Jump to content

dodjela građevinskog zemljišta braniteljima HRVI


buda2

Preporučene objave

da li su gradovi-općine dužne po zakonu (čl.zakona)dodjeljivati invalidima DR građevinske čestice za samostalnu izgradnju kuće ili to rade samovoljno ,zavisno od grada do grada? da li su u to uključeni i priključci za vodu,struju,kanalizaciju,plin? ima li određena kvadratura čestice? načuo sam da na česticu imaju pravo samo osobe (branitelji) koji su dobili od ministarstva kredit ili ga sami podigli u banci.što je sa onima koji nisu dobili kredit ili uzeli u banci? za početak imam svoju gotovinu. molim za daljnje obavijesti. zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

da li su gradovi-općine dužne po zakonu (čl.zakona)dodjeljivati invalidima DR građevinske čestice za samostalnu izgradnju kuće ili to rade samovoljno ,zavisno od grada do grada? da li su u to uključeni i priključci za vodu,struju,kanalizaciju,plin?

 

Članak 40. ZOPHBDR:

 

(1) Jedinice lokalne samouprave dužne su, u slučaju kad osoba iz članka 36. ovoga Zakona koristi stambeni kredit za izgradnju obiteljske kuće u mjestu prebivališta sukladno članku 39. stavku 2. ovoga Zakona, ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalno opremanje.

(2) Pravo na komunalno opremanje stambenog objekta imaju i osobe iz članka 36. ovoga Zakona ako ostvaruju pravo na dodjelu stambenog kredita za poboljšanje uvjeta stanovanja na istome stambenom objektu, kao i osobe koje nisu podnijele zahtjev za stambeno zbrinjavanje, ako se u posebnom postupku utvrdi da bi imale to pravo, o čemu Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti izdaje odgovarajuću potvrdu.

(3) U komunalno opremanje građevinskog zemljišta iz stav¬ka 1. ovoga članka podrazumijevaju se:

– uređenje pristupne ceste, javne rasvjete i okoliša potrebnih za korištenje građevine izgrađene na ustupljenom zemljištu,

– priključci i mreža za osiguranje priključka i elektro priključak, priključak na vodovod i odvodnju, instalacije DTK (distributivne telefonske kanalizacije) te ako na tom području postoji medij za grijanje – plin i/ili toplovod.

(4) Jedinice lokalne samouprave dužne su u slučaju iz stavka 1. i 2. ovoga članka snositi i troškove komunalnog doprinosa, odnosno povrat istih za odgovarajuću BRP (bruto razvijenu površinu).

 

buda1965 je napisao:

... načuo sam da na česticu imaju pravo samo osobe (branitelji) koji su dobili od ministarstva kredit ili ga sami podigli u banci.što je sa onima koji nisu dobili kredit ili uzeli u banci?

 

Problem je u stavku 1. citiranog članka:

"Jedinice lokalne samouprave dužne su, u slučaju kad osoba ... koristi stambeni kredit za izgradnju obiteljske kuće u mjestu prebivališta ... ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalno opremanje."

Lokalne jedinice (ne sve!) to tumače na način da korisnik mora ostvariti pravo na kredit (kao HRVI, a ne u privatnoj režiji) pa mu se tek onda može ustupiti građevinsko zemljište itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam svoje građevinsko zemljište koje sam kupio štednjom, znači nisam uzimao nikakav kredit.

 

To zemljište nalazi se u Vrbovcu ( pokraj ZG-a ).

 

Na tom zemljištu planiram izgraditi obiteljsku kuću bruto površine 215 m kvadratnih.

 

Imam svu potrebitu dokumentaciju za gradnju kuće ( građevinsku dozvolu ) i platio sam sve potrebite doprinose( komunalno i drugo, odnosno za početak građenja tako da se gradilište može prijaviti u općini kao otvoreno. Imam i izvođača radova ). Imam i novaca za temelje iste kuće. Dalje novaca više nema, barem ne neko vrijeme. :-(

 

E sada, mene zanima imam li ja pravo recimo na besplatan priključak ( može i kakav popust ako nije besplatno ) vode ili struje ili možda na kakav kredit od spomenutog ministarstva ili već koga kao HRVI 30 % ?

 

Ili bilo kakvu pomoć ? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru.kako sam skužio prvo trebam godinama čekati (ako dočekam)kredit od ministarstva da bi zatražio građevinsku parcelu (cca.250 kvadrata-za kuću od 80 kvadrata).znači da nema veze što imam 20 milja eura keša i novi auto,za prodaju.trebam lovu uložiti u nekakav posao da bih od zarade plačao kredit za kuću u svojoj režiji.u mom gradu igra "zavičajna" linija (a ja sam domaći šokac).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš pravo na povrat uplaćenog komunalnog doprinosa.Pravo na besplatan priključak struje, vode i kanalizacije.Ja sam to sve ostario tj. grad Vinkovci su platili za mene plinari i vodovodu. Ali trebaš zatražiti potvrdu od Ministarstva obitelji,branitelja i međugeneracijske solidarnosti.Pa s potvrdom i predračunima od elektre,plinare i vodovoda u grad predati,onda oni na jednoj od sjednica donesu odluku o tvom predmetu.Moraš imati trajno rješenje o invalidnosti da bi dobio potvru iz MOBS-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema veze s područjem posebne državne skrbi.potvrda je za komunalno opremanje tvoje obiteljske kuće.U što spada:priključak struje,vode,kanalizacije ako postoji mreža,mreže i priključka plina,te povrat uplaćenog komunalnog doprinosa za odgovarajuću kvadraturu,zavisi koliko imaš članova obitelji.Potvrdu ti izdaje MOBS nakon provedenog postupka utvrđivanja dali imaš pravo na nju.Ako si podnijeo zahtjev za kredit od njih a i ako praviš kuću u vlastitoj režiji kao i ja sam.Samo moraš pismeno zatražiti potvdu o pravu na komunalno opremanje od ministarstva.Onda u gradsko poglavarstvo svaki grad ima pravnika.Kada dobiješ potvrdu onda si na konju.Ja sam to sve prošao i ostvario,ali ne samo ja nego sam savjetovao i moje prijatelje koji su također dobili isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Ajde prijatelji moji, ako nije problem, nabacite neku adresu i ured na koji treba proslijediti zahtjev za izdavanjem potvrde u svezi oslobođenja naplate komunalnih doprinosa i inih priključaka.

 

Btw, imate li kakvih saznanja da bi naše ministarstvo rado sudjelovalo u pokrivanju dijela kamate za kredite dignute u vlastitim aranžmanima kod neke od banaka.

 

Hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Pravo na ustupanje građevinskog zemljišta i komunalnih priključaka u mjestu prebivališta u vrijeme stradavanja bilo ti je propisano Zakonom o pravima branitelja iz 2001. godine, a koji više nije na snazi od 2004. godine i donošenja novog Zakona o pravima branitelja kojim je to pravo prošireno. Tako je sada uz mjesto u kojem je korisnik imao prebivalište u vrijeme stradavanja, isti može navedeno pravo (ako želi) iskoristiti i u mjestu u kojem ima prijavljeno prebivalište neprekidno 5 godina od 1990. godine. Sam bira gdje će! :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZujoVeliki je napisao:

Pravo na ustupanje građevinskog zemljišta i komunalnih priključaka u mjestu prebivališta u vrijeme stradavanja bilo ti je propisano Zakonom o pravima branitelja iz 2001. godine, a koji više nije na snazi od 2004. godine i donošenja novog Zakona o pravima branitelja kojim je to pravo prošireno. Tako je sada uz mjesto u kojem je korisnik imao prebivalište u vrijeme stradavanja, isti može navedeno pravo (ako želi) iskoristiti i u mjestu u kojem ima prijavljeno prebivalište neprekidno 5 godina od 1990. godine. Sam bira gdje će! :smijeh:

Hvala puno na ovoj informaciji koja istoji , jer ja sam odmah u petak bio u gradskom poglavarstvu i pitao za zemljište i odmah bilo pozitivno riješeno tj. već imam određeno zemljište koje ću dobiti samo moram sakupiti dokumentaciju traženu i to je to :kavica::palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestitam Roy! Moram ti priznati da onda to jako brzo uspijevaš riješiti. Naime, često jedinice lokalne samouprave odugovlače sa dodjelom zemljišta. Npr. Grad Zagreb ima repove od 2003. godine, Grad Split i Dubrovnik nisu u zadnjih 5 - 6 godina dodijelili niti jednu samostalnu parcelu, nego pokušavaju nagovoriti više osoba na zajedničku gradnju na jednoj parceli, i sl. Ti vjerojatno dolaziš iz jednog od gradova gdje svoju zakonsku obvezu ispunjavaju i puno ne filozofiraju oko provedbe istoga. Držim ti fige da što prije ostvariš svoje pravo! :vrti::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZujoVeliki u pravu si jer inenađujuće dosta brže to kod nas riješavaju jer i nismo nešto posebno veliko mjesto (Ludbreg) pa i nema nešto previše zahtjeva a i trenutni gradonačelnik je dosta susretljiv i želi pomoći koliko je to u njegovoj moći,tako da i ja smatram da će biti dosta brzo riješeno.

Pozdrav !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija