Jump to content

Stjecanje državljanstva RH sklapanjem braka?


kameni

Preporučene objave

Zakon o hrvatskom državljanstvu (»Narodne novine«, broj 53/91 i 28/92)

 

http://www.sindikatpolicije.hr/PUOB/html/zakoni/drzavljanstvo.htm

 

Članak 8.

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo;

5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i da prihvaća hrvatsku kulturu.

Smatrat će se da je udovoljeno pretpostavci iz točke 2. stavka 1. ovoga članka, ako je zahtjev podnijela osoba koja je bez državljanstva ili koja će ga prema zakonu zemlje čiji je državljanin izgubiti samim prirođenjem.

Ako strana država ne dopušta otpust ili za otpust postavlja pretpostavke kojima se ne može udovoljiti, dovoljna je izjava osobe koja je podnijela zahtjev da se pod pretpostavkom stjecanja hrvatskog državljanstva odriče stranog državljanstva.

 

Članak 10.

Stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom i kojem je odobreno trajno nastanjenje na području Republike Hrvatske, može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava pretpostavkama iz članks 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

 

S obzirom da nisam pravne struke, pitam još mrvicu...

 

Dakle, članak 10 kaže da ne treba ispunjavati one stavke od 1 do 4? Ne treba 5 godina imati prebivalište u RH, ne treba poznavati jezik i pismo, ne treba otpust iz drugog državljanstva? Treba samo ponašanjem pokazati da poštuje kulturu i običaje RH?

 

Odobrenje za trajno nastanjenje na području RH je nešto što je problematično ili nešto što ide lako? Postoje li kakvi uvjeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom može steći hrvatsko državljanstvo ako mu je na području Republike Hrvatske odobren stalni boravak te ako se iz njegovog ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i prihvaća hrvatsku kulturu.

 

Stalni boravak može se odobriti strancu koji do dana podnošenja zahtjeva ima neprekidno 5 godina odobren privremeni boravak. Smatra se da je stranac neprekidno boravio u Republici Hrvatskoj, ako je u razdoblju od 5 godina izbivao višekratno do 10 mjeseci ili jednokratno do 6 mjeseci. Od dana podnošenja zahtjeva za stalni boravak, pa do dana odlučivanja o zahtjevu stranac mora imati odobren privremeni boravak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel imate odobren privremeni boravak ili vas zanima koje uvjete morate ispuniti za njegovo ostvarenje?

 

Treba voditi računa da, ako ste zahtjev za stjecanje privremenog ili stalnog boravka podnijeli prije stupanja na snagu novog Zakona o strancima, dakle prije 1.1.2008., da se onda o tim pitanjima rješava po starom zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Strancu se za ulazak, odlazak ili prelazak preko teritorija Republike Hrvatske izdaje viza.

Viza je odobrenje za ulazak, boravak ili tranzit preko područja Republike Hrvatske.

 

Vlada Republike Hrvatske može odrediti da za državljane pojedinih država nije potrebna viza za ulazak, odlazak ili prelazak preko teritorija Republike Hrvatske.

 

Viza se izdaje za jedno ili za neograničen broj putovanja.

Viza se izdaje s rokom važenja od jedne godine odnosno do roka važenja strane putne isprave, ako je taj rok kraći od jedne godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Članak 10.

Stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom i kojem je odobreno trajno nastanjenje na području Republike Hrvatske, može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava pretpostavkama iz članks 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

što se desi ako bračni partner hrvatski državljanin umre a stranac nije riješio hrvatsko državljanstvo...kako dalje...a imao je prijavljeno prebivalište u rh,na dvije godine...nikad produživano ali ni prekidano...osoba nikad nije napuštala rh,samo okolnosti su bile takve da nije o tome vodila brigu...

trenutno nema nikakvo državljanstvo jer je rođena za vrijeme jugoslavije i po rođenju nije upisana u knjigu državljana.

 

kome se obratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

pitanje dodatno....

 

ja sam u braku u RH ali moja putovnica se svake godine produzuje samo na godinu dana, i ja svage godine moram otputovati u moju drzavu produziti putovnicu i redovito dolazi do komplikacija gdje ja ostajem tamo i po 2 mjeseca cekajuci putovnicu, to znaci da sam unutar zadnjih 5 godina izostala vise od 10 mjeseci jer je to bio jedini nacin da mi se ponovno odobri boravak.... sta ce se dogoditi samnom kada cu traziti drzavljanstvo? ima li neke iznimke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Imam pitanje...

Ako neko moze da mi pomogne u biti bi mu bila jako zahvalna!

Moj decko ima Hrvatsko drzavljanstvo i posjeduje hrvatsku putovnicu...Ja samo imam Bosansko drzavljanstvo.Mene sad zanima da li ja samom udajom za njega,sticem pravo na hrvatsko drzavljanstvo...,i da li bi tom udajom imala pravo da odem s njim u inostranstvo ?! Koji su uslovi da odradimo to ?! Mozda bi se trebali vjencati u Njemackoj ?!

Molim vas,ko je voljan da mi pomogne...,hvala unaprijed !

uređeno: od Mateaas
greska
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje...

Ako neko moze da mi pomogne u biti bi mu bila jako zahvalna!

Moj decko ima Hrvatsko drzavljanstvo i posjeduje hrvatsku putovnicu...Ja samo imam Bosansko drzavljanstvo.Mene sad zanima da li ja samom udajom za njega,sticem pravo na hrvatsko drzavljanstvo...,i da li bi tom udajom imala pravo da odem s njim u inostranstvo ?! Koji su uslovi da odradimo to ?! Mozda bi se trebali vjencati u Njemackoj ?!

Molim vas,ko je voljan da mi pomogne...,hvala unaprijed !

 

Drzavljanstvo se nedobija samom udajom. Prvo ide privremeni boravak na 5 god pa stalni i tek onda se moze podnijeti zahtjev za hr drzavljanstvo.Nije vam potrebno imati hr drzavljanstvo za odlazak u Njemacku mada bi to olaksalo proceduru jer vam nebi trebala boravisna dozvola.

Moj vam je savjet da se vjencate u HR ili u BiH jer je jeftinije i jednostavnije nego to raditi u Njemačkoj.

Nakon sto se vjencate ,izvadite medjunarodni vjencani list i mozete u Nj zatraziti boravisnu i radnu dozvolu pod uvjetom da vas buduci suprug ima radnu dozvolu ili ugovor o radu ukoliko spada u kategoriju osoba kojima nije potrebna radna dozvola(sezonci i visoko obrazovani).

Osim ovog gornjeg uvjeta morate biti prijavljeni na istoj adresi u Nj i cijelu proceduru mozete obaviti u Nj sto znaci da nije potrebno ici preko njemackog konzulata u BiH. isto tako nije potrebno imati certifikat o poznavanju njem. jezika kao ni ispunjavati uvjet o kvadraturi stana zato sto je supruznik drzavljanin eu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

A čiji si ti državjan i čiji je taj drugi/druga državljan?Ti se ženiš/udaješ ili je brak već sklopljen?

Osnovica,ili treba ulaznu schengen vizu nabavljenu unaprijed u DKP-u Irske pa po dolasku regulirat boravak ili ulazi bez vize pa riješava stvari.Sve je objašnjeno na stranicama irske imigracijske službe.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Zna li neko ? Žena i ja smo iz Vojvodine(tamo i živimo).Ona ima Hrvatske papire ja Madjarske ali smo takođe državljani i Srbije.Da bih na osnovu nje predao zahtev za Hrvatsko državljanstvo,koji su uslovi s obzirom da sam i ja državljanin Evropske Unije ? Da li imam prava na to ? Hvala puno i svako dobro.

uređeno: od barnahu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Hvala mnogo,da li znate sta mi sve od papirologije treba povadila sam rodni list,vjencani,uvjerenje o nekaznjavanju,uvjerenje o drzavljanstvu.

volila bi da pripremim sto vise papirologije da sam kolko toliko spremna prije nego odem do ambasade a planiram do kraja sedmice

hvala

uređeno: od Bec@
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da li može pomoć, planiram da se za neki mesec udam za državljanina RH, ja sam državljanin RS, pa me zanima, šta mi jr sve potrebno da bih se prijavila za privremeni boravak, tj. Da bih bila u mogućnosti da radim, i koliko bi sr otprilike čekalo na to. Takođe ako neko može da pojasni kako se dobija zdravstvena zaštita jer piše da je i to neophodno za dobijanje privremenog boravka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

Djevojka je Makedonski državljanin, i ima iza sebe 10 mjeseci odobrenog privremenog boravka na temelju rada/volontiranja. Zanima me konkretno nakon što mi sklopimo brak u Hr ( ja sam Hr drzavljanin) i ona dobije jednogodišnji boravak na temelju sklapanja obitelji, ima li nekih zapreka da ona dobije posao u republici Hrvatskoj? Napominjem da je ona bacc.ing. Elektrotehnike, i stoga što je to deficitarno zanimanje ne podliježe kvotama za rad ( isto bi molio potvrdu ove info).

Hvala, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, moje pitanje glasi:

Htio bih se oženiti sa strankinjom (ne EU). Hrvatski sam državljanin koji studira u Njemačkoj, budući da nemam stalni radni ugovor, nego na 6 mjeseci, i da imam druge izvore financiranja koji nisu stalni, ne mogu zatražiti spajanje obitelji u Njemačkoj. Imam Trajno boravište u Hr a privremeno u Njemačkoj. Da li je moguće da moja buduća žena dobi državljanstvo/boraviše u RH i na temelju toga pridruži se meni u Njemačkoj?

 

Puno hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Pozdrav, imam pitanja u vezi s državljanstvom. Oženio sam osobu iz SAD-a u matičnom uredu u RH i namjeravamo živjeti u RH. 

Neznam jesam li shvatio kako sve to ide, što treba i koliko godina se čeka da se postane državljaninom pa ako mi može netko pomoći:

1- osoba prijavi privremeno boravište (to vrijedi 3 mjeseca?)

2- nakon koliko vremena se može prijaviti stalno prebivalište i da li je potrebna viza (država SAD je osoba)

3- koliko vremena je potrebno da osoba može podnijeti zahtjev za HRV državljanstvo i da li treba vaditi rodni list ponovno u SAD-u (izvadak iz matice rođenih traže ako je to isto) ili se može dobiti možda u matičnom uredu gdje smo se vjenčali jer smo ga tamo predali.

Ako možete pomoći bio bih vam stvarno zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijavi se kratkotrajni boravak (do 90 ako) dana i date zahtjev za privremenim boravkom u svrhu spajanja obitelji.Nakon 5 god boravka u RH u statusu privremenog boravka daje se zahtjev za stalnim boravkom.Nakon što se dobije stalni boravak može se zatražiti državljanstvo RH.

Dokumentacija za privremeni boravak http://www.mvep.hr/hr/konzularne-informacije/privremeni-boravak/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

ja sam hrvatski državljanin, suprug BiH, u braku smo 8 godina s tim da on ima ukupnog boravka na teritoriju RH nešto više od 6 godina. Ima odobren stalni boravak. Zanima me mora li proći ukupno 8 godina regularnog boravka u RH (5 privremenog + 3 stalnog) ili može već sad predati zahtjev za državljanstvo (stalni boravak odobren prije 6 mjeseci)?? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

ja sam bh državljanka i nedavno sam sklopila sam brak sa hr državljanom, a već dvije godine imam dozvolu rada i privremenog boravka. Dozvola rada i boravka je u trenutku sklapanja braka bila aktivna i još uvijek traje. Da li trebam i prijaviti mupu sklapanje braka radi izmjene osobnih podataka ili ne? Također muž i ja nismo prijavljeni na istoj adresi boravka, da li to može biti problem kasnije pri predavanju zahtjev za stalni boravak? Unaprijed hvala na odgovoru.

 

uređeno: od fidic
2 pta isto
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
, Senčy1984 je napisao:

Imam pitanje na ovu temu..ja sam sklopila brak s hr drzavljanom i ispunila sve uslove i predala za drzavljanstvo .znaci 5 god privremenog i dobila stalni i odmah sam dobila zahtijev da predam za hr drz.i sto sam i napravila vec ima 1god. Pa me zanima dali ima itko da zna koliko cu jos da cekam  ?

Pozdrav. Da li bi mi mogla reci posto sam ja u slicnom postupku, a vidim da je od tvoje objave proslo 2 god kada si na kraju dobila drzavljanstvo, i da li su ti trazili da se odreknes svog prvobitnog drzavljanstva( posto mi je to rekao inspektor iz mupa kad me je proveravao na adresi)? Mnogo bi mi znacile informacije, ako bi zelela, mozes mi se javiti i na mail.  jecavecanski@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav, BiH sam drzavljanka kao i roditelji.Majka srpkinja. Otac hrvat, od dokaza imam njegov vjencani list, gdje deklarisan kao hrvat. Ja se takodje izjasnjavam kao hrvatica, rodjena 1983.god. i od dokaza imam upisnice sa fakulteta i sopstveni vjencani list, gdje sam se deklarisala kao hrvatica. U sustini, nemam drugih dokumenata na kojima se trebalo nacionalno izjasniti, te su mi ovo jedini dokazi.Kakve su mi sanse za dobijanje drzavljanstva?

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
Na 04. 02. 2019. at 19:58, Ana993 je napisao:

Da li može pomoć, planiram da se za neki mesec udam za državljanina RH, ja sam državljanin RS, pa me zanima, šta mi jr sve potrebno da bih se prijavila za privremeni boravak, tj. Da bih bila u mogućnosti da radim, i koliko bi sr otprilike čekalo na to. Takođe ako neko može da pojasni kako se dobija zdravstvena zaštita jer piše da je i to neophodno za dobijanje privremenog boravka

Uzmes internacionalni izvod iz matice rodjenih,potvrdu da nisi u braku,on te prijavi na adresu u Hr,vjencate se bez problema i ti s tim statusom mozes radit u Hr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Zdravo,

Imam pitanje vezano za sticanje drzavljanstva RH. Decko i ja bismo se uzeli skorije, on ima hrvatsko drzavljanstvo, stalni boravak u BH i privremeni u Sloveniji. Duzi niz godina ne boravi za stalno u BH(zavrsio je srednju i faks u inostransvtu, tamo je bio i privremeno prijavljen dugi niz godina). Ja imam RS drzavljanstvo i planiram uskoro da mu se prikljucim u Sloveniji. Da li bih na osnovu toga sto unazad gotovo 10 godina ima privremeni boravak van BH i na osnovu njegovog RH drzavljanstva, imala i ja prava na RH drzavljanstvo i bez boravka u RH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija