Jump to content

egoizam


anonimno

Preporučene objave

Osobna odgovornost ključ je objašnjenja nezavidne situacije, ali i faktor uspjeha. Nojeva je logika postupanja pred opasnošću primjer izbjegavanja sučeljavanja s kolektivnom odgovornošću za ono što nam se događa. Stavljanjem glave u pijesak mislimo da nas neprijatelj ne vidi. Mi osporavamo neprijatelju pravo na njegovo neprijateljstvo, a to je njegovo prirodno pravo. Kao što gladan lav, po zakonu jačeg, ima pravo napasti antilopu, tako i naši neprijatelji, po istom zakonu, imaju to pravo bez obzira na to što mi o tome mislili. Mi možemo štititi vlastite interese oko razmišljanja o našoj, a ne o tuđoj odgovornosti. Egoizam je fundamentalno obilježje svakog pojedinca i osnovni uzrok sukoba čovjeka s čovjekom od pamtivijeka. Kod nas nije razvijena svijest o zajedničkim interesima (svaki pojedinac vodi malo računa o svojim vezama s drugim pojedincima, a i sama zajednica slabo vodi brigu o svojim pojedincima). Mi se ponašamo kao nepomirljive bilijarske kugle, koje se na stolu sudaraju po volji nekih moćnih igrača. Mi učimo kroz patnju. Tek kad se uskladimo sa životnim tijekom, onda nema trenja s njim i nema patnje. Dok god osjećamo patnju, mi se nismo uskladili sa životom, prkosimo njegovoj logici. Biti egoističan znači patiti. Mi ne osjećamo realistički ni vrijeme, ni prostor, ni život, ni smrt. Za to smo sami krivi. Za patnje naroda nisu krivi vođe, jer su oni kondenzirani izraz naše opće svijesti, koju karakterizira anarhija vrijednosti i kakofonija egoističnih težnji. Život nije ono što mi mislimo o njemu, nego ono što se dešava pred nama i oko nas. Naša filozofija da «prijatelju ne možemo oprostiti uspjeh», «samo da susjedu crkne krava» ili «kad sam čuo da Triglav nije u Lici, tri dana sam plakao, što će mi ove naše planine, kad nisu najviše?»

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija