Jump to content

3000eura za sedam godina braka


CHARLOTTE

Preporučene objave

Molim vas za hitan pravni savjet...Naime bivši mi nudi 3000eura od nase imovine u koju spada kuca koju smo izgradili za vrijeme naseg braka,istina ja nisam nigdje radila nego doma odgajala djecu pa me zanima koja su mi prava???Nakon rastave svatko vodi svoj novi privatni život u novim vanbracnim zajednicama ali sto me u biti najviše zanima...bivši je kucu prodao za 56000eura polovica tog novca kao pripada njegovom ocu koji mu je pomogao u uzgradnji kuce,što financijski,što fizicki a drugu polovicu želi podijeliti samnom.Tu ima još jedna prepreka,naime on ima kredit koji je podizao za vrijeme naseg braka ostalo mu je jos 14god.placanja.Predlozio je da od te polovice imovine isplati kredit ali na dva jednaka dijela,njega i mene..kad je sve to izracunao ostalo je svega 15ak tisuća kuna da mi isplati ali mi kao uz najbolju volju nudi 3000eura.Da li je moguce da za toliko god.braka imam pravo na samo tako malu svotu novaca???Majka sam troje djecice i zivimo kao podstanari placajuci najam 300eura...u jednom trenu bi odma pristala na nagodbu a u drugom se predomišljam jer što mogu priuštiti sebi i djeci sa tako malom svotom novca?molim vas barem savjet...očajna sam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bračna stečevina je imovina stečena radom supružnika za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.Bez obzira što niste bili u radnom odnosu,bračna stečevina se djeli na jednake djelove,jer se ista podliježe takvoj podjeli ako se supružnici nisu drugačije dogovorili..

 

U bračnu stečevinu se ubraja i kredit (koji je još neisplaćen) i predstavlja pasivu bračne stečevine.

 

Novac ili neki drugi oblik materijalne vrijednosti koji je jedan od supružnika dobio darovanjem (npr.od svojih roditelja ili neke druge osobe) predstavlja njegovu osobnu imovinu i ne ulazi u bračnu stečevinu.

 

Nevažno je kod podjele bračne stečevine koliko ste godina bili u braku,niti se godine u braku same po sebi plaćaju na bilo koji način.Također je nevažno kod podjele bračne stečevine kakvo je vaše trenutno materijalno stanje.

Na osnovu svega iznesenog,jednostavnom matematikom doći ćete do rezultata i do vašeg eventualnog udjela u bračnoj stečevini….

 

Ukoliko ne uspijete postići sporazum o podjeli bračne stečevine preostaje vam sudski postupak u kojem će sud podjeliti istu nakon što utvrdi njeno postojanje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uh...koliko mije lakše kad me je netko vidjeo.Da znam daste u pravu ali pitanje je koliko mi se isplati riješavati to putem suda jer vjerujem da ce me troškovi izaci cak i više nego 3000eura koje mi nudi.Hmmmmmmmmmmmm...nisam pametna sto da ucinim,sve mi se to cini kao dvosjekli mac.Toliko toga bi zeljela priustiti svojoj djecici ali jednostavno nemam sredstava za to.Nadala sam se nekoj svoti od cirka 10000eura pa bi nešto korisno i napravila ovako sam sva izbezumljena,pristati na te 3 tisuce ili ne??? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slučaju bilo bi najbolje da s bivšim suprugom postignete dogovor o podjeli bračne stečevine, na način da ni jedna strana ne bude tom podjelom oštećena.

 

Točno je da sudski postupak zna potrajati,a troškovi postupka znaju biti dosta visoki,ali to jedino preostaje ako se ne možete dogovoriti…

 

Na vama je da procjenite i donesete konačnu odluku….

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U cemu je najveca poanta...imam osjecaj da me hoce zavaljat.Naime on je naveo kako pola kuce pripada njegovom ocu sto je meni pomalo smijesno.Koliko ja znam u ono vrijeme otac mu je dao 10,000 tadasnjih maraka sto je bilo nekih 40.000kn i dobio je 30.000kn odstete jer mu je brat(pokoj mu dusi) smrtno stradao u prometnoj.Zanima me na koju foru njegovom ocu pripada pola kuce?Na vlasnickom listu citko piše 1/1 dakle,vlasnik je samo bivsi...i da ja sad pristanem na mizernih 3.000eura..a po proracunu mi pripada nekih 11.000 s tim da se i kredit zatvori,pola duga snosim ja a pola on...ajme vec mi se i zeludac frce :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno znate da trošak gradnje nije uvijek jednak vrijednosti za koju se nekretnina prodaje. No, detalji idu pod procjene vještaka...

 

Kao vlasnik možda je upisan samo vaš bivši suprug, ali ukoliko se radi o bračnoj stečevini jednako možete tražiti i vi utvrđivanje bračne stečevine pa biti upisani uz njega.

No, pojaviti se može vrlo jednostavno i njegov otac da svojim uloženim dijelom, plus dio koji nije bračna stečevina a to je spomenuta odšteta.

 

Pripazite i na to da će oko natezanja s kreditom možda navesti kako plaća kredit sam od kad je prestala bračna zajednica i to pribrojiti kao svoj doprinos ili umanjenje vašeg dijela...

 

Odlučiti o pokretanju sudskog postupka i nepotpisivanju sporazuma o diobi možete samo vi, te slijedi par godina do okončanja, ovisno koliko "detalja" bude. Vi najbolje možete procijeniti što je u vašem interesu i koliko troškova možete podnijeti, te maksimum koji možete realno tražiti obzirom na činjenice koje su detaljno poznate samo vama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E da vrlo je vjerovatno da bi se tako šta i moglo dogoditi da se natezemo po sudu jer koliko ga poznajem njemu je novac uvijek bio ispred svega pa i vlastite obitelji.Rastavljeni smo malo vise od 10mj.iako nezivimo skupa vise os 2g.Vec mi je napomenuo kako je do sada otplatio 20.000kn Pa sve da mi i to oduzme opet mi pripada vise nego sto mi nudi.Nisam previse pametna da donesem pravu odluku a znam da ce JAKO TESKO pristati i na kunu vise nego sto mi nudi...Ionako se nas majke domacice tretira kao niskorist,pogotovo u ovakvim situacijama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eh da...sama ta rijec sporazumno tako dobro zvuci ali cinjenica je da nismo svi isti.Svatko gleda sebe,ruku na srce svu tu borbu cu odnositi prvenstveno radi te svoje djece.Bio je podnesen i sporazuman dogovor u vezi rastave braka i borbe za djecu....sve je to išlo s brda,sv dola dok ja nisam oreuzela ulogu tužitelijce i borila se za skrbništvo svijih princezica koje su danas HVALA BOGU samnom ali sam se naronila suza i koštalo me živaca al eto i tome je došao kraj...i zbog njih imam volje traziti SAMO ONO STOMI PO ZAKONU PRIPADA....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija