»Narodne novine«, br. 86/01)

 

Ovo je za područje obrta, ja imam samo poduzetništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej ljudi, kod premjestaja (sluzbenicki), kolko je na kraju kilometara, na MU pise 50, a na materijalima sa seminara 30km, daljina premjestaja u drugo mjesto rada za koju nije potrebna suglasnost sluzbenika..

 

čl.76 Zakon o državnim službenicima

 

"Službenika se ne može bez njegove suglasnosti premjestiti iz jednog u drugo mjesto rada, koje je udaljeno više od 30 kilometara od mjesta stanovanja državnog službenika ako bi se premještajem bitno pogoršale njegove obiteljske prilike."

 

isto to piše i na stranicama MU...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok

zna li tko na koju se adresu šalje prijava za polaganje državnog stručnog ispita

na tom obrascu DSI-1 je adresa:

Ministarstvo uprave

Maksimirska 63

10000 Zagreb

 

mislio sam da možda ide u kadrovsku kod njih ili neku dr. službu, ali ne mogu provjeriti

kad ne mogu pristupiti internet stranicama ministarstva uprave cijelo jutro :-/

 

hvala unaprijed na odgovoru

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoć. Prijavili su me za posebni dio službeničke odnose i naveli su mi 4 rješenja koja sam radila. Tako da ću ispit imati iz upravnog područja opće uprave-kadrovski poslovi i službenički odnosi. Mogu li očekivati da ću dobiti točno jedno od ta četiri rješenja koja je moj mentor naveo? HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Kolegica i ja smo bile na ispitu sad u subotu 04. svibnja i položile! Kolegica je imala posebni dio socijalna skrb, a ja komunalno gospodarstvo.

Ne možemo se sjetiti svih pitanja, pa evo nekih koje smo uspjele zapamtiti.

KOMUNALNO GOSPODARSTVO

Pismeni: 1. Način obavljanja komunalne djelatnosti?

2. Kome se naplaćuje komunalna naknada?

3. Prisilna naplata komunalne naknade - po kojem zakonu? ( Ovršni zakon i Opći porezni zakon )

Usmeni: 1. Razlika između komunalnog doprinosa i komunalne naknade?

2. Prislina naplata?

3. Tko može obavljati komunalne djelatnosti?

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE/ USTAV

1. Definicija RH i što je Ustav?

2. Nadležnosti Vlade?

3. Međunarodni ugovori?

4. Kada Hrvatski Sabor zasjeda redovito, a kada izvanredno?

1.Poslovi državne uprave?

2.Tko donosi pravilnik o unutarnjem redu tijela državne uprave?

3.Kojim propisom se uređuje unutarnje ustrojstvo i uredsko poslovanje i tko ga donosi?

4. Načela?

EUROPSKA UNIJA

1. Kriteriji za članstvo?

2. Shengenski prostor?

3. Europska komisija? Usporedi s našom vlasti ( Vlada )

ZUP/ZUS I UREDSKO

1. Razvođenje i gdje se odvija?

2. Klasifikacijska oznaka?

1. Dokazna sredstva?

2. Upravni ugovor?

3. Protiv koga se pokreće upravni spor? Koga se tuži? - Javnopravno tijelo

LOKALNA/SLUŽBENIČKI ODNOSI

1. Pojedinačni akti, opći akti ? - primjer akta, nadzor

2. Upravni odjeli?

1. Tko je državni službenik, a tko namještenik?

2. Kada može odbiti nalog, a kada mora?

 

SOCIJALNA SKRB

1. NAČELA

2. SOCIJALNE USLUGE

3. PRAVA U SUSTAVU SOC. SKRBI

4. ŠTO JE SOC. SKRB

5. USTANOVE SOC. SKRBI

EU

1. GLAVNE I POMOĆNE INSTITUCIJE

2. EU PARLAMENT

3. FONDOVI

USTAV

1. VRHOVNI SUD

2. KAKO VLADA DONOSI ODLUKE

3. KAKO DONOSI ORGANSKE ZAKONE, KOJOM VEĆINOM

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

1.NAČELA

SLUŽBENIČKI ODNOSI

1. DRŽAVNI STRUČNI ISPIT

2. ETIČKI KODEKS

LOKALNA

1. POJEDINAČNI AKTI

2. GRAD ZG

3. UPRAVNE SLUŽBE , ODJELI, TIJELA

UREDSKO

1. EVIDENCIJE - GLAVNE I POMOĆNE

2. ŠTO JE UREDSKO POSLOVANJE?

3. KLASA, UR. BROJ

ZUP/ZUS

1. DOKAZNA SREDSTVA

2. ROKOVI ZA ŽALBU

3.DIJELOVI RJEŠENJA

1. O ČEMU SE POKREĆE UPRAVNI SPOR

2. ČIME SE POKREĆE UPRAVNI SPOR

3. ŠTO SE DONOSI -PRESUDE I RJEŠENJA

 

INAČE SVI ISPITIVAČI IMAJU PITANJA PRED SOBOM I PITAJU ISKLJUČIVO PO TIM PITANJIMA!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam položila DSI 04.05. U posebnom dijelu sam imala službeničke odnose. Meni je isto bilo rečeno kako ću kao zadatak dobiti da napišem neka rješenja koja sam radila, međutim, niti jedno od spomenutih nije se pojavilo u pitanjima. Morala sam odgovoriti na dva pitanja, a evo na koja: 1. Obveza probnog rada, 2. Pravilnik o unutarnjem redu.

Možeš se koristiti svom mogućom literaturom koju poneseš sa sobom, tako da ti neće predstavljati problem koje god pitanje da dobiješ. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položila sam 4.5.! Posebni dio imala sam poslove opće uprave, zadaci: Napiši nacrt neupravnog akta i zapisnik sa sjednice općinskog vijeća, a usmeni me pitala uredsko poslovanje.

Opći dio:

ZUP-ZUS:

NABROJI NAČELA UP

KAKO SE POKREĆE UP

NABROJI DOKAZNA SREDSTVA

KADA ĆE SE UZETI IZJAVA STRANKE KAO DOKAZNO SREDSTVO

ZAKLJUČAK I MOŽE LI SE IZJAVITI ŽALBA PROTIV ZAKLJUČKA

PRIVREMENO, DJELOMIČNO I DOPUNSKO RJEŠENJE

KAKO SE STRANKE MOGU ZAŠTITITI OD PRUŽATELJA JAVNIH USLUGA-PRIGOVOROM

STVARNA I MJESNA NADLEŽNOST

POSTUPANJE PRVOSTUPANJSKOG TIJELA PO ŽALBI

ROKOVI

ODLUKE U SPORU

KAKO SE POKREĆE UPRAVNI SPOR

 

UREDSKO:

PRIJEMNI ŠTAMBILJ

PISARNICA

PISMOHRANA

TKO PLAĆA PRISTOJBE

KAKO SE PLAĆAJU PRISTOJBE

KOJE TIJELO DAJE ODOBRENJE A KOJE OVLAŠTENJE ZA IZRADU/KORIŠTENJE PEČATA

DIJELOVI NEUPRAVNOG AKTA

GLAVNE EVIDENCIJE

 

SLUŽBENIČKI:

VRSTE PRESTANKA DRŽAVNE SLUŽBE

KAZNE ZA LAKE POVREDE SLUŽBENE DUŽNOSTI

KOJE SU TEŠKE POVREDE SD

RAZLOZI ZA UDALJENJE IZ SLUŽBE

DA LI SLUŽBENIK PRIMA NAKNADU ZA VRIJEME UDALJENJA

PRESTANAK DRŽAVNE SLUŽBE PO SILI ZAKONA

 

LOKALNA:

ŠTO JE ŽUPANIJA

STATUT I ŠTO SE NJIME UREĐUJE

PRIHODI OPĆINE

KAKAV JE MANDAT ČLANA PREDSTAVNIČKOG TIJELA I KOLIKO TRAJE

 

USTAV:

IMUNITET SABORSKOG ZASTUPNIKA

TKO MOŽE PREDLAGATI ZAKONE

TRODIOBA VLASTI

KOJI JE NAJVIŠI SUD

 

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE:

POSLOVI DRŽAVNE UPRAVE

UPRAVNI I INSPEKCIJSKI NADZOR

 

EU:

VALOVI PROŠIRENJA

2 FAZE PREGOVORA

SUD PRAVDE EU

VIJEĆE EU

 

Više se ne mogu sjetiti ali nije ništa teško i ništa novo, uglavnom sva ova pitanja koja se pišu po forumu!

Dobro naučite i netrebate se bojati!

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ispit održan 4.05.2013.

 

USTAV/SUSTAV:

1.sustav državne uprave

2.kome članovi vlade podnose ostavku,a kome predsjednik

3.sektori

4.kakav je suverenitet RH

5.što je ustav i kad je donesen

 

 

LOKALNA/SLUŽBENIČKI:

1.lake povrede službeničke dužnosti

2.način ocjenjivanja službenika

3.posljedice ocjena "zadovoljava" i "nezadovoljava"

4.promaknuće

5.promicanje

6.županijski porezi

7.izbori za načelnika

8.predstavnička i izvršna tijela

9.grad zagreb -kakav status ima

 

ZUP/ZUS/UREDSKO:

1.postupovna sposobnost stranke

2.žalba

3.postupak prvostupanjskog tijela po žalbi

4.vrste rješenja

5.tko rješava upravne sporove

6.stranka u upravnom postupku

7.rokovi objasniti (dani,mjeseci,godine)

 

 

EU:

1.ŠTO PREDSTAVLJA PARLAMENT (u usporedbi sa RH)

2.EU komisija

3.PARIŠKI UGOVOR

4.MASTRICHT UGOVOR(3 STUPA)

 

 

sretno svima:propovjeda:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Kolegica i ja smo bile na ispitu sad u subotu 04. svibnja i položile! Kolegica je imala posebni dio socijalna skrb, a ja komunalno gospodarstvo.

Ne možemo se sjetiti svih pitanja, pa evo nekih koje smo uspjele zapamtiti.

KOMUNALNO GOSPODARSTVO

Pismeni: 1. Način obavljanja komunalne djelatnosti?

2. Kome se naplaćuje komunalna naknada?

3. Prisilna naplata komunalne naknade - po kojem zakonu? ( Ovršni zakon i Opći porezni zakon )

Usmeni: 1. Razlika između komunalnog doprinosa i komunalne naknade?

2. Prislina naplata?

3. Tko može obavljati komunalne djelatnosti?

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE/ USTAV

1. Definicija RH i što je Ustav?

2. Nadležnosti Vlade?

3. Međunarodni ugovori?

4. Kada Hrvatski Sabor zasjeda redovito, a kada izvanredno?

1.Poslovi državne uprave?

2.Tko donosi pravilnik o unutarnjem redu tijela državne uprave?

3.Kojim propisom se uređuje unutarnje ustrojstvo i uredsko poslovanje i tko ga donosi?

4. Načela?

EUROPSKA UNIJA

1. Kriteriji za članstvo?

2. Shengenski prostor?

3. Europska komisija? Usporedi s našom vlasti ( Vlada )

ZUP/ZUS I UREDSKO

1. Razvođenje i gdje se odvija?

2. Klasifikacijska oznaka?

1. Dokazna sredstva?

2. Upravni ugovor?

3. Protiv koga se pokreće upravni spor? Koga se tuži? - Javnopravno tijelo

LOKALNA/SLUŽBENIČKI ODNOSI

1. Pojedinačni akti, opći akti ? - primjer akta, nadzor

2. Upravni odjeli?

1. Tko je državni službenik, a tko namještenik?

2. Kada može odbiti nalog, a kada mora?

 

SOCIJALNA SKRB

1. NAČELA

2. SOCIJALNE USLUGE

3. PRAVA U SUSTAVU SOC. SKRBI

4. ŠTO JE SOC. SKRB

5. USTANOVE SOC. SKRBI

EU

1. GLAVNE I POMOĆNE INSTITUCIJE

2. EU PARLAMENT

3. FONDOVI

USTAV

1. VRHOVNI SUD

2. KAKO VLADA DONOSI ODLUKE

3. KAKO DONOSI ORGANSKE ZAKONE, KOJOM VEĆINOM

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

1.NAČELA

SLUŽBENIČKI ODNOSI

1. DRŽAVNI STRUČNI ISPIT

2. ETIČKI KODEKS

LOKALNA

1. POJEDINAČNI AKTI

2. GRAD ZG

3. UPRAVNE SLUŽBE , ODJELI, TIJELA

UREDSKO

1. EVIDENCIJE - GLAVNE I POMOĆNE

2. ŠTO JE UREDSKO POSLOVANJE?

3. KLASA, UR. BROJ

ZUP/ZUS

1. DOKAZNA SREDSTVA

2. ROKOVI ZA ŽALBU

3.DIJELOVI RJEŠENJA

1. O ČEMU SE POKREĆE UPRAVNI SPOR

2. ČIME SE POKREĆE UPRAVNI SPOR

3. ŠTO SE DONOSI -PRESUDE I RJEŠENJA

 

INAČE SVI ISPITIVAČI IMAJU PITANJA PRED SOBOM I PITAJU ISKLJUČIVO PO TIM PITANJIMA!!

Hvala na pitanjima za socijalnu skrb, koliko vidim Zakon je dovoljan, samo me zanim ašto je bilo na pisanom dijelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok,ja sam bila 11.5. i položila sam.paniku i tremu pusti,nema mjesta za to ako si učila.meni se potrefilo da imam super komisiju,ali mislim da to nije toliko bitno koliko to da li si učila.naravno da ne moraš znati sve,ali ponešto o svemu moraš.

meni je posebni dio bio iz komunalnog gospodarstva,ne znam što je tebi posebni dio,ali evo pitanja iz općeg dijela kojih se sjećam:

USTAV/SUSTAV(ovih se pitanja najslabije sjećam)

1.što je ustav

2.tko ima biračko pravo

3.nedležnosti sabora

4.ustavni sud,suci,tko ih i na koliko vremena bira

5.tijela državne uprave

6.koje akte donose čelnici

7.glavni tajnik državnog ureda i njegove nadležnosti

 

EU

1.Shenengeski ugovor

2.Eu komisija

3.ne mogu se dalje sjetiti što je baš mene pitala ženskica koja je super,ali sve što znam je da moraš znati valove proširenja i,prije svega,sve ugovore.recimo,curu koja je bila sa mnom je pitala što se postiglo ugovorom u rimu i zašto je on bio bitan..uglavnom,nauči sve ugovore...kao i tijela EU i koje su im nadležnosti i mirna si..

 

SLUŽBENIČKI/LOKALNA/PODRUČNA

1.tko su službenici a tko namještenici

2.kakve povrede službene dužnosti postoje i koje su kazne

3.uvjet za prijem u državnu službu

4.što su jedinice lokalne/područne samouprave

5.uloga gradonačelnika

6.privremeni proračun lokalne/područne samouprave

 

ZUP/ZUS

1.tko su stranke u postupku

2.štambilj(sve o njemu)

3.rješenje(od čega se sastoji)

4.rokovi i kako se računaju

5.tko su stranke u upravnom sporu

 

Eto,to je sve čega se sjećam da su mene pitali..sorry,nisam navela sve,ali reći ću ti jednu stvar koja će ti,ako si učila,olakšati,a to je da im je bitno da vide da si se trudila,učila i pomoći će ti(podsjetiti će te).bez panike,bez straha..a to ćeš shvatiti tek kada dođeš i vidiš da si bezveze paničarila,osim ako nisi jedna od onih koje nemaju pojma ;) samo hrabro i želim ti da,kao i ja,izletiš iz zgrade ministarstva ko na krilima.nije bilo teško,želim ti svu sreću sutra.ako imaš kakvo dodtno pitanje slobodno pitaj još danas..ne znam koji ti je posebni dio,to nisi navela..uglavnom SRETNO I POLOŽITI ĆEŠ!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....položila ja to ljudi moji bez pol problema, paulaa ima pravo ako si učio nema brige, tako je i bilo, komisija totalno opuštena, ako vide da znaš , prekinu te odma i samo dosta...dosta ...i pitaju dalje, pitaju zbilja osnove, pokušavaju na sve moguće načine pomoći i tako....uglavnom bezbolno iskustvo...posebni dio mi je bio poslovi opće uprave, i to sam imala uredsko poslovanje, jednostavne stvari poput knjiga za poštu, urudžbenog broja, razvrstavanje i raspoređivanje pismena, i tako na usmenom dijelu isto me pitala baš osnove...

ništa mi nije bilo extra teško niti stresno...eto jedino što naprave razliku između onih koji imaju sss njih zbilja pitaju najlakše...i takooo...sve u svemu...ja zadovoljna :D i samo laganini, baš to ako ste učili nema straha...ja čim sam položila posebni dio , sam se opustila i ostalo je išlo baš ok...:D SRETNO SVIMA...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jupi,čestitam! Drago mi je da si to riješila. Ma i ja sam bila pod stresom, polagala za VSS pa sam mislila da će to biti teže, ali razlika je samo u broju pitanja.I to što si rekla-čim počneš odgovarati prekinu te i slijedi nastavak :-) Ako zapneš, zbuniš se, pomognu..uglavnom lako je i susretljivi su.Danijella 4, stavi i ti par pitanja ako uhvatiš vremena. Znaš i sama kako je ljudima kada idu to polagati..malo pomoći nikada na odmet.Veliki pozzz :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....položila ja to ljudi moji bez pol problema, paulaa ima pravo ako si učio nema brige, tako je i bilo, komisija totalno opuštena, ako vide da znaš , prekinu te odma i samo dosta...dosta ...i pitaju dalje, pitaju zbilja osnove, pokušavaju na sve moguće načine pomoći i tako....uglavnom bezbolno iskustvo...posebni dio mi je bio poslovi opće uprave, i to sam imala uredsko poslovanje, jednostavne stvari poput knjiga za poštu, urudžbenog broja, razvrstavanje i raspoređivanje pismena, i tako na usmenom dijelu isto me pitala baš osnove...

Ništa mi nije bilo extra teško niti stresno...eto jedino što naprave razliku između onih koji imaju sss njih zbilja pitaju najlakše...i takooo...sve u svemu...ja zadovoljna :D i samo laganini, baš to ako ste učili nema straha...ja čim sam položila posebni dio , sam se opustila i ostalo je išlo baš ok...:D sretno svima...

 

 

supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo pitanja...

posebni dio sam imala opći poslovi uprave ; interna dostavna knjiga, prijamni štambilj ( što ćemo napraviti kad nas stranka zahtjeva da i njoj potvrdimo da smo pismeno primili, na koji način ćemo to napravit), pristojbe (što ćemo napravit kad primimo pismeno poštom, a pristojba nije plaćena, a trebala je biti).

 

SLUŽBENIČKO: koji propisi uređuju radni odnos drž. sl., a koji namještenika, teške povrede službene dužnosti ( koje su,tko pokreće postupak, kako, tko ga vodi), pretpostavke za prijam u državnu službu.

 

LOKALNA: što su gradovi (veliki gradovi), koji su županijski porezi, koji su zadaci predstavničkog tjela jedinice lok.samoupr. (što donose)

 

EU: pariški ugovor, komisija eu, predpristupna pomoć ( ispitivačica mi je inače bila ona koja mi je bila i na onom pripremnom seminaru, predobra i sve kroz razgovor, objašnjavala nam i tako uglavnom kroz priču sve)

 

ZUP/ZUS, UREDSKO: pojam uredskog poslovanja, razlika između pečata, žiga, štambilja,što je to akt, što je to dosje.

dali žalba odgađa izvršenje (kada da, a kada ne), šutnja administracije (što je to ,da pojasnim), a iskreno zus nas nije ni pitao , jer je on pričao svoje priče ( ugl. ispitivač je super, radi baš te poslove pa nam je pričao o praksi, tako da nas nije ništa pitao).

 

SUSTAV/ USTAV

 

što je ustav, pučki pravobranitelj, najviše vrednote.

koji su poslovi drž.uprave, tko čini vladu, što uređuje uredba o unutranjem ustrojstvu, a što pravilnik o unutarnjem redu (tko ih donosi, zašto), uredbovni dani.

ispitivačica je bila baš mlada možda 27/28 godina ima, ali sasvim ok, je rušila je neke , ali zbilja ih je pitala osnovno, znači kad vidi da neznate, npr dečka do mene je pitala ustrojstvene jedinice u ministarstvu, i baš mu je pomogla nabrojala mu 2 al on nije imao pojma, i tko krene ti nabrajat pa ako si učio to ti je pomoć pa se prisjetiš, a ako nisi učio đabe ti sve heheh...al sve u svemu dobra je ispitivačica, pita zbilja osnove, kao i ostali...

 

možda je bilo još pitanja, al ne sjećam se, ali nije bilo niti jedno neko za koje nisam čula, ili makar pročitala o njemu...:D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me da li je dovoljno zup/zus uciti iz skripte za sss? inace sam všs ekonomist, nemam veze sa pravom i ne ide mi nista u glavu..:(

 

Da, i mene zanima dali je dovoljno za vss dovoljno učiti iz skripta za sss? I ekipa, koliko ste dugo učili? I koliko ranije su am javili termin? Ja sam prijavila, al mi još nisu javili ništa i panika me polako hvata.:tuzan::tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni su dužni poslati poziv najmanje 15 dana prije ispita.a što se zup-a tiče ja sam ga učila iz samog zakona.Dobar je,čitak i razumljivo napisan,pa sam si podcrtavala.meni je tako bilo lakše nego iz bilo kakve skripte.

 

Ma , znam da su dužni javiti 15 dana ranije, ali zanima kak to ide u praksi. Da li ipak jave malo ranije..:place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, i mene zanima dali je dovoljno za vss dovoljno učiti iz skripta za sss? I ekipa, koliko ste dugo učili? I koliko ranije su am javili termin? Ja sam prijavila, al mi još nisu javili ništa i panika me polako hvata.:tuzan::tuzan:

 

 

 

jave vam tri tjedna ranije,što je dovoljno za naučit ako se uči svaki dan... Skinite pitanja sa Ministarstva uprave,koja imaju za VŠS a koja nemaju za SSS i proći će te sigurno....:palac:sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija