Jump to content

Švercanje u gradskom busu !!!:-(((((( help help help sos sos sos


Malimali

Preporučene objave

Imam jedan problem, hm, eto kriv sam švercam se u gradskom busu, i ''dobri ljudi'' koji rade svoj posao su me uhvatili par puta, pa mi sad šalju obavijesti poštom da podignem preporučenu poštu.Što mi je činiti?Kako to sad ide?Neka procedura ili?dali će oni to od mene naplatiti ili?Jel to kao neki prekršaj?Tko tu odlučuje?A jooojnemam pojma a uhvaćem sam s ''rukama u pekmezu'':-)A prošlo je tu već nešto više od godinu dana.Će zastara, i kako.Doista bih cijenio brzi i što korisniji odgovor!!! Jel nemem blage veze šta mi je činiti.

 

Muuuuuuuchas gracias stručni ljudi s legalisa!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala marija, nadam se da imaš još koji savjet.helen, ovako, primio sam obavijest da u poštu podignem preporučeno pismo, šta da radim, da odem dignuti ili?I ako netko zna sta sa zastarom?I kakva tu sad ide procedura ako neplatim, ili ako se oglušim i pravim se glup te nista ne dizam???Da nepisem ponovno sva pitanja koja sam vec napisao, molim vas da procitate prethodne postove.Hvala

?????? :place:

Ima li jos tko kakav pravni savjet????? :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako neplatim a prošlo je više od godinu i pol, dali ce mi ovrhom naplatiti.Svako malo nađem obavijest da u poštu podignem preporučeno pismo.??????Helen???Marija????Pravni savjet????Kakav je tu sad postupak???Prekršaj???Tko odlučuje o ovrsi ako dodje do nje????Što mi kazete vise pravnih stvari, bit ce mi lakse da znam kak dalje???? :place::place::place:

 

Hvvvaaaaallllaaaa :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako...

 

Niste mi odgovorili na pitanje jeste li primili kakvu uplatnicu za plaćanje kazne u razdoblju od dana kad se počinili prekršaj.

Sudeći prema ovome što pišete pretpostavljam da jeste.

 

E sad..

Ako ste primili tu uplatnicu, a niste platili kaznu, protiv Vas je vjerojatno pokrenut prekršajni postupak.

I to je znači to preporučeno pismo koje Vam konstantno šalju.

U slučaju da primite to preporučeno pismo, morat ćete se odazvati prekršajnom sudu i oni će onda na temelju svih činjenica donijeti odluku.

Mislim, možete se odazvati, ali i ne morate.

Moj savjet je, ako već prihvatite to preporučeno pismo, da se svakako odazovete pozivu suda jer Vam to može samo ići u korist.

Na pitanje o zastari Vam ne mogu odgovoriti jer ne znam određene detalje, npr. datum prekršaja (spomenuli ste da ste počinili više prekršaja).

 

Za potpuniji odgovor morala bih znati određene detalje, ali nadam se da sam Vam makar malo pomogla.

Ukoliko budete imali još kakvo pitanje slobodno mi se obratite. :namiguje::-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E mnogo hvala!!!

Ovako napravio sam tih prekršaja više, a najstariji je oko godinu i 10 mjeseci.Drugi su manje vremena od dana počinjenja.Kako i onda tu mopgla nastupiti zastara, i dali bi sad uopce mogla???I kako bi u mom slučaju nastala???A dobio sam obavijest da podignem preporučeno pismo, a nisam nikakav račun.Dali to znaci da je to prepor.pismo koje bih trebao dignuti zapravo obavijest od prekrsajnog suda????I dali sam uopce trebao prethodno dobiti racu(uplatnicu)??? I ako ne dignem to prepor.pismo, i ako stoga neplatim, dali mi mogu ici na ovrhu????I ako da, šta ce ici na ovrhu za to????I jos nesto , ako podignem to prepor.pismo i ako je to kako vi kazete obavijest prekrsajnog suda, i kad ode, sta da na sudu kazem???? Dali postoji caka da se izvučem ili moram platiti bez ikakve mogucnosti izvlacenja????

 

Joooj znam da sam nabacao mnogo pitanja iDOISTA ME ZANIMA ODGOVOR NA SVA, stoga ih bio zahvalan ako mi helen mozete odgovoriti na sva.Duboko se zahvaljujem :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako sam dobro razumio tz. da ako je moj prekrsaj bio u siječnju 2007, a prekrsajni postupak recimo pokrenut u lipnju 2008,ako se taj prekrš.postupak ne završi do siječnja 2009, nastupa zastara?????? :misli::misli::misli:

 

2. I još nesto koliki je novi zastarni rok??? :misli:

 

3. A drugo, ako bi se postupak za kasnije mi prekršaje ipak proveo i ja neplatim po odluci suda koja bi glasila da platim, dali onda ide ovrha i na sta u takvim slučajevima??? :misli::misli::misli:

 

4. Ako odem na prekršajni sud, sta mi savjetujete, sta da kazem, i dali se mogu nekako izvući ili si olaksati??? :misli:

 

Hvala na jaaaako korisnim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na pitanje o zastari odgovor Vam je dao Floki, tako da to neću ponavljati. :-)

 

Napominjem samo da Vi još uvijek ne znate na koji prekršaj se odnosi poziv koji Vam se pokušava dostaviti, odnosno na koji od onih više koje ste naveli da ste počinili.

To ne možete ni znati ako ne primite poziv.

 

Ukoliko se odazovete pozivu suda, ta činjenica Vam može samo ići u korist.

Naravno da postoji mogućnost da sudska odluka bude povoljna po Vas, pa da sud odredi samo mjeru upozorenja, u ovom slučaju - opomenu (a ne ukor, jer to nije mjera upozorenja predviđena Zakonom o prekršajima).

 

Nemojte se toliko živcirati, pa nije to baš toliko strašno..

to je samo vožnja tramvajem bez karte :namiguje:

 

A o obrani ćemo ako i kada do toga dođe :namiguje::palac:

I samo da napomenem, nije dovoljno samo :place::place::place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miss je napisao:

Jednostavno, nemojte se švercati ili idite pješke.

Pravni savjet za ovo nije potreban. :no-no:

 

 

Pa kako ne bi bio potreban pravni savjet? Već se švercao, pa ako sad i prestane i počme samo hodati, prekršaj od prije ostaje.

Nego, Floki nije napisao koliko je novi zastarni rok?

I, mene uvijek zanima, kako može nastati zastara ako se po postupku nešto radi?

Zato mi se čini da je bolje da ne diže preporučene pošiljke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

floki,helen,marija puno hvala, dali mi mozete jos samo konkretno odgovoriti na ova tri hipotetska pitanja:

 

1. Ako sam dobro razumio tz.recimo, da ako je moj prekrsaj bio u siječnju 2007, a prekrsajni postupak recimo pokrenut u lipnju 2008,ako se taj prekrš.postupak ne završi do siječnja 2009, nastupa zastara, tj sud ako se nasao da jos uvijek odlučuje o mom predmetu a uhvati ga siječanj 2009 tj napune se dvije godine proteka zastarnog roka, dali tada nastupa zastara??????(znaci sud pokrene postupak prije isteka zastarnog roka, ali ne uspije završiti postupak do isteka zastarnog roka,dali nastupa zastara)???

 

2. I još nesto koliki je novi zastarni rok, od 1.1.2008???

 

3. A drugo, ako bi se postupak za kasnije mi prekršaje ipak proveo i ja neplatim po odluci suda koja bi glasila da platim, dali onda ide ovrha i na sta u takvim slučajevima???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. da

2. zastarni rokovi su se prema novom Prekršajnom zakonu uglavnom poduplali, a u tvom konkretnom slučaju (zaključak prema okolnostima izloženog) novi zastarni rok je 4 god.

3. onda se ta novčana kazna zamijeni u zatvorsku kaznu (za koju nisam siguran funkcionira li u praksi, ili samo u teoriji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495:

Zato mi se čini da je bolje da ne diže preporučene pošiljke.

 

Nisam siguran da je ovo najpametniji savjet.

 

Proučite mogućnosti Prekršajnog zakona (koje se vrlo često primjenjuju):

 

"Potraga

 

Članak 247.

Ako se ne zna prebivalište ili boravište okrivljenika u tijeku trajanja postupka i postupka izvršenja odluke o prekršaju kao i u drugim slučajevima kad je to prema ovom Zakonu potrebno, sud će zatražiti od policije da nađe okrivljenika i sud obavijesti o njegovoj adresi. Sud istodobno sa zahtjevom za potragu može od policije zatražiti da izvrši dovedbeni nalog.

Tjeralica

 

Članak 248.

(1) Protiv okrivljenika koji je u bijegu a pokrenut je protiv njega prekršajni postupak za prekršaj za koji mu se može izreći novčana kazna od dvije tisuće kuna i teža ili protiv njega treba izvršiti izrečenu prekršajnopravnu sankciju izrečenu za takav prekršaj, sud može narediti za njim raspisivanje tjeralice.

(2) Naredbu za raspisivanje tjeralice dostavlja sud tijelu unutarnjih poslova, nadležnom prema mjestu suda pred kojim se vodi prekršajni postupak, koje raspisuje tjeralicu.

(3) Sud koji je naredio raspisivanje tjeralice povući će naredbu o raspisivanju ili već raspisanu tjeralicu ako je:

1. pronađena tražena osoba,

2. nastupila zastara prekršajnog progona,

3. nastupila zastara izvršenja izrečene prekršajnopravne sankcije

4. nastupio kakav drugi razlog zbog kojeg tjeralica nije više potrebna."

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495

Budimo realni, Okane, može tako pisati, ali u praksi neće zbog švercanja u tramvaju u zatvor. Pa zatvori su pretrpani, to je kroničan problem.

 

Ja sam vrlo realan i zam o čemu pišem, samo ne zanam da li ti zanaš kada djeliš olako ovakvesavjete zbog čega oni koji traže mogu imati neočekivane probleme.

 

Zatvor nisam niti spomenuo.

 

Predpostavimo situaciju da se ta osoba nađe u situaciji kako sam naveo i da Prekršajni sud iskoristi te procesne mogućnosti, ta osoba o tome neće znati niti će biti obavještena da je za njom raspisan potraga ili tjeralica, ali će za to s tim biti upoznata sva policija u RH i prema njoj će postupiti. Sada zamisli da se ta osoba npr. nađe u autobusu iz RH u Njemačku i dođe na granicu prilikom izlaska iz RH, biti će skinuta sa autobusa (ili će je vozač ostaviti) dok riješi te formalnosti, zbog tvog savjeta neće stići tamo gdje je trebala, plaćenu autobusnu kartu više neće moći realizirati itd...

 

Ukoliko dostavljač naznači da osoba ne želi primiti rješenje, sud može putem policije ili na drugi način itvršiti terensku provjeru i zaključiti da osoba izbjegava dostavu pismena, pa u najblažem obliku može naložiti dovođenje te osobe putem policije.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malimali, izbjegavanje preuzimanja preporučene pošiljke samo odgađa neminovno, tako da vam savjetujem da je preuzmete i suočite se s posljedicama, jer će one biti manje što to prije počnete rješavati. Ako se radi o pozivu na sud, onda otiđite na sud i pokušajte se izvući, a ako ne uspijete, platite kaznu i gotova priča. Što to dulje traje, to je i kazna veća zbog troškova.

Drugo, nemojte se više švercati po tramvajima i busevima jer očito u tome nemate sreće i ulovit će vas opet i opet.

I ne samo to, pogledajte koliko ste se do sada naživcirali! Zar je to vrijedno toga?

Ako niste zaposleni, besplatni pokaz možete dobiti prijavom na Zavod za zapošljavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako bi netko htio objasniti - ukoliko ne podiže preporučene pošiljke, ništa se po predmetu ne može raditi, nastupit će zastara. Ovako neće. Plus, drugo je ne podići preporučenu pošiljku, a drugo ju je odbiti primiti u kojem slučaju se tako napiše - odbio primiti. Tko zna da on sad ne živi npr. na moru i uopće ne zna da mu stižu pošiljke. Pa u tome i jest smisao preporučene pošiljke - njegov potpis potvrđuje da je upoznat s onim što mu se želi priopćiti. Ovako nije - i to nešto znači, proceduralno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ovisi o sucu ali praksa je:nakon dva poziva sa suda koji se vrate neuručeni s naznakon dostavljača "obaiješten-nije podigao pošiljku" sudac može izdati dovedbeni nalog, policija te privede na sud pa ti se uz kaznu i troškove postupka dodaju još i troškovi dovođenja.i plati koji put prokleti tramvaj!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija