Jump to content

Ispitivanje na sred ulice


Jane_Marple

Preporučene objave

ameba je napisao:

Diplomirani pravniče - ne smiju bez razloga legitimirati. Moraju postojati razlozi za provjeru identiteta iliti traženje osobne i te razloge mora priopćiti osobi koju legitimiraju. :azdaja:

 

Što misliš, ima li policija koja se vozi autocestom u svom vozilu, pravo provjeriti auto (putem registarskih pločica, a preko svog mobitela) koji se prometom kreće ispred njih?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o policiji

 

 

III. POLICIJSKE OVLASTI

 

Članak 16.

 

Policijske ovlasti propisane ovim Zakonom su:

 

1. provjera i utvrđivanje identiteta osoba i predmeta

 

Evo nekih "razloga".

 

Članak 25.

 

Ovlast provjere identiteta osobe primijenit će se prema osobi:

 

7. koja svojim ponašanjem izaziva sumnju da je počinitelj kaznenog djela prijestupa ili prekršaja ili da ga namjerava počiniti ili po osobnom izgledu nalikuje osobi za kojom se traga.

 

Dakle, policajac te može zaustaviti bilo kad, bilo gdje i legitimirati. Ako baš inzistiraš da ti kaže zašto, bubnit će ti da nalikuješ nekom počinitelju kaznenog djela.

 

To sam htio naglasiti. Da te je on ovlašten legitimirati gdje hoće i kada hoće, i to je bit cijele priče (jer on ima uporište u zakonu). nigdje ne piše primjerice, da te on ne može legitimirati dok se šećeš sa curom u parku i dok se romantično držite za ruke. a uvijek može izmisliti razlog za koji ima zakonsko uporiište a ti protiv toga ne možeš ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ah, gle ono što sam napisala je da bez razloga ne bi smjeli, a da li to rade.... sam zaključi.

No to je onda već zlouporaba položaja i ovlasti. To tumačenje da ti mogu bubnuti kako nalikuješ na nekoga koga traže se naravno može dogoditi, no ako se malo zainatiš, odeš i tražiš radni nalog, da vidiš za kim su eventualno tragali i na čemu temelje to tvoje "nalikovanje nekome". Naime, slažemo se da se to događa, ali takvo postupanje ipak izlazi iz zakonskih okvira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa oni de facto često i nemaju razlog, nego im padne na pamet "ajmo malo zaje... onog šmokljana sa pankerskom frizurom i probušenim nosom". a ako ti zatražiš "razlog" oni ti ga odmah i smisle. sumnjam da će netko ići tražiti radni nalog i kačiti se s njima. i da, radi se tu o zlouporabi ovlasti a opet, protiv toga se ne može ništa. prvo, jer običan puk to ne prijavljuje, a drugo, jer jedni drugima štite leđa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažemo se da običan puk ne traži razloge, ali to ne znači da se oni tako smiju ponašati.

Dakle, ponavljam u svemu se slažemo osim što ja tvrdim da takvo postupanje nije u duhu zakona.

Kako god okreneš radi se o zlouporabi. Dokazati to - to je drugo pitanje. PS Ja sam uspjela!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

"Oni"? Koji "oni"?

Molim vas, malo pripaziti

 

da nisi malo zabrijala? uopće mi nije jasna svrha tvog "upozorenja" :-?

ja, ti, on, ona, ono, mi, vi, oni, one, ona - osobne zamjenice u hrvatskom jeziku. Funkcija: mijenjaju neku imenicu ili označavaju govornika ili osobu na koju se odnosi rečenica. :kavica: Sad još, pored pravnih savjeta, moram davati i instrukcije iz hrvatskog :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

"Oni"? Koji "oni"?

Molim vas, malo pripaziti, da ne počnete previše generalizirati na štetu svih onih policijskih djelatnika koji rade u skladu sa zakonom.

 

No no, je li to ograničavanje slobode javnog izražavanja ili ekstenzivno tumačenje ovlasti moderatora :) Ne kužim tu opomenu ilkajgodvećje...

PS Hm, baš me zanima hoću li opet zaraditi opomenu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ah, gle ono što sam napisala je da bez razloga ne bi smjeli, a da li to rade.... sam zaključi. No to je onda već zlouporaba položaja i ovlasti. To tumačenje da ti mogu bubnuti kako nalikuješ na nekoga koga traže se naravno može dogoditi, no ako se malo zainatiš, odeš i tražiš radni nalog, da vidiš za kim su eventualno tragali i na čemu temelje to tvoje "nalikovanje nekome". Naime, slažemo se da se to događa, ali takvo postupanje ipak izlazi iz zakonskih okvira.

 

 

Dobit ćeš opomenu zbog toga što pišeš netočne informacije.

 

 

Pazi samo što si dolje napisala:

no ako se malo zainatiš, odeš i tražiš radni nalog, da vidiš za kim su eventualno tragali

:smijeh:

 

Mislim da je daljnji komentar na ovo nepotreban.

 

k015.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što si napisala je smiješno i netočno.

 

no ako se malo zainatiš, odeš i tražiš radni nalog, da vidiš za kim su eventualno tragali

 

Evo ti i obrazloženje.

 

Prije svega, kada daješ informacije o policijskom postupanju morala bi se upoznati sa Pravilnikom o načinu postupanja policijskih službenika koji ima dosta zajedničkog sa Zakonom o policiji.

 

Gore samouvjereno navodiš da ti možeš tražiti radni nalog, i da bude još smješnije pogledala bi i za kim su eventualno tragali.

 

Radni nalog je službena tajna i nemaš pravo uvida u isti. Pogotovo ti policija neće reći za kim traga.

 

Više oko toga nemam namjeru raspravljati.

 

2dl7lug.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi ljudi, činjenica je da kad je mnogim policijskim službenicima dosadno ili što već - naprosto legitimiraju, bez veze. No dokaži im da je to bez veze. Zakon (gore citiran) je sročen uz pretpostavku da policija zapošljava samo visoko svjesne pojedince, čija je prosudba amen. To je logično, država je zasnovana, kao takva, na prisili, a polismeni su sredstvo iste. Ne isplati se pravdašiti, braniti svoje dostojanstvo (tko zna što ti se još može dogoditi ako dotični nije dobre volje) pa vadiš osobnu. Kako je malo zahtjevnije po zakonu zaštititi fizički zlostavljanu ženu npr, tog se zakona policija počesto ne drži "kao pijan plota", jel. Idu čovjeku na živce. Naravno, ne svi, na to je ciljala Notarica, pretpostavljam - pa uistinu treba priznati da i u kukolju ima žita :-)

Za kraj bih citirala stih: Where is the policeman, when you need one?

Da, obično su tu da legitimiraju, a za korisnu akciju rijetko. Mislim da bi se većina 'običnih građana' s time složila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Za kraj bih citirala stih: Where is the policeman, when you need one?

Da, obično su tu da legitimiraju, a za korisnu akciju rijetko. Mislim da bi se većina 'običnih građana' s time složila.

 

Sjeti se ovog kada sljedeći put budeš prebrzo vozila ili kršila zakon na bilo koji drugi način

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ za amebu:

žao mi je što si me pogrešno shvatila. Ne radi se cenzuri. Htjela sam samo izbjeći generaliziranje tipa: "svi su policajci nepošteni i rade nezakonito...", zato jer nisu svi. Marija je dobro shvatila kad je rekla da u svakom žitu ima kukolja. Ja sam htjela obraniti ono "žito", koje radi na čast svojoj profesiji.

Zato sam nastojala da "Oni" kukoljni policajci budu "Neki pojedini", a ne policija cijela.

Nadam se da razumiješ. :-)

@ za Flokija:

opomena zbog zachatavanja teme i iskrivljenih citata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad ovako, ni na kraj pameti mi nije bilo generalizirati postupanje policije. Nisam pobornik onih teza da su svi "oni" tu samo zato da bi nas maltretirali i činilio nam život kompliciranim. Jednako tako mi idu na živce svakodnevni napadi određene grpacije medija na policiju bez ikakvog pravnog utemeljenja za napade. Stoga isprika ako sam bila nedovoljno jasna u iznošenju svog stava.

Notarica, no hard feelings, ono moje je bila očito neuspješan pokušaj šale, jer se grozim stavova da su svi pokvareni, korumpirani itd. Naime osobno znam dosta ljudi iz policije koji su veliki stručnjaci koji znaju svoj posao i ni na kraj pameti mi nije bilo generalizirati. Stoga isprika i za to.

A u vezi, (tako ću shvatiti) dobronamjernog savjeta Mrljavca o tome kako postoji i Pravilnik. Samo toliko, znam jako dobro i pravilnik o načinu postupanja i o zaštiti službenih podataka MUPa i Zakon, a bome i iza svega što sam rekla stojim. Naravno opet sam, brzopleta kakva jesam, bila nejasna pa je ispalo da svatko može s ceste doći i reči dobar dan dajete da ja sad vidim sve vaše papire. Međutim, to što je nešto tajna ne znači da se ne može ispitati zakonitost postupanja. Upravo takav stav, po mom je mišljenju neprihvatljiv, budući da se može tumačiti na način, oni su zaštićeni tajnom pa mogu raditi što žele. U praksi nije tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

 

@ za Flokija:

opomena zbog zachatavanja teme i iskrivljenih citata.

 

odbacuje se opomena kao neosnovana. niti sam nešto zachatao (u okviru sam teme, ako sam zachatao ja, onda si zachatala i ti) a niti sam te krivo citirao, jer si upravo to napisala pa sad bježiš od svojih riječi. opominji ti mene koliko hoćeš ali nisi u pravu. i da, sad prvo zaključaj temu, pa onda napiši svoj komentar. to ti najbolje ide, i tada je tvoja uvijek zadnja. To što si ti shvatila da se radi o generaliziranju, tvoj je problem, ali nisi ovlaštena nekom nabadat na nos da je generalizirao kad se to nigdje ne navodi. I to što misliš da su svi policajci savršeni. E pa nisu, dosta ih je pokvarenih. Odjava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

marija_1495 je napisao:

Za kraj bih citirala stih: Where is the policeman, when you need one?

Da, obično su tu da legitimiraju, a za korisnu akciju rijetko. Mislim da bi se većina 'običnih građana' s time složila.

 

Sjeti se ovog kada sljedeći put budeš prebrzo vozila ili kršila zakon na bilo koji drugi način

:namiguje:

 

 

A da se sjetim toga možda kad me ex dečko bude eventualno mlatio a oni mi kažu da nemreju niš jer da nismo u bračnoj zajednici ili sličan slučaj, a? Ovdje na Legalisu sam pročitala strašnih stvari, muka me pripala. Ipak, priznat ću da su me polismeni jednom odveli doma dok je padala kiša :-) Tu moja pozitivna iskustva završavaju, a voljela bih da se jave oni koji mogu navesti više pozitivnih iskustava.

 

Naime, mislim da si krivi primjer naveo, ma baš si najkriviji pogodio navesti :-) Iako je offtopic, za što se ispričavam, spomenut ću da postoji i nešto što se zove građanski neposluh - u tome je slučaju kršenje nepravednog zakona dobrodošlo i vodi njegovom mijenjaju, ako se stvori kritična masa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite, ne podcjenjujem ničiju kvalifikaciju, znanje ili pravno iskustvo, nisam pravnik, imam VSS suprotnog profila, ali Notarica nikad nije nikoga uvrijedila. Svaki njezin komentar je dobronamjeran, dosljedan, umjesan i kvalificiran.

Molim Vas, bez uvrede, svi vi iz pravne struke trebate se u nju ugledati.

 

Notarice, uz tebe sam, nedaj se.

 

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažemo se da običan puk ne traži razloge, ali to ne znači da se oni smiju tako ponašati.

 

Običan puk ne traži razloge zato, jer je nepismen i ne zna za svoja prava. I ja sam bila dok se nisam prijavila na ovaj forum.

E, sad mene muči pitanje zašto je običan puk za takve i slične stvari nepismen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

........

Naime, mislim da si krivi primjer naveo, ma baš si najkriviji pogodio navesti :-) Iako je offtopic, za što se ispričavam, spomenut ću da postoji i nešto što se zove građanski neposluh - u tome je slučaju kršenje nepravednog zakona dobrodošlo i vodi njegovom mijenjaju, ako se stvori kritična masa.

 

 

Građanski neposluh mi nije posve jasan. Ako mislite npr. da nedate policajcu osobnu iskaznicu....postupak je sljedeći: policajac vas poziva(dovodi) u policijsku posataju i utvrđuje identitet. Kazna za odbijanje davanja isprave je 5.000 kuna. Ako odbijete poći može uporabiti sredstva prisile (tjelesna snaga, zahvati za privođenje, palica.......) te slijedi daljnji postupak.......... a sve u skladu sa zakonom. Znači ako Vas polismen pita osobnu iskaznicu najlakše je istu predočiti i riješiti se problemas i kazni. Ako ne želite onda idite na "građanski neposluh"

Način da se izmijeni zakon je putem predstavnika (političara) koji NAS predstavljaju u Saboru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede osobne iskaznice - slažem se u potpunosti. Ne isplati se. Isto tako, prvotno pitanje Jane Marple - smije li je ispitivati na sred ceste? Odgovor - ne smije. Ali ako ne odgovara na pitanja, privest će je u postaju. Ma da su samo tako efikasni kad stvarno kritično treba njihova pomoć i odlučna akcija, ništa ne bih rekla!

Građanski neposluh - eto, spomenut ću primjer o kojem se na Legalisu puno raspravljalo - RTV pretplata. Taj je zakon od onih koje treba što više kršiti, pa to ljudi i rade. Zaključak na forumu je redovito: ne otvarati kontroloru HRT-a vrata. MOlim lijepo, to je pravilno. Em više nisu jedina TV, em dave reklamama bestidno.

A kad vidim i sve ove slučajeve s marijuanom, apsurdne kazne, izmišljotine - ma trebali bi svi građani, bili konzumenti ili ne - početi nositi joint u džepu :-) Mene osobito to iritira, s obzirom da se mozak nacije legalno ispire pivom, i putem te iste TV koju moramo plaćati.

U svakom takvom primjeru - građanski neposluh bi bio ono što mijenja stvari, a ne političari. Tko u njih još vjeruje?!?

No, ovo je sve offtopic. Možda se tema konačno i zaključa :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija