Jump to content

Pravo na skraćeno radno vrijeme


tipkovnica

Preporučene objave

Ako sam falila rubriku - sorry

 

 

Stigao mi je danas odgovor od gđe.xxxxxxx xxxxxxxxx gdje sam ja ostala - zbunjena , njezinim odgovorom .Naime uputila sam joj upit za 4 satno radno vrijeme.Pravo koje roditelj ostvaruje na osnovu djetetove dijagnoze te slijedom toga ima li drugo dijete isto pravo kao i prvo dijete .

 

 

Odgovor koji je stigao glasi -

 

Sam naziv prava „pravo na rad s polovicom punog radnog vremena“ već govori da ne postoji mogućnost da roditelj, ukoliko ima dvoje djece s posebnim potrebama, dva puta koristi isto pravo, te da na taj način ustvari uopće ne radi.

 

 

Činjenica je da se nigdje ne navodi za koliko djece imaš to pravo - jer autori zakona nisu naveli da bi netko mogao imati još jedno dijete kojemu treba pojačana skrbi i briga...tj.pravo pripada roditelju za dijete .

 

Krši li se zakon ako moje drugo dijete nemože po ovom tumačenju ostvariti pravo na pojačanu roditeljsku skrb?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana gospođo, suosjećam s vama zbog zdravstvenog stanja vaše djece, ali problem je u tome što vi, pravno, tražite nemoguću situaciju.

Ako sam dobro shvatila, vi već koristite pravo na skraćeno radno vrijeme (4 sata) za jedno dijete. Ako biste sada tražili to isto za drugo dijete (dakle, još naredna 4 sata), vi biste bili zaposleni, a ne biste uopće radili. Znači, firma bi vas morala voditi kao da radite, a vas ne bi bilo na radnom mjestu niti biste bili na bolovanju. To nije izvedivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na suosjećanju - al ajmo razriješiti ovu zavrzlamu :-P

 

Naime - zakonom oba djeteta imaju isto pravo - a činjenica da netko ima dvoje djece u tom Pravilniku uopće ne postoji .

 

Ako zakonom to izričito nigdje nije navedeno da se nemože koristiti - onda se meni nemože zabraniti,a ni uskratiti da isto pravo za ostalih 4 sata zatražim za svoje drugo dijete .

 

Što se tiče dijela o radnom mjestu ili bolovanju - mislim da na papiru piše gdje je roditelj,a plaću u tom slučaju - ČITAVU - daje socijalna skrb.

 

 

Inače sam nezaposlena mama :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumjele. Znam da Vam plaću u tom slučaju ne daje poslodavac, ali Zakon i Pravilnik govore o dopustu za njegu djeteta i o pravu na skraćeno radno vrijeme. U Pravilniku je navedeno da pravo na skraćeno radno vrijeme ima roditelj koji inače radi puno radno vrijeme. Iz toga Vam proizlazi da ne možete tražiti još dodatna 4 sata, jer se onda ne bi radilo o skraćenom radnom vremenu. Jasno mi je da je Vaš problem u tome da imate dva djeteta kojima je potrebna pojačana njega, ali, ponavljam, i Zakon i Pravilnik spominju samo skraćeno radno vrijeme, dakle, samo 4 sata.

Slažem se da je nepravedno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da je nepravedno :-D

 

Djeca zahtjevaju istu skrb i roditeljsku prisutnost u obitelji .

 

Pročitala sam i da roditelji koji imaju blizance ( zdrava djeca) mogu ostvariti pravo na polovicu radnog vremena do treće godine ili slično...

 

Zakonom se nigdje ne spominje obitelj sa dvoje djece ili osoba posebnih potreba.Uvijek je riječ o jednom djetetu ili jednoj osobi :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravilno Vam Lutjena kazuje. No, da pojasnim. Ovo pravo o kojem govorite Vaše je pravo iz RADNOG ODNOSA. Vi nemate zasnovana 2 radna odnosa, već samo jedan. Prema tome ne možete duplo ostvarivati jedno te isto pravo. Primjerice, ne možete dok ste na bolovanju ostvarivati 2 naknade plaće, zar ne? Tako ne možete ni ovo. Lutjena Vam je dobro objasnila, skraćeno radno vrijeme je skraćeno jer ne traje 8 sati, ali je to i dalje RADNO vrijeme - dakle, Vi morate raditi da biste ostvarivali plaću.

 

Ako imate supruga, neka on proba ostvariti to pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da riječ je o jednom radnom odnosu - ali je riječ o pravu kojeg roditelj ima za - dijete ...

 

Nema nigdje djece u Zakonu i Pravilniku.

 

Zakonom i Pravilnikom je određeno da roditelj može koristiti pola radnog vremena za dijete .

Nigdje ne stoji da roditelj nemože to koristiti i za drugo dijete.

 

 

Zašto se nitko nije sjetio da bi se nekomu moglo dogoditi da ima - djecu,kao što su se sjetili za dopuste rodiljama do treće godine za treće dijete i sl. ?

 

Što se tiče tvoje usporedbe sa bolovanjem ... roditelj ne dobiva DVIJE plaće već jednu i svu od socijalnog.

 

Kad dobivaš na pola radno vremena onda jednu polovicu ti daje socijalno,a drugu poslodavac.

 

 

Suprug nemože ostvariti pravo koje ostvaruje majka jednostavno zato jer ne postoji pojam djeca ... naime ukoliko majka koristi pravo na skraćeno radno vrijeme - otac nemože i obratno - piše vam u Zakonu i Pravilniku.

 

Kako ne kužite o čemu pišem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoj se ljutiti na nas, nismo mi pisali te zakone i pravilnike.

Flokija si krivo shvatila po pitanju plaće; on ti je samo htio reći da imaš samo jedno puno radno vrijeme (8 sati) i da ga samo jednom možeš skratiti na 4 sata, bez obzira na broj djece. Ako bi tebi skratili radno vrijeme za svih osam sati, onda to više ne bi bilo radno vrijeme. Zakon i Pravilnik su jasni, radno vrijeme se može skratiti samo na 4 sata, pa tako dobivaš 1/2 plaće od poslodavca, a 1/2 od centra. Centar ti ne može platiti svih osam sati jer za to nema uporište u zakonu.

Zakon i Pravilnik su nepravedni u tvome slučaju, ali takvi su kakvi jesu i tu, za sada, nema pomoći.

 

Pravo na plaćeni dopust ima roditelj djeteta sa težim smetnjama u razvoju do 7. godine djeteta. Težim smetnjama u razvoju smatraju se psihička i fizička oštećenja funkcija organa i organskih sustava takvog stupnja zbog kojeg dijete ne može samostalno izvoditi aktivnosti primjerene kronološkoj dobi, već je ovisno o pomoći druge osobe u obavljanju osnovnih životnih potreba, oblačenja i svlačenja, pokretanja tijela, korištenju lijekova, specijalne dijete i tehničke opreme i slično, a što utvrđuje tijelo koje obavlja vještačenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kužimo mi, al ti ne tumačiš dobro zakonsku odredbu.

 

Prema citatu:

 

Pravo na plaćeni dopust ima roditelj djeteta sa težim smetnjama u razvoju do 7. godine djeteta. a sa tim u vezi i skraćenim radnim vremenom, nikako se ne može zaključiti da roditelj djece sa posebnim potrebama ima 2 prava na plaćeni dopust. sam pojam "djeteta" ne označava ovdje broj djece, već se htjelo staviti naglasak na onoga tko ima pravo tražiti takvo pravo iz radnog odnosa (a to je roditelj sa djetetom sa težim smetnjama (ili sa više djece, ali jedan je jedini roditelj).

Prema tome, navedeno pravo nema recimo, strina za nećaka koji ima probleme u razvoju.

 

Dakle, naglasak se stavlja na roditelja (pa imao on još 10ero djece, može dobiti samo jedno skraćeno vrijeme. Ne možeš radno vrijeme skraćivati 100 puta, ne možeš raditi skraćenice skraćenog vremena, kužiš?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lutjena - Jedno dijete ima pravo na majku - drugo dijete istih potreba - nema?

 

Zakon i Ustav jamče ista prava svima .

 

Pravo na dopust me pripadao po dječijoj dijagnozi.

 

 

Floki - dopust sam po sebi znači - ne radim ...nema me ...

 

Pravo na skraćeno radno vrijeme znači 4 sata sam tu 4 me nema jer imam pravo biti sa bolesnim djeteom kod kuće... A onda na koncu nema me nikako jer imam pravo i za drugo dijete biti onih ostalih 4 sata kod kuće tj.ne moram raditi jer po Zakonu moje drugo dijete isto ima pravo na majku...Tih ostalih 4 ,i ne mora bit 4 može bit 2 sata ,al neka se zna da je to ono što po Zakonu pripada drugom djetetu... utopija :namiguje:

 

Nije isto imati dva djetea u kolicima ili jedno dijete u kolicima ... ili dvoje djece sa mentalnom ili jedno sa mentalnom - nije isto ili je isto?

 

Ako je Zakon predvidio za treće dijete u obitelji trogodišnji dopust... za blizance itd - zašto je ispustio mogućnost da je nekoga zadesilo da u obitelji ima dvoje djece posebnih potreba ?

 

Ja samo čekam kad ćete napisati da - osim što je nepravedan - ovakav Zakon i Pravilnik treba mjenjati tj.nadopuniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu se i hoće mijenjati.

Gledajte, mi Vam ni ne pokušavamo osporiti Vaša moralna prava. Naravno da i jedno i drugo dijete imaju podjednako pravo na majku! Mi Vam samo tumačimo Zakon i Pravilnik. Nisu pravedni prema Vama, trebaju se mijenjati, ali ne možemo Vam ih trenutno tumačiti drukčije, takve kakve jesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi gospodine - hoćete reći da majka sa dvoje ili više djece posebnih potreba ne radi ništa ?

 

Ajmo , onda mi pojasnite čemu uopće postoji zakon o majci njegovateljici ?

 

 

Zakon će se mjenjati - a Vama očito nije jasno da je Zakon zaboravio da svako dijete ima isto pravo - baš kao i svaka majka i čudim se da kao pravnik možete uopće napisati ovakvo što?

 

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija