Jump to content

Tužba za nepoštivanje ugovora o radu


Nalyada

Preporučene objave

novčani zahtjevi zastarijevaju tek nakon proteka roka od 3 godine od dana kada vam je to novčano pravo trebalo biti isplaćeno (to je dan dospijeća). dakle, rok se računa od dana povrede tog vašeg prava iz radnog odnosa i u roku 3 godine možete potraživati svoje pravo pred nadležnim sudom, kasnije ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je teški gad! Je li i godišnje odmore ukinuo? Pogledajte ovaj članak Zakona o radu. Trebalo bi se obratiti Inspekciji rada, oni su u Ivana Visine, kod Avenue Mall-a, u Novom Zagrebu (ako ste u Zagrebu, uopće, ne znam). I ako sam dobro shvatila što Floki reče, po završetku radnog odnosa trebalo bi ga tresnut tužbom za zadnje 3 godine neplaćanja marende.

 

Prekovremeni rad

Članak 41.

(1) U slučaju više sile, izvanrednoga povećanja opsega rada i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik na zahtjev poslodavca mora raditi duže od punoga radnog vremena (prekovremeni rad), najviše 10 sati tjedno.

(2) Ako prekovremeni rad određenoga radnika traje duže od četiri tjedna neprekidno ili više od dvanaest tjedana tijekom kalendarske godine, odnosno ako prekovremeni rad svih radnika određenoga poslodavca prelazi 10 posto ukupnoga radnog vremena u određenome mjesecu, o prekovremenom radu mora se obavijestiti inspektor rada.

(3) Ako inspektor rada posumnja da prekovremeni rad štetno utječe na zdravlje i radnu sposobnost radnika, odredit će rok u kojem poslodavac o tomu mora pribaviti nalaz i mišljenje ovlaštenog liječnika.

(4) Inspektor rada će zabraniti prekovremeni rad ako on štetno utječe na zdravlje i radnu sposobnost radnika ili ako se njegovim prekomjernim korištenjem onemogućuje zapošljavanje nezaposlenih osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

I ako sam dobro shvatila što Floki reče, po završetku radnog odnosa trebalo bi ga tresnut tužbom za zadnje 3 godine neplaćanja marende.

 

Ne, u roku 3 godine se može tražiti sudsko ostvarenje prava. Dakle, tužba se može podnijeti u roku od 3 godine od dana dostave odluke kojom je povrijeđeno novčano pravo radnika, odnosno od dana saznanja za povredu toga prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam još tražila drugi posao, jer mi sviđa okruženje u kojem radim. Da nije ekipa takva ne znam baš kako bi mogla raditi i po 250 sati. No ja mislim da nije glavni problem poslodavac nego neprovedba zakona državnih tijela. Kod nas je nedavno bila inspekcija rada, nije ništa napravila a na svakoj platnoj listi piše broj odrađenih sati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravio sam te u ovom dijelu:

 

marija_1495 je napisao:

po završetku radnog odnosa trebalo bi ga tresnut tužbom za zadnje 3 godine neplaćanja marende.

 

Nalyjada može završiti radni odnos za mjesec dana, pa bi se taj rok od 3 godine od dana kada je stekla pravo utuživati mogao podudarati s tvojim zaključkom.

No, prestane li njoj radni odnos za 3, 4, 5 godina, gubi pravo na sudsku zaštitu jer se ona može tražiti 3 godine od povrede prava, odnosno saznanja za povredu a tada se taj rok ne poklapa sa tvojim zaključkom gore citiranim.

 

Marija, ajd please, nemoj više filozofirati :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nalyada je napisao:

Nisam još tražila drugi posao, jer mi sviđa okruženje u kojem radim. Da nije ekipa takva ne znam baš kako bi mogla raditi i po 250 sati. No ja mislim da nije glavni problem poslodavac nego neprovedba zakona državnih tijela. Kod nas je nedavno bila inspekcija rada, nije ništa napravila a na svakoj platnoj listi piše broj odrađenih sati.

 

 

Nepošteni poslodavac je itekako problem, ali još veći, temeljni problem, složila bih se, je nefunkcioniranje ove države. Dakle, inspekcija rada bila i nikom ništa? Tužno :-(

Oni izgleda štite poslodavce, a ne Zakon o radu. Čitam u drugom topicu ovdje, javlja se jedan poslodavac, korektan u namjerama izgleda, pa radnike koji mu se prestanu pojavljivati na poslu odjavljuje tek nakon zakonski provedenog otkaza. I istome tome su rekli u Inspekciji rada posve ladno da nek ih odjavljuje s danom prestanka dolaženja na posao. A to mu je jasno - da nije po Zakonu o radu.

Ma strašno.

Na kraju krajeva, lijepo je ipak što ti je barem ekipa na poslu dobra.

A jel taj poslodavac vama barem uredno plati te prekovremene? Jel vam plati prijevoz na posao i s posla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Floki, zamisli da radi još 5 godina i svih tih 5 godina joj i dalje ne isplaćuje naknadu za marendu. Dakle, prekine radni odnos 1.7.2015 i utuži za sve marende od 1.7.2012 do 1.7.2015. Dakle, za 3 godine unazad.

 

da, može tužiti samo za neplaćena davanja 3 godine unazad. a što sa one 2 godine prije toga? to pada u vodu, to se ne može sudski potraživati. o tom ti govorim. kužiš sada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa Floki, od početka nam je svima jasno da ne može tražiti ono što je bilo od markovih konaka, tj. sve što joj krade za marendu od početka radnog odnosa . Ali ako traži za 3 godine unazad, i to je podosta. Svaki mjesec npr 1000 kn - 36000 kn za 3 godine, pa još plus zatezne kamate.

Nego, Nalyada, je li ta suma za marendu fiksna ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, nego ti smatraš da je bolje tužiti nakon što prestane radni odnos, pa sad koliko utuži - po tebi to nije bitno. Ja sam mišljenja da sve neplaćeno treba utuživati - čemu čekati da prestane radni odnos, neka tuži dok joj radni odnos traje, odnosno sve dok se potraživanja mogu utužiti unutar roka od 3 godine, da ne bi neka kasnije postala neutuživa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ok, ja sam samo napomenuo da neće moći potraživati ono što će tada kada se ona odluči tužiti, biti neutuživo. Ona je vjerojatno mislila da će za 4, 5, 6 godina (kad se sjeti tužiti) moći potraživati sve naknade, od prve neisplaćene pa do zadnje. A to tako ne ide, jer postoji rok prekluzije prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Ispričavam se što se ponovo vraćam na ovu temu al baš me zanima.... Uskoro će 2 god. kako poslodavac i dalje ne isplaćuje naknadu za marendu za koju se obevezao ugovorom o radu. Kao i svima ostalima. Kontaktirala sam sindikat koji i kaže da to zaboravim jer on nije u Pravilniku o radu definirao iznos te naknade i zato ga se ne može tužiti.

Ma men baš zanima je li to istina!? Molim odgovor!!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija