Jump to content

ugovor na određeno, istek i godišnji


Srna

Preporučene objave

Zaposlena sam duže vrijeme ugovor na određeno koji mi istječe kroz mjesec dana. S obzirom da sam obaviještena kako mi ugovor neće biti produžen, a nisam iskoristila niti dana godišnjeg odmora (na kojeg imam pravo) zanima me mogu li sada otići na godišnji odmor? Naime, u mojoj firmi nepisano je pravilo da je maksimalni dopušteni godišnji odmor 6 radnih dana u komadu, što bi značilo da poslodavcu "poklanjam" ostatak godišnjeg. Zanima me mogu li ja sada otići na godišnji i tako ga cijelog iskoristiti, i u slučaju da mi poslodavac ne odobrava takav potez?

Znam da mogu prenijeti gosišnji u novu firmu, ali kako je tesko vjerovati da cu naci posao u roku 8 dana, ta opcija otpada.U ugovoru o radu mi ne piše ništa, osim što se poziva na pravilnik o radu, kojeg naravno nitko nikad nije vidio. Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Srna je napisao:

Zaposlena sam duže vrijeme ugovor na određeno koji mi istječe kroz mjesec dana. S obzirom da sam obaviještena kako mi ugovor neće biti produžen, a nisam iskoristila niti dana godišnjeg odmora (na kojeg imam pravo) zanima me mogu li sada otići na godišnji odmor? Naime, u mojoj firmi nepisano je pravilo da je maksimalni dopušteni godišnji odmor 6 radnih dana u komadu, što bi značilo da poslodavcu "poklanjam" ostatak godišnjeg. Zanima me mogu li ja sada otići na godišnji i tako ga cijelog iskoristiti, i u slučaju da mi poslodavac ne odobrava takav potez?

Znam da mogu prenijeti gosišnji u novu firmu, ali kako je tesko vjerovati da cu naci posao u roku 8 dana, ta opcija otpada.U ugovoru o radu mi ne piše ništa, osim što se poziva na pravilnik o radu, kojeg naravno nitko nikad nije vidio. Unaprijed hvala!

 

zbog ovog što ste napisali Zaposlena sam duže vrijeme

ne mogu vam odgovoriti na pitanje

moram znati točno koliko ste neprekidno zaposleni i sa kojim datumom vam ističe ugovor o radu da bi vam mogao reći dal ste ostvarili pravo na godišnji odmor ili niste, odnosno dal ste ostvarili pravo na razmjerni godišnji odmor

 

isto tako ukoliko vam ugovor istiće određenog datuma a ostvarili ste pravo na godišnji odmor

tada bi ste ga trebali iskoristiti prije isteka ugovora

drugi je slučaj ukoliko prelazite kod drugog poslodavca

tada vi otkazujete sadašnji ugovor i kod drugog poslodavca možete iskoristiti godišnji odmor

 

isto tako godišnji odmor ne može biti manji od 18 radnih dana

 

a pravilnik o radu poslodavac vam mora pokazati

ukoliko ne želi obratite se inspekciji rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

minimalni godisnji odmor prema zakonu o radu iznosi 18 radnih dana. ako vam radni odnos prestaje poslije 1. srpnja, imate pravo na puni godisnji odmor. naravno, morate ga poceti koristiti dan prije isteka ugovora o radu, a radni odnos ce vam prestati zadnji dan godisnjeg. poslodavac vam moze, ali i ne mora omoguciti koristenje tog godisnjeg, ali ako vam ne omoguci svojom krivnjom, od poslodavca mozete traziti naknadu stete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue, ti si napisala da treba otići na godišnji odmor dan prije isteka ugovora o radu. Dan prije isteka nije zadnji dan. Ako ti u ugovoru o radu piše da je zaključen do, recimo, 5.7., onda je 5.7. zadnji dan, odnosno dan kada ugovor ističe. U radnu knjižicu se 5.7. upisuje kao zaključni dan, odnosno dan isteka ugovora. Pogledaj si malo obrazac za odjavu sa mirovinskog osiguranja, koji poslodavac popunjava kada otkazuje. Tamo ti lijepo stoji rubrika koja se zove: Dan prestanka svojstva osiguranika. U tu rubriku upisuješ datum isteka ugovora, a on se još uračunava u radni dan. Ako čovjeku kažeš da mora ići na godišnji dan prije isteka ugovora, on će to shvatiti na način da treba, u gore navedenom slučaju, otići na godišnji 4.7.

 

I, da, treba uzeti godišnji na dan kada mu ističe ugovor jer taj dan je još uvijek njegov radni dan. Ako ti u radnoj knjižici piše da si radila do 5.7., to znači da si radila i tog 5.7., tj. i taj dan se broji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam draga, nisam to ja izmislila. imam i 2 dopisa resornog ministarstva u kojima se nalazi predmetno tumacenje:

 

"radnik koji ima zasnovan radni odnos temeljem ugovora o radu na odredjeno vrijeme, godisnji odmor u pravilu treba iskoristiti do isteka ugovora, iako ne postoje zakonska ogranicenja da se radniku odobri koristenje godisnjeg odmora na nacin da ga zapocne koristiti zadnjeg dana prije isteka ugovora. u tom slucaju, radni odnos prestaje s danom isteka godisnjeg odmora"

 

ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetnistva, uprava za rad i trziste rada, klasa: 110-01/04-01/125, urbroj: 526-08-05-2 od 5. srpnja 2004., te klasa:110-01/04-01/252, urbroj: 526-08-05-2 od 16. lipnja 2004.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da poblize pojasnim:

 

dakle, ugovor o radu je sklopljen 5.7. i primjerice na mjesec dana. u tom slucaju postoje 2 teorije kada ugovor istice, neki bi rekli da ugovor istice 4.8., a drugi (po meni u pravu) da istice 5.8. jer se tako racunaju rokovi prema zzp-u.

 

znaci, ugovor istice 5.8. i s tim danom mu se zakljucuje radna knjizica, ali pitanje je kada tocno taj dan ugovor istice, u ponoc? taj dan radnik moze, ali i ne mora odraditi, no, sigurno ne bi smio otici na godisnji JER MU NA TAJ DAN UGOVOR ISTICE i nece mu ostati 1 dan jer taj dan uopce nije duzan raditi!

 

dakle, radnik ce godisnji uzeti 4.8., a to je dan prije isteka ugovora. to sto radnik fakticki odradjuje i dan isteka, nema veze s ovim tumacenjem. ako mu je zadnji dan godisnjeg 4.9. recimo, dan zakljucenja radne knjizice je 5.9.

 

a sto recimo kad ti je dan isteka ugovora dan povratka osobe s bolovanja koju mijenjas? kuzis? ne mogu biti tada dva radnika na tom radnom mjestu, ako je dan povratka radnika s bolovanja i ujedno dan isteka ugovora primjerice 5.7., radnik ce raditi do 4.7.

 

stoga onakvo tumacenje resornog ministarstva ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih Sue i Lutjenu da mi pojasne sljedeću situaciju.

Što bi se desilo ukoliko radniku ugovor o radu na određeno prestaje 5. 7., a on nastavi raditi nekoliko sljedećih dana, te mu poslodavac izda rješenje o korištenju godišnjeg odmora recimo s datumom 15. 07. Što se dešava u takvim situacijama?

Zahvaljujem na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sue, ti si nešto pobrkala. Kad zamjenjuješ radnika na bolovanju, u ugovoru ti stoji odredba da ti radiš taj posao dok se radnik ne vrati s bolovanja, ali ne dulje od 60 dana, osim, naravno, ako te nisu zaposlili putem natječaja. Radnik koji je na bolovanju dužan je javiti kad se vraća s bolovanja, pa se ne može dogoditi da istoga dana na istom radnom mjestu budu 2 čovjeka. Drugo, ako na ugovoru recimo piše da radiš od 1.6.-1.7. i 1.7. je tvoj radni dan i moraš doći na posao! U radnim knjižicama se dan zaključenja radnog odnosa računa u odrađene dane, znači ako ti je knjižica zaključena sa 1.7. i taj dan ti se uračunava u staž, jer je to bio tvoj zadnji dan.

I, Sue, nemoj stalno nekoga citirati. Imaš svoju glavu i možeš sama razmišljati, pametna si žena. Iz prakse znam da tumačenja Ministarstva nisu nužno i točna. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad smo već malo skrenuli s teme, ne ide sve baš automatizmom:

 

"Ne može se smatrati da ugovor o radu sklopljen na mjesec dana predstavlja ugovor o radu na neodređeno vrijeme samo na temelju činjenice što je poslodavac zaposleniku kontinuirano produživao ugovor o radu na određeno vrijeme u kontinuitetu dužem od 3 godine, budući je prilikom odlučivanja o takvom zahtjevu potrebno utvrditi činjenične pretpostavke koje trebaju biti ispunjene da bi takva pravna posljedica nastupila, a one su ili da je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama Zakona o radu ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena na koje je ugovor sklopljen."

 

Županijski sud u Varaždinu, Gž. 957/06-2 od 29.VIII.2006.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa da, protivno je zakonu produziti ugovor nakon 3 godine OSIM u slucaju zamjene privremeno nenazocnog radnika ili ako je to zakonom ili kolektivnim ugovorm dopusteno.

 

isto tako, ako mu je poslodavac izmijenio naziv radnog mjesta i poslove, dakle, radnik ce raditi druge poslove prema novom ugovoru o radu, onda je to ok, moze mu produziti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo još malo sudske prakse:

 

"Činjenica da je tužiteljica nastavila raditi kod tuženika i nakon isteka vremena za koji je sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme, ne upućuje na zaključak da je između stranaka sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme, jer se u konkretnom slučaju radi o ugovoru o radu na određeno vrijeme sklopljenim u skladu s posebnim zakonom, koji izričito određuje da se ugovor o radu za obavljanje poslova odgajatelja u dječjem vrtiću sklopljen na određeno vrijeme, bez javnog natječaja, može sklopiti isključivo na određeno vrijeme, najdulje 90 dana."

 

Županijski sud u Varaždinu, Gž. 1599/06-2 od 02.X.2006.

(potvrđeno VSRH Revr 832/06-2 od 31.I.2007.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav!

 

Imam pitanje o isteku ugovora o radu na određeno vrijeme.

11. travnja sam potpisala ugovor o radu na 3 mjeseca sa poslodavkom ( ja i jos jedna djevojka). Taj primjerak je ona ostavila sebi a nama je dala ugovor koji je bio na 30 dana i rekla nam je da će nam tokom iduća dva mjeseca davati po primjerak od 30 dana, no to nije učinila. Ugovor koji sam njoj potpisala je istekao 11. srpnja ( prije 6 dana)i ja sam joj rekla da ne želim potpisivati više ništa i da odlazim.

Sada mi ona govori da je to bio otkaz i ne želi mi riješiti papire.

 

Molim vas savjetujte me...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

njonjoki je napisao:

Pozdrav!

 

Imam pitanje o isteku ugovora o radu na određeno vrijeme.

11. travnja sam potpisala ugovor o radu na 3 mjeseca sa poslodavkom ( ja i jos jedna djevojka). Taj primjerak je ona ostavila sebi a nama je dala ugovor koji je bio na 30 dana i rekla nam je da će nam tokom iduća dva mjeseca davati po primjerak od 30 dana, no to nije učinila. Ugovor koji sam njoj potpisala je istekao 11. srpnja ( prije 6 dana)i ja sam joj rekla da ne želim potpisivati više ništa i da odlazim.

Sada mi ona govori da je to bio otkaz i ne želi mi riješiti papire.

 

Molim vas savjetujte me...

 

što da je bio otkaz? nije jasno iz tvoje objave, pojednostavi situaciju i jasnije objasni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

njonjoki je napisao:

Ja sam joj rekla da ne želim više raditi za nju zato što mi je ugovor istekao tj da ga ne želim produljiti i da mi vrati radnu knjižicu i poreznu karticu i da me odjavi a ona mi je rekla da to nije ne produljivanje ugovora nego da sam ja dala otkaz.

 

pa kakvo produljivanje ugovora? zbog čeg ta poslodavka uopće spominje "produllljivanje ugovora". :vrti:

 

Budući je tebi Ugovor o radu istekao, ti nisi više dužna dolaziti na posao, a ona ti je dužna uručiti odjavu sa zdravstvenog i mirovinskog i radnu knjižicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

njonjoki je napisao:

a koliko ona ima zakonski vremena da mi riješi papire?

 

Dužna ti je radnu knjižicu vratiti na dan prestanka ugovora o radu (članak 243. Zakona o radu).

 

Budući to nije učinila, zaprijeti da ćeš je prijaviti inspekciji rada, ukoliko ti sutra ne uruči radnu knjižicu i odjavu. Također i potvrdu o poslovima koje si obavljala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija