Jump to content

savjet-prijetnja i ucjena


anonimno

Preporučene objave

doživjela sam prijetnju, ucjenu, vrijeđanja, poniženja i psihička maltretiranja od osobe koja ima popriličan broj poznanstva u državnim institucijama. sigurna sam da to nije kraj.. prijetilo mi se uništavanjem karijere, otuđenjem imovine.. s obzirom na okolnosti i činjenicu da to ne može činiti psihički zdrava osoba što mi je činiti? kako da se zaštitim?

za tu osobu sam vezana poslovno, on je investitor objekta čiji sam projektant-arhitekt.

uzrok prijetnji je moje neslaganje da poslovan odnos pređe u neki drugi "odnos" koji bi dotičnom 53-godišnjem "gospodinu" više odgovarao.

koliko u stvari funkcionira pravna država u ovakvim situcijama...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vrlo teškoj ste situaciji bez dokaza nemožete ništa, a vjerujem da su prijetnje izrečene na samo bez svjedoka. On ima veliki broj poznanstava i karika je iznad vas njemu ljudi u glavnom više vjeruju tako da vam karijera može poći nizbrdo.

Tako nije samo kod nas nego u cijelom svijetu.

Slučaj: Gospodićna je bila u slićnoj situaciji čak je jednom popustila u kasnijim satima na poslu pod prijtnjama karijere i posla, nije htjela više i morala je napustit firmu, sada radi u drugoj firmi. Dokazati nije mogla ništa jer nije imala nikakvih dokaza, osim što je supruga dotičnog gospodina malo posumnjala u njega tako da je doma imao problema.

Savjet: izbjegavajte razgovore na samo, možda drugi posao? Vaši odnosi bi se mogli regulirati ali bez nekog dokaza i svjedoka ("koji bi bio voljan to posvjedočit") nemožete ništa, ako se požalite nekom vašem nadređenom? pitanje je u kakvim su oni odnosima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svega navedenog sam svijesna, ali nekako ne mozes povjerovati da se to tebi desava.. olakotna okolnost je sto mi on nije poslodavac, tako da moj stalan posao nije u pitanju. problem je posao koji radim za tog covjeka, nemogucnost da ga prekinem iako to psihicki vise nisam u stanju odraditi. konkretno, kada sam rekla da to dalje ne mogu raditi zbog njegovog ponasanja, tada sam ucijenjena otuđenjem automobila, prijetnjama i fizickom prisilom da potpisem ugovor (komad papira sa mojim potpisom) da cu taj posao zavrsiti... za ta maltretiranja nemam svjedoka, znam da taj papir ne znaci nista ali isto tako znam da je ta osoba u stanju uciniti svasta i ne vidim drugi nacin nego pristati na tu igru dok se posao ne zavrsi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako uđete u igru kako znate kada će ona prestati?

Neznam o kavoj se osobi radi ali njegovi postupci svakako nisu u redu. Udata ste, imate dečka? gore spomenuta gospođica imala je u to vrijeme zaručnika sada je u braku prevarila ga sa poslodavcem koji joj se nije sviđao i svejedno je kasnije napustila posao! Drugi slučaj gospodična bez obaveza bez dečka (24 g.) zapalila se za šefa odjela (50 g) i bila je neko vrijeme sa njim u vezi (jer je to željela) no on je nju kasnije ponudio i direktoru (oženjen 60 g) i nekim poslovnim partnerima kaao ona je dobra "DA" uzmi nju za posao moja preporuka.

Kažem vam kako znate kad će igra prestati ako vas sada ucjenjuje, ko kaže da to neće raditi i kad prestanete surađivati, nova investicija tražit će opet isključivo vas, upoznat ćete nekoga ko drži do vas udati se opet prijetnje.. razmislite kako naprijed, zapamtite da uvijek postoji rješenje samo pazite da ne napravite krivi korak i ne potpisujte ništa bez veze!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imala sam slicnu situaciju. Dok sam trazila posao, vlasnik neke firme u isto malenoj sredini mi je ponudio ili bolje da kazem ucijenio me s rijecima :

" Provedi noc ili vikend sa mnom u hotelu na moru i imat ces posao i stalna primanja." Radi se o gospodinu nekih 50-ak godina s troje lijepe djece i suprugom za koju su svi pricali da je jako draga i simpatična ( ja sam tada imala 27).

No nisam se dala ucijeniti. Odgovorila sam mu da cu radije umrijeti od gladi ispod obliznjeg mosta nego se njemu podati. Nakon toga mi je odgovorio da si nikada necu naci posao u svom gradu. No kolo srece se okrenulo i ja postadoh vrlo utjecajna i cijenjena u sredini u kojoj radim, a i zbog puno honorarnih poslova krecem se u razlicitim krugovima ljudi, pa i onih utjecajnijih od njega, a takvi me osobito cijene zbog mog pristupa poslu a i prema samim ljudima s kojima radim ( a dolazim u kontakt sa jako puno ljudi u danu).

 

Nedavno se i sam nasao u neprilici, pa sam ga srela kod nekih utjecajnijih od njega kako moli da mu pomognu nesto pogurati ( onako ispod zita) .

Zamislite trazio je da ga preporucim kod tih ljudi ( inace moji su to jako dobri znanci i suradnici), no nisam mu htjela pomoci i nista mi nije mogao.Cak sam rekla da ga se klone jer nije dobra osoba kakvom se predstavlja, ali o proslosti nisam pricala.

 

Tako i Vi odradite svoj dio posla za koji vas veze ugovor, ali na dopustite da vas netko time ucjenjuje, jer vi sami znate koliko vrijedite. Ne dajte se uvuci u bezgranicnu igru i splet ponizenja, jer tome nece biti kraja, a kad prica jednom krene ne samo da vam karijera moze pasti u vodu vec i cjelokupni moral i samopouzdanje, a mozda i obitelj jednog dana.

 

Ni slucajno ne potpisujte nesto sto niste procitali i dobro razumjeli i nasojte nabaviti kopije svakog takvog papira.

 

 

Pozdrav Velikoslovka !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovome sto navodite postojano je seksualno uznemiravanje, koje se prema cl. 4. st. 1. Zakona o radu (NN, br. 137/04; ZR) smatra diskrriminacijom. Ona je u Vasem slucaju diskriminacija na temelju spola, a sankcionira se kao povreda ravnopravnosti gradjana prema cl. 106. KZ. Pocinitelj moze bti kaznjen kaznom zatvora od sest mjeseci do pet godina.

 

Sto se tice ucjene (u kojoj je sadrzana i prijetnja), za to je potrebno da pocinitelj ima cilj ostvariti time protupravnu imovinsku korist. Dakle, ako Vas ucjenjuje da ce Vam unistiti karijeru ako s njime ne budete intimni, tada se radi o spolnom uznemiravanju iz cl. 4. st. 1. ZR, a ne o ucjeni u smislu cl. 235. KZ.

 

Ovakvi slucajevi mogu biti prilicno problematicni, vecinom zato sto je praksa po pitanju njihova razrjesavanja jos uvijek nedostatna i zato sto su ljudi slabo informirani o pravima koja su im dostupna. Cesto se postavlja pitanje kako sve to dokazati, medjutim, prema cl. 6. ZR teret dokazivanja lezi na poslodavcu. On je taj koji mora dokaazti da diskriminacije nije bilo.

 

U svakom slucaju, preporucam da se obratite Uredu drzavne pravobraniteljice za ravnopravnost spolova na tel. 01/4848-100 ili na e-mail: ravnopravnost@prs.hr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tip je pun sebe i misli da je zaštićen "ko lički medvjed", pa se tako i ponaša...

nije poslodavac, kao što je napisano, pa otpada ova naprijed napisana mogućnost..

pitanje je koliko još mora trajati ova vaša poslovna suradnja, i da li će te i kasnije dolaziti u dodir s njim?

postoji mogućnost, i postoji kazneno djelo za koje bi on mogao odgovarati - prisila iz čl. 128. st. 1. KZ, ali postupak se pokreće privatnom tužbom..

bilo bi tu ćak i prijetnje iz čl. 129. KZ, a ovo k. d. se pokreće po prijedlogu..

u svakom slučaju, maknite ga od sebe, sada vi njemu zaprijetite da ste se konzultirali sa odvjetnikom, da mu dajete priliku da promijeni svoje ponašanje i svede u normalne poslovne okvire, jer u suprotnom kazneno će te ga goniti...

mogli bi ga prijaviti i policiji, i to za prijetnju, jer oni će tada provoditi izvide i bez obzira na kasniji ishod postupanja sa kaz. prijavom, s njim će obaviti razgovor...on će vjerovatno to negirati, ali nije svejedno kada vidiš da te netko krim. obrađuje...moguće i da se nakon toga smiri i prestane, a može vas uzeti baš tada "na pik"..to ovisi o njemu i tome kakav je ustvari kao osoba...

ne znam što bih drugo savjetovala...

(možda i da zaprijetite da će te njegovoj supruzi/djeci reći što radi)

u svakom slučaju, ubuduće, preuzmite inicijativu u svoje ruke, i nastojte da bude netko od suradnika kraj vas, kad baš budete morali s njim kontaktirati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem vam na savjetima. u ovakvim situacijam covjek ne zna kako postupiti iako dobro znam da su stvari koje su mi se desile nemoralne, neljudske i u krajnjem slucaju kaznjive.

cinjenica je, da mi je jasno da situaciju moram preokrenuti i postaviti se drugacije jer bi to mogao postati zacarani krug iz kojeg nema izlaza.

preostale kontakte sa tom osobom cu organizirati na javnom mjestu dok se posao ne zavrsi i tada se maknuti od daljnje suradnje.

tuziti osobu koja se krece u visokim krugovima mi se cini bezuspjesno, s tim vise sto za taj dogadjaj nemam svjedoka.

u slucaju daljnjeg maltretiranja nekako mi se cini najlogicnije pozvati 92 ili mu time zaprijetiti. s obzirom da sa svojom suprugom vodi brakorazvodnu parnicu, ona bi vjerojatno bila zainteresirana za razgovor.

to je tip osobe koju ne zelite upoznati, pretjerani ego, puno para, krive vrijednosti cine svoje.. ne bira se nacin i sredstva za ostvarenje ciljeva i sa takvim ljudima se opasno igrati. na zalost u svojoj struci se cesto susrecem sa takvim ljudima. ali ovo je prvi puta da se ocito nisam znala postaviti i reagirati u pravo vrijeme i doslo je do necega sto mi sada predstavlja problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je tip osobe koju ne zelite upoznati, pretjerani ego, puno para, krive vrijednosti cine svoje.. ne bira se nacin i sredstva za ostvarenje ciljeva i sa takvim ljudima se opasno igrati. na zalost u svojoj struci se cesto susrecem sa takvim ljudima.

 

Mislim da smo vam dosta pomogli, ostalo je sve na vama kako ćete odigrati, kada bude posao gotov neka vam to bude škola (ono što vas ne uništi, to vas ojača). Nadam se da ćete u buduće znat se pravovremeno i pravilno postaviti (i pazite da nekome u šali nedate neki lažan povod) ako želite poslovan odnos onda se toga i držite. I onaj papir što je tražio da potpišete ako ste slučajno nešto potpisali i imate nekakvu kopiju - onda vam je to jedan od dokaza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija