Jump to content

Nevezan pojas - kažnjen vlasnik vozila a ne vozač


Zephram

Preporučene objave

Danas mi je na kućnu adresu stigao obavezni prekršajni nalog u kojem piše da sam kriv jer sam upravljao vozilom 07.05. 2008. nevezan sigurnosnim pojasom. No, ja navedenog datuma uopće nisam bio na navedenom mjestu a pogotovo ne s navedenim vozilom koje službeno jest moje vlasništvo ali sam ga poklonio bratu još prije tri godine i otada uopće više nisam sjeo u njega.

 

No, u nalogu piše da je policijski službenik podnio izvješće o počinjenom prekršaju koje se temelji na neposrednom opažanju navedenog policijskog službenika.

 

Sad se ja pitam kako me mogao opaziti kad ja u vozilu uopće nisam ni bio već ga je vozio netko drugi (vjerojatno moj brat) ili netko kome ga je on tad posudio. Isto tako mi nije jasno kako taj policajac nije odmah uručio prekršajni nalog toj osobi (navodno meni) na licu mjesta kako je to inače praksa, nego mi je isti poslan poštom nakon skoro dva mjeseca od navedenog događaja. U nalogu su točno navedeni moji podaci tj. ime i prezime, adresa i datum rođenja ali to su valjda uzeli iz prometne dozvole koja glasi na moje ime.

 

Nije mi problem platiti kaznu kad sam uistinu kriv ali ne želim plaćati za nešto s čim nemam nikakve veze. Zato molim da mi netko pomogne savjetom kako da riješim navedeni problem. Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ću poslati žalbu ali pitam se kako ću dokazati da ja tad nisam uopće bio u vozilu. Uostalom, teret dokazivanja krivnje leži na policiji i ja bih trebao bit nevin dok se ne dokaže suprotno. No znam iz prakse naših sudova da riječ policajca vrijedi puno više od riječi građana.

Da li da na sudu zatražim suočavanje s tim policajcem koji me navodno vidio nevezana pa da ga pitam čime to potkrepljuje i zašto mi odmah nije dao prekršajni nalog ako me je zaustavio kako kaže u svom izvješću. Ima li on uopće broj moje vozačke ako me je pomoću nje identificirao. Stvarno situacija ko iz Kafkinih romana, ni kriv ni dužan moram se potezat po sudu. Za izludit!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na savjetu. Auto sam bratu poklonio još prije tri godine i sebi kupio novo ali nije prevedeno na njega nego je još uvijek ostalo na moje ime. Inače nisam još čuo da policija može kažnjavati za pojas a da ne zaustavi automobil i uvjeri se u to da pojas nije vezan, no u našoj je državi sve moguće. Pa i mene su jednom prilikom prije dvije godine zaustavili u večernjim satima i htjeli mi naplatit kaznu da nisam vezan. Na sebi sam imao crnu kožnu jaknu a kako je i pojas crn policajac ga uopće nije vidio. Kad sam mu rekao da sam vezan i da pogleda malo bolje odmah mi se ispričao i rekao da ga nije dobro vidio jer je mrak. Zato mislim da policija ne bi smjela kažnjavati za nevezan pojas ako ne zaustavi auto i to dobro pogleda inače dolazi do ovakvih i sličnih situacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ako niste bili u vozilu, i to možete dokazati, onda je policajac u gadnoj gabuli, jer je krivotvorio službeni dokument (do 5g zatvora).

 

Bilo bi divno kada bi barem jedan od naših šerifa nastradao zbog svojih smicalica. Da se i oni počnu bojati zakona kao i mi, "ovce" od građana.

 

Dakle:

 

- ako vas je zaustavio, onda bi trebao imati podatke iz vaše vozačke (mada to mogu i sami saznati)

 

- ako je zaustavio nekog drugog, onda to niste bili vi

 

- ako nije zaustavio automobil, onda nije mogao niti vidjeti da li je vozač bio vezan (crni sigurnosni pojas preko tamne majice, odsjaj stakla....)

 

Dakle, vjerojatno je policajac "vidio" vozilo i vozača koji nema pojas, a kako nije vozilo zaustavio, zapisao je samo broj tablice ... i dalje je išlo kako ste rekli.

 

Nemojte spominjati da ste vozilo poklonili bratu, već da niste bili u vozilu tada, te da niste mogli počiniti prekršaj. Kada vas sudac pita da li je tko drugi vozio vozilo, recite da je to moguće, ali da se ne sjećate tko, jer je to obiteljskio vozilo koje voze vi, brat, ...) Uostalom, sud vas to i ne bi trebao pitati. Neka policija kao ovlašteni tužitelj pribavi dokaze....

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema dosadašnjem iskustvu stvari stoje ovako:kažnjavanje za pojas policija prakticira na temelju neposrednog opažanja vozača TIJEKOM VOŽNJE.u većini slučajeva je to moguće uočiti (većinom se vozač nabrzinu veže tijekom zaustavljanja što je vidljivo na 20-30m). inače policajac odmah zaustavi vozača i napiše izvješće o prekršaju. u ovom slučaju vjerovatno je policajac uočio na maloj udaljenosti nevezanog vozača pa ga nije imao vremena zaustaviti, već je po tablici vozila u evidenciji došao do podataka vlasnika.u prekršajnom nalogu obično stoji napomena "identitet utvrđen:" pa se navodi ili osobna iskaznica ili vozačka dozvola ili IS MUP(informacijski sistem MUPa)... ukoliko je ovo zadnje slučaj policajac je napisao nalog pa ako prođe-prođe.u tom slučaju je nedokazivo da ste baš vi upravljali autom osim ako vas nije zaustavio, utvrdio identitet osobnom ispravom i uručio izvješće o prekršaju ili prekršajni nalog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policajac vam ne moze poslati kaznu jer je on nesto vidio.U trenutku kad je vidio da netko nije vezan moze ga zaustaviti i naplatiti kaznu.Kad bi bilo da je policija vidjela i pisala kazne onda nitko od njih ne bi nista radio,nego bi pri dolasku na posao zapisao par tablica i poslao im kazne.Zalite se,ne mogu vam nista:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto bi sad netko trebao vjerovati vama da ste baš vi u pravu,a da je neki policajac lažno vas prijavio ? kad tako dobro baratate poznavanjem zakona i svojih prava zašto niste u zakonskom roku izvršili promjenu podataka u prometnoj dozvolu koja glasi na vaše ime,a sami navodite da tri godine je prošlo kako ste " poklonili ".. mislim malo ste pretjerali u nekim svojim izjavama... imate rok 15 dana da prijavite promjenu vlasništva vozila odnosno promjenu podataka u prometnoj dozvoli..... zašto niste to napravili ???? naravno sad kad je prekršaj utvrđen neposrednim opažanje kako navodite vi niste tada ni bili u tom vozilu -zašto bi sad netko u to povjerovao...... no postoji mogučnost da je policijski službenik nehotično prepisao podatke iz prometne dozvole no to se može lako korigirati jer ako niste vi vozilo u tom trenutku dužni ste dati podatke osobe koja je upravljala vašim vozilo... naravno da je moguće da dođe do greške ali vi ste gospodine definitivno počinili prekršaj kao što sam vam opisao vezano za vlasništvo nad vozilo...... lijepo odete u nadležnu policijsku postaju te podnesete prigovor i kažeteim sve kao što ste nama opisali i nema problem greška se ispravi ,jer onaj tko radi taj i griješi... samo nek dečki u plavom rade svoj posao dok je njih na cesti barem se netko pridržava propisa------...

----izvješće o prekršaju nemora uručiti na mjestu događaja ako je imao više prekršaja ( znači u stjecaju ) nema uručivanja dobije pismeno na adresu doma.... pojedinci su malo previše nabrušeni na policajce pa sad koriste neke svoje nabuloze,samo trebate znati ako neki policajac nekoga kazni na nedopušten način i da nije utvrdioprekršaj i to stranka dokaže onda je počinio težu povredu na radu a naravno postoji i kaznena odgovornost,samo policajac je ovlaštena službena osoba koja može i ima ovlast da svojim zapažanjem uočava prekršaje !!!!!! kad vi budete ovlaštene osobe onda budete imali takve ovlasti....pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

Prema dosadašnjem iskustvu stvari stoje ovako:kažnjavanje za pojas policija prakticira na temelju neposrednog opažanja vozača TIJEKOM VOŽNJE.u većini slučajeva je to moguće uočiti (većinom se vozač nabrzinu veže tijekom zaustavljanja što je vidljivo na 20-30m). inače policajac odmah zaustavi vozača i napiše izvješće o prekršaju. u ovom slučaju vjerovatno je policajac uočio na maloj udaljenosti nevezanog vozača pa ga nije imao vremena zaustaviti, već je po tablici vozila u evidenciji došao do podataka vlasnika.u prekršajnom nalogu obično stoji napomena "identitet utvrđen:" pa se navodi ili osobna iskaznica ili vozačka dozvola ili IS MUP(informacijski sistem MUPa)... ukoliko je ovo zadnje slučaj policajac je napisao nalog pa ako prođe-prođe.u tom slučaju je nedokazivo da ste baš vi upravljali autom osim ako vas nije zaustavio, utvrdio identitet osobnom ispravom i uručio izvješće o prekršaju ili prekršajni nalog

 

 

Nije li to malo čudno, tako bi svaki policajac kojemu je dosadno i koji se zainati mogao svima koji su prošli napisat kaznu za nevezani pojas? Ili ako mu treba do nekakve "dnevne norme" onda može nasumično izabrat par auta koji su prošli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se netko predstavio kao Vi, pa ste Vi dobili prijavu umjesto te osobe ;-) .

 

Pa iz toga slijedi ovaj prekršaj:

Tko obmani drugoga u pogledu svoje službene ili društvene funkcije odnosno položaja ili tko upotrijebi lažne osobne podatke kao svoje ili tko potvrdi tuđe lažne osobne podatke kao i tko neovlašteno nosi kakve znakove službene osobe,

 

 

a moguće je i jedno kazneno djelo...... :misli:

 

Postoji li mogućnost, da netko tko zna sve Vaše osobne podatke, se predstavio policajcu sa Vašim podacima :misli: , ko je to mogao znati Vaše podatke :misli::misli::-?.

 

Onaj policajac koji je napisao prekršajni nalog će nakon Vaše "žalopojke" provjeriti koga je to on "kaznio", pa će onda taj i dobiti što je tražio, a također i Vi.... :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što Deltacro kaže - zašto bi meni sad netko vjerovao da tad nisam bio u vozilu. Ja kažem da mi i ne treba vjerovati, pa upravo u tome i jest poanta svega. Ne moram ja valjda dokazivati da sam nevin nego policija treba nepobitno dokazati da sam kriv. Pa ne živimo više u totalitarnoj državi gdje si kriv čim te optuže za nešto. Moja je jedina krivnja što nisam odmah prepisao auto na brata ali mislio sam da nema potrebe jer on mi je ipak brat, član uže obitelji. Nisam auto (pro)dao nekom potpunom neznancu kao što većina ljudi i čini te prijepis izvrše tek kad im istekne tehnički. Uostalom, da sam i izvršio prijepis auta onda bi prijava došla mom bratu a gdje su dokazi da je on taj prekršaj počinio. Dakle ispada da je za navodni prekršaj kriv vlasnik vozila ma tko on bio jer nema nepobitnih dokaza o identitetu vozača.

Da se razumijemo, nemam ništa protiv momaka u plavom, dapače, poštujem i njih i sve prometne propise (nemam nikakvih prekršajnih prijava osim ove sada i to ne svojom krivnjom) a vozim već godinama. No ovo je stvarno prešlo svaku mjeru, pa se pitam što da očekujem sljedeće - kaznenu prijavu za ubojstvo ili tako nešto a sve bez trunke dokaza osim riječi policajca. Malo pretjerujem ali tko zna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

ne kažem da nije čudno, niti da je uobičajeno, ali nije niti nemoguće.ovo je prvi ovakav slučaj koji čujem za pojas, ali sam upoznat sa slučajevima prolaska kroz crveno kada se ovako postupalo kad bi vozač pobjegao policiji.

 

Da, ali vožnja kroz crveno je drugo, to se vidi iz aviona. Ali ako vozač prođe kraj policajca vozeči brzinom od 50 km/h, gotovo je nemoguće vidjeti je li taj vozač vezan (još pogotovo ako je vozač odjeven u tamnije boje).

Nikako platit kaznu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zephram je napisao:

Ne moram ja valjda dokazivati da sam nevin nego policija treba nepobitno dokazati da sam kriv. Pa ne živimo više u totalitarnoj državi gdje si kriv čim te optuže za nešto...

No ovo je stvarno prešlo svaku mjeru, pa se pitam što da očekujem sljedeće - kaznenu prijavu za ubojstvo ili tako nešto a sve bez trunke dokaza osim riječi policajca. Malo pretjerujem ali tko zna...

 

Kad bi to bilo tako, bojim se da policija ni jedan prekršaj, osim eventualno onih ustanovljenih alkotestiranjem i mjerenjem brzine, ne bi mogla dokazati. Čak ni ove ustanovljene mjerenjem brzine, jer naravno da uvijek možete reći, vi niste izmjerili brzinu mog auta.

 

No naravno da to nije tako i naravno da se nikoga ne optužuje bez dokaza. Dokaz je upravo iskaz policajca, a svaki sud koliko ja znam će prije uvažiti iskaz policajca nego iskaz prijavljenog. Zašto bi policajac lagao?? To je koliko ja znam pretpostavka od koje sud kreće, što je donekle logično. A na vama je onda da iznesete dokaze da ste nevini. Jer inače sud ima samo dokaz da ste krivi, pa će vas prema tome krivim i proglasiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAMIRD je napisao:

 

 

Kad bi to bilo tako, bojim se da policija ni jedan prekršaj, osim eventualno onih ustanovljenih alkotestiranjem i mjerenjem brzine, ne bi mogla dokazati. Čak ni ove ustanovljene mjerenjem brzine, jer naravno da uvijek možete reći, vi niste izmjerili brzinu mog auta.

 

No naravno da to nije tako i naravno da se nikoga ne optužuje bez dokaza. Dokaz je upravo iskaz policajca, a svaki sud koliko ja znam će prije uvažiti iskaz policajca nego iskaz prijavljenog. Zašto bi policajac lagao?? To je koliko ja znam pretpostavka od koje sud kreće, što je donekle logično. A na vama je onda da iznesete dokaze da ste nevini. Jer inače sud ima samo dokaz da ste krivi, pa će vas prema tome krivim i proglasiti.

 

Po ovome ispada da ja sada moram na sud dovesti svjedoke koji će svjedočiti gdje sam ja navedenog dana u navedeno vrijeme bio kako bih dokazao nevinost. Nisam toga bio svjestan ali izgleda da ću morati početi voditi dnevnik kako bih uvijek znao gdje sam i s kim bio koji dan. Tako da mogu ako mi se policija sjeti opet poslati ovakav prekršajni nalog samo pročitati u svom dnevniku s kim sam bio i zvati te osobe za svjedoke jer inače tko može pamtiti gdje je i s kim bio recimo prije dva mjeseca u određeno vrijeme. Zapitajte se ljudi npr. gdje ste i s kim točno bili 12.06. 2008. u 17.00. Mislim da će mali broj ljudi znati dati točan odgovor osim ako im taj datum nije po nečemu bio važan ili poseban.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I još nešto - vidim da neki pišu da je policajac možda namjerno napisao pogrešnu prekršajnu prijavu pa ako prođe prođe. Mislim i vjerujem da nije tako jer policija samo radi svoj posao i nema razloga za to (bar se nadam). Vjerojatnije je da je policajac uistinu vidio vozača u mom vozilu koji je bio nevezan ili se to policajcu tako činilo (je li to bio baš moj brat ili netko drugi ne znam). No pošto ga nije zaustavio, nije mu mogao ni nepobitno utvrditi identitet. Zato je prijava stigla vlasniku vozila. Upravo u tome i jest problem. Ako novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama omogučava ovakve slučajeve a sve na osnovu neposrednog opažanja policajca onda svi možete očekivati obvezne prekršajne naloge na kućne adrese jer se sve svodi na ono što kaže policajac pa bili vi u krivu ili u pravu. Zato mislim da je auto obavezno trebalo biti zaustavljeno i identitet vozača utvrđen putem vozačke dozvole ili osobne iskaznice. Time bi se spriječila ovakva nagađanja i pogrešne prijave. Na osnovu čega će sad taj policajac tvrditi da je baš mene vidio u vozilu. Zna li on mene osobno pa me prepoznao? Dakako da ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zephram je napisao:

Po ovome ispada da ja sada moram na sud dovesti svjedoke koji će svjedočiti gdje sam ja navedenog dana u navedeno vrijeme...

 

Kao prvo, naglašavam da nisam pravnik, tako da što god ispalo iz mog odgovora, ne mora biti i točno.

 

Drugo... moje mišljenje je da to kakve ćete vi dokaze iznjeti da niste kriv, ovisi o vama. Vašu izjavu da niste vi vozili sud će sigurno uvažiti i neće se tome nitko suprotstavljati, ali će vas naravno pitati tko je vozio. Odgovor ne znam, naravno neće proći, jer auto je vaše vlasništvo i vi za njega odgovarate. Jednostavno recite da često posuđujete auto bratu i da je taj dan isključivo on vozio auto. A on neka se dalje dokazuje da li je bio vezan ili ne.

 

Ponavljam, ovo je samo moje razmišljanje, nisam pravni stručnjak. Ako griješim, molim da me se ispravi. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se iako ja stvarno ne znam tko je vozio. Brat mi kaže da ni on nije siguran je li tada vozio on ili je auto posudio prijatelju kako inače ponekad učini. No to mi nije bitno. Navest ću na sudu da nisam ja vozio nego da sam auto posudio bratu pa neka onda njega kontaktiraju i utvrde je li on vozio, bio vezan itd. važno mi je da se ja toga rješim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

E, po Prekršajnom zakonu neposredni očevid službene osobe (u ovom slučaju i ovlaštenog tužitelja, pa vi recite do ovo nije kadija te tuži, kadija et sudi...) se smatra dokazom.

 

Ali, da apsurd još bude veći, naši policajci u prekršajnim prijavama samo napišu po kojem članku npr ZSPCa ste "krvi".

 

Moj otac je imao jeda mali sudar (stvarno zanemariv), kojom prilikom je krivac "odmaglio" (poslije se ispostvilo da je vozio službeni automobil dok je bio na bolovanju). Otac je pozvao policiju, koja je obavila očevid (čak i izuzimanje boje drugog vozila), a kako je otac zapamtio tablicu, brzo smo došli do dotičnog, koji se ispričao i platio štetu.

 

Za oca je to bil gotovo, kad nakon nekoliko mjeseci dolazi poziv prekršajom sudu zbog počinjenog prekršaja po ZSPCu, članak taj i taj, a bez ijednog dokaza!!

 

Hvala bogu, otac je vičan pravu, a i sutkinja je bila razumna, pa je to odbačeno.

 

Samo malo razmišljanje za Mariju:

 

Kafka je bio do uvođenja novog Prekršajnog zakona, sada je skoro "prijeki sud", barem za "male prekršaje".....

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

pan je napisao:

Mislim da se netko predstavio kao Vi, pa ste Vi dobili prijavu umjesto te osobe ;-) .

 

Pa iz toga slijedi ovaj prekršaj:

Tko obmani drugoga u pogledu svoje službene ili društvene funkcije odnosno položaja ili tko upotrijebi lažne osobne podatke kao svoje ili tko potvrdi tuđe lažne osobne podatke kao i tko neovlašteno nosi kakve znakove službene osobe,

 

 

a moguće je i jedno kazneno djelo...... :misli:

 

Postoji li mogućnost, da netko tko zna sve Vaše osobne podatke, se predstavio policajcu sa Vašim podacima :misli: , ko je to mogao znati Vaše podatke :misli::misli::-?.

 

Onaj policajac koji je napisao prekršajni nalog će nakon Vaše "žalopojke" provjeriti koga je to on "kaznio", pa će onda taj i dobiti što je tražio, a također i Vi.... :place:

 

Ovo je bio najvjerovatniji scenarij!!!

Koliko sam ja shvatio, brat vozii automobil!!

Kao da je problem reći policajcu (naivnom) ime i prezime od brata i datum rođenja, ovaj provjeri, sve uredno!!

Međutim to je ppogrešno utvrđivanje identiteta i svaku osobu koja to ne može sa sigurnošću dokazat policajac ima pravo odvesti u postaju dok se ne izvrši utvrđivanje identiteta!!!

 

U voom slučaju može se tražit suočavanje ali najvjerojatnije se pandur neće sjećat face kojojje pisao nalog za pojas!!

 

E , da ja saznam da mi brat koristi moje podatke u takve svrhe uzeo bi mu automobil i napravio prijepis!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

"Kafkin proces" se nastavlja...

 

Evo danas sam (23.01.2009.)poštom primio poziv na ročište koje se ima održati 20.01.2009. u 10 sati. Dakle, poziv sam primio tri dana nakon što se ročište već održalo iako vidim na poštanskom žigu na omotnici da je poslan 09.01.2009.

 

Što sad da radim? Hoće li sud vidjeti kad sam ja primio i potpisao poziv te ponoviti ročište ili je presuda već donesena i bez mog prisustva? Molim za savjet sve vas koji s ovakvim nečim već imate iskustva. Unaprijed se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ti svi pozivi se šalju sa povratnicom,znači imate dokaz da ste ga primili 23.01.09.Otiđite u HP i pokažite im da ste poziv primili prekasno,da je ročište već prošlo,moraju vam dati potvrdu sa kojim datumom ste preuzeli poziv,i tu potvrdu prikažite na sudu da niste bili u mogućnosti doći na sud jer ste poziv dobili prekasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to lijepo ali ja nemam vremena (radim) potezat se po sudu ni kriv ni dužan i ispravljati njihove greške. Ovo im je već druga: prvo su me nevina optužili za nešto sa čim nemam nikakve veze a sad još i poziv dobijem prekasno pa moram i to dokazivati a sve zato što netko ne radi svoj posao kako treba. Da ja tako radim davno bih već dobio otkaz!

 

Zanima me je li sud imao uvid u to da ja poziv još nisam bio primio na dan ročišta tj. jesu li ga odgodili ili su to zanemarili pa da sad očekujem rješenje na kućnu adresu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ovo može koristiti u ovakvim slučajevima?

U Prekršajnom zakonu po ovom članku kazna se treba naplatiti 8 dana od počinjenja prekršaja ,a ne od uručenja prekršajnog naloga.

 

 

Članak 166.

(3) Ako počinitelj prekršaja ne pristane platiti globu, novčanu kaznu, štetu ili troškove na mjestu izvršenja prekršaja, odnosno mjestu inspekcijskog ili drugog nadzora, izdat će mu se prekršajni nalog s uputom da plaćanje može izvršiti u roku od 8 dana od dana kad je počinio prekršaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Konačno sam poziv dobio na vrijeme i otišao na sud. Stvar sam rješio vrlo glatko (bar se nadam). Naime, sutkinja je bila vrlo ljubazna i puna razumijevanja (sve pohvale, to nisam očekivao). Samo je uzela moju izjavu da ja nisam vozio navedeni automobil u navedeno vrijeme nego da se njime koristi moj brat. Dao sam njegove podatke i rečeno mi je da će sada možda njega kontaktirati ako se utvrdi iz policijskih dokaza da je to bio on. No to će ići teže jer policajac nije zaustavio automobil pa je sada teško sa sigurnošću utvrditi tko je vozio. Ja to tvrdim još od početka, policajac je trebao zaustaviti automobil i odmah sve rješiti a ne slati kaznu vlasniku vozila samo zato jer je pretpostavio da vozilo obično vozi vlasnik što puno puta nije točno.

 

Iz ovog primjera se vidi apsurd sadašnjeg Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji dopušta ovakve stvari na osnovu "neposrednog opažanja policijskog službenika". No drago mi je da sam se toga rješio iako sam zbog odlaska na sud morao izbivati s posla pa sam ipak pretrpio neizravnu štetu "ni kriv ni dužan".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zephram je napisao:

 

Iz ovog primjera se vidi apsurd sadašnjeg Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji dopušta ovakve stvari na osnovu "neposrednog opažanja policijskog službenika". No drago mi je da sam se toga rješio iako sam zbog odlaska na sud morao izbivati s posla pa sam ipak pretrpio neizravnu štetu "ni kriv ni dužan".

 

To nema veze sa Zakonom o sigurnosti prometa na cestama, već općim propisom koji se odnosi na sve Zakone koji propisuju kakve prekršaje. To je Prekršajni zakon i obična ljudska logika.

Sve činjenice u pravu ( i ne samo u prekršajnom postupku) mogu se utvrđivati:

- neposrednim zapažanjem ili

- dokazivanjem.

Za bilo koji prekršaj nije bitno samo neposredno uočavanje prekršaja, već i uočavanje određenog prekršitelja (uključujući njegovu identifikaciju). Isto je npr. i za KD ubojstva. Redovito se zna da je djelo počinjeno, čak je moguće da počinitelja službena osoba uoči, ali ga ne identificira pa se ubojica ne kažnjava. Zašto bi se onda u svakom slučaju morao kazniti prekršitelj, a ubojica ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, mora se konstatirati da se u ovom slučaju radi o propustu policijskog službenika, naravno, ukoliko je točno prezentirano. Policajac može na ovaj način utvrditi prekršaj ali je bilo potrebno prije pisanja prekršajnog naloga vlasniku vozila uputiti dopis da dostavi podatke vozača koji je upravljao tom zgodom, a to se odnosi na podatke osobe kojoj je vozilo povjereno. To je zakonska obveza vlasnika vozila, u protivnom se isti kažnjava sa 2 ili 3 tisuće kuna, ne znam točno.

Navedenim postupkom ne bi došlo do ovakve zavrzlame, a ovako, siguran sam da će doći do oslobađajuće presude i obustave postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija