Jump to content

Ugovor o zakupu poslovnog prostora


ALLYMCB

Preporučene objave

Dva trgovačka društva d.O.o. sklopili su ugovor o zakupu poslovnog prostora. Da li je potrebno potpise ugovornih strana ovjeriti kod javnog bilježnika kao uvjet valjanosti ovog ugovora? Ako je potrebno, u kojem zakonu piše da je to potrebno? Da li je potrebno taj ugovor o zakupu poslovnog prostora prijaviti poreznoj upravi? Ako da, na temelju kojeg zakona i zašto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

Podižem temu jer imam ovakav slučaj: vlasnik poslovnog prostora u kojem obavljam svoj obrt je moj otac. Ja bih, kao obrtnik, s njim potpisala ugovor o zakupu zato da mogu na svoj obrt prebaciti režijske troškove koji mi tako onda ulaze u trošak poslovanja, što sada nije slučaj.

 

 

Kad sam se raspitivala u Vodovodu oko postupka, tamo su mi rekli da moram priložiti ovjeren ugovor o zakupu kako bi račune mogli prebaciti s mog oca na mene. Da li je to istina i koliko mogu očekivati trošak ovjere?

 

Da li možemo otac i ja iznos zakupnine u ugovoru staviti na 0 kuna budući da otac ne želi da mu plaćam korištenje već samo režije? Treba li takav ugovor prijaviti u PU?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moses je napisao:

Podižem temu jer imam ovakav slučaj: vlasnik poslovnog prostora u kojem obavljam svoj obrt je moj otac. Ja bih, kao obrtnik, s njim potpisala ugovor o zakupu zato da mogu na svoj obrt prebaciti režijske troškove koji mi tako onda ulaze u trošak poslovanja, što sada nije slučaj.

 

 

Kad sam se raspitivala u Vodovodu oko postupka, tamo su mi rekli da moram priložiti ovjeren ugovor o zakupu kako bi račune mogli prebaciti s mog oca na mene. Da li je to istina i koliko mogu očekivati trošak ovjere?

 

Da li možemo otac i ja iznos zakupnine u ugovoru staviti na 0 kuna budući da otac ne želi da mu plaćam korištenje već samo režije? Treba li takav ugovor prijaviti u PU?

 

Vi ste dužni zaključiti ugovor o zakupu poslovnog prostora sukladno odredbama Zakona o zakupu i prodaji poslovnog prostora jer je pitanje na kojoj vam je dosad adresi bio prijavljen obrt.

 

Ad 1

Ako Vodovod, druga ugovorna strana, želi promijeniti dužnika, vas umjesto vašeg oca primjereno je to dokazivati ugovor o zakupu.

 

Ad 2

Da. Zakupnina se sastoji od fiksnog i varijabilnog iznosa. U vašem slučaju zakupnina bi se sastojala od samo varijabilnog iznosa - mjesečnih režija. Vaš otac je dužan takav ugovor prijaviti PU kako bi on temeljem poreznog rješenja postao obveznik poreza na dohodak od imovine (paušalno oporezivanje). Naravno, kad u PU vide ugovor bez fiksnog mjesečnog iznosa zakupnine sami će procijeniti tržišnu vrijenost ukupne mjesečne zakupnine koju će smatrati poreznom osnovicom predujma poreza na dohodak od imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija