Jump to content

nevjerojatna brzina županijskog suda


Merlin

Preporučene objave

Je li moguće da Ž.S. u samo mjesec dana!! odgovori na žalbu na prvostupanjsku presudu?? Da li je to naše pravosuđe na naglo odlučilo biti ful efikasno zbog prigovora iz Bruxellessa?Ili je to ipak moguće samo uz vezu? Napominjem da presuda općinskog suda ima 16 stranica gusto tipkanog teksta a žalba nekih 3 str.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema veze broj stranica nego kakvi su žalbeni argumenti. isto tako, posebni postupci (npr. radni) se hitno rješavaju. također, ovisi puno i o tome koji ŽS je odlučivao. zagrebački je pretrpan, ostali manje. ali dapače, moguće je. također sve ovisi o tome kada Općinski dostavi žalbu na rješavanje Županijskom. Recimo, ja sam podnio žalbu (predet je radnopravni) 5.5., spis je otišao na Županijski 28.5. (dakle još 23 dana je bio kod Općinskog suda), a primio sam Odluku Županijskog 23.6. A idu i godišnji, pa je možda i to razlog da se ubrzalo sa rješavanjem. Dakle, moguće je da se Županijski sud ubrzao. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Thanks Floki na odgovoru. Čuj, naši su argumenti čvrsti, bivši nositelj stan. prava stan nije koristio stan ohohoho nego ga je rental i prema ZSO stan.pravo je izgubio već odavno. E sad, osoba brije da nije rentala cijeli nego samo dio stana te da je kad je dolazila u zemlju - nekoliko puta godišnje - stanovala u predmetnom stanu zajedno s podstanarkom (za koju tvrdi da joj je prijateljica, a ova ju jedva pozna!) I tu je cijeli zaj**. Općinski sud je uzeo izjave njene obitelji plus par svjedoka lažnjaka kao vjerodostojnije od iskaza stanara kuće koji potvrđuju da osoba nije tamo stanovala nego razni ljudi, itd. Jedan jedini svjedok iz kuće govori njoj u prilog (taj ima stan na istom katu i hoće kupit stan od te osobe). Od osobe koja je zadnja bila u najmu uspjeli smo dobiti kopije ugovora o najmu na CIJELI stan, itd. Ima još bisera, ali da sad ne brijem..Ne znam je li ima veze u svemu tome činjenica da je otac bivšeg nositelja stan. prava u ex yugi bio faca u CK SKH ? Tražit ću reviziju postupka, nema druge, i treba mi neki žešći lawyer. Jel imaš koji prijedlog ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki, evo odgovora tebi glede brzine Županijskog suda u Zagrebu, no ova moja informacija je i za druge, ako im se desilo nešto slično, tj. da im protivna stranka ima vezu. Naime, onda fakat mogu računat da će se stvar riješit u roku keks. Dakle, razgovarala sam s nekoliko poznanika (odvjetnika) i SVI do jednoga se slažu da je to jaaakooo sumnjivo. Vele da u svojoj karijeri nisu imali sreću ili nesreću da im Županijski sud odgovori na žalbu (koja god tema bila) za mjesec dana. Ž. sud u Zagrebu je PRETRPAN, samo dok se u pisarnici raspodijeli gdje što ide, pa vijeće, pa ovo, pa ono....vele, nema šanse !! Možda je kod tebe drugačije, tj. sud je manje zatrpan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Merlin je napisao:

SVI do jednoga se slažu da je to jaaakooo sumnjivo.

Slažem se i ja, samo sam na svom primjeru htio pokazati da je ipak moguće.. Dobro, kod mene je u pitanju bio radni spor (oni su po zakonu prioritetni u odnosu na druge opće sporove), kod mene je sudski spis imao možda svega 5-6 listova (jer je tužba odmah u startu odbačena) pa je zasigurno i to odigralo veliku ulogu.. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me da li stranka ima mogućnost uvida u evidenciju predmeta na nekom sudu? Po brojevima predmeta može se vidjeti kad su zaprimani, kako su raspoređivani i kako su i u kojim rokovima rješavani, po tome se može procijeniti koliko je ovakva brzina rješavanja pojedinačnog predmeta normalna.

 

Vrhovni sud i Ustavni sud objavljuju sudsku praksu na Internetu, sada je tu već oveći broj predmeta pa se iz njih jako lijepo može vidjeti ako neki predmet odskače brzinom u odnosu na slične. A ima takvih i na tim visokim sudovima, što ne bi bilo na županijskom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se razumjeli. Ne pitam za pojedinačni predmet stranke nego za evidenciju predmeta (množina) na sudu - kad je koji primljen, kad dostavljen na rješavanje, kada riješen itd.

 

U sudskoj praksi koju sam spomenuo već po broju pojedinog predmeta i datumu odluke možete vidjeti da nešto ne štima. Npr. Ustavni sud rješava zahtjeve za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku iz 2005., a onda, puf, riješi jedan iz 2008. Mogu za to i postojati razlozi, ali oni bi trebali biti vidljivi iz teksta rješenja, inače je očigledno da rade veze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se o uvidu u pojedine predmete. Radi se o tome da, ako je moj predmet pod brojem 100/08, da vidim što je s predmetima od 80/08 do 99/08 i od 101/08 do 120/08, odnosno što je s predmetima iste vrste, slične po problematici - jesu li dodijeljeni, završeni itd.

 

Što je s pravom na pristup informacijama?

 

Već rekoh da takvih podataka za Vrhovni i Ustavni imate na Internetu, dakle sigurno nije zabranjeno.

 

Imate valjda pravo dobiti informaciju o tome da li se Vaš predmet rješava po redoslijedu ili neobično sporo ili neobično brzo u odnosu na druge predmete.

 

Takvo informiranje je najelementarnija stvar u borbi protiv korupcije, da se korupcijski učinak vidi javno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

Ne radi se o uvidu u pojedine predmete. Radi se o tome da, ako je moj predmet pod brojem 100/08, da vidim što je s predmetima od 80/08 do 99/08 i od 101/08 do 120/08, odnosno što je s predmetima iste vrste, slične po problematici - jesu li dodijeljeni, završeni itd.

 

pa zato ti i kažem - te informacije ne možeš nikako drukčije saznati nego uvidom u svaki pojedini spis. ili misliš da sudski upisničari znaju sve u svakom trenutku, da kad ti dođeš i bubneš broj 80/08, da će ti izreferirati stanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako onda predsjednik suda prati stanje i što šalje Ministarstvu?

 

Imaju li računala ili ne i za što im služe?

 

Kako meni računalo može bubnuti stanje za spis na mirovinskom? Isto i za Z predmete na sudu (Z predmeti)

 

Ne očekujem da mi upisničar izreferira, nego da na pismeni zahtjev dobijem pismeni odgovor.

 

Na praksi Vrhovnog suda mogu sortirati po broju i po danu donošenja odluke. Ne moram ići gledati pojedino rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

Kako onda predsjednik suda prati stanje i što šalje Ministarstvu?

 

Imaju li računala ili ne i za što im služe?

 

Kako meni računalo može bubnuti stanje za spis na mirovinskom? Isto i za Z predmete na sudu (Z predmeti)

 

Ne očekujem da mi upisničar izreferira, nego da na pismeni zahtjev dobijem pismeni odgovor.

 

Na praksi Vrhovnog suda mogu sortirati po broju i po danu donošenja odluke. Ne moram ići gledati pojedino rješenje.

 

1. Vode se posebna općenita izvješća (Ststistika).

2. Kako koji sud, neke upisničarke imaju računala, na nekim drugim sudovima nemaju (pa se vode knjige ručno).

3. Informatizacija sudskih predmeta je tek nova stvar (iako je već godinama nova), ne možeš očekivati da sad imaš uvid u spis koji poželiš. Jer se objavljuju samo pravomoćno završeni predmeti, odnosno odluke VSRH povodom revizije ili odluke Ustavnog suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na temelju općenitih izvješća ne može se operativno voditi ništa, pa ni sud.

 

Ponovno: ne radi se o uvidu u pojedini spis. Radi se o uvidu u status spisa. To može npr. biti zaprimljen (kada), dodijeljen (kome), u radu, završen (kada), pravomoćan (kada).

 

I onda bi svako rješenje doneseno za mjesec dana, s obzirom na uobičajene rokove, stršalo do neba bez obzira na sam sadržaj predmeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ljudi moji, išlo bi to sve kad bi mi digli frku (i tuženi i tužitelji) i tražili da su statistički podaci o riješenim/neriješnim cases, s datumom, po pojedinom sudu, javno dostupni, itd.itd. Pogledajte samo kojom su brzinskom akcijom gimnazijalci nokautirali Ministarstvo znanosti i odgodili državni ispit..još im se Ministar Primorac ispričavao..Velim, kao u svemu, za promjene je potrebna kritična masa. A toga, da bi se nagazilo pravosuđe i fiškali - nema. I dok je tako mnogi će, koji ne bi trebali po pravdi i pravici, popušiti svoj case, a mnogi koji bi trebali popušiti, dobit će. Simple as that.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Do sada nisam imao nikakvog posla s trgovačkim pravom i sudovima (falabogu, samo bi mi još i to trebalo), pa nisam znao da Visoki trgovački sud ima upravo to o čemu sam govorio - pristup podacima o statusu predmeta. Istina, ne može se vidjeti status više predmeta odjedanput, ali nije ni potrebno. Budući da se brojevi predmeta pridjeljuju kronološkim redom, lako je pogledati status predmeta koji su primljeni neposredno prije ili poslije nekog predmeta.

 

Web upisnik Visokog trgovačkog suda

 

(kliknuti na Pretraživanje)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija