Jump to content

kada i kako policija pomaže


zeki

Preporučene objave

Poštovani,

Kući imam problema sa suprugom, psihički me maltretira i to je počeo raditi pred djecom.

Imam sina od 16 i kćer od 13 godina, već 17 godina smo u braku i zadnje vrijeme je njegovo maltretiranje i kontroliranje sve učestalije.

Zanima me mogu li zvati intervenciju policije iako nema fizičkog napada.

On na tih i miran način provodi svoj teror i to izluđuje, kako to objasniti i dokazati?

zadranka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji (čl. 4.) definira nasilje u obitelji kao:

 

svaku primjenu fizičke sile ili psihičke prisile na integritet osobe,

svako drugo postupanje jednog člana obitelji koje može prouzročiti ili izazvati opasnost da će prouzročiti fizičku i psihičku bol,

prouzročenje osjećaja straha ili osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva,

fizički napad bez obzira je li nastupila tjelesna ozljeda ili ne,

verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim nazivima i drugi načini grubog uznemiravanja,

spolno uznemiravanje,

uhođenje i svi drugi načini uznemiravanja,

protupravna izolacija ili ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja s trećim osobama,

oštećenje ili uništenje imovine ili pokušaj da se to učini.

 

Kazneni zakon (čl. 215a) nasilničko ponašanje u obitelji opisuje kao čin kojim član obitelji nasiljem, zlostavljanjem ili osobito drskim ponašanjem dovede drugog člana obitelji u ponižavajući položaj.

Prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji počinitelju nasilja u obitelji može se izreći novčana kazna i kazna zatvora, te zaštitna mjera.

Prema članku 7. istog zakona sud može izreći slijedeće zaštitne mjere:

 

obavezni psihosocijalni tretman

zabrana približavanja žrtvi nasilja

zabrana uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju

udaljenje iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora

osiguranje zaštite osobe izložene nasilju

obavezno liječenje od ovisnosti

mjera oduzimanja predmeta koji je namijenjen ili uporabljen u počinjenju prekršaja

 

Sud može izreći zaštitne mjere na zahtjev osobe izložene nasilju u obitelji, policije ili po službenoj dužnosti.

 

 

Prema Zakonu o kaznenom postupku počinitelju nasilja u obitelji sud može izreći i mjere opreza.

 

Prema članku 90. Zakona o kaznenom postupku mjere opreza su:

 

zabrana napuštanja boravišta

zabrana posjećivanja određenog mjesta ili područja

obveza okrivljenika da se povremeno javi određenoj osobi ili državnom tijelu

zabrana približavanja određenoj osobi i zabrana uspostavljanja ili održavanja veze s određenom osobom

zabrana poduzimanja određene poslovne aktivnosti

privremeno oduzimanje putne i druge isprave za prijelaz državne granice

privremeno oduzimanje dozvole za upravljanje motornim vozilom

 

Mjera opreza koja je najpogodnija za slučajeve nasilja u obitelji je zabrana približavanja određenoj osobi i zabrana uspostavljanja ili održavanja veze s određenom osobom.

 

 

ovo je copy/paste sa službene stranice MUP-a, gdje imate i više podataka o nasilju u obitelji, u rubrici "savjeti"

bez obzira na Vaše namjere u budućnosti (razvod ili ne razvod), svakako potražite pomoć. proguglajte malo po internetu obiteljske centre, navodno bi mogli pomoći baš u ovakvim situacijama.

 

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok,

 

nisam pravnik ali imam iskustvo s tim...

Dakle, kada muz pocne sa svojim maltretiranjem, pozvati policiju, znam da je neugodno, pogotovo kada susjedi odmah skoce na prozor, ali ajmo reci da vas briga za to...

Vrlo je bitno napomenuti da se obiteljsko nasilje podrazumijeva ako su tamo i malodobna djeca, odnosno, u tom slucaju policija je duzna napraviti zapisnik, upisati TOCNE rijeci sto vam suprug govori ( u mojem slucaju su stvarno pisali od rijeci do rijeci sve prostote i gadarije)..

Ne znam da li se u ovom slucaju radi i o alkoholu od strane supruga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

Alkohol ili ne, nije relevantno, tj nije olakotna okolnost - zbog alkoholne bolesti ili sl.

 

itekako je relevantno jer je to otegotna okolnost za počinitelja ovog kaznenog djela. zato i to pitanje. jer se to sve navodi u sudskoj presudi kojom se nekog osuđuje radi nasilja u obitelji. a počinitelju se može odrediti i mjera obveznog liječenja od ovisnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u mojem slucaju, alkohol je bio tocka na I da doticnog odmah odvedu na trijeznjenje, te je presudjena 1 godina uvjetnog...

Iako, napominjem, izasao je nakon 2 dana bez da su nas obavijestili o istome.

Dakle, dajem prijedlog da se gospodja na svaki njegov ispad, obrati policiji, jer time samo prikuplja dokazni materijal protiv supruga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto znaci "na tih i miran nacin provodi svoj teror"?

 

Vrlo je tesko dokazati "pasivnu agresivnost".

Primjerice: vi pitate nesto vazno vezano za djecu, on koluta ocima, vi nesto kazete a on izadje i zalupi svim vratima iza sebe pri tom ne rekavsi ni rijeci...

 

Ili vas pak naziva pogrdnim rijecima upotrebljavajuci miran ton glasa. To je lakse dokazati gospodi policajcima.

 

Sto ce policija zapisati u zapisnik:

"Primjecujemo vrlo veliku agresivnost kod gosp. Pere Perica koji pri tom ne progovara ni rijeci vec samo koluta ocima."?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro Vam je sutkinja rekla. Ona je vezana prijedlogom Općinskog državnog odvjetništva ukoliko on prizna počinjenje kaznenog djela koje mu se stavljalo na teret. Očito općinski državni odvjetnik nije zatražio obvezno liječenje od ovisnosti ili je od tog odustao na glavnoj raspravi.

 

Dakle, ukoliko počinitelj prizna učin djela kako je to sadržano u optužnom aktu državnog odvjetnika, onda mu sudac može izreći samo onu kaznu koju je državno odvjetništvo predložilo. Ukoliko ne prizna, i uđe se u dokazni postupak, onda sudac više nije vezan prijedlogom državnog odvjetnika o izricanju kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kala_333 je napisao:

vrlo tuzno.... :place:

 

On je sada osuđen uvjetno na zatvor uz rok kušnje. Ukoliko u tom roku kušnje počini kazneno djelo, uvjetna osuda se opoziva i ide u zatvor.

 

Dakle, bude li opet takav prema Vama, slobodno ga prijavite, pa ako ga osude, neka se odmara iza rešetaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam to sve, naime nije rijec o meni vec o ociuh s kojim zivim u istom kucanstvu ( tamo je i moja mama, naravno :-) )

ali sam se vec uhodala sa tim situacijama vrlo dobro...ja sam rastavljena i ne kontam kako neke zene nemaju hrabrosti napraviti neke korake, da je moj muz, vec bi se odavno odmarao...

no iskustvo je tu, a vezano je za obiteljsko nasilje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto znaci "na tih i miran nacin provodi svoj teror"?

 

Želim samo ispričati svoj slučaj sa policijom, tako da gospođa koja je pokrenula ovu temu i koja je vjerovatno psihički maltretirana nebi nešto krivo shvatila.

 

Otac sam sina starog 2 godine i 3 mjeseca, djetetova majka se maksimalno trudi uskratiti vlastitom djetetu njegovo legitimno pravo na susrete sa ocem, unatoč upozorenju CZSS temeljem članka 109. ObZ i za sada još uvijek nepravomoćnog Rješenja kojim mi se omogućuju susreti sa djetetom 3 x tjedno bez prisustva majke.

 

06.01.2008. došao sam obići dijete(to je bio još uvijek naš usmeni dogovor). Nakon sat vremena igre djetetova majka uzima dijete i odvodi ga u sobu gledati TV, ja u tu sobu ne smijem, dakle ograničeno mi je kretanje. S obzirom da mi dozvoljava da dijete viđam jednom tjedno rekao sam joj: "Zašto odvodiš dijete u drugu sobu pa ti gledaj s njim TV kad mene nema, a sad mi omogući da se mogu normalno 2 sata igrati sa djetetom."

To je nju tako ražestilo da je počela lupati vratima, uzela je telefon, nazvala policiju i rekla da je maltretiram.

Nakon 15 - 20 minuta policija je stigla, oboje nas legitimirali i pitali što se desilo. Ja sam rekao što je bilo, srećom policajci su bili dovoljno iskusni i s par pitanja djetetovoj majci uvidjeli da nema puno istine u onome što je izjavila telefonom. U tom smislu bio je i njihov zapisnik, nije bilo razloga za intervenciju.

Kasnije sam i saznao da je to u dogovoru sa svojom odvjetnicom napravila.

Što bi bilo da je djetetova majka ostala dosljedna u svojim lažima i koje su kazne za lažne optužbe?

Istina je ta da sam ja koji još uvijek nisam zvao policiju izložen sustavnom psihičkom nasilju od strane djetetove majke i njezinih roditelja, ali borim se za svoje dijete i siguran sam da istina prije ili kasnije izlazi na vidjelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija