Jump to content

Bankarski ugovor-Ugovor o leasingu


dexterrijeka

Preporučene objave

Budući da pisem diplomski rad na temu bankarskih ugovora , a student sam ekonomije potrebna mi je pomoc. Potrebna mi je špranca Ugovora o leasingu , te pravno objasnjenje leasinga s izvorom.

U razradi teme dobio sam da obradim aktivne i pasivne poslove banke , kod pasivnih osim ostalih lombardni kredit i kredit na temelju zaloga vrijednosnih papira , pa me zanima ako neko zna dali je tu riječ o jednoj te istoj stvari ako sam ja dobro shvatio u literaturi.

Ako imate slučajno nesto možete ostaviti poruku ili poslati na mail: dpletes@yahoo.com

 

Hvala :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

aktivni poslovni banke su oni u kojima banka plasira novce i naplaćuje kamatu (naknadu)-

- ugovor o kreditu, zajmu i slično

 

pasivni bankarski poslovi su oni u kojima banka pribavlja novac i za to plaća kamatu (naknadu)

- ugovor o depozitu

 

hibridni ugovori i aktivni i pasivni bi bio npr ugovor o izdavanju banakrke garancije - u kojem banka stvara istovremeno i obvezu i stječe pravo

 

leasing kao pojam nije tipični bankarski proizvod - leasingom se bave posebno osnovana društva a zapravo je riječ o kompilaciji ugovora o zakupu i ugovora o kupoprodaji na rate a zapravo sve je kao u ugovoru u zajmu jer je najčešće rizik sav na primatelju leasinga

 

o leasingu i zakonu o leasingu vidi na www.hanfa.hr koja je nadzorno tijelo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lombardi kredit se kao pojam koristi u današnjoj ekonomiiji kad banka se zadužuje kod centralne banke zalažući prvoklasne (najčešće dužničke) vrijednosne papire

 

dakle lombardni kredit je podpojam kredita na temelju zaloga vrijednosnih papira

 

ono što je bitno da dužnik stavlja oznaku indosmana za zalog ili kao osiguranje

 

a založni vjeronik mora vrijednosne papire o dospjelosti naplatiti odnosno po dosjeću tražbine ovlašten ih je prodati

 

nedavno je bio slučaj na TS Split DM daj c/a Splitska banka u kojem Vjerovnik - banka obzirom nije vratila vrijednosne papire (dionice Podravke) bila dužna nadoknaditi štetu od oko 40 mil kn

 

spis je na reviziji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija