Jump to content

Nuzna obrana..


pele

Preporučene objave

Nužna obrana je ona obrana koja je prijeko potrebna da počinitelj od sebe ili drugoga odbije istodobni ili izravno predstojeći protupravan napad.

 

Nema KD kad je počinitelj postupao u nužnoj obrani. Dopuštena je zaštitia svakog pravnog dobra, ali ne svim (pravnim?) sredstvima.

 

Napadač kod nužne obrane mora biti ČOVJEK inače nema nužne obrane.

 

Kakv mora biti napad?

 

A) stvaran (da stvarno postoji, ako nije stvaran onda smo u zabludi)

B) protupravan - samo protupravan napad daje pravo na nužnu obranu – napadač ne smije imati ovlaštenje za napad (npr. biti isprovociran) ili razlog za napad

C) aktualan – ako neposredno predstoji, samo što nije započeo

možemo se početi braniti i prije nego što je sam napad počeo

 

c1) ako neposredno rpedstoji možemo se početi braniti i prije nego što je počeo napad

c2) ako napad traje – imamo se pravo braniti

c3) kad napad nije još prestao – npr. kad netko nekoga udari deset puta pa se umori i stane da predahne s namjermo da nastavi, a dok on stoji ja uzvratim – napad je aktualan jer nije još prestao budući me je napadač i dalje imao namjeru mlatiti

 

Kakva mora biti obrana?

 

Nužna obrana mora biti

 

a) NEOPHODNO POTREBNA da se otkloni napad

b) ISTODOBNA s napadom

c) RAZMJERNA intenzitetu napada

 

Kad se sve ove okolnosti utvrde onda se može govoriti o nedostatku protupravnosti.

 

 

Što je s alkoholiziranim napadačima?

 

Imamo se pravo braniti iako je sudske praksa skeptična u tom pogledu te se ide u korist pijanaca koji su teško pijani jer ne predstavljaju opasnost dovoljnu da se opravda nužna obrana. (LJUBIĆ: traži se razumno sklanjanje)

 

Nužna obrana će teško proći – nema je kod napada rukama, a kad napadnuti uzvraća oružjem. Osim u slučaju kad je napadač goloruk, nesrazmjerno jači, veći ili poznaje borilačke vještine, a žrtva ne bi mogla otkloniti napad braneći se samo rukama. (DIV i zvončica)

 

PREKORAČENJE NUŽNE OBRANE.

 

Kod prekoračenja počinitelj je kriv, ali se može blaže kazniti (Članak 29.3), a ako je do prekoračenja nužne obrane došlo zbog jake razdraženosti ili prepasti prouzročene napadom može se osloboditi kazne.

 

PUTATIVNA NUŽNA OBRANA (vezano uz zabludu)

 

Ako nije napad stvaran ulazimo u zabludu. Niti je prekoračenje niti nužna obrana samo se tako zove.

 

Radnje ostvarene u PUTATIVNOJ NUŽNOJ OBRANI su PROTUPRAVNE, druga je stvar jeli počinitelj kriv. Počinitelj je u zabludi u pogledu napada (čovjek samo drži štap, a ja mislim da će me lupiti)

 

VAŽNO: Svaka zabluda isključuje namjeru, ne može biti odgovoran za namjeru nego samo za nehaj. O kakvoj se zabludi (otklonjivoj ili neotklonjivo) se radi ocjenjuje se ovisno situaciji i okolnostima.

 

Ako je zabluda neotklonjiva tada nema krivnje, ako je zabluda otklonjiva onda je nehaj, ali ako zakon predviđa odgovornost za nehaj.

 

 

KRAJNJA NUŽDA

 

ČL. 30 KZ-a

 

DEF: 1. Nema kaznenog djela kad je počinitelj počinio takvo djelo radi toga da od sebe ili drugoga otkloni istodobnu ili izravno predstojeću neskrivljenu opasnost koja se na drugi način nije mogla otkloniti, a pri tome je učinjeno zlo manje od onog koje je prijetilo.

 

2. …kad je učinjeno zlo jednako onome koje je prijetilo – NIJE KRAJNJA NUŽDA, ali će se počinitelj svejedno osloboditi

 

Kod krajnje nužde radi se o koliziji dvaju prava – jedno se žrtvuje da bi se drugo spasilo.

Opasnost kod krajnje nužde može potjecati od ELEMENTARNE NEPOGODE, ŽIVOTNJA, ali ne i od ČOVJEKA.

 

PUTATIVNA KRAJNJA NUŽDA

 

Ako smo u zabludi o opasnosti i njenom postojanju onda opasnost ne smije biti skrivljenja. Mora postojati istodobnost opasnosti i otklanjanja iste.

 

ou6p1l.jpg2910spv.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija