Jump to content

sa B kategorijom mogu sada voziti motocikl do 125 cm3


leopard

Preporučene objave

Molim Vas da mi odgovorite da li članak 217 novog zakona omogučuje vožnju motocikala do 125cm3 - do 11kw, kao i motocikla A2 i motocikla A..

 

 

Članak 217.

 

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje vozilima koja su svrstana u A1, A2, A, B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D, D+E, F, G, H i M kategorije gdje u:

– A1, spadaju motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW,

– A2, spadaju motocikli čija snaga ne prelazi 35 kW i čiji omjer snaga/masa ne prelazi 0,2 kW/kg, a ne potječu od vozila čija je snaga dvostruko veća i više,

– A, spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice,

– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg,

– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg,

– C1, spadaju motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase,

– C1+E, spadaju vučna vozila kategorije C1 i priključna vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg, s time da najveća dopuštena masa tako nastale kombinacije vučnog i priključnog vozila ne smije prelaziti 12.000 kg,

– C, spadaju motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg,

– C+E, spadaju skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,

– D, spadaju motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala,

– D+E, spadaju vučna motorna vozila D kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,

– F, spadaju traktori sa ili bez prikolice,

– G, spadaju radni strojevi,

– H, spadaju pružna vozila – tramvaji,

– M, spadaju mopedi i motokultivatori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

leopard:

 

"Članak 217.

 

...

– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg, ...."

 

Ne možete naročito zbog onog naglašenog.

 

Vi sa B kategorijom možete upravljati kategorijama F,G i M, to Vam je određeno u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/08):

 

"Članak 220

 

... (4) Vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije A1, A2, A, B, C1, C, D i H ima pravo upravljati i vozilima F, G i M kategorije."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKAN je napisao:

leopard:

 

"Članak 217.

 

...

– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg, ...."

 

Ne možete naročito zbog onog naglašenog.

 

Vi sa B kategorijom možete upravljati kategorijama F,G i M, to Vam je određeno u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/08):

 

"Članak 220

 

... (4) Vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije A1, A2, A, B, C1, C, D i H ima pravo upravljati i vozilima F, G i M kategorije."

 

Hm, a zašto niste boldali i ostali dio članka

 

– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg, ...."

 

jer ja to mogu protumačiti da u B spadaju motorna vozila pa onda navodi kategorije i nastavlja čija najveća masa ne prelazi 3,5 tona i sjedala za 8 putnika...znači može se protumačiti da spadaju ova vozila A1 A2 A F G M ali koja nisu teža od 3,5 tone (znaći- motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW- ali nesmiju biti teži od 3,5 tone ...i ostalo...masa ne preko 750 kg). Isto vrijedi i za npr. traktore...nemogu voziti one koji su preko 3,5 t.

Neznam koliko sam jasan, ali mi se čini malo nespretan ovaj članak jer se defacto može pročitati kako sam prije rekao, odnosno tako je i napisan.

Ako je ono točno što ste Vi rekli, a niste boldali i nastavak članka, ne vidim razloga da se uopće pod B kategorijom spominju ove ostale.

Mislim da nedostaje zarez iza riječi kategorije i onda bi Vaše objašnjenje bilo po meni u redu, ovako bez zareza iza riječi kategorije sama formulacijagramatički gledano , mislim da potvrđuje moj zaključak.

 

Neznam, želio bih čuti mišljenje i ostalih sudionika, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ibis Redibis Nunquam In Bello Peribis

 

Tko pjeva zlo ne misli

 

Dobro si uočio da fali zarez, ali čak i kad bi se zakon matematičko-kompjuterski interpretirao (a tako ga sudac ne interpretira, nego ipak istražuje volju zakonodavca, što znači da će, kao i svi mi, uočiti pogrešku), iz teksta ne proizlazi da se motocikli uvrštavaju u B kategoriju. Sasvim je svejedno, sa stajališta motociklista, da li je zarez izostavljen, jer motocikli ionako ne prelaze težinu od 3.500 kg. Dakle, kad bi postojalo vozilo A1 kategorije koje bi prelazilo tu masu, onda bi bilo tako kako si napisao.

 

Trebalo bi, de lege ferenda, u zakon ubaciti taj zarez. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lakonogi je napisao:

Ibis Redibis Nunquam In Bello Peribis

 

Tko pjeva zlo ne misli

 

Dobro si uočio da fali zarez, ali čak i kad bi se zakon matematičko-kompjuterski interpretirao (a tako ga sudac ne interpretira, nego ipak istražuje volju zakonodavca, što znači da će, kao i svi mi, uočiti pogrešku), iz teksta ne proizlazi da se motocikli uvrštavaju u B kategoriju. Sasvim je svejedno, sa stajališta motociklista, da li je zarez izostavljen, jer motocikli ionako ne prelaze težinu od 3.500 kg. Dakle, kad bi postojalo vozilo A1 kategorije koje bi prelazilo tu masu, onda bi bilo tako kako si napisao.

 

Trebalo bi, de lege ferenda, u zakon ubaciti taj zarez. ;-)

 

Da , to je točno - nema motocikla koji prelazi 3,5 tone, odnosno svi su lakši od toga...pa upravo to sam mislio reći da se time odobrava vožnja s B kategorijom motocikala i vozila A kategorije i ostalih vozila do 8 sjedala, odnosno ono sve ostalo kako tamo stoji....

Također to znači , npr za teške traktore da se nemogu voziti s B kategorijom - oni koji su teži od 3,5 tona - a ima takovih poljoprivrednih strojeva.....

Hoću reći, da ako sutra odem u policiju i tražim da mi promijene vozačku i upišu da sam osposobljen za ove kategorije..npr A oni bi to trebali po ovome uraditi.....

 

Do sada je važilo da možeš s B boziti motocikal do 50, cm3 - prema ovome to više ne važi...odnosno može i više cm3.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

He, he, dobro ste uočili nelogičnost.

 

Ali ima još!

 

Prema članku 199. možete voziti ako imate manje od 0.5 g/kg opojnih droga u organizmu. Naravno, ako ste još živi.... a i mrtvi možete, ako imate manje od 0.5 :-D

 

Tako naši jadni suci stalno moraju promišlajti i smišljati što je zakonodavac htio reći, ali pazi vraga, jedno je uvijek isto, promišljanje koliko novaca treba ugurati dodatno u proračun.

 

Kao što rekoh, zakon koji bi trebao smanjiti broj poginulih na cesti napisan je na brzinu, to se vidi iz gomile grešaka u njemu samom. Jedino su cifre dobro napisane.

 

A ima i stvarno opasnih stvari, kao što je ukidanje obaveze vožnje s upaljenim svjetlima za vrijeme ljetnog računanja vremena. Nažalost, broj frontalnih sudara će sigurno porastim jer su se svi navikli da vozila iz suprotnog smjera imaju svjetla, te da su dobro uočljiva. A "frontalke" odnose najviše života....

 

Ne želim ni apostrofirati kako će na jesen biti dani dodatne žetve..... jer svjetla se automatski paliti neće... :misli:

 

 

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Victor+/-y je napisao:

He, he, dobro ste uočili nelogičnost.

 

Ali ima još!

 

Prema članku 199. možete voziti ako imate manje od 0.5 g/kg opojnih droga u organizmu. Naravno, ako ste još živi.... a i mrtvi možete, ako imate manje od 0.5 :-D

 

Tako naši jadni suci stalno moraju promišlajti i smišljati što je zakonodavac htio reći, ali pazi vraga, jedno je uvijek isto, promišljanje koliko novaca treba ugurati dodatno u proračun.

 

Kao što rekoh, zakon koji bi trebao smanjiti broj poginulih na cesti napisan je na brzinu, to se vidi iz gomile grešaka u njemu samom. Jedino su cifre dobro napisane.

 

A ima i stvarno opasnih stvari, kao što je ukidanje obaveze vožnje s upaljenim svjetlima za vrijeme ljetnog računanja vremena. Nažalost, broj frontalnih sudara će sigurno porastim jer su se svi navikli da vozila iz suprotnog smjera imaju svjetla, te da su dobro uočljiva. A "frontalke" odnose najviše života....

 

Ne želim ni apostrofirati kako će na jesen biti dani dodatne žetve..... jer svjetla se automatski paliti neće... :misli:

 

Ma jasni je..pa i prije nisu znali što bi sa drogama i ljekovima...a ovo s A kategorijom je točno - to su mi rekle eminentne osobe s prometnog faksa, samo neznam kako izgleda i da li ima nova Vozačka dozvola koja ima u svom sadržaju ove kategorije..

 

pozdrav

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija