Jump to content

smrdljivi susjedi


upitnik

Preporučene objave

Zna li netko što učiniti da bi se spriječio smrad koji dolazi iz susjedovog stana? O čemu se radi. U zgradi s 4 kata na trećem katu konstantno nešto užasno smrdi i smrad se širi i prema 4. katu. Smrad je najsličniji smradu koji se pojavljuje u veterinarskim automobolima, pa se može pretpostaviti da netko od susjeda (iako mi ostali znamo tko, ALI BEZ DOKAZA) drži u stanu životinje koje nemaju veze niti s psima niti s mačkama (osim što su živa bića). Dakle, na koji propis se pozvati u vezi s uistinu teško izdrživim smradom koji se osjeća na hodniku, a pretpostavljamo da se radi o nekakvim životinjama (možda zečevi). Kako upozoriti susjede da se drže reda i da ne smrde? Kako dozvati budale pameti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

točno, zovi sanitarnu. ako ne viđaš susjede, slobodno zovi murju i 24sata (ne znam gdje si) da upadnu unutra jer osnovana sumnjaš da je netko umro. vrućine su pa lešina zaudara.

a ako viđaš susjede i baš su čudaci, nema druge... plati liku pivu neka im ponoći nasafta vrata litrom benzina (riskiraj 10 kn!) i podgrije. vatrogasci će im oprati stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E baš ste vickasti. Živi su susjedi i zdravi, a i oni sami jako smrde. Kada čovjek uđe u lift nakon njih to je prava avantura. Znam ja da mogu pozvati sanitarnog, ali bih volio znati koje propise da proučim u vezi s tom tematikom. Volio bih najprije upozoriti "smeliće", pa tek onda krenuti u žešću akciju. Žalosno je da su to jako mladi ljudi (momak i djevojka), nemaju niti 30 godina. Imaju životinju ili životinje u stanu jer za njima ponekad ostaje i travnati trag (znači ili zečevi ili perad je u stanu). Eto, pa ako znate nešto više, bilo bi lijepo da mi ukažete na određene propise. Hvala svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozovite se na Zakon o vlasnišvu i drugim stvarnim pravima, član 110 koji glasi ovako:

Imisije

Članak 110.

(1) Nitko se ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., ako su prekomjerni s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini s obzirom na mjesto i vrijeme, ili izazivaju znatniju štetu, ili su nedopušteni na temelju odredaba posebnoga zakona (prekomjerne posredne imisije).

(2) Vlasnici nekretnine koje su izložene prekomjernim posrednim imisijama ovlašteni su od vlasnika nekretnine s koje one potječu zahtijevati da otkloni uzroke tih imisija i naknadi štetu koju su nanijele, kao i da ubuduće propušta činiti na svojoj nekretnini ono što je uzrokom prekomjernih imisija, dok ne poduzme sve mjere koje su potrebne da onemoguće prekomjerne imisije.

(3) Iznimno, od stavka 2. ovoga članka, kad prekomjerne posredne imisije potječu od djelatnosti za koju postoji dopuštenje nadležne vlasti, vlasnici nekretnine koja im je izložena nemaju pravo dok to dopuštenje traje zahtijevati propuštanje obavljanja te djelatnosti, ali su ovlašteni zahtijevati naknadu štete koju su imisije nanijele, kao i poduzimanje prikladnih mjera da se ubuduće spriječe prekomjerne imisije, odnosno nastupanje štete, ili da se smanje.

(4) Vlasnik nekretnine nije dužan trpjeti da ga itko bez posebnoga pravnoga temelja uznemirava time što posebnim uređajima ili na drugi način neposredno odašilje na njegovu nekretninu dim, neugodne mirise, čađu, otpadne vode, potrese, buku i sl. (neposredne imisije), pa je ovlašten zahtijevati da to uznemiravanje prestane i da mu se nadoknadi pretrpljena šteta.

(5) Vlasnik čijoj nekretnini prijeti predvidiva opasnost s tuđe nekretnine od neposrednih ili posrednih imisija koje ne bi bio dužan trpjeti, ovlašten je zahtijevati da se odrede i provedu svrhovite mjere radi njihova sprječavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 15 godina kasnije...

Pozdrav svima, 

Zamolila bih za savjet u vezi neugodnih mirisa u određenom stanu u zgradi. Naime, u zgradi sam od 4 kata ukupno, a stan ispod mene je u najmu. Osoba koja je u tom stanu svakih par dana puši travu na balkonu i u stanu s otvorenim balkonskim vratima toliko da meni u stanu sve smrdi do idućeg dana (prekrivači na kauču, posteljina, zavjese, roba…), a o glavobolji zbog prodornog smrada nema smisla niti govoriti. U nekoliko navrata je opomenuta preko prozora, predstavnik stanara je javio gospođi koja posreduje u najmu (vlasnica stana ne živi u RH) da ju zamoli da ili prestane pušiti u stanu ili da zatvori prozore i vrata kada puši travu, zvonilo joj se na vrata u dva navrata u vrijeme kada je sve smrdilo iz tog stana (ne otvara vrata tada makar je u stanu jer se vidi svijetlo sa balkona)… Molim vas bez odgovora u tipu da zatvorim prozore jer zrak u stanu treba cirkulirati, i smrad ne dopire iz mojeg stana. Ako ja nisam osoba koja svojim postupcima šteti drugim stanarima onda smatram da nije na meni da trpim zagušljivi zrak uslijed zatvaranja svojih prozora zbog drugih stanara. Stanarka spomenutog stana je predstavniku stanara jednom dala odgovor da nije ona pušila i zasmrdila nego joj je došao kolega koji je zapalio, a drugi put da neće više. S obzirom da se to ponavlja kroz već punih godinu dana, svakih par dana, unatoč upozorenjima i molbama da zatvori prozore i balkon ako misli pušiti nešto što toliko smrdi, kome se požaliti ako predstavnik stanara ne riješava problem do kraja? Kontakt od vlasnice stana nemam da ju zamolim da traži od najmoprimke obzirnost prema ostalim stanarima u zgradi. Postoji li netko kome se obratiti da se tome stane na kraj? 

Unaprijed hvala,

K.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Kru je napisao:

Pozdrav svima, 

Zamolila bih za savjet u vezi neugodnih mirisa u određenom stanu u zgradi. Naime, u zgradi sam od 4 kata ukupno, a stan ispod mene je u najmu. Osoba koja je u tom stanu svakih par dana puši travu na balkonu i u stanu s otvorenim balkonskim vratima toliko da meni u stanu sve smrdi do idućeg dana (prekrivači na kauču, posteljina, zavjese, roba…), a o glavobolji zbog prodornog smrada nema smisla niti govoriti. U nekoliko navrata je opomenuta preko prozora, predstavnik stanara je javio gospođi koja posreduje u najmu (vlasnica stana ne živi u RH) da ju zamoli da ili prestane pušiti u stanu ili da zatvori prozore i vrata kada puši travu, zvonilo joj se na vrata u dva navrata u vrijeme kada je sve smrdilo iz tog stana (ne otvara vrata tada makar je u stanu jer se vidi svijetlo sa balkona)… Molim vas bez odgovora u tipu da zatvorim prozore jer zrak u stanu treba cirkulirati, i smrad ne dopire iz mojeg stana. Ako ja nisam osoba koja svojim postupcima šteti drugim stanarima onda smatram da nije na meni da trpim zagušljivi zrak uslijed zatvaranja svojih prozora zbog drugih stanara. Stanarka spomenutog stana je predstavniku stanara jednom dala odgovor da nije ona pušila i zasmrdila nego joj je došao kolega koji je zapalio, a drugi put da neće više. S obzirom da se to ponavlja kroz već punih godinu dana, svakih par dana, unatoč upozorenjima i molbama da zatvori prozore i balkon ako misli pušiti nešto što toliko smrdi, kome se požaliti ako predstavnik stanara ne riješava problem do kraja? Kontakt od vlasnice stana nemam da ju zamolim da traži od najmoprimke obzirnost prema ostalim stanarima u zgradi. Postoji li netko kome se obratiti da se tome stane na kraj? 

Unaprijed hvala,

K.

Prijaviti policiji da se u stanu učestalo konzumiraju zabranjena opojna sredstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija