Jump to content

Koliki je porez na darovanje


nena2208

Preporučene objave

nena2208 je napisao:

Bila bih zahvalna ako biste mi to pojasnili, po kojem zakonu se ne placa, koliko sam gledala malo te zakone znam da se ne placa ako majka kceri daruje,jel to vrijedi i obrnuto ili po nekom drugom zakonu ne mora platiti porez. Unaprijed hvala

 

Navedeno je regulirano Zakonom o porezu na promet nekretnina. Nekretninom se smatra i zemljište koje je u Vašem slučaju predmet darovanja a kod darovanja plaćanja poreza oslobođeni su roditelji koji daruju djeci nekretninu, kao i dijete koje roditelju daruje nekretninu.

 

Dakle, nekretnine, u smislu Zakona o porezu na promet nekretnina, jesu zemljišta i

građevine.

 

Predmet oporezivanja porezom na promet nekretnina je PROMET nekretnina,

odnosno svako stjecanje vlasništva nekretnine u Republici Hrvatskoj bez obzira

na to stječe li se vlasništvo nekretnine uz naplatu ili bez naplate.

 

Zakonom o porezu na promet nekretnina, taksativno se navode oslobođenja od

plaćanja poreza na promet nekretnina (članak 11., 12. i 13. Zakona), koja možemo

podijeliti u tri skupine:

opća oslobođenja

oslobođenja pri unosu nekretnina u trgovačko društvo

oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju bez naknade. (ovo treće se tiče vas)

 

POREZNA OSLOBOĐENJA PRI NASLJEĐIVANJU, DAROVANJU I

DRUGOM STJECANJU BEZ NAKNADE

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju

nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja, (ova točka regulira vaš slučaj).

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada

nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda

osnovni izvor prihoda,

3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada

nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem

živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge

nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u

smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te

raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,

4. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne samouprave i

uprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih

razloga u svezi s Domovinskim ratom,

5. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s razvodom braka

 

Nadam se da je sad jasnije :namiguje:

 

Lijep pozdrav! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mene zanima sljedeće. Ja i muž imamo stan od 33m2, koji je muž kupio prije našeg vjenčanja. Kako imamo kćer stan nam je postao premali. Svekar i svekrva imaju također manji stan 42m2, i oni bi svoj stan prodali, mi bismo digli kredit i kupili veći stan, a kada se preselimo, prodali bi mužev, i vratili kredit.

No problem je u sljedećem. Na knap smo s novcima, pa gledamo kako platiti što manje poreza. Je li moguće da kredit podignem ja i da stan glasi na mene, a da ga ja poslije darujem muževom tati ili mami (oni inzistiraju da nekretnina bude na nnjihovo ime). Možemo li na taj nači izbjeći plaćanje poreza?

 

Unaprijed hvala! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

lili01 je napisao:

Imam jedno pitanje, cula sam da se sad u svatovima naplaćuje porez na darovinu?! Nadam se da je kriva informacija!!

 

Kriva informacija.

Nisam baš čuo da se igdje u svijetu, pa ni kod nas , plaća porez na takve darove , koje daju prosječni svatovi.

Izuzetak bi bili darovi vrlo velike vrijednosti (automobil, stan) ako dar nije od roditelja.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija