Jump to content

Državni službenik, javni službenik - razlike


Elza27

Preporučene objave

Molim da mi netko objasni razliku između javnog službenika i državnog službenika? Ili je to isto? Ja mislim da je ista, ali nisam pravnik, a mislim da netko od vas pravnika zna protumačiti razliku, ako postoji, kao i stavite zakone, uredbe, pravilnike ili što već definira te pojmove???

 

I zanima me da li netko zna postoje li zakoni koji određuju napredovanje drž službenika ili je to određeno nekim unutarnjim pravilnikom unutar tijela di radimm, čime je propisana motivacija zapsolenika, napredovanje, zapošljavanje samih zaposlenika...?

 

Molim vas ako netko može da mi razjasni ukratko te stvari ili da me uputi na izvore gdje mogu to pročitati!

 

Unaprijed vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javni službenici rade u javnim službama (zdravstvo, školstvo, socijala...), dakle u ustanovama (Zakonm o ustanovama).

 

Državni službenici rade u državnim službama. O svemu tome imaš više u Zakonu o državnim službenicima. (Zakon o državnim službenicima i namještenicima (NN 27/01) prestao je važiti danom stupanja na snagu novog Zakona o državnim službenicima (NN 92/05), dopunjen Uredbom o dopuni Zakona o državnim službenicima (NN 142/06)- ovaj dio je posuđen s jedne druge rasprave).

 

Jedni i drugi imaju "posebne"zakone, kodekse, zakone o plaćama, odnosno uredbe o koeficijentima, kolektivne ugovore... Treba samo malo proguglati. I pritom valja imati na umu da se od jeseni za državne službenike očekuju neke promjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija