Jump to content

Rastava braka i skrbništvo nad djetetom


Maverick

Preporučene objave

Nakon 4 godine braka doznao sam da me je supruga varala i to barem dva puta (koliko znam) u toku braka. Prvi puta sa obiteljskim prijateljem, a drugi puta sa mojim vjenčanim kumom i najboljim prijateljem.

S mojim kumom je ostala i trudna te je otišla kod njega i ostavila je kod mene našeg malodobnog sina (3 godine).

U CZSS je potpisala izjavu da je suglasna da do rastave braka bude dijete samnom ali se ne želi sporazumno rastati od mene jer kaže da se ona ne želi odreći svog djeteta i da neka sud odredi gdje će dijete biti.

Situacija je tim gora što je moj kum planirao svadbu sa svojom zaručnicom, bio je sa supruginom sestrom kojoj je isto obećavao brak, te je u isto vrijeme bio sa mojom suprugom kojoj je na kraju napravio i dijete (to se sve dešavalo kroz zadnjih 6 mjeseci). Znači bio je sa sve tri u isto vrijeme.

Sposoban sam se sam brinuti za dijete i ne tražim ju ikakvu alimentaciju, a od zajedničke imovine nemamo ništa jer smo živjeli u kući mojih roditelja.

 

Moje pitanje bi bilo dali na sudu imam ikakve šanse dobiti skrbništvo nad djetetom s obzirom na situaciju tj. smatram da u uvjetima kakvi jesu i s njihovim načinom razmišljanja nisu sposobni odgojiti dijete da od njega ispadne normalan i moralan čovjek, ili sud to ne bude gledao? Koliko imam informacije u 98% slučajeva sudovi dodjeljuju djecu mamama bez obzira što je očito da bi kod oca bilo bolje.

I njezini roditelji su rekli svjedočiti u moju korist ako dođe do suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav.

vidim da je situacija ko u sapunici,ali to je sad ionako manje važno.sad je bitna skrb za dijete.iz svog iskustva ću ti reći da imaš šanse dobiti skrb nad djetetom, al samo uz pomoć CZSS-a i suda.moraš biti uporan, to što je ona pristala da djete bude kod tebe za sad ide tebi u prilog jer joj u sadašnjoj fazi (trudnoća,preseljenje..itd..itd)to bilo očito obaveza s kojom se nemože "kvalitetno" nositi.kad jednog dana stane na noge onda će tražiti djete k sebi, a ti si se taman navikao na suživot s njim.

moj ti je savjet da ništa ne prepštaš slučaju i dogovoru s drugom stranom(njihovo ponašanje je ti je dovoljno upozorenje).sva pitanja riješi sudski, al dostojanstveno bez puno galame i patetike....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gle nisam osoba da ti dam konkretne odgovore jer sam i sam u istoj situaciji te moja borba za dijete ,koje je samnom,tek počinje.Ali iz saznanja raznih ljudi,prijatelja...postoji mogučnost da dobiješ dijete;kao prvo pronađi jako dobrog odvjetnika(koji se bavi isključivo tim temama),centar ima jako veliku ulogu u donošenju riješenja gdje će dijete biti.Ja osobno imam vlastitu kuću,dobra primanja,dobre uvijete za dijetetov zivot i pravilan razvoj,što u neku ruku je plus za mene.

Isto tako moraš biti jako strpljiv,miran i staložen da u cijelom postupku donosiš odluke i zaključke hladne glave.Što je dijete duže kod tebe prije početka ikakve sudske rasprave to je isto plus za tebe.Informiraj se gdje god stigneš o pravima djeteta,budi dobar roditelj i samo naprijed nisi sam

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije pretjerano važno tko je u stanju pružiti više u financijskom smislu, naravno ukoliko se radi o nekim optimalnim uvjetima življenja kod oboje roditelja.

 

Ali je iznimno važno tko je ono što nazivaju stalnim, prisutnim roditeljem, a to ste po ovim pričama svi vi iz predhodnih postova. Preporuke czss-a i odluke suda ne bi smjele imati veze sa folklorno uvriježenim mišljenjem o rezerviranim ulogma za majke ili očeve već sam konkretnim činjenicama o životu konkretnog djeteta.

Tko je taj tko brine o djetetu, tko ulaže trud u njegov odgoj, s kim je ostvarilo prisniji i povjerljiviji odnos...

Czss je to znao u ponekim slučajevima kada se radi o ocu uredno ignorirati i dati preporuku da se dijete povjeri majci makar ga je i napustila a niti skrbila kao roditelj koji ne živi s djetetom, no ipak se zbilo i da sud preporuku nije uvažio obzirom na stvarnu situaciju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzim odgovorima!

U principu mi stvarno nije cilj preko djeteta se prepucavati i gledam što je za njega bolje jer je očito situacija kao u sapunici i skroz na stranu stavljam svoje osjećaje i svoju povrijeđenost situacijom.

Problem je u tome što je i sama supruga svjesna da je djetetu bolje samnom ali ne želi potpisati jer joj je sada „pa što će ljudi reći kakva je ona mama ako potpiše da je suglasna da je dijete samnom“…

Sada je došla doma svojim roditeljima (navodno samo na 2 mjeseca dok im se ne završi stan koji su si kupili), napravila je abortus (to sam prije par minuta saznao)... tako da mi izgleda da se pokapa sve više i više.

U svakom slučaju predana je tužba za rastavu braka pa budemo vidjeli kako će se stvari razvijati. Nakon razgovora u CZSS sa psihologinjom i socijalnom radnicom izgleda mi da su na mojoj strani, a materijala u svoju korist imam dosta i ne trebam ništa kombinirati tako da se nadam najboljem.

 

Puno hvala svima još jednom i čim se počne nešto rješavati ja javim!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmm... zanimljivo! Čitam o tome i ne mogu vjerovati jer je 95% toga istina.

 

:palac: Jasno da je istina, i to jedina...

 

Nisi jedini i nisi nizašto kriv

 

Sad kao prvo pročitaj: "Prestanite hodati po ljuskama jajeta" i moje postove, ako su još tu.... a onda pitaj.

 

Pitaj:

 

Voli li me moja bliska BPD osoba ?

Voli li naše dijete ?

Voli li sebe ?

Kako to da sam baš nju upoznao i oženio?

Kako to da sam bio tako slijep ?

Zašto joj drugi ljudi vjeruju, a ne meni ?

Što je najbolje za mene ?

Što je najbolje za naše dijete ?

Šta je najbolje za moju blisku BPD osobu ?

Zašto to radi i kako to radi ?

Što dalje raditi, sad kad mi je sve jasno ?

kako ?

Na koja sve nerazumijevanja i gdje ću naiči ?

Zašto je to tako ?

.........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok svima,

 

imam problem(a) i nadam se da mi neko moze pomoci

zivim u svicarskoj i momentalno sam u razvodu

bivsi mi nije suglasan sa rastavom i zato mi pravi probleme

htjela bi znati kako pokrenuti u hrvaskoj rastavu ili dali je to potrebno posto smo u svicarskoj sudski razdvojeni ali ne razvedeni

koji bi bio pravi redoslijed?? Sve mi je to previse komplikovano i neznam ni zakone ni nista pa ako mi neko nesto moze savjetovati ili bilo sta bila bi zahvalna :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav !

Ima nas ocito vise takovih ! To ce i mene docekat iako mi nije do sudova ali za dobrobit djeteta cu morat nesta poduzet!

Istina nisam vodio brigu o djetetu sto se tice prehrane i mjenjanja pelena ali sam radio po 12 sati pa sam smatro da njena mama moze to obavljat u miru posto je dvije i po godine bila nezaposlena i vodila brigu o kucanstvu.Recimo da me niti rucak nije doceko dvaput tjedno .Mlada mama je na internetu visila po cijele dane i nasla prijatelja s kojim se i vidjela dopisivala i on joj obecao da ce spremat kuhat i prat a ona ce moc nokte valjda lakirat i hodat s prijateljicama trazit treceg :)Kaze da se jednom vidjela ja ga ne poznam a moze biti neka nedo bog psihicki bolesna osoba pa mi nije svejedno ... Nadam se da cemo se izborit za svoje !Jedino je problem dali cu si ja moc na silu ostaviti dijete dok ce ona ic na stan s drugime kojega zna preko smss-a I dali me mogu privesti ako nemam pravo na silu zadrzat dijete dok sud ne odluci? Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:vrti::vrti::vrti:

 

od kolutanja ne vidim svrhu ovakvih postova...

 

tebi je zena nasla drugog, pa sto onda? koliko zena dnevno nađe drugog? a koliko tek muskaraca u 21. stoljecu ocekuje rucak na stolu svaki dan?

big se igra lijecnika na pravnom forumu. zenu ce poslati na psihijatriju jer je pobacila. uh, velike stvari.

 

nadam se da cemo se izboriti za svoje..

 

a sto je to vase? dijete? posjedujete ga kao stvar, oporucno cete ga ostaviti na skrb nekoj xy ustanovi?

 

spominjanje sile i djeteta u istoj recnici je krajnje

 

:palacdolje: ....

 

sreca imamo smajlije, pa ne moram birati rijeci....

 

brizni ocevi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok, ja sam nova i naime imam pitanje. Nije da se imam čime pohvaliti ali evo. Znači spetljala se sa oženjenim muškarcem, koji je sada u procesu rastave. Ima djete od 6 godina sa bivšom ženom. Smatram da je što se tiče osiguravanja joj nekih uvjeta za život bio sasvim fer, kupio joj je stan od 60m2 koji on plaća kredit i daje dio troškova za djete jer je djete trenutno pola kod nas pola kod nje. kad je krenula rastava ona se probala ubiti. Meni ej teško povjerovati, no po pričama ona nije nikada bila neka mama, od društav sam čula da je javno izljavljivala da nije željela to djete te mala isto tako nije nikada imala nikakav odnos/osjćaje prema njoj. ja i malena se predobro slažemo stvarno ju obožavam i što je najbolje ona mene obožava te kad dođe k nama ne želi ići k mami.... uvijek se trudimo pričati pozitivno o mami jer joj je ipak mama no mama priča protiv nas... zadnjih dana se situacija zaoštrila te se priča o borbi za skrbništvo. realno mi bi bili bolji roditelji, čak i ja koja joj nisam mama ali ju gledam kao moje djete, to znamo mi i prijatelji, no da li je moguće dobiti skrbništov? mi smo išli kod sihijatra koji je rekao d aje država naklonjenija majci koja je pokušala samoubojstvo jer će ju djete izvući iz krize. Da li je to moguće???? kojim putem ici i šta raditi? danas kad smo ju vodili u vrtić ( ovaj tjedan je kod mame tako da smo ju mi odveli i sad ju vidimo tek u pon) rekla da ju mam tjera da stalno bude u kutu i zatvara ju u sobu. šta napraviti kako se postaviti? kako dobiti skrbništvo?

 

MOLIM POMOĆ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barbie15 je napisao:

,no da li je moguće dobiti skrbništov? mi smo išli kod sihijatra koji je rekao d aje država naklonjenija majci koja je pokušala samoubojstvo jer će ju djete izvući iz krize. Da li je to moguće???? kojim putem ici i šta raditi? danas kad smo ju vodili u vrtić ( ovaj tjedan je kod mame tako da smo ju mi odveli i sad ju vidimo tek u pon) rekla da ju mam tjera da stalno bude u kutu i zatvara ju u sobu. šta napraviti kako se postaviti? kako dobiti skrbništvo?

 

MOLIM POMOĆ

 

 

 

Najprije trebate razlikovati pojam skrbništva od pojma života djeteta s jednim od roditelja.

Skrbništvo nad djetetom ostvaruju oba roditelja (zajednički ,dogovorom,ravnopravno,bez obzira da li žive zajedno ili ne) ukoliko pravomoćnom sudskom odlukom isto nije jednom ili obojici roditelja oduzeto.

U svom postu sigurno mislite na to da dijete živi kod svojeg oca,a da istovremeno ima susrete sa svojom majkom.

 

Takvo što moguće je ostvariti u sudskom izvanparničnom postupku,ukolko u istom dokažete da je u interesu djeteta da nastavi živjeti s ocem,a zbog svih podataka koje ste iznijeli moglo bi se zaključiti da imate osnovu za pokretanje takvog postupka.

 

Za vrijeme izvanparničnog postupka sud bi trebao saslušati oboje roditelja,a po potrebi zatražiti obradu i mišljenje nadležnog CZSS.Mišljenje CZSS nije obvezujuće za konačnu odluku suda.

Moguće je po potrebi provesti vještačenje po sudskom vještaku –kliničkom psihologu i sudskom vještaku-psihijatru,kako obaju roditelja,tako i malodobnog djeteta.

 

Sud u izvanparničnom postupku ima dosta široke ovlasti i neovisno o zahtjevu stranaka može naložiti navedena vještačenja, ukoliko procjeni da će ista biti potrebna i presudna za njegovu konačnu odluku.

 

Obiteljski zakon i Konvencija o pravima djeteta UN-a (koju je ratificirao Sabor RH) prvenstveno naglašavaju i ističu tzv.najbolji interes djeteta.Sve odluke nadležnih institucija,kao i suda,moraju prvenstveno imati za cilj zaštitu dobrobiti i prava malodobnog djeteta.

 

Izjava psihijatra/psihijatrice kojoj ste se obratili za pomoć ili savjet -'' da je država naklonjena majci koja je pokušala samoubojstvo,jer će je dijete izvući iz krize'' je najblaže rečeno nestručna,nema osnovu u Obiteljskom zakonu,niti u Konvenciji o pravina djeteta UN-a.

Takva izjava,nažalost nije rijetka pojava,ali je žalosno da dolazi od osobe koja formalno ima stručnu kvalifikaciju,dok u stvarnosti postupa na osnovi predrasuda koje mogu imati dalekosežne,a često i nepopravljive posljedice za malodobno dijete.

 

Malodobno djete je ljudsko biće,koje ima svoja prava i ne smije biti korišteno kao objekt koji će služiti bilo kome protivno njegovoj dobrobiti i interesima.

U navedenom slučaju,dijete bi služilo u terapijske svrhe svojoj majci,što je nedopustivo i predstavljalo bi i s moralne točke gledišta zločin prema malodobnom djetetu.

Stoga,sljedeći put kad čujete isto ili nešto slično,zatražite od takve ''stručne'' osobe da vam svoje mišljenje iznese,obrazloži i dostavi u pisanom obliku...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno, puno hvala... sada mi je sve puno jasnije :-) ja sam laik u svemu tome, pa mi je trebala pomoć, a ovo kaj ste rekli za psihijatra me razveselilo... jer upravo to dati djete takvoj osobi u terpaijske svrhe a djete pati... nažalost, makar me ne bi čudilo s obzirom kako to ide kod nas.

 

Još jednom puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darla_ je napisao:

:vrti::vrti::vrti:

 

od kolutanja ne vidim svrhu ovakvih postova...

 

tebi je zena nasla drugog, pa sto onda? koliko zena dnevno nađe drugog? a koliko tek muskaraca u 21. stoljecu ocekuje rucak na stolu svaki dan?

 

Vidim da dio ovog posta ide i mene (ne cijeli)…

 

Kažeš: žena je našla drugoga pa što onda? Koliko žena dnevno nađe drugog?

Možda su meni pobrkani lončići ali dok ljudi nisu oženjeni ovakve stvari se dešavaju i mogu dešavati i osim slomljenog srca nema neke „štete“.

Kada se dvoje ljudi oženi i obeća pred Bogom i ljudima vjernost poštivanje itd… dali to onda ipak nema neku težinu i ozbiljnost?

Zašto se ljudi onda uopće vjenčaju? Jer su glupi ili zato što žele drugoj osobi pokazati koliko im je stalo… možda i jedno i drugo.

Tu je i dijete u pitanju… tko onda ne misli? Brižna mama koja se seksa sa jednim, drugim, trećim… o čemu ona misli? Misli na dobrobit djeteta? Kakvu korist dijete ima od toga? Misli na dobrobit okoline?… ili samo ne može držati noge prekrižene?

 

Ne znam kakva je kod drugih situacija ali znam kakva je kod mene. Moja žena iz nekog razloga više nije htjela biti samnom iako ni kada je otišla nema razlog zašto je otišla. Razlog joj je samo da je zaljubljena. Rekla je i sama da meni nema što zamjeriti ali da ona ne može protiv svojih osjećaja.

Bili smo dobro situirani, nismo imali previše ali niti premalo, nitko nas nije zafrkavao (niti moji niti njezini) imamo stvarno prekrasno i pametno dijete, ja sam joj pomagao oko kućanskih poslova ili točnije ja sam radio sve kućanske poslove jer se to njoj nije dalo tako da sam i čistio stan, prao suđe, prao veš itd. Ona je eventualno skuhala kada joj se dalo i to je to.

Treba napomenuti i da nam je dijete imalo problema sa visokim šećerom u zadnje vrijeme (9,2) da bi mu sada kada je 3 tjedna samnom i kada smo se nas dvojica ustalili, kada se jede i što se jede i kada se spava djetetu je šećer pao na 4,8. Ovaj ostatak je valjda bio od stresa jer ne želim niti razmišljati što je dijete sve gledalo dok ga je tako cukala od jednog do drugog.

Barem kod mene se ne radi o povrijeđenosti i da zato hoću dijete jer mislim da sam skroz na zemlji i u situaciji kakva je mislim da sam i više nego racionalan i razuman.

 

Dali je nenormalno očekivati u 21. stoljeću da žena skuha ručak? To bi isto trebalo biti normalno. Mama i žena bi trebala hraniti svoju obitelj.

 

 

darla_ je napisao:

 

big se igra lijecnika na pravnom forumu. zenu ce poslati na psihijatriju jer je pobacila. uh, velike stvari.

 

Tebi je pobačaj možda normalan… meni nije. Po meni bi dijete trebalo biti plod ljubavi dvoje ljudi tj. maksimum koji mogu „napraviti“ jer su na taj način povezani za cijeli život. Na žalost situacija u reali je drugačija i valjda 95% djece se „desi“ tj. nastane zato što se netko nije pazio… dali je dijete krivo za to i zato ga treba ubiti? Što je to malo i nevino djetešce krivo? Čovjek je kao najsavršenije biće, a može da napraviti svaka budala.

Svaka žena (osim onih koje su silovane) ako može ubiti svoje dijete… da po meni bi trebala završiti na psihijatriji.

Koliko god netko bio za pobačaj i koliko god da je to dijete malo (dali ima 1cm ili 3cm ili 5cm) ipak je živo, i sve osjeća. To je mali čovjek. Netko može zažmiriti na tu činjenicu ali to je tako.

Ljudi su postali pre komotni tj. žele živjeti neki ideal koji ne postoji… dali je onda u redu gaziti po tuđim osjećajima?

To nije samo njezin život nego je to NAŠ život i sve što napravi ne odnosi se samo na nju nego na nas i naše dijete koje sada imamo.

 

darla_ je napisao:

 

nadam se da cemo se izboriti za svoje..

 

a sto je to vase? dijete? posjedujete ga kao stvar, oporucno cete ga ostaviti na skrb nekoj xy ustanovi?

 

spominjanje sile i djeteta u istoj recnici je krajnje

 

:palacdolje: ....

 

sreca imamo smajlije, pa ne moram birati rijeci....

 

Ovo više ne bi niti komentirao jer je to čisto provociranje. Naravno da dijete nije stvar i s djetetom se nitko ne želi loptati. Ako ništa drugo mama koja voli i misli na svoje dijete i obitelj ne spava sa svakim s kim stigne jer je svjesna toga da osim kratkotrajnog užitka od toga nema nikakve koristi i da samo povrijeđeni ljudi iz cijele priče mogu izaći.

 

darla_ je napisao:

 

brizni ocevi...

 

Ne znam koji muški je tebe tako bacio u očaj ali… da, postoje očevi koji se brinu više oko svoje djece nego majke i vole ih više nego ih vole majke i pružaju djetetu više nego što bi to dotična biološka majka ikada mogla.

Ima sličnih situacija i sa jedne i sa druge strane i nisu svi muški sveci niti su sve žene svetice…

Zato treba sagledati što kompletniju situaciju prije nego se podrugljivo kaže „brižni očevi“.

 

… i da ja se osobno smatram jako brižnim i sposobnim ocem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije nego krene argumentacija o pobačaju, kućanskim obvezama, mijenjanju seksualnih partnera i sl... bilo bi lijepo priznati da svatko ima pravo na vlastito mišljenje shodno svojim životnim stavovima i opredjeljenjima.

 

Pobačaj u Hrvatskoj nije zabranjen, ali bilo bi lijepo dozvoliti nekome da ga osobno ne odobrava.

 

Nadalje, o traženju i nalaženju drugog, trećeg, petog i pedesetog seksualnog partnera za trajanja braka ObZ predviđa čl.32 st.2 predviđa vjernost i eventualno bi se moglo raspravljati u smislu Bill&Monica, je li zapravo to to ili i nije baš... :smijeh:

Moguće da je nadahnuti zakonodavac izrazom "biti vjerni" predvidio na neki značajno viši stadij odnosa od tjelesnog između dvoje ljudi u braku pa sama radnja sa drugim partnerima i nije uključena u značenje formulacije :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problemi definiranja prava

 

- predavanje iz Uvoda u pravo -

 

 

 

- Definicija je odgovarajuće sredstvo mišljenja i prosuđivanja

 

- Definicija (od latinskog definio) jeste razlikovanje odnosno povlačenje granične linije između predmeta definisanja i srodnih stvari i pojava, koje jezik označava posebnim rečima

 

- Dva karakteristična oblika definisanja: deskriptivna i preskriptivna definicija (Aristotel)

 

- Deskriptivna se još naziva per genus et differentiam, zato što podrazumeva dva koraka u definisanju pojma putem opisivanja:

 

1.traženje najbližeg roda (genus proximum)

2.traženje osobene razlike (differentia specifica)

- Primer deskriptivne definicije prava: Pravo je skup pravila, normi o ljudskom ponašanju (genus proximum), koje su potkrepljene institucionalizovanom državnom prinudom (differentia specifica)

 

- Preskriptivna definicija se još naziva žarišnom, zato što traga za središnjim značenjem jednoga pojma, omogućujući razlikovanje zrelog od još nerazvijenog oblika iste vrste, dobrog od pokvarenog, pravog od onog koji se samo u izvesnom smislu može označiti istim izrazom. Ova definicija se oslanjanja na propisivanje kako nešto treba da izgleda, koja svojstva treba da poseduje, da bi zavredelo da bude označeno datim izrazom.

 

- Primer preskriptivne definicije prava: Pravo je umeće dobrog i pravičnog (Ius est ars boni et aequi - Celsus) Sve one norme, koje doduše jesu potkrepljene institutcionaliozovanom državnom prinudom, ali ne predstavljaju otelovljenje dobrog i pravično ne zaslužuje da se nazovu pravom.

 

- Pobornici deskriptivne definicije prava ukazuju na njenu objektivnost, i obratno, na vrednosnu subjektivnost preskriptivnih definicija.

 

- Pobornici preskriptivnih definicija prava ukazuju na to da nam zdrav razum nalaže razlikovanje dobrog prava i prava.

 

 

 

- Ljudski ili državni zakoni streme, s manjim ili većim uspehom, jednoobraznosti ljudskog ponašanja u određenoj oblasti delovanja, ali u tome nikada potpuno ne uspevaju

 

- U prirodi je jednoobraznost zbivanja po prirodnim zakonima ne samo potpuna nego i postojana

 

- Ljudsko ponašanje je određeno ciljnim uzrokom (causa finalis), koji predstavlja svrhu ili zahtev upućen slobodnoj čovekovoj volji koji ona može ali i ne mora uvek da ispuni.

 

- U prirodi zbivanja nisu regulisana ciljnim već dejstvenim uzrokom (causa eficiens), koji, ako je dat, nužno dovodi do ishoda predviđenih prirodnim zakonom.

 

- Prirodni zakon: Ako je A onda je B (veza je kauzalitet)

 

- Ljudski zakon: Ako je A onda treba B (veza je normativitet)

 

 

 

- Pravo nije jedina vrsta pravila o ljudskom ponašanju

 

- Ostala pravila o ljudskom ponašanju su:

 

a) običaji,

 

b) konvencije,

 

c) moral,

 

d) moda

 

- Otuda postoji potreba za povlačenjem granica između pravnih i drugih pravila o ljudskom ponašanju

 

možemo i ovako reči: causa eficiens ljudskog ponašanja koje bitno odstupa od običaja sredine su poremećaji osobnosti opisani u DSM-IV, axis II

causa eficiens obiteljskog prava je Borderline poremećaj osobnosti

 

ne postoji causa finalis, jer je određena duboko prožimajučim obrascima ponašanja, postupaka i odbrambenih mehanizama, koji su trajni, nepromjenljivi i po pravilo dovode do velikog distressa za pojedinca i njegovu okolinu...

 

Stoga, ručak, preljub, pobačaj, CZSR, pa i cijelu provedbu obiteljskog zakona treba objesit mačku o rep...

 

@darla - kad jednom ( samo jednom) pogledaš u oči svoje voljene BPD osobe, sve će ti biti jasno....do tada nas ne zamaraj svojim "liberalnim" samozadovoljstvom....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigfoot je napisao:

@darla - kad jednom ( samo jednom) pogledaš u oči svoje voljene BPD osobe, sve će ti biti jasno....do tada nas ne zamaraj svojim "liberalnim" samozadovoljstvom....

 

Bigfoot,

mišljenja sam da se u istaknutom ''slučaju'' ne radi o liberalnim stavovima,koji bi trebali biti rezulat dubljeg i složenijeg promišljanja, prvenstveno socijalnih odnosa i položaja osobe-pojedinca u društvu i obitelji, sa svim mogućim intereakcijama (a vidim da ste i vi isti pojam stavli pod navodnike),već vjerojatno, najvećim djelom, predstavljaju impulzivnu vanjsku manifestaciju osobnih intrapsihičkih procesa i eventualno mogućih proživljenih traumatskih iskustava, a koji se na zadovoljavajući način nisu sublimirali,te ih stoga ne treba ''uzimati'' kao nešto relevantno i opće,nego upravo onako kako su i izrečeni-površno i osobno.

 

P.S.

Čestitka i pohvala za izvanredan post :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto bi bilo jednostavno kada može biti komplicirano…

Imam još jedno pitanje… u CZSS je supruga potpisala da je do rastave braka dijete kod mene i ja sam potpisao da sam suglasan da vidi dijete svaki dan od 15-17.30h (vrijeme koje je ona rekla da joj paše), te dok sud ne odredi drugačije da je svaki drugi vikend kod nje.

Ona je u međuvremenu (iako je do kraja 6mj. na bolovanju tj. čuvanju trudnoće koje više niti nema) počela raditi te dolazi po njega oko 17-17.15h i sada se ljuti na mene i doslovno me maltretira jer ona vidi dijete 20 minuta dnevno što nije pošteno?! (kao da je išta pošteno u ovoj situaciji), i to je naravno sada opet moj problem… Zadnje dane točno u vrijeme kada ja dolazim po njega kod njezinih roditelja u dogovorenih 17.30h stavlja dijete kupati ili ga uspavljuje (samo da ja ne bi mogao dijete uzeti) ili je taman otišla u kupovinu i bude ga vratila kasnije, a naravno da ništa od toga prije meni ne kaže… doslovno me provocira.

 

Moje pitanje je dali to potpisano u CZSS išta znači i dali se mogu loviti za to ili mi nema druge nego se do službene rastave oboružati živcima i trpiti provokacije jer si ionako ne mogu pomoći?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dogovorena dinamika preko ili kod posrednika i služi tome da se ljudi ne bi naganjali kad, tko, što i kako i da se dijete ne bi nalazilo u poziciji on-line kad ga se tko sjeti ("ja bih sad za pola sata došao/la po dijete"), već da ima neki uredan tempo i raspored života.

 

Pokušajte zatražiti od czss-a ponovni razgovor o terminima ukoliko majci ne odgovaraju ovi do sada dogovoreni, a kako biste izbjegli prepucavanja privatnom komunikacijom koja nerjetko biva puna igličastih riječi, te uz dogovaranje često "dolete" i kojekakvi recidivi bivših bračnih navada, a sasvim suvišno i nepotrebno.

 

Iskažite volju da dijete uredno viđa majku s kojom ne živi, iskažite volju i majci izići u susret u tom smislu a sve radi dobrobiti djeteta, no- pred posrednikom da ne bude suvišnih niti riječi niti naganjanja, a i da imate pisani trag.

 

Onemogućite sve pokušaje da budete suvišno isprovocirani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja imam jedno pitanje: snimanje razgovora, putem telefona ili diktafona?

 

da li se smije ili ne, te važnije je da li vrijedi kao dokaz na sudu? mislim da prema zakonu o telekomunikacijama kad se na mobitelu uključi snimanje razgovora, obje strane svako toliko dobivaju signal (pištanje) da se snima... to bi onda moglo ići kao druga strana može znat da se snima?

 

možda je glupo pitanje, ali eto moram pitat.... :)

 

i samo svima kao informacija do koje sam ja došla ( a nisam prije znala pa ako kome treba ): ne postoji dobna granica djeteta d amože birati s kime želi živjeti. Djete može izraziti svoje želje, a zatim je na sudu da odredi da li je djete iskreno, da li je pod sugestijom nečijom ili strahom... ja to nisam znala kao laik te smo mi pričali je li granica 6, 8 ili 12 godina,ali ispada da je nema....

 

e pa sad.... ja svima Vama držim fige :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smijemo li sugovornika upozoriti da se razgovor snima na mandarinskom kineskom jeziku, nadati se da sugovornik nije poliglot te vrste, pa nastavak razgovora držati pristankom?

 

Dobna granica nije propisana, već podliježe praksi onih koji se bave psihološkim razvojnim procesom djeteta.

 

Teško je da stav djeteta od 3 ili 4 jednako mjerodavan kao onog od 15. Stoga i takva praksa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barbie15 je napisao:

ja imam jedno pitanje: snimanje razgovora, putem telefona ili diktafona?

 

da li se smije ili ne, te važnije je da li vrijedi kao dokaz na sudu? mislim da prema zakonu o telekomunikacijama kad se na mobitelu uključi snimanje razgovora, obje strane svako toliko dobivaju signal (pištanje) da se snima... to bi onda moglo ići kao druga strana može znat da se snima?

 

Ne,na taj način pribavljen dokaz,ako druga strana nije dala izričit pristanak na snimanje razgovora,sud neće prihvatiti kao dokaz u dokaznom postupku.

Osim toga,neovlašteno snimanje može predstavljati i kazneno djelo,opisano u Kaznenom zakonu.

 

Neovlašteno snimanje i prisluškivanje

 

Članak 131. Kaznenog zakona

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.

(3) Ako kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.

(5) Posebne naprave kojima je počinjeno kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka oduzet će se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto prema savjetu (na kojem zahvaljujem newbie) dogovorili smo se za još jedan dodatni sat da je dijete kod nje. Tako su me i u czss savjetovali jer sam u principu nemoćan dok sud nešto ne odredi… ovo sve ostalo je stvar dogovora (odnosno u praksi stvar mojeg popuštanja i stvar racionalnog, a ne plitko emotivnog razmišljanja).

Bilo kakvo branjenje da vidi dijete, koliko god da sam u pravu, meni bi samo išlo u minus na kraju balade.

 

Rečeno mi je da do jeseni nema šanse da dođemo na red za rastavu na sudu… tako da budem očito morao čuvati živce.

 

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav frende.

vidim da se kod tebe situacija polagano zahuktava i da je tvoje ponašanje podređeno dobrobiti djeteta..bravo za tebe i samo tako nastavi. nemoj nasjedat na provokacije ex.supruge jer će toga biti još i više,to je jednostavno tako u ljudskom karakteru i po mom skromnom mišljenju podjednako i kod žena i kod muškaraca.

što se tiče savjeta na ovim stranicama,ljudi koji su pomogli meni pomažu i tebi i njih slušaj jer fakat znaju o čemu govre,dok one druge koji su svrha sami sebi i čiji autori promoviraju neke "svoje ideje" pročitaj i zanemari.

pozdrav tebi i pozdrav newbie,canisu,bigfootu i svim dobronamjernim ljudima ovdje :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Malo kasnim… samo da javim da je 03.07. bilo prvo ročište i dodijeljeno mi je privremeno skrbništvo nad djetetom dok se sud ne završi.

 

Tražila je da kod nje bude odmah dijete ali nakon što sam ukratko opisao situaciju (isto kao i ovdje na forumu) sutkinja je rekla da ako se oni ne planiraju buniti da bi ipak kod mene ostavila dijete do kraja suđenja (što mislim da je pozitivno za mene)…

 

Čekam sada poziv od CZSS za razgovor… dali mi može netko iz iskustva reći kroz koliko vremena otprilike oni zovu?

 

Eto toliko za sada od mene…

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sudskim rješenjem upućeni ste na posredovanje prije razvoda braka.

Posredovatelj je CZSS.

Dužni ste u roku od 15 dana od dana zaprimanja sudskog rješenja pokrenuti postupak posredovanja pred CZSS.

 

CZSS je dužan postupak posredovanja okončati u roku od 3 mjeseca.

Nakon okončanog postupka posredovanja CZSS je dužan u roku od 15 dana svoje mišljenje dostaviti strankama u postupku po pravilima o osobnoj dostavi.

 

Dostavljeno mišljenje CZSS ,stranke prosljeđuju sudu na kojem se dalje nastavlja postupak razvoda braka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

pročitah gotovo sve postove iz teme Obiteljsko pravo, no još uvijek imam nejasnoća. poprilično mi je hitno pa ću biti sažet i direktan: oženih se Poljakinjom prije 5 godina, dobih kćer. Žena je nakon 1. djetetovog rođendana otišla u poljsku, odjednom je skužila da je Poljska naspram Hrvatske, zemlja u kojoj teče med i mlijeko. Bio i ja, htio dati sve za spas braka i djetetovu dobrobit. Nakon što me tretirala kao najgore smeće, i praktički me svojim postupcima istjeravši, započeh u HR graditi karijeru i zasad mi je dobro. Nju i dijete sam viđao 2 put godišnje, a ona mi stalno obećavala da će doći živjeti sa mnom. U jednom posjetu je ostala trudna, no opet je otišla,a meni ostavila 4-godišnju kćer.Drugu kćer je rodila u Poljskoj. Sad prijeti da će mi doći i uzeti stariju kćer. meni je pukao film. Mala me voli, i ne znam bih li mogao živjeti bez nje... želim rastavu braka i skrbništvo nad starijom kćeri.

-Kakva je procedura za brakorazvodnu parnicu među državama?

-Kakve su mi šanse dobiti kćer?

-kome da se obratim? naime, bio sam u CZSS, i tamo radi odvetnik(ne odvjetnica), al ni on baš nije neki zagrijan tip

Molim Vas savjet/odgovor...

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

max8008 je napisao:

-Kakva je procedura za brakorazvodnu parnicu među državama?

-Kakve su mi šanse dobiti kćer?

-kome da se obratim? naime, bio sam u CZSS, i tamo radi odvetnik(ne odvjetnica), al ni on baš nije neki zagrijan tip

 

1.Prema članku 29. Zakona o parničnom postupku, za suđenje u sporovima radi utvrđivanja postojanja ili nepostojanja braka, poništaja braka ili rastave braka (bračni sporovi) nadležan je sud u Republici Hrvatskoj ako su oba bračna druga državljani Republike Hrvatske ili ako je samo jedan od njih državljanin Republike Hrvatske.......

 

2.Tužbu za razvod podnosite općinskom sudu ili zajednički sporazumni zahtijev,te ako su ispunjeni uvjeti iz čl. 43.Obiteljskog zakona,sud će brak razvesti:

a) ako utvrdi da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni, ili

b) ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana, ili

c) ako oba bračna druga sporazumno zahtijevaju razvod braka.

 

3.Potrebno je da obavite i posredovanje prije razvoda pri CZSS na što će vas sud uputiti svojim rješenjem.

 

4.Djete/djeca će nakonn razvoda braka biti dodjeljena jednom od roditelja na zajednički život,dok će s drugim roditeljem djete/djeca imati pravo na susrete i druženje.

 

5.Odredit će se iznos mjesečnog uzdržavanja koji će snositi roditelj s kojim djete/djeca neće živjeti.

 

Ovo što je navedeno su temeljne točke koje se rješavju u sudskom postupku pri razvodu braka kada supružnici imaju malodobnu zajedničku ili posvojenu djecu.

 

Odluku o tome s kojim će roditeljem djete/djeca nastaviti živjeti po razvodu braka,te o susretima i druženjima s drugim roditeljem donosi isključivo sud, koji pri tome nije vezan mišljenjem CZSS,te takva odluka ovisi o konkretnom slučaju i bilo bi teško procjeniti kako kažete šanse da dijete nastavi živjeti s vama nakon razvoda.

 

U svakom slučaju vi ste i sada skrbnik (ravnopravan sa suprugom ) vaše djece.Stoga svako odvođenje djeteta izvan zajedničkog dogovora supružnika-roditelja u drugu zemlju nije dopušteno i tome se trebate suprostraviti.

Niti jedna ustanova (CZSS), niti policija nema zakonsko pravo o tome presuđivati,Jedino je pravomoćna sudska odluka mjerodavana po tom pitanju.

Suprostavite se i nemojte dopustiti da mimo vaše volje vaša supruga odvodi djete bilo gdje.

Ako već niste,prijavite dijete u nadležnoj policijskoj upravi, na prebivalište koje je ujedno i vaše prebivalište.

 

Savjet koji ste tražili na CZSS niste ni mogli nažalost dobiti ,jer tu ne rade odvjetnici kako ste napisali ,nego tzv.dip.pravnici koji za razliku od njihovih kolega koji rade u drugim ustanovama,sudovima,državnim odvjetnišvima,javnim bilježništvima i,t.d. predstavljaju daleko najneobrazovaniji kadar pa i po pitanju obiteljsko pravne zašite koju su dužni provoditi po službenoj dužnosti i položaju.

 

Stoga bi bilo dobro da za daljnje postupanje angažirate odvjetnika,a ako ste slabijeg imovnog stanja možete se u tom slučaju obratiti i odvjetničkoj komori i zatražiti besplatnu pravnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru, a što je s mogućnošću da joj uopće ne dopustim da vidi kćer?

jer smatram da to ne bi bilo dobro za dijete, da ju samo malo vidi i opet ode(jer joj ne dam da ju odvede) mala meni direktno ne iskazuje da joj mama fali, al ja vidim nekakve znakove toga, i to je normalno-ne mogu reći da je moja žena alkoholičarka ili sl. no sad kad dolazi na takav način da mi otme dijete, meni je preteško(naime, 3 sam godine bio bez kćeri, i sad kad je sa mnom 7 mjeseci, ne mogu se samo tako pomiriti...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikada ,ali baš nikada,nemojte doću u iskušenje da priječite kontakt između djeteta i drugog roditelja (u ovom slučaju njegove majke).

 

Bez obzira na situaciju koju opisujete,pravo djeteta je da ima kontakt (susrete) s drugim roditeljem.Vjerujte,na taj način koliko god vam se to činilo čudno samo bi naštetili svom djetetu,a to vam sigurno nije interes,

 

Nitko vama kao roditelji protiv vaše volje ne može oduzeti djete,osim suda koji procjenjuje najbolji interes djeteta,a što ovisi o okolnostima konkretnog slučaja i na način kako je navedeno u zakonu.

 

Djete živi već dugo s vama i kako kažete dobro se adaptiralo na novu sredinu.

U slučaju da majka nasilno pokuša uzeti dijete i odvesti ga u drugu državu,odmah pozovite policiju i istu prijavite zbog obiteljskog nasilja.

 

Bilo bi svakako poželjno,da imate i svjedoka tih susreta između majke i djeteta,koji u datom trenutku može posvjedočiti o ponašanju vas i vaše supruge,te samog djeteta prilikom susreta.

 

Pošto dijete ima već 4 godine,upišite ga u vrtić kako bi se što više prilagodilo sredini u kojoj živi.

 

Radite sve promišljeno i pažljivo kao bi zaštitili svoje dijete i njegova prava,jer o vašem djelovanju ovisi i dio ostvarenja onog čemu težite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka Vam čast na brzini odgovora! Ovo mi je sve novo i nemate pojma koliko mi to znači...Bit ću slobodan postaviti Vam još nekoliko pitanja jer mi na to taj dip.pravnik iz CZSS nije znao odgovoriti. Naime, u Obiteljskom zakonu piše da bračni drug nema pravo podići tužbu za razvod braka dok mu je supruga trudna odnosno do navršene godine dana djeteta.(sad nam je to drugo dijete staro 2 mjeseca) Što to konkretno znači? Mogu li ja makar dobiti privremeno skrbništvo nad starijom kćeri? I kako se to radi? I kažete da se mogu obratiti Odvjetničkoj komori za besplatnu pravnu pomoć. Kako se to radi? Znam, totalna sam neznalica...inače, iz Požege sam.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Prema članku 42. st.2.Obiteljskog zakona muž nema pravo na tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoće žene ili dok njihovo dijete ne navrši godinu dana života.

To znači da žena može podigniti tužbu za razvod za vrijeme trudnoće ili u vremenu prije nego dijete navrši godinu dana života.Ovakvom formulacijom zakonodavac je pokušao zaštiti ženu u trudnoći i u osjetljivom razdoblju nakon poroda,pa sve dok dijete ne napuni prvu godinu.

U vašem slučaju vi osobno nemate pravo na tužbu za razvod u narednih 10 mjeseci (pošto je dijete sada u dobi od 2 mjeseca).

 

2.Skrbništvo podjednako pripada jednom i drugom roditelju.Čak da ste i razvedeni skrbništvo će najvjerojatnije nad djecom ostati zajedničko.Skrbništvo se može oduzeti samo u sudskom izvanparničnom postupku kada si ispunjeni uvijeti iz čl.114.Obiteljskog zakona i dok razlozi za oduzimanje skrbništva traju.

 

Vi pod pojmom skrbništvo sigurno mislite da dijete bude dodijeljeno na život vama.

 

Tek po pravomoćnoj presudi za razvod braka u kojoj se odlučuje o svim onim točkama koje sam naveo u prethodnim postovima,sud će odlučiti i o povjeravanju na život djeteta jednom od roditelja uz određeivanje načina,vremena i mjesta susreta i druženja s drugim roditeljem.

 

Sadašnje stanje koje opisujete,da dijete živi s vama,a majka se nalazi u drugoj državi i povremeno posjećuje dijete ,je stvarno stanje koje se može mjenjati samo dogovorom obaju roditelja.Ako dogovora nema ili se ne može postići (vi ćete se protiviti odvođenju djeteta u drugu državu od strane majke) onda je jedino mjerodavna po tom pitanju pravomoćna sudska odluka u postupku razvoda braka.

 

Razvod braka je ponekad dosta dugotrajan postupak,posebno kad se odlučuje o povjeravanju djece na zajednički život jednom od roditelja,susretinma i druženjima s drugim roditeljem i uzdržavanju (alimentaciji).

 

Što god više vremena djete bude živjelo s vama,što se više adaptira na sredinu u kojoj živi (zato sam vam i napisao da dijete upišete u vrtić),a posebno kada dijete pođe u školu,veća je vjerojatnost da djete i odlukom suda po razvodu braka bude dodjeljeno vama na život ,jer bi svaka veća promjena u životui djeteta ,a posebno odvođenje u drugu zemlju za dijete predstavljala traumu.

 

Naravno da tu treba uzeti u obzir i druge faktore kao procjenu koji je roditelja adekvatniji kao osoba da dijete nastavi živjeti s njim,koji je roditelj izgradio bliži emotivni i ostali odnos s djetetom itd.

 

Ukoliko imate još nejasnoća samo postavite pitanje nadam se da ćemo pronaći neki odgovor.

 

Bespaltna pravna pomoć se ostvaruje na način da se obratite Hrvatskoj odvjetničkoj komori.Za detaljnije informacije pogledajte stranice odvjetničke komore:

www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=169

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači, ona može podignti tužbu...joj. i šta ako ona to pokrene u Poljskoj(Gdansku)?

inače, kako ova posredništva mogu funkcionirati ako smo mi udaljeni jedno od drugog 2000km? a zajednički jezik nam je engl.?(slabo ja govorim poljski, i slabo ona hrvatski)

i npr. recimo ona dobije da djeca žive s njom, a ja plaćam alimentaciju? kako se u takvom slučaju odredjuje alimentacija?

ima li slučajeva da se djeca razdvajaju, tj. da ja dobijem stariju kćer?

što se tiče besplatne pravne pomoći, vidim da se to donosi na socijalno ugrožene, tako da ništa od toga...

unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i još nešto zaboravih: ako ona pokrene u poljskoj tužbu, može li dobiti kakav papir za privremeno skrbništvo, a da se mene uopće nije obavijestilo o tom? jer mi je sumnjivo kako ona sad samouvjereno kreće na put od 2000km(ostavlja malu bebu gore) Kao da ima neki papir kojim mi može odvesti dijete u Poljsku...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo su kompleksne situacije za rjesavanje kad se radi o razlicitim drzavljanstvima i razlicitim zakonodavstvima. Probajte prosurfati po legalisu - vec je bilo rijeci o povjeravanju djece kad su roditelji iz razlicitih drzava. Svatka drzava primjenjuje svoje zakonodavstvo, dugo traje i u konacnici se drzave ipak sloze oko zajednickog rjesenja. Za sada nastojte razmisljati logikom "sto je dobrobit djeteta?" i probajte doci do nekih informacija preko poljskog veleposlanstva. Oni vam bar mogu reci koja je standardna procedura kod njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam vam već napisao žena može podići tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoće ili prije nego dijete napuni prvu godinu života.To je određeno navedenim člankom Obiteljskog zakona RH,dok mi nije poznato kako je isto regulirano u obiteljskom zakonodavstvu strane zemlje koju navodite (Poljska).

U svakom slučaju,da vas odmah rasteretim nepotrebnih briga,navest ću neke zakonske odrednice iz Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugig zemalja u određenim odnosima

Članak 40.

Za odnose između roditelja i djece mjerodavno je pravo države čiji su oni državljani.

Ako su roditelji i djeca državljani različitih država, mjerodavno je pravo države u kojoj svi oni imaju prebivalište.

Ako su roditelji i djeca državljani različitih država, a nemaju prebivalište u istoj državi, mjerodavno je pravo Republike Hrvatske ako je dijete ili koji od roditelja državljanin Republike Hrvatske.

Za odnose između roditelja i djece što nisu predviđeni u st. od 1. do 3. ovog članka mjerodavno je pravo države čiji je državljanin dijete.

 

Članak 86.

 

Strana sudska odluka izjednačuje se s odlukom suda Republike Hrvatske i ima pravni učinak u Republici Hrvatskoj samo ako je prizna sud Republike Hrvatske.

Stranom odlukom, prema stavku 1. ovog članka, smatra se i nagodba sklopljena pred sudom (sudska nagodba).

Stranom sudskom odlukom smatra se i odluka drugog organa koja je u državi u kojoj je donesena izjednačena sa sudskom odlukom odnosno sudskom nagodbom ako se njome reguliraju odnosi predviđeni u članku 1. ovog zakona.

 

Članak 88.

 

Sud Republike Hrvatske odbit će priznanje strane sudske odluke ako u povodu prigovora osobe protiv koje je ta odluka donesena utvrdi da ta osoba nije mogla sudjelovati u postupku zbog nepravilnosti u postupku.

Osobito će se smatrati da osoba protiv koje je donesena strana sudska odluka nije mogla sudjelovati u postupku zbog toga što joj je poziv, tužba ili rješenje kojim je započet postupak nije bilo osobno dostavljeno odnosno što uopće nije ni pokušana osobna dostava, osim ako se bilo na koji način upustila u raspravu o glavnoj stvari u prvostepenom postupku

 

 

Iz svega navedenog treba vam biti jasno da imate mogućnosti pravne zaštite kako državljanin Republike Hrbatske i da nikakava odluka strane ustanove,institucije ili suda ne može imati pravne učinke ako ista nije priznata u postupku pred sudom RH.

Dakle ,načelno ne postoji situacija da vaša supruga donese neku odluku suda iz svoje zemlje i da ta odmah proizvodi pravne učinke u našoj zemlji.

 

Što se tiče posredovanja prije razvoda braka koje provodi CZSS,a po zahtjevu i rješenju suda moguće je da se isti ne provede ukoliko sud u postupku tako odluči temeljem članka 45.Obiteljskog zakona:

Članak 45. ObZ-a

(1) Postupak posredovanja ne provodi se ako su jedan ili oba bračna druga lišeni poslovne sposobnosti, osim ako sud utvrdi da su sposobni shvatiti značenje braka i obveza koje iz njega proizlaze.

(2) Postupak posredovanja ne provodi se ako je jednom ili oba bračna druga nepoznato boravište najmanje šest mjeseci.

(3) Postupak posredovanja ne provodi se ako jedan ili oba bračna druga žive u inozemstvu.

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, postupak posredovanja će se provesti ako bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti ako sud ocijeni da nema većih teškoća da bračni drugovi sudjeluju u postupku posredovanja.

 

Za postupke pred sudom postoje sudski tumači za određeni strani jezik,dok za eventualni postupak posredovanja pred CZSS,jezik na kojem će se voditi postupak predstavlja brigu i obvezu te ustanove.Za vas osobno je uvjek službeni hrvatski jezik, jer ste hrvatski državljanin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pojednostavljenje brakorazvodnog postupka i pojacana suradnja nkih zemalja EU bit ce danas predmetom zasjedanja u Savjetu ministara pravosudja EU.

 

Sa suradnju i pojednostavljenje procedura u "medjunarodnim" brakorazvodnim parnicama su FR,IT,SPANJ, AUSTR, MADJAR, GRC, SLOVENIJA i LUX.

 

Suzdrzane ENGL, IRSKA, SVEDSKA.

 

Protiv su Ceska i Poljska.

 

Inace se u vecini zemalja za "medjunarodne" brakorazvodne parnice primjenjuju propisi one zemlje u kojoj su supruznici imali zadnje prijavljeno zajednicko boraviste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja osobna preporuka, prijavi centru da djete zivi s vama od...... da se dijete s vama adaptiralo u toj situaciji kojoj je sredina, prijatelji,rodbina...Upisite u vrtic i pedijatra potom im objasnite situaciju kakva je,sutra mozda imate veci plus u brakorazvodnoj parnici kad se bude a ne mora sastavljat njihovo misljenje.Na zalost oni imaju ipak vaznu rijec u donosenju odluka u s vezi dijeteta i dodjele skrbnistva nad njim jer vasa je situacija vise neg koplicirana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi poželjno da ponovo pročitate sve odgovore na pitanja , a odnose se na situaciju koju ste iznijeli.

 

Nije potrebno da pokrećete bilo kakav postupak pred sudom,jer je činjenica da dijete i sada živi s vama.

To stanje se može promjeniti u ovom trenutku samo sporazumom između vas i vaše sadašnje supruge,jer roditelji djeteta sporazumno i ravnopravno odlučuju o svemu bitnom za dijete pa tako i o mjestu njegovog prebivališta-boravišta.

Ako sporazuma nema po tom pitanju ostaje stanje kakvo je zatečeno dok sud nakon provedenog brakorazvodnog postupka ne odluči u pravomoćnoj presudi drugačije.

 

Niti jedna ustanova u RH,osim suda, ne može mjenjati sadašnju situaciju.

Ne može to ni CZSS,niti policija...O odlukama stranih sudova,ustanova i institucija i njihovom pravnom učinku u RH već ste dobili odgovor.

 

Dakle,vaša je strah neosnovan i proizlazi iz nepoznavanja obiteljsko-pravne regulative i zato bi bilo dobro da već sada angažirate odvjetnika koji će u svemu zastupati vaše interese i interese vašeg djeteta.

 

Biti ću otvoren do kraja i kazati vam da je u interesu postizanja cilja kojem težite dobro da dijete nastavi živjeti s vama što duže i da se što više adaptira na sredinu u kojoj se sada nalazi,a sve na način kako vam je prije naznačeno.

 

Nepotrebno je uključivati CZSS u sadašnje stanje,jer od toga možete imati samo nepotrebnih problema ,a isti će vam ionako kazati da se roditelji moraju dogovarati oko svega vezanog uz dijete i to je njihov ''domet'' u ovom trenutku.

Moguće je prijaviti u pisanom obliku CZSS da dijete živi s vama,a da majka živi u stranoj zemlji,te da imete ''zategnute''međusobne odnose,ali ne vidim ništa više od obične obavijesti toj ustanovi u takvom načinu obraćanja.

 

CZSS će po rješenju suda u eventualnom razvodu braka izvršiti obradu i svoje mišljenje dostaviti strankama u postupku.Mišljenje CZSS nije obvezujuće za odluku suda i ako vam ne bude odgovaralo možete u sudskom brakorazvodnom postuku zatražiti vještačenje od strane sudskih vještaka (psihologa,psihijatra),a sve kako bi se utvrdilo pravo i činjenično stanje koje će imati presudnu ulogu u odluci suda kako o povjeravanju djeteta na život jednom roditelju,tako i o načinu susreta s drugim roditeljem itd.

 

Ispričavam se ako sam bio preoštar u ovom postu,a jedini razlog za to je želja da vam pomognem i pokušam koliko –toliko rasvjetliti vašu situaciju.

 

P.s.

Potpuno je nebitno koje zemlje EU u sadašnjem trenutku podržavaju postupak pojednostavljenja razvoda braka,jer su na području RH važeći zakoni iste,a RH još nije članica EU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma kakvi prestrogi, molim Vas, samo Vi mene upucujte. Jesam ja to sve procitao i poduzeo, u vrtić je bila upisana do 5. mjeseca, al se bio renovirao, a sad je ljetna stanka, a upisana je za 1.9. Razlog sto sam Vas to pitao je da mi je majka pricala sa sutkinjom koja radi na brakorazvodnim parnicama, pa je ona(sutkinja) predlozila da ja zatrazim skrbnistvo...jer mi zena pise da ce ona dici tuzbu za razvod ovih dana(u Poljskoj) i da mi dolazi uzeti dijete, a buduci da su njeni gore "velike glave", vjerojatno se i ona dobro propitala kod odvjetnika, dok samouvjereno kreće na put od 2000km da mi uzme dijete... ne zamjerite mi na strahu, a ja Vama zahvaljujem na iskrenosti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idemo pokušat zdravom logikom razmišljati i stvoriti neki plan kako bi pomakli situaciju s mrtve točke.

 

Navest ću neke činjenice,a vi ispravite ako su netočne:

 

1.Vi ste hrvatski državljenin

2.Vaše djete je hrvatski državljenin

3,Vaša supruga je poljska državljanka

4,Vi i vaša supruga ste i sada u bračnoj zajednici (bar formalno)

5.Imate još jedno malodobno dijete od 2 mjeseca koje se nalazi s majkom u Poljskoj

6.Starije dijete je dogovorom između vas i vaše supruge ostavljeno da živi kod vas u Hrvatskoj, prije izvjesnog vremena (čini mi se 7 mjeseci)

7.Vaša sadašnja supruga ''prijeti'' tužbom za razvod koju bi naravno podignula u Poljskoj

8.Vi niste zaprimili nikakvu tužbu od suda iz strane zemlje

9.Supruga prijeti da će doći po dijete i odvesti ga protivno vašoj volji u Poljsku

10.Dijete polazi i vrtić u gradu gdje živi s vama (nebitno je što su sada ljetni praznici) i samo vi kao roditelj se skrbite i vodite brigu o djetetu jer je majka u drugoj državi.

11.Pretpostavljam da dijet ima i putovnicu te da se ista nalazi kod vas

12.Dijete ima prijavljeno prebivališta na istoj adresi gdje imate i vi

 

Ukoliko sam nešto bitno prospustio slobodno nadopunite.

 

Dakle,ako bi vaša supruga podignula tužu za razvod u Poljskoj i njihov se sud proglasio nadležnim za razvod braka ,onda bi isti u sklopu pravne procedure trebao vama dostaviti tužbu za razvod,te vas pozvati na zakazano ročište.Kako toga za sada nema,onda za vas tužba nije ni podignuta,a da je i podignuta dok nema pravomoćne presude,koju bi i hrvatski sud potvrdio u posebnom postupku,onda nema nikakvih pravnih učinaka na vas.

 

Dalje,ako je sve prije navedeno točno,po Obiteljskom zakonu RH vi kao roditelj ste ravnopravni u svemu u odnosu na vaše dijete sa svojom suprugom,pa tako i u odluci o mjestu življenja djeteta..

Vaša supruga ne može protivno vašoj volji,a na osnovi samo svoje volje odlučiti gdje će dijete živjeti, niti ga može iz istih razloga odvesti iz RH,jer je pretpostavka za takvo nešto vaš zajednički sporazum i dogovor.

 

Ukoliko ona pokuša silom ostvariti svoj naum i pri tome istu upotrijebi prema vama i djetetu,onda bez razmišljanja pozovite policiju,a nastojte obavezno imati i svjedoke,te zatražite intervenciju.

Putovnicu djeteta nikako nemojte dati u ruke vašoj supruzi.

 

Da ne ponavljam da nikakva eventualna odluka bilo koje strane ustanove,institucije i sl.koju bi sa sobom donijela vaša supruga ne obavezuje na postupanja naše državne organe,dapače ona bi trebala biti za njih nepostojeća.

 

Ponovo ću vam savjetovati da angažirate pravnog zastupnika/odvjetnika, već sada ,koji će vas zastupati i pomoći u svim situacijama,pa i u trenutku njenog najavljenog dolaska po dijete i prijetnje odvođenja djeteta protivno vašoj volji.

Slobodno možete kopirati s ovog foruma raspravu koju vodimo i prema njoj uz navođenje svih zakonskoh odredbi Obiteljskog zakona, kao i Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja u određenim odnosima,raspraviti sve sumnje i postaviti strategiju i taktiku svog djelovanja,te se nadam da će vam od pomoći biti u tom smislu sve što smo do sada raspravili.

Novac koji ćete potrošiti za savjet i pomoć odvjetnika je minoran u odnosu na neizvjesnost i strah koji sada proživljavate.

Ovo vam savjetujem iz čisto psiholoških razloga ,jer je očito da trebate takvu vrstu pomoći i to odmah,već u ponedjeljak.

 

Naravno da ćemo biti i dalje na forumu i da ću rado u svakom pogledu pokušati pomoći kao i ostali članovi našeg foruma, kako bi na radost vašeg djeteta,a i vašu osobnu, uspješno rješili sadašnje stanje, u što vjerujem s velikom sigurnošću,pod uvjetom da pravilno budete postupali i budete ustrajni.

 

Nadam se da ćete uskoro javiti što ste poduzeli konkretno u tom smislu..

 

Samo hrabro i djelujte odmah.... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da nadopunim propušteno iz prethodnog posta,a u vezi vašeg zadnjeg pitanja,a odnosi se na savjet sutkinje koji je dat vašoj majci.

 

Navedeni savjet ima uporište u članku 100. Obiteljskog zakona

Članak 100.ObZ-a

 

(1) Ako roditelji ne žive u obiteljskoj zajednici, sud će odlučiti s kojim će roditeljem dijete živjeti te odrediti način i vrijeme susreta i druženja djeteta s drugim roditeljem.

(2) Radi zaštite dobrobiti djeteta susreti i druženje djeteta s roditeljem koji ne živi s djetetom mogu se ograničiti ili zabraniti, a prema okolnostima slučaja sud može odrediti osobu u čijoj će se nazočnosti održavati susreti i druženje

 

Dakle,ako obiteljska zajednica između vas i vaše supruge ne postoji,a po svemu što ste do sada napisali to je činjenica i kao takvu treba je iznijeti i dokazati na sudu, onda postoji mogućnost temeljem gore navedenog članka da zatražite od nadležnog općinskog suda u izvanparničnom postupku donošenje odluke o tome da dijete živi s vama uz pravo djeteta na susrete s drugim roditeljem.

 

Ovo raspravite s svojim budućim odvjetnikom,te podnesite zahtijev u tom smislu odmah.

Sud će u postupku tražiti mišljenje CZSS,tražit će saslušanje obaju roditelja ,a prema potrebi i izvođenje drugih dokaza na kojima će temeljiti svoju konačnu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što bijaše s ovim?

Čl. 45.

3. Postupak posredovanja ne provodi se ako jedan ili oba bračna druga žive u inozemstvu.

4. Iznimno od stavka 3. ovoga članka, postupak posredovanja će se provesti ako bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti ako sud ocijeni da nema većih teškoća da bračni drugovi sudjeluju u postupku posredovanja.

 

Bi li 2000km udaljenosti i neprisustvo kod djeteta u međuvremenu bilo smatrano većom teškoćom u sudjelovanju u postupku posredovanja?

Jer, nije baš od jučer niti tu iza ugla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima tipkam iz bosne imam 30 godina,ozenio sam se iz ljubavi i mislio da je ona to isto u radila.

medjutim radio sam po 10 sati.sve sam dao i na kraju kad je zavrsila fakultet.uzela mi dijete i otisla.otac joj je oboljeli alkoholicar,socijalni slucaj i ima dvoje staraca koje nemogu o sebi brigu da vode a ne o djetetu od dvije ipo godine.a gospodja nema posla i sve se svodi ako joj nesto para da drugi.sto se mene tice imam stan i sve sto mi treba.

imali iko da mi posalje mail ili da odgovori na moje pitanje.provocira me,neda mi djete,vrijedja me,ponizava sve da ja nebi uradio neku glupost.jos se drzim al ne znam dokle i kako.isao sam socijalnom radniku sve je ostalo nazvat cemo al nisu.molim vas ako ima neko da pomogne ikako neka mi se javi benaris_h@hotmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh sada se tu postavljaju jako zanimljiva pitanja vezano za zadnji Canisov post:

 

Ja kao ptica trkačica odmah reagiram ukoliko se to potvrdi kao točno:

 

Da li bivša supruga sa svojim Harlekinom i sa mojim 3.9 godišnjim sinom može otići izvan granice R Hrvatske bez znanja njegovog oca?

 

Ako bivša promjeni svoj boravak bez moga znanja, kako ću saznati gdje je moj sin? Mogu li otići na policiju i tražiti potragu svoga djeteta? Harlekin je već bio na policiji zbog prijetnje ocu vatrenim oružjem i ugrožavanja susreta sa svojim ocem u vrijeme pravomoćne sudske presude.

 

Može li bivša promjeniti mjesto stalnog prebivališta bez prijave policiji ili Centra u svrhu da me definitivno udalji od svoga sina?

 

Nije se još ništa desilo, ali danas mi je bivša najavila kako ide u devetom mjesecu na GO i to "na more i dalje" i da je neće biti mjesec dana! Užasno mi je to puno da ne vidim svoje dijete i naravno da razmišljam o tome da se zaprijetim policijskim progonom ili sudskom ovrhom ukoliko budem više od dva tjedna bez svog švrčića! Malo sam zabrinut jer mi se nešto sprema, a neznam što?

 

Ma svima pozdrav i čestitke na ovim prekrasnim postovima! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredbom članka 34.Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana (NN br.77/99,133/02 i 44/05) propisano je da zahtijev za izdavanje putne isprave za malodobne osobe,odnosno poslovno nesposobne osobe, podnosi njihov zakonski zastupnik.

Prema odredbma Obiteljskog zakona zakonski zastupnici malodobne osobe su roditelji,osim kad su lišeni roditeljske skrbi.Pritom niti jednom odredbom Obiteljskog zakona nije propisano da termin ''zakonski zastupnik'' podrazumjeva oba roditelja pa je stoga zakonski zastupnik svaki roditelj.

Ako su roditelji razvedeni zahtijev za izdavanje putne isprave za malodobno dijete i preuzimanje izrađene isprave može obavljati samo roditelj kojem je pravomoćnom odlukom suda dijete povjereno na čuvanje i odgoj,odnosno s kojim dijete živi nakon razvoda braka.

 

Valjana putna isprava je pretpostavka za putovanje u inozemstvo.

Dakle,ako vaša bivša supraga odluči otputovati u inozemstvo s djetetom može isto i učiniti.

Međutim neke zemlje,poput SAD-a treže potpis obaju roditelja za izdavanje vize u svojim diplomatskim predstavništvima za maloljetno dijete bez obzira jesu li roditelji u braku ili su razvedeni.

 

Ako se dogodi da djete protivno vašoj volji odvede u inozemstvo moguće je da obavjestite CZSS,navedete činjenično stanje, te zatražite od istog da intervenira prema majci djeteta zbog takvog ponašanja.Vjerojatno će se rekcija CZSS sastojati u izricanju opomene temeljem čl.109 Obiteljskog zakona.Ako bi isto ponašanje uz ostale propuste u vezi skrbi za dijete od strane majke bili učestali moguće je da CZSS izreče mjeru nadzora nad izvršenjem roditeljske skrbi na osnovi čl.110 ObZ-a.

 

Temeljem ustavnih odredbi zagarntirana je sloboda kretanja i biranja boravišta.

Ukoliko vaša bivša supruga odluči promjeniti svoje prebivalište, nitko je u tome ne može spriječiti,međutim ona je duža izvjestiti vas o promjeni prebivališta djeteta, jer vi morate biti upoznati s boravištem-prebivalištem svog djeteta,treba odjaviti prebivalište djeteta u nadležnoj PU i isto prijaviti prema novoj adresi,te o tome obavjestiti CZSS.

Na osnovi pravomoćne odluke o razvodu braka možete zatražiti i od PU podatke o novom prebivalištu djeteta,te ako novo prebivalište bitno otežava dosadašnji način susreta i druženja,možete u izvanparničnom sudskom postupku zatražiti izmjenu sudke odluke.

 

Što se tiče odvođenja djeta na godišnji odmor,ukoliko ta situacija nije regulirana odlukom suda o suretima i druženjima s djeteom,možete ponovo obavijestiti CZSS i tražiti intervenciju i izricanje mjere prema roditelju koji se ponaša protivno odluci suda.

 

Ako nije upće regulirano sudskom odlukom (jer ima i takvih slučajeva), kada i kako dugo će dijete boraviti kod jednog ili kod drugog roditelja za vrijeme ljetnih ili zimskih praznika (godišnjih odmora) bilo bi potrebno isto regulirati u izvanparničnom postupku.

 

Teoretski vi možete pokrenuti ovrhu ako majka djete odvede na duže vrijeme na more ili bilo gdje zbog izbjegavanja izvršenja sudske odluke koja regulira susrete i druženje,ali dok ovršni postupak uopće krene već će se promjeniti situacija (vratit će se s djetetom) i od toga gotovo nikakve koristi.

 

Dakle,Fikus mjenjajte način susreta i druženja s djetetom kako je sada određeno i tražite preciznu regulaciju kako za vrijeme ljetnih,tako i zimskih praznika,te državnih praznika, uz već postojeće susrete i druženje ( i za iste možete tražiti da se prošire na više vremana u tjednu koje će dijete boraviti kod vas).

 

Nije uvijek jednostavno predvidjeti sve što život donosi,te bi bilo možda najbolje da prihvatite i složite se s tim da ovo ljeto majka povede na godišnji odmor dijete i mimo sadašnje sudske odluke,a da u izvanparničnom sudskom postupku zatražite regulaciju susreta i druženje kako bi neprilike i nesporazume izbjegli sljedeće godine.O ovom prijedlogu razmislite,a konačnu odluku ipak morate osobno donijeti.

 

Pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ja imam ročište u desetom mjesecu, tema : proširenje susreta i druženja sa mlt djetetom inicirano od predlagatelja. Odmah isti čas sam napisao podnesak za ročište koje će biti u desetom mjesecu sa ovakvim tekstom:

Canis mi je dao dobru ideju! Ma moram barem malo prodrmati bivšu, ako nemam nikakve šanse kao otac da se izborim za svoje dijete u ovim uvjetima!

 

Spis

xx,yy,zz

OPĆINSKI GRAĐANSKI SUD U ZAGREBU

10000 ZAGREB – Ulica Grada Vukovara 84

Poštanski pretinac xxx

Predmet:

Prijedlog izmjene Pravomoćne Sudske presude o načinu susreta i druženja oca sa mlt. djetetom, u svrhu određivanja precizne regulacije i modaliteta druženja mlt. djeteta sa ocem (Predlagateljem) u vrijeme državnih i vjerskih blagdana, zimskih, ljetnih praznika. i godišnjih odmora.

S obzirom na okolnosti kontakata oca sa maloljetnim djetetom rođ. xx. yy. 200y. godine, koje se odvijaju prema Pravomoćnoj presudi Suda, te vrlo česte pojave uskračivanja susreta djeteta ocu za vrijeme državnih i vjerskih blagdana, zimskih i ljetnih praznika i godišnjih odmora, predlažem da se poveča obim druženja i susreta djeteta sa Predlagateljem u radnom tjednu, te da se Sudom precizira točan vremenski period kada dijete neće moći vidjeti svoga oca u datim okolnostima, u slučaju da se u presudu na ovom ročištu zakazanom 14 listopada ne unese mogućnost boravka djeteta kod oca u tom vremenskom razdoblju.

 

Obrazloženje:

Sukladno prijedlogom od strane Predlagatelja ovom Sudu za povečanje obima susreta i druženja sa djetetom, predlažem da se na slijedećem ročištu zakazanog xx. listopada, točno reguliraju i odrede modaliteti i termini druženja oca sa maloljetnim djetetom u vrijeme zimskih i ljetnih praznika, blagdana u radnom tjednu ili godišnjih odmora. Što bi značilo, da se poveča obim druženja u tjednu, ili da se odredi vremenski period u kojem dijete ne bi viđalo svoga oca, zbog datih okolnosti, kako bi se izbjegli nesporazumi i konflikti, te kako bi dijete imalo redovne susrete u tom vremenskom razdoblju ili da se nađu neki treći modaliteti susreta.

Prema Pravomoćnoj presudi Općinskog Građanskog Suda u Zagrebu određen je obim susreta dva puta tjedno po tri sata i svaka druga subota četri sata. Kod nadolazećih praznika u tjednu, najčešća pojava je da se djetetu uskračuje susret sa ocem, jer se ide na izlet (ako to nije izlika za svjesno udaljavanja djeteta od oca), pa se spajaju ti dani sa vikendom. U toj situaciji otac skoro uvjek bude zakinut za jedno ili dva druženja sa djetetom. Mora se nažalost iznijeti sva tragika borbe oca za svoje dijete prije donošenja Pravomoćnog Rješenja i stalnog nametanja svoga partnera za ˝tatu˝ djeteta Predlagatelja, pa ova konstatacija i sumnja ima svoje uporište.

Za vrijeme godišnjeg odmora koju Predloženica namjerava koristiti u rujnu mjesecu o.g., dijete neće moći vidjeti svoga oca mjesec dana, jer kako kaže: ˝ide na more ili nekam dalje˝, pa je i ovdje evidentno moguća manipulacija sa Pravomoćnim Rješenjem Suda koji je propisao susrete i druženja mlt. djeteta sa Predlagateljem.

 

Predlagatelj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zato Floki, jer sam svjestan da odlaskom bivše na godišnji odmor neću moći vidjeti svoje dijete u tom vremenskom periodu! Ali to se mora Sudom formulirati: Kada? Koliko? Zašto? I zbog čega? Ja ću tražiti da se Centru dostavi potvrda o uplati eventualnog smještaja, aranžmana ili eventualnog odlaska u inozemstvo (razlog i potvrda!), kako bi se izbjegli nesporazumi u tom dijelu djetetovog prava da se druži sa svojim ocem. Mišljenja sam da to sve Sud mora regulirati, a Canis je potpuno u pravu i ja sam tog mišljenja da se bez izmjene Rješenja o susretima i druženja sa svojim sinom ne može ništa uraditi. Probat ću se još konzultirati sa Centrom, možda je oni pozovu na razgovor i upute kritiku na njeno ponašanje. Mišljenja sam ipak da baš majka ne može raditi što joj je volja sa djetetom koji ima svoga zakonitog i biološkog oca i da se MORA povinovati nekim osnovnim regulativima i moralnim načelima ovoga društva, a to je da: DIJETE IMA PRAVO NA OBA RODITELJA!

pozdrav i hvala na korekciji!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Sudskom presudom se utvrđuje kada ćete se družiti s Vašim djetetom i kada će se odvijati susreti djeteta i Vas. Nemojte tražiti negativno utvrđenje, samim pozitivnim utvrđenjem sve će biti jasno.

 

Pa nije to "negativno utvrđenje" Floki! To je samo pokušaj da se na Sudu preciziraju određene okolnosti! U ostalom u Pravomoćno presudi je određeno da se otac ima družiti sa djetetom Utorkom i petkom od 16 do 19 sati i svake druge subote od 15 do 19 sati. Sin mi je imao dvije godine i osam mjeseci, pa nisam mogao dobiti više, sada nakon godinu dana sam potegnuo PRIJEDLOG za proširenjem susreta, tražeći da dijete prespava kod oca svaki drugi vikend, praznike i dio godišnjeg odmora, ljeti i zimi!

 

Mi smo fakat promašili topic, ali nema veze, ako treba otvoriti ću drugi po primljenoj opomeni moderatora!

 

Okolnosti su jasne iz područja radnog prava, a to je:

Djelatnik ima pravo na godišnji odmor u vremenu koju mu propisuje poduzeće u kojem radi! Eh, pa sada treba tu činjenicu uklopiti u Obiteljsko pravo, odnosno pravo djeteta da se druži sa svojim ocem u tom razdoblju i izreći nedorečenosti u ovoj Pravomoćnoj presudi! Samo to Floki i ništa više! Jedna i druga strana će se znati postaviti prema toj novoj Presudi!

Izrijekom i osvrtom na korištenje Godišnjeg odmora moraju se definirati neke odredbe i pravila ponašanja kod djetetovog prava na susrete sa ocem! Moje mišljenje, ali i mišljenje i uvaženog Canisa, koji me je razveselio ovim zadnjim postom! Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fikusu, vi ćete se dogovoriti kako će se dijete družiti s Vama i Vi s njim ali nemojte si zatvarati vrata određujući "tad i tad dijete i otac se neće družiti". Dakle, ako piše u presudi da ćete se vi i dijete družiti ponedjeljkom, utorkom i srijedom, nema potrebe da se pisano određuje da se druženja i sureti neće odvijati četvrtkom, petkom, subotom i nedjeljom.

 

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je jasno kao dan, ali sam apostrofirao godišnji odmor! Kako regulirati taj termin u vrijeme godišnjih odmora i praznika? šta da se radi, ako bivša ode na godišnji odmor pet mjeseci sa djetetom, a ja nemam regulirano Rješenje Suda o tom slučaju? Ovo što ti kažeš Floki, ja tu presudu IMAM u ovom sudskom Rješenju i onda mi nije potrebno potezati izvanparnični postupak, po tvojim rječima! Što ako recimo bivša kaže da je na godišnjem odmoru na moru, a ona sjedi doma u kući i na taj način pokušava izvrdati odluku Suda koja definira druženje i susrete sa ocem? Pa recimo, kad svako malo kaže da ide na godišnji odmor na par mjeseci u posjetu nekom tamo iz Afrike u Zimbabve, u svrhu da izvrda Pravomoćnu odluku Suda o druženju i susretima sa djetetom? Pa tu manipulacija i mogućnost izvrdavanja ima na tone, pa zar smo mi očevi toliko nemoćni da se suprotstavimo takvim manipulacijama ili sam krivo upučen? :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da vam je na pitanje već odgovoreno, ali svejedno:

Sada kad je dijete starije možete tražiti izmjenu odluke o susretima s djetetom. U praksi se najčešće određuje da možete uzeti dijete k sebi 10 dana tijekom zimskih školskih praznika i 30 dana tijekom ljetnih školskih praznika. Upravo zbog toga što je to vrijeme putovanja na more i sl. tako da majka može otputovati s djetetom, a da i vama nakon toga ostane dovoljno vremena da nadoknadite to vrijeme kada ga niste vidjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fikus je napisao:

Kako regulirati taj termin u vrijeme godišnjih odmora i praznika?

Zatražite od suda da donese rješenje u izvanparničnom postupku u kojem će biti precizno navedneni državni praznici,te koje državne praznike je dijete kod jednog, a koje kod drugog roditelja uz obvezu da se sljedeće godine zamjenite.

Npr.ako je ove godine za novogodišnje praznike dijete bilo s vama,sljedeće će godine biti s majkom.

Moguće je da da se zatraži i sud prihvati da prvi praznik po pravomoćnosti sudske odluke dijete provodi s majkom a sljedeći s vama....

Isto tako zatražite i za godišnje odmore.

Npr.dijete će za vrijeme trajanja ljetnih godišnjih odmora biti od 01.07.-15.07 s ocem,a od 01.08-15.08. s majkom 2008.g,a onda se samo zamjenite za sljedeću 2009.g. itd.

Na isti način precizirajte i termine za eventualne zimske godišnje odmore.

Ako tako postavite zahtijev i sud ga prihvati u postupku ,onda je na roditeljima da usklađuju svoje godišnje odmore s sudskom odlukom.

Moguće je odrediti i duže vremenske periode kad će dijete biti kod jednog ili drugog roditelja za vrijeme ljetnih ili zimskih odmora,a to ovisi o konkretnom slučaju.

Naravno da dijete ne mora biti cijeli vaš godišnji odmor s vama ili majkom za vrijeme trajanja njenog odmora.

Moguće je predložiti i zatražiti od suda da donese odluku o regulaciji susreta i druženja koja će biti dosta kruta i precizna ili da se dopusti roditeljima da i sami sudjeluju svojim dogovorom u njenom mjenjanju.

Ako smatrate da nećete moći postići dogovor po tom pitanju s bivšom suprugom onda svakako inzistirajte na preciznosti i točnoj definiranosti termina susreta i druženja kao bi kasnije izbjegli nesporazume.

 

U samom sudskom postupku vi postavite svoj zahtijev koji odgovra vašim mogućnostima s obzirom na posao koji obavljte i vrijeme kada možete dobiti godišnji odmor i inzistirajte na njemu.Protivna strana,bivša supruga,može to prihvatiti ili se protiviti,te će sud ionako imati konačnu riječ po tom pitanju,ako se dogovor ne bude mogao postići..

fikus je napisao:

Što ako recimo bivša kaže da je na godišnjem odmoru na moru, a ona sjedi doma u kući i na taj način pokušava izvrdati odluku Suda koja definira druženje i susrete sa ocem?

Pa onda je na godišnjem odmoru ,iako možda sjedi doma :-).Vama ne treba biti važno gdje bivša supruga provodi godišnji odmor,osim što to može značiti djetetu. Bivša supruga, kako i vi,ima određene termine za godišnje odmore pa ih može koristiti na razne načine.Vas samo zanima da dijete bude s vama u periodu kad je to određeno sudskom odlukom,pa i za vrijeme vašeg godišnjeg odmora.

fikus je napisao:

Pa recimo, kad svako malo kaže da ide na godišnji odmor na par mjeseci u posjetu nekom tamo iz Afrike u Zimbabve, u svrhu da izvrda Pravomoćnu odluku Suda o druženju i susretima sa djetetom?

 

I sami znate da postoje prema Zakonu o radu točno određeni broj dana za godišnje odmore,tako da ne trebate na ovaj način razmišljati.

Osim toga dijete će za koju godinu poći i u školu, tako da ćete se morati kao roditelji prilagođavati i njegovim obvezama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fakat se osjećam kao lav u kavezu i evo odmah pišem novi podnesak Sudu (stari sam već poslao sa onim tekstom) u kojem ću sve precizirati. Mali problem je u tome, što je dijete još maleno (desetom mjesecu, kada mi je ročište o proširenju prava na susrete i druženja - inicirao Predlagatelj fikus, dijete će navršiti četri godine)! Prema postojećoj pravomoćnoj sudskoj presudi moj švrčić još ne spava kod mene, ali evo mene kao ptica trkačica za Microsoft Word-om i pišem novi podnesak sa ovim zahtjevima! Puno hvala, fakat je ovo bio GOLDEN POST! Pozdrav iz Mesićevog kuta gdje je legendarni FIKUS!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja složio prijedlog izmjene sudskog Rješenja u ovom obliku:

 

Spis

xx,yy

OPĆINSKI GRAĐANSKI SUD U ZAGREBU

10000 ZAGREB – Ulica Grada Vukovara 84

 

Predmet:

Dopuna prijedloga izmjene Pravomoćne Sudske presude o načinu susreta i druženja oca sa mlt. djetetom, u svrhu određivanja precizne regulacije i modaliteta druženja mlt. djeteta sa ocem (Predlagateljem) u vrijeme državnih i vjerskih blagdana, zimskih, ljetnih praznika. i godišnjih odmora., te prijedloga za povečanje obima susreta i druženja.

 

Obrazloženje:

Uz prijedlog izmjene Pravomoćne presude Općinskog Građanskog Suda u Zagrebu, u kojem bi se definirali svi modaliteti susreta Predlagatelja sa svojim maloljetnim sinom xx.yyy rođ. xx. yy 2004. godine, predlažem da se točno preciziraju dani državnih, vjerskih praznika, tako i godišnjih odmora, koje bi dijete boravilo kod Predlagatelja ovim redosljedom:

 

- Do pravomoćnosti presude, Božić, Nova Godina 2009. i svi blagdani do početka 2009. godine, uključujući i Blagdan Sveta Tri Kralja (zimski praznik počevši od 24 prosinca 2008 godine, pa do 7. siječnja 2009. godine), dijete bi bilo kod Predloženice, do trenutka kada bi dijete bilo preuzeto od strane Predlagatelja iz vrtića prema redosljedu Pravomoćnog Rješenja u tijeku radnog tjedna (utorak od 1600-1900 ili petak od 1600-1900 sati).

 

- Za Blagdan Uskrsa, dijete bi bilo kod Predlagatelja u vremenu od zadnjeg radnog dana, kada bi dijete bilo preuzeto iz vrtića u 1600 i vračeno u vrtić prvog radnog dana do 0700 sati od strane Predlagatelja.

 

- Za Praznik Rada 1. Svibanj, dijete bi boravilo kod Predloženice do trenutka kada bi dijete bilo preuzeto od Predlagatelja iz vrtića prema redosljedu Pravomoćnog Rješenja u tijeku radnog tjedna (utorak od 1600-1900 ili petak od 1600-1900 sati).

 

- Za Dan Nezavisnosti 25. lipnja, dijete bi bilo kod Predlagatelja u vremenu od zadnjeg radnog dana, kada bi dijete bilo preuzeto iz vrtića u 1600 i vračeno u vrtić prvog radnog dana do 0700 sati od strane Predlagatelja.

 

- Godišnji odmor koju bi Predloženica uzela u ljetnom terminu (01.08 – 15.08), uključujući i blagdan Velike Gospe, dijete bi bilo kod nje, do trenutka kada bi dijete bilo preuzeto od strane Predlagatelja iz vrtića prema redosljedu Pravomoćnog Rješenja u tijeku radnog tjedna (utorak od 1600-1900 ili petak od 1600-1900 sati).

- Godišnji odmor koji bi Predlagatelj uzeo 15.09 – 01.10) dijete bi boravilo kod njega, do kada bi dijete bilo vračeno u vrtić do 0700 sati slijedeći dan po isteku godišnjeg odmora od strane Predlagatelja.

 

- Blagdan Dan Svih Svetih 1. studenog, dijete bi boravilo kod Predloženice, do kada bi dijete bilo preuzeto od strane Predlagatelja iz vrtića prema redosljedu Pravomoćnog Rješenja u tijeku radnog tjedna (utorak od 1600-1900 ili petak od 1600-1900 sati).

 

- Zimski praznici od 24. prosinca 2009. godine, pa do 7. sječnja 2010. godine (Božić i Nova Godina, te Blagdan Sveta tri Kralja), dijete bi boravilo kod Predlagatelja po ustaljenoj gornje navedenoj dinamici susreta i druženja i ciklički bi se mjenjali termini svake godine.

 

- Vrijeme boravka djeteta za vrijeme ljetnih godišnjih odmora bi se mjenjalo, pa bi slijedeće godine 2010. Predloženica koristila godišnji odmor sa djetetom 01.09. – 15.09., a Predlagatelj 01.08. - 15.08. uključujući i Blagdan Velike Gospe. Ovdje bi se po mojem mišljenju dopustila mogućnost prilagodbe i korekcije termina prema uvjetima dobivanja godišnjeg odmora Predlagatelja i Predloženice u poduzećima u kojima rade!

 

- Ako bi Predloženica koristila godišnji odmor od 01.09 – 15.09, tada bi Predlagatelj mogao uzeti dijete na Dan Domovinske Zahvalnosti 5. kolovoza i to zadnjeg radnog dana od 1600 kada bi ga Predlagatelj preuzeo iz vrtića pa do prvog radnog dana do 0700 sati, kada bi dijete bilo vračeno u vrtić od strane Predlagatelja. U tom slučaju, kod Predloženice bi dijete boravilo za vrijeme Blagdana Velike Gospe 15. kolovoza, do trenutka, kada bi dijete bilo preuzeto iz vrtića od strane Predlagatelja prema redosljedu Pravomoćnog Rješenja u tijeku radnog tjedna (utorak od 1600-1900 ili petak od 1600-1900 sati).

 

Uz to bi dijete boravilo kod Predlagatelja svaki drugi vikend počevši od petka od 1600 sati kada bi Predlagatelj uzeo dijete iz vrtića, pa do ponedjeljka slijedeći tjedan do 0700 sati, gdje bi dijete bilo vračeno u vrtić od strane Predlagatelja, te redovni susreti i druženja Predlagatelja sa djetetom propisanom pravomoćnom sudskom presudom u tijeku radnog tjedna.

 

Bilo bi jako dobro da ovi gore izneseni termini susreta i druženja, sudskom odlukom budu precizni i kruti, bez mogućnosti bilo kakvih kompromisnih rješenja, osim kod određivanja termina i modaliteta boravka djeteta roditelju za vrijeme ljetnih godišnjih odmora i termina redovnih susreta u radnom tjednu (zbog uvjeta rada Predloženice u smjenama), kako ne bi došlo do kasnijih nesporazuma i konflikata.

 

Predlagatelj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fikus je napisao:

Ja složio prijedlog izmjene sudskog Rješenja u ovom obliku:

 

Sve je dobro definirano i vrlo precizno,te ako sud usvoji ovako postavljen zahtijev uz uvijek moguće manje modifikacije istog , nadam se da će manipulacija biti svedena na najmanju mjeru.

 

Bilo bi jako dobro da ovi gore izneseni termini susreta i druženja, sudskom odlukom budu precizni i kruti, bez mogućnosti bilo kakvih kompromisnih rješenja, osim kod određivanja termina i modaliteta boravka djeteta roditelju za vrijeme ljetnih godišnjih odmora i termina redovnih susreta u radnom tjednu (zbog uvjeta rada Predloženice u smjenama), kako ne bi došlo do kasnijih nesporazuma i konflikata.

 

Izbacite riječ ''kruti'' te dio rečenice ''bez mogućnosti bilo kakvih kompromisnih rješenja'',a ostalo ostavite kako je napisano,jer se podrazumjeva da kad sud donese odluku da se ona poštiva upravo onako kako je i napisana.

Ispričavam se,jer sam i sam krivac za to, pošto sam u prošlom postu upotrebio tu riječ, ali samo iz razloga da bi slikovitije izrazio.Za sud treba izbjegavati ovakvu terminologiju.

 

Još bih iza posljednje riječi ''konflikata'' nadodao - te ostvaraila zakonska prava malodobnog djeteta,zaštitila njegova dobrobit i interes.

I na takj način bi pokazali koji je vaš cilj kod traženja izmjene dosadašnjeg načina susreta i druženja s djetetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Večer! Evo opat ja, nakon poduzeg vremena. Canis, ako ste tu, hitno Vas trebam( ili ako mi netko drugi tko je upućen u moju situaciju može pomoći, zahvaljujem) Naime, znate, da mi je zena iz Poljske trebala doci i prijetila se time od kraja srpnja. Da skratim jer bi bilo predugo: pojavila se sinoc, dogovori neuspjesni, histericna napada mene i sve moje po redu, procijenih da nije dobro da ju dijete takvu vidi pa kcer nije vidjela;u medjuvremenu zvala policiju , bila na sudu, CZZS, itd. pa bili danas zajedno kod mog odvjetnika, a ja na rastanku učinih ogromnu, katastrofalnu grešku i nakon odvjetnika još s njom ostanem nekoliko minuta-bez svjedoka- rastanemo se ne bas najbolje, al jos uvijek civilizirano, da bi mene u u 19.00 nazvala policija da moram doci u policijsku postaju jer da sam fizički zlostavljao zenu (!!! nisam!!!) Nakon svih savjeta, i uputa, kao i što, nitko mi nije rekao da ne ostajem s njom nasamo... i sad sam se vratio iz policije, i to me je policajac pustio na svoju odgovornost, kaze da vidi da sam normalan, al sutra ujutro imam se pojaviti na rocistu u 9.30 gdje ce na hitnom sudskom postupku biti ustanovljeno ne znam ja sto, i odvjetnik mi kaze da ako je teska ozljeda da ja mogu direktno u zatvor a dijete mi ide u CZZS

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

i uz sve moj odvjetnik sutra ima zakazana 4 rocista od kojih 2 u drugom gradu i ne moze biti uz mene.

sta da radim??

kako se boriti protiv NAVODNOG, LAŽNOG zlostavljanja???

Molim vas pomozite...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo danas bio na saslusanju, zena promijenila iskaz u sljedece: da ju ja to nisam namjerno gurnuo nego slučajno pa se ona ogrebla (!!) na policiju donijela samo Povijest bolesti, no kasnije pokusala unajmiti odvjetnika koji ju je odbio, ali mu je prije toga pokazala Crveni karton, pa je meni to taj odvjetnik prenio(jer je bas nabasala na poznanika), ona zasad nista nije poduzela s tim i traži novog odvjetnika. Moj odvjetnik kaze da sad mozemo cekati njezin sljedeći potez. Takodjer je spomenuo med. vjestacenje ozljeda, al ona danas, a i svi u policiji, to stavili u drugi plan i to je sve ispalo samo kao jos jedan nacin da se mene prinudi da joj pokazem dijete. A za uzasne sokove i nategnute zivce nikog nije briga u policiji. Molim Vas, moze li se još ista drugo uciniti? Sto ako ona ode i podnese tužbu, a mene zadrže u pritvoru, sto se onda dogadja s mojim djetetom?? Kako da budem korak ispred nje, jer mi se stalno cini da me ona uvijek necim iznenadi... Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobra večer!

Ovako moja priča ide i nadam se da netko ima odgovor na moje pitanje.

Ugledali smo se,zavoljeli,dobili dijete i želimo se rastat jer nam je u braku pakao.Dijete ima tek godinu dana,a nismo ni puno duže u braku.Što je uopće sporazumni razvod braka?Dali je to kad se oba roditelja slažu sa rastavom braka i dobiju zajedničko skrbništvo nad djetetom i ne moraju ići na ta mirenja?I da li zahtjev za skrbništvo ide odvojeno od zahtjeva za rastavu,tj. dal su to odovjena procesa?

Čitala sam malo po vašim temama,nešto mi je jasno al mnogo toga neshvatljivo.Pa ako mi može netko odgovorit,tj. objasnit da lakše shvatim bit ću vam zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Vidim da je moj Topic bio aktivan i bez mene! :)

 

Samo da javim da od 03.07. kada je bio sud do danas samo sam prošao jedno mirenje u CZSS (gdje sam bio skupa sa bivšom suprugom) i jedan razgovor koji sam bio sam u CZSS… i to je to. Od 03.10. do sada čekam njihovo mišljenje da mi stigne na adresu… pa onda dalje što god da ide…

 

Dosta sporo ide to sve skupa… ali što je tu je!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u tijeku je rasprava o skrbi nad djetetom s naznakom hitno, no bivši suprug niti njegova odvjetnica se nisu pojavili na raspravi, a sudac nije ništa rekao da su opravdali izostanak. pošto sam promjenila mjesto boravka dijete je i dalje kod njega, a ja sam u pismenom obliku ponovila zahtjev za privremeno skrbništvo i tražila dodatno vještačenje strucnjaka - psihologa. koji je daljnji postupak, odnosno koliko na taj način može odugovlačiti s postupkom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok,

 

trebam pomoć: krenuo je proces rastave braka između mogdragog i njegove još uvijek sadašnje žene. Do sada joj je mjesečno plaćao određenu cifru (cca2000kn) kao alimentacija (prije nego je uopće došlo do suda, jer se želi brinuti za djete. No žena provocira, maltretira sve redom.... tako da se moje pitanje odnosi na sljedeće: da li je on dužan plaćati ikakvu alimentaciju dok se suđenje ne riješi, ako da, koliko? da li je to njegova slobodna procijena?

 

Tužna činjenica u svemu je da je djete pola vremena s nama pola s njom, tako da realno nema potrebe za alimentacijom, tim više kaj mi djetetu sve kupujemo :palac: , tako da realno ona troši sve novce na sebe.... ali neka joj, samo da ne maltretira nas, da hoće još i još i još... NIKAD DOSTA....

 

puno hvala na odgovoru. :smijeh:

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

iako sam zadnji puta ostala bez odgovora ponovno ću vas pitati za mišljnje.

kao što sam već pisala bivši suprug i njegova odvjetnica nepojavljivanjem na sudu su odgodili raspravu. ja sam tom prilikom podnijela pismeni podnesak. sudac je slijedeći raspravu zakazao tek za slijedeći tjedan, tj. više od 2,5 mjeseci od zadnje rasprave, a moj podnesak nije poslao na očitovanje. nešto sam načula da postupak u slučaju da se rasprava ne održi više od 2 mjeseca počinje iz početka. odnosi li se to i na rasprave oko rastave i skrbi nad djetetom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Evo i mene sa novim događajima…

Nakon 3 mjeseca napokon su mi stigli papiri iz CZSS u predmetu mirenja gdje su oni zaključili da se ne možemo pomiriti i da nas upućuju na daljnji postupak rastave braka i posredovanja oko skrbništva za dijete.

 

Ja sam poslao te papire svojoj odvjetnici koja ih je poslala na sud i sa suda su joj vratili papire sa objašnjenjem da se predmet više ne vodi na sudu?!

Prije mjesec dana bivša supruga je povukla tužbu za rastavu braka (jer ona bi se sada pomirila) i ja to nisam znao niti me je itko sa suda bilo što pitao niti obavijestio…

 

Koliko sam dobio informaciju od odvjetnice sada bi morao sve iz početka pokrenuti i sve ponovo prolaziti kao i u zadnjih godinu dana jer da su se sada promijenile okolnosti i da se zbog toga ne može ovaj isti proces nastaviti… što mi ima i nema logike… ona je tužila za rastavu braka, ona je povukla tužbu i to ima neke logike ali mi nema logike zašto mene nitko ništa nije pitao jer ovdje se ne radi samo o njoj, a ja od samog početka niti jednom riječju nisam rekao da bi se mirio.

 

Da ne duljim pretjerano…. moje je pitanje;

 

Dali mi se više isplati podići tužbu za rastavu braka ili da čekam 2-3 godine (u principu ne znam koji je rok?) što ne budemo živjeli zajedno pa onda navodno rastava ide automatski i ne mora se prolaziti mirenje.

Dijete je kod mene, bivša supruga mi ne stvara nikakve probleme tako da mi „vrijeme“ nije problem i samo što bi htio maksimalno izbjeći je hodanje po CZSS i ta mirenja tamo, a i „čekanje“ način mislim da je bolje pošto je dijete samnom pa mislim da su i veće šanse da tako i ostane?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maverick je napisao:

Da ne duljim pretjerano…. moje je pitanje;

Dali mi se više isplati podići tužbu za rastavu braka ili da čekam 2-3 godine (u principu ne znam koji je rok?) što ne budemo živjeli zajedno pa onda navodno rastava ide automatski i ne mora se prolaziti mirenje.

 

Prema čl.43 Obiteljskog zakona sud će razvesti brak:

1. ako utvrdi da su bračni odnosi teško i trajno poremećeni, ili

2. ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana, ili

3. ako oba bračna druga sporazumno zahtijevaju razvod braka.

 

Dakle,ako je od prestanka vašne bračne zajednice protekla godina dana,sama ta činjenica, koju trebate dokazati pred sudom, je dovoljna da sud brak razvede.

 

Postupak posredovanja (''mirenje'') provodi se kad se sudski postupak radi razvoda braka pokreće tužbom ili kad se sudski postupak radi razvoda braka pokreće sporazumnim zahtjevom, a bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti.(čl.44.ObZ-a).

 

Samo u slučajevima određenim čl.45.Obiteljskog zakona ne provodi se posredovanje prije razvoda braka (kao i u slučaju kada se razvod traži sporazumnim zahtjevom a bračni drugovi nemaju zajedničku maloljetnu ili posvojenu djecu)

 

Članak 45. ObZ-a

 

(1) Postupak posredovanja ne provodi se ako su jedan ili oba bračna druga lišeni poslovne

sposobnosti, osim ako sud utvrdi da su sposobni shvatiti značenje braka i obveza koje iz

njega proizlaze.

(2) Postupak posredovanja ne provodi se ako je jednom ili oba bračna druga nepoznato

boravište najmanje šest mjeseci.

(3) Postupak posredovanja ne provodi se ako jedan ili oba bračna druga žive u

inozemstvu.

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, postupak posredovanja će se provesti ako bračni drugovi imaju maloljetnu zajedničku ili posvojenu djecu ili djecu nad kojom ostvaruju roditeljsku skrb nakon punoljetnosti ako sud ocijeni da nema većih teškoća da bračni drugovi sudjeluju u postupku posredovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani, bivša supruga želi promijeniti ovogodišnji termin ljetnog viđenja s djetetom nakon što je sve bilo dogovoreno, a ja sam kupio karte, uzeo godišnji i obavio ostale radnje potrebne za provođenje godišnjeg odmora. Prethodni dogovor obavio sam s njenim sadašnjim mužem jer je između nas poremećena komunikacija, i imam prepisku u mobitelu. Imam li kakva prava po pitanju vraćanja na prvobitnidogovor. Kome da se obratim za pravnu pomoć?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Trebam savijet i pomoć!

U braku sam 7 godina i imam djevojčicu od 6 godina. Moj muž je podnio zahtjev za rastavu braka, a razlog je taj kaj mu ne odgovara moje ponašanje, jer je odgajan po principu da on mora biti moj cijeli svijet i da ja nesmijem kontaktirati ni s kim osim s njim, te da nesmijem nikudu. čak me je počeo i pratiti kad idem na posao...i svaki put sam mu rekla da to nije uredu, ali opet...kada mi je rekoa da će podnjeti zahtjev za rastavu, ja sam se složila, ali sam se sad počela malo bojati radi skrbništva nad dijetetom. Naravno da će i on tražiti isto, pa me hvata panika! Imam posao, medicinska sestra sam, dijetetu nikada ništa nije falilo, vezana je za mene jako, jako, njega voli naravno, ali mama je mama. Namjeravam iznajmiti stan i zajedno s njom otići u isti ( sada živimo na selu sa njegovim roditeljima )....Naime, mene sada zanima dali imam razloga se bojati da dijete pripadne njemu, i šta CZSS gleda kod dodjele skrbništva? Molim savijet...hvala unaprije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stabilni roditelji, pokušat će se, prije svega, dogovoriti oko legitimnih prava djeteta, a to je: kojem roditelju će dijete biti povjereno na zajednički život, opsežni susreti i druženja sa drugim roditeljem, te oko uzdržavanja.

Pokušajte se dogovarati, a da ne koristite dijete kao sredstvo u međusobnom obračunu da dijete ne osjeti da mu jedan od roditelja nedostaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Poštovanje...Kao i većina ovdje i sam imam problem jer je supruga pokrenula brakorazvodnu parnicu a tereti me kao nasilnika u porodici i time dobiva prednost u procesu oko djece ...za sad redovno pušta djecu da dolaze meni vikendom no ona je strani državljanin sa osobnom za stranca i nema smještaj u RH trenutno je podstanar ali se idalje vodi na mojoj adresi ...Moje pitanje je pošto je i djecu odvela sa sobom na koji način mogu djecu vratiti kući

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali ako ona nema uslove za trajno zbrinjavanje djece i uz to njezin posao u ugostiteljstvu oduzima joj puno vremena pa se neposvećuje djeci već trenutno djecu čuva ko stigne na koji način ja mogu dobiti djecu dok se nezavrši proces

 

Mozete probati sa dopisom sudcu koji vam je dodjeljen u kojem cete to sve napisati i mozda vam dodjeli djecu po hitnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok,

 

trebam pomoć: krenuo je proces rastave braka između mogdragog i njegove još uvijek sadašnje žene. Do sada joj je mjesečno plaćao određenu cifru (cca2000kn) kao alimentacija (prije nego je uopće došlo do suda, jer se želi brinuti za djete. No žena provocira, maltretira sve redom.... tako da se moje pitanje odnosi na sljedeće: da li je on dužan plaćati ikakvu alimentaciju dok se suđenje ne riješi, ako da, koliko? da li je to njegova slobodna procijena?

 

Tužna činjenica u svemu je da je djete pola vremena s nama pola s njom, tako da realno nema potrebe za alimentacijom, tim više kaj mi djetetu sve kupujemo :palac: , tako da realno ona troši sve novce na sebe.... ali neka joj, samo da ne maltretira nas, da hoće još i još i još... NIKAD DOSTA....

 

puno hvala na odgovoru. :smijeh:

 

:-?

sto si trazila to si dobila.....otela si joj muza razorla brak i sad bi jos da muz ne brine o njoj....kako te nije sram.....a ona je luda sto dozvoli da ti djete odgojas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

"Bordeline" ne znači granicu spadanja-nespadanja pod neku od MKB šifri, već da se nalazi na granici između nekoliko drugih. Manifestacije nisu jednoobrazne, ali imaju zajedničke nazivnike koji nisu šaljivi niti beznačajni po emocionalni razvoj djeteta uz pretežitu skrb takve osobe i prava na donošenje odluka u djetovo ime, a poglavito u situacijama koje ta osoba doživljava kao "manjak svoje priznate vrijednosti", pad (kod nekoga) građene slike kao osobe sasvim drukčijih osobitosti, stoga reagira na podražaj intenzivnim doživljajem kojeg tumači kao nečije odbacivanje, a u skladu s tim i ponašanjem/funkcionalnim ishodom te konrektne svoje vrlo složene emocije. Bez obzira koliko to bio objektivno gledano neprihvatljiv/nerealan slijed, doživljaj je vrlo subjektivna stvar, a otud i problem na koji se nailazi u pokušajima rješavanja problema poglavito obiteljske naravi i s bliskim osobama jer su prečesto vrlo jakog emocionalnog naboja i učestale interakcije, za razliku od nekih drugih životnih situacija koje emocionalni angažman i učestalost ne traže u tolikoj mjeri, pa su i lakše kontrolirane.

 

Progooglajte rizike uvažavajući jednako upit i predikcije, postoji pregršt istraživanja i literature koja se time bavi, a moguće je konzultirati i užu struku koja se bavi terapijskim radom bordeline osoba i njihovih obitelji/bliskih osoba koje ga nerjetko zatrebaju također, a kao podršku skoro beziznimno. Za vrlo preciznu prognozu na neviđeno, može se konzultirati Vidovitog Milana, a na viđeno i za vrlo precizne detalje trenutnog stanja i predviđanja o konkretnoj osobi- stručne osobe koje se upravo tim područjem bave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija