Jump to content

parking i alkohol!


anonimno

Preporučene objave

Lijepi pozdrav svima! Molila bi Vas za savjet, naime. Jednog jutra vraćala sam se kući sa frendicom i uparkirala na parking. Ostale smo još neko vrijeme sjediti u autu, kada nam je prišao policajac i pitao jesam li voljna pristupiti alkotestu, jer da me vidio da se uparkiravam, i ja sam pristala. Odveo me do policijskog automobila koji je bio parkiran stotinjak metara niže i alkometar je pokazao 0,9. Ja sam potpisala i to je bilo to. Međutim, poslije sam shvatila sam da on nije mogao biti siguran u to da sam ja doista upravljala motornim vozilom, već me je samo zatekao na mjestu vozača.

1. -zanima me postoji li točna definicija pokušaja upravljanja vozilom i što se time podrazumijeva u praksi;

2. -ima li smisla da se žalim;

3. -koje mi sankcije mogu prijetiti ako ne kažem tko je vozio;

4. -ili ako kažem da je frendica vozila, koje sankcije mogu njoj prijetiti, s obzirom da ona nije puhala.

Unaprijed zahvaljujem! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo je zanimljivo...

prvo, zasto te zanima definicija pokusaja upravljanja vozilom? je li bas tako napisano ili je to policajac malo frizirao pa napisao da si ipak upravljala vozilom, a ne samo pokusala?

jer nema definicije pokusaja upravljanja, ali to nije ni bitno jer se za taj prekrsaj moze kazniti samo vozac (i instruktor voznje, ali to valjda nisi)

a da bi netko u prometu ucestvovao kao vozac, on mora bas upravljati, a ne samo pokusati upravljati s tim da je poceo upravljati onog trena kad je pokrenuo vozilo s mjesta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me zbog:

Članak 285.

(1) Policijski službenik će privremeno oduzeti vozačku dozvolu i isključiti iz prometa vozača i instruktora vožnje:

1) koji upravlja ili pokuša upravljati vozilom, a u organizmu ima alkohola ili opojnih droga ili ako pokazuje znakove alkoholiziranosti (članak 199. ovoga Zakona).

 

Znači ako nisam upravljala i nisam započela, jer započinjanje znači pokretanje auta sa mjesta, znači ja sam pokušala.

Napisao je da sam zatečena kako upravljam vozilom, a to svakako nije točno, tj. ajmo reći ovako, on ne može biti siguran da sam to stvarno bila ja (mrak, daljina).

 

Neću reći da mi novac nije bitan i ispričavam se svima koji bi sada htjeli moralizirati, ali u onom trenu mi posao nije ovisio o autu, a od nedavno se to promijenilo tako da bi voljela nekako izbjeći činjenicu da ostajem bez vozačke. Tako da me zanimaju one sankcije iz pitanja 3. i 4. i je li netko naletio na ovakvo što.

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao je da sam zatečena kako upravljam vozilom

 

onda te nema zasto zanimati definicija pokusaja upravljanja jer te ne terete po toj osnovi.

sto se tice ovoga pod 3, ne prijeti ti nikakva sankcija ako ne kazes tko je vozio iz razloga sto takvo nesto nitko ni ne trazi od tebe, ici ces na sud pod optuzbom da si ti vozila. uspijes li dokazati da nisi, nece te osuditi. (osobno mislim da za takvo nesto nemas ni teoretske sanse). a pod 4, tvojoj prijateljici, ako lazno potvrdi tvoje navode, prvenstveno prijeti do 3 godine zatvora zbog laznog svjedocenja. (za prometni prekrsaj ne moze odgovarati ni u kojem slucaju)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u prvom postu stoji da je policajac prišao autu i rekao da je vidio kako se uparkirava, što može ako baš bude potrebno, "podebljati" i da je vidio dolazak auta do parkirališta..

policajac prilazi vozaču...i njega pita za alkotest i dobije pristanak...

nema neke logike da bi u trenutku dolaska na parking netko mijenjao mjesta, pa da se policajac obratio krivoj osobi..a i da je do zamjene došlo u unutrašnjosti, bez izlazaka osoba van vozila što bi se opet vidjelo...

 

zakon zabranjuje svako upravljaje vozilom pod utjecajem alkohola...itd..

ova odredba koju navodite sadrži - "zatekne da upravlja vozilom" i "ili da pokušava..."

ako vas je vidio da dolazite ili da se uparkiravate, a imali ste alkohola, znači da ste do tog parkirališta vozili (bez obzira koliko, 5m, 10m ili kilometrima) pod utjecajem alkohola, a to Zakon sankcionira..

pokušaj postoji od prve radnje kojom se izražava namjera upravljanja vozilom - sjedanje za upravljač, stavljanje ključa u bravicu, davanje kontakta i sl.

koliko sam ja uspjela sve povezati - bit je da vas je pol. službenik vidio, a to što vi mislite/smatrate da nije, to je nešto drugo i jako teško dokazivo..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

goran1401 je napisao:

Napisao je da sam zatečena kako upravljam vozilom

 

tvojoj prijateljici, ako lazno potvrdi tvoje navode, prvenstveno prijeti do 3 godine zatvora zbog laznog svjedocenja. (za prometni prekrsaj ne moze odgovarati ni u kojem slucaju)

 

Da, da, jeli to znaci da ako lazno svjedocim za frenda da je bio kod mene kuci 500 km daleko u vrijeme kada je dobio kaznu za parkiranje da cu ja u bajbukanu na 3 god za svjedocenje o prekrsaju vrijednom 500 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara je napisao:

u prvom postu stoji da je policajac prišao autu i rekao da je vidio kako se uparkirava, što može ako baš bude potrebno, "podebljati" i da je vidio dolazak auta do parkirališta..

 

nema neke logike da bi u trenutku dolaska na parking netko mijenjao mjesta, pa da se policajac obratio krivoj osobi..a i da je do zamjene došlo u unutrašnjosti, bez izlazaka osoba van vozila što bi se opet vidjelo...

 

 

 

Policajac je vidio AUTO da se uparkirava a tko je vozio je drugo pitanje (ukoliko je bilo vise osoba u autu!).

Policajac ne moze svjedociti na bazi pretpostavki, on moze izjaviti samo ono sto je VIDIO a ukoliko "podeblja" da je vidio vozaca svjesno bi lagao (inace nema razloga da "podebljava", zar ne??)

U tom slucaju ce vlasnnik vozila trebati reci tko je ipravljao istim (ili nece - 2000 kn + 1 bod)

A o tome da li ima ili nema logike... pa gdje u pravu ima logike?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, da, jeli to znaci da ako lazno svjedocim za frenda da je bio kod mene kuci 500 km daleko u vrijeme kada je dobio kaznu za parkiranje da cu ja u bajbukanu na 3 god za svjedocenje o prekrsaju vrijednom 500 kn?

 

ako si na prekrsajnom sudu svjesno lagala u svojstvu svjedoka, onda si ostvarila sva obiljezja tog kaznenog djela, a vrstu i visinu kazne (napisao sam "do 3 god", ne nuzno sve tri god i ne nuzno zatvor) ti odredjuje sudac koji tada cijeni sve okolnosti, pa (valjda?) i tu da si lagala u relativno banalnom postupku.

ali s druge strane, prodjes li jednom i za 500kn nekaznjeno, tko kaze da isti obrazac ponasanja neces primijeniti i za 5000kn, i za ubojicu i za trpanje neduznog u zatvor? i tko kaze da blagonaklon stav prema svjedocima koji lazu ne bi doveo do poplave laznih svjedoka, pa u toj masi ni oni koji doista govore istinu ne bi bili ozbiljno shvaceni? jer kaznom, osim sto se utjece na tebe osobno, valja utjecati i na ostale...

naravno, to da si dala lazni iskaz valja i dokazati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Policajac ne moze svjedociti na bazi pretpostavki, on moze izjaviti samo ono sto je VIDIO a ukoliko "podeblja" da je vidio vozaca svjesno bi lagao (inace nema razloga da "podebljava", zar ne??)

 

pa po tvome, vec je "svjesno podebljao" jer je u prijavi napisao da si ti vozila. kad je to napisao, za ocekivati je da ce isto potvrditi i na sudu. a ovo "da nema razloga lagati", tu recenicu ces u ovoj prici vidjeti jos jednom, u obrazlozenju osudjujuce presude kao razlog zasto je sudac poklonio vjeru policajcu, a ne tebi. dodas li ovome da ti imas razloga lagati jer zelis izbjeci prekrsajnu odgovornost, tesko da se sucu moze zamjeriti na ovakvoj podjeli vjere i nevjere zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom slucaju ce vlasnnik vozila trebati reci tko je ipravljao istim (ili nece - 2000 kn + 1 bod)

 

bezveze ovo upetljavas, ti na sud ides u svojstvu okrivljenika i kao takva ne moras nista reci niti te se moze kazniti ako nesto ne kazes.

tek ako ti se netko obrati kao vlasniku vozila koji nije istodobno i okrivljenik, sto se u tvom slucaju nece dogoditi, tih 2000+bod dolazi u obzir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, znaci da se policajac vec svjesno opredjelio za iskaz da sam ja vozila. S obzirom da no da je u trenutku kada mi je prisao samnom u autu bila frendica slijedi pitanje:

1.) da li ce njen iskaz u svojstvu svjedoka na sudu da je ona vozila imati vecu snagu od iskaza policajca. Napominjem da je bilo nemoguce da policajac uoci tko upravlja vozilom jer u trenutku mog dolaska nije bilo direktne opticke vidljivosti izmedju mog i njegovog auta (stabla i grmlje). Eventualno je mogao vidjeti samo svjetla od mog auta jer je bila noc!

2.) Ukoliko sud povjeruje policajcu, da li to znaci da ce mi frendica biti automatski optuzena za krivokletstvo, odnosno kako sud moze dokazati da je ona lagala? :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma gle, kome bi ti vjerovala da ti netko kaze kako se unutar automobila (!!) mijenjao za mjesta sa suvozacem kako bi postigao sto? napuhao 1 promil?

btw, vidim da se unatoc svemu ozbiljno spremas traziti od prijateljice da pocini krivokletstvo... bilo bi korektno od tebe da ju bar unaprijed upoznas sa mogucim posljedicama, kazneni progon je puno ozbiljnija stvar od prometnog prekrsaja i 3 mjeseca vozacke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija