Jump to content

Priključci


pierre-senna

Preporučene objave

Živim u Vukovarsko-srijemskoj županiji, kuća u kojoj živim je na meni, pošto nisam imao priključak plina, a u ulici postoji mreža, nazvao sam ina-naftaplin i pitao za uvjete priključka i između ostalog da li hrvi imaju pravo na kakve povlastice kod priključka. Gospođa mi je odgovorila da nemamo nikakva prava, pa sada ne znam kome da vjerujem pošto čitam da HRVI imaju prava po onom zakonu o komunalnom opremanju. Ako netko zna točno neka mi odgovori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisi napisao koje mjesto u vukovarsko -srijemskoj županiji.

mislim da je nadležno i ima koncesiju Prvo plinarsko društvo.

pošto imaš svoju kuću u kojoj živiš, nemaš pravo na stambeno zbrinjavanje po ZOPHB,time ni na ostale pogodnosti.

u Vukovaru ,Prvo plinarsko društvo odobravalo besplatni priključak,ko se priključi na plinsku mrežu u roku od dvije godine od izgradnje mreže,uz uvjet da je potrošnja plina normalna (plibski bojler ili peć,štednjak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

 

pošto imaš svoju kuću u kojoj živiš, nemaš pravo na stambeno zbrinjavanje po ZOPHB,time ni na ostale pogodnosti.

(plibski bojler ili peć,štednjak).

 

Koji kretenski zakon, pa ako malo logički čovijek promisli, pa kome trebaju priključci ako ne onome ko ima kuću a nema priključke ( stuja, voda, plin ).

 

Šta če mi priključci ako nemam kuću pa di ču ih prključiti ?

 

Znači imam kuću koju sam napravio svojim novcem, bez pomoći držve ( kao hrvatski branitelj i kao hrvi ) i sada mi trebaju priključci a ja ih ne mogu dobiti jer imam kuću za koju mi i trebaju ti prikljućci. Kretenski !

 

Razumijem , da se neće dati priključci ljudima koji imaju već jednu kuću u kojoj žive ili stan i koje su nekretnine na njima ili nekome tko je već jednom iskoristio pravo dobivanja priključaka, ali ne razumijem ako ja sagradim kuću i ta je kuća na meni, a nemam druge nekretnine i nisam do sada tražio priključke , ne razumijem zašto mi se kao hrvi-u isti ne bi dali ???????????????? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam pisao kredit za kupnju kuće ili stana kao HRVI 30% u Vinkovcima i to prije 6 godina. Ali kako to brzo kod nas ide morao bi čekati ko zna do kada, a i čitao sam na forumu iz iskustava drugih. U međuvremenu sam naslijedio roditeljsku kuću koja sve ima osim priključka plina, pa sam mislio po onom zakonu o opremanju i infrastrukturi da bi možda imao pravo, ali kako je gospođa iz INE meni objasnila ja sam iz njenog obašnjenja shvatio da bez obzira kupio je ja sam, gradio je od temelja ili naslijedio nemam prava. iako tako ne piše u zakonu o braniteljima čl. 40 Znači odustao sam od kredita pošto sam naslijedio nešto, iako u tom zakonu stoji i pravo na nadogradnju/adaptaciju itd. To sve stoji na papiru ali ako nemaš štelu možeš se je...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pierre-senna je napisao:

, ali kako je gospođa iz INE meni objasnila ja sam iz njenog obašnjenja shvatio da bez obzira kupio je ja sam, gradio je od temelja ili naslijedio nemam prava.

 

Onda bi po tome to značilo da hrvi i branitelji imaju pravo na priključke, ali ne na svoju nekretninu nego jedino da vide sa susjdom jeli njemu treba i to samo oni hrvi koju su podstanari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nije istina. Oni u plinari nemaju pojma i ja sam imao svoju kuću koja je bila na meni u Vinkovcima, pa sam promjenio zahtjev za kkupnjom obiteljske kuće, u zahtjev za poboljšanje stambenih uvjeta. Već iduće godine sam bio na listi.Podnjeo sam zahtjev za komunalnim opremanjem i dobio ga od ministarstva. Otišo u gradsko poglavarstvo priložio:građevinsku dozvolu,rješenje o invalidnosti,potvrdu o komunalnom opremanju,ahtjev ispisan svojom ručicom i već na prvoj sjednici gradskog poglavarstva mi je odobreno:priključak struje,vode, plina,kanalizacije i povrat uplaćenog komunalnog doprinosa.Zahtjev sam podnosio pravnici Mari Mujan i Alenki Leko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imaš pravo na priključke ako nemaš zapreka propisanih u čl. 27. Zakona o pravima hrvatskih branitelja, odnosno ako npr. nemaš drugu kuću u vlasništvu, nisi neki drugi stambeni objekt prethodno otuđio, nisi bio u obnovi i sl. Naime zatraži od MOBMS-a potvrdu za oslobođenje od plaćanja komunalnih priključaka, a oni će utvrditi da li postoji kakva zapreka, te ako ne postoji dostaviti ti potvrdu sukladno članku 40. Zakona. Tu potvrdu odnesi u svoju općinu ili poglavarstvo i oni će snositi troškove tvoga priključka, ali također pod uvjetom da imaš trajan status HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dragi prijatelji prema zakonu o Pravima HB iz Domovinskog rata jasno piše da su jedinice lokalne samouprave dužne dati HRVI ukoliko nema riješeno stambeno pitanje ili ukoliko se nalazi na listi u Min. Branitelja za dodjelu kredita priključak plina, struje, vode, pristupne ceste, telefona. Samo to sve ovisi o gradonačelniku, taj zakon super funkcionira u Požegi iako je na vlasti SDP, ako čovjek ima status HRVI grad mu rješava sve zakonom zajamčeno, osim toga grad Požega je HRVI dodijelila besplatna gradilišta u gradu, trenutno se u Požegi na tom djelu grada cijena zemljišta kreče od 25 000 – 30 000 Eura, pa vi sada pogledajte, a osim tih parcela su dobili sve priključke.

Zato Vam kažem da sve ovisi o gradonačelniku, u principu Vama HEP neće dati struju ni plin, nego to za vas plati grad, isto tako za ostalo, umjesto vas plati grad, mislim da je sada to jasnije. Znači prvo morate imati trajni status HRVI zatim morate podnijeti zahtjev gradskom poglavarstvu i onda čekati odluku gradskog poglavarstva, ako Vas odbiju moraju navesti zašto su Vas odbili.

U svakom slučaju morate dobiti potvrdu od Ministarstva branitelja, Uprave za stambeno zbrinjavanje u kojoj stoji ovako:

POTVRDA

 

Kojom se potvrđuje da je gospodin xxxxxxxxxx x xxxxxxxxx iz xxxxxxxxx ulica xxx xxxx

JMBG xxxxxxxxxxxxxx, HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma xx %, nije do sada stambeno zbrinut dodjelom stana ili stambenog kredita putem ovoga Ministarstva.

 

Imenovani je evidentiran kao podnositelj zahtjeva za dodjelu stambenog kredita za poboljšanje uvjeta stanovanja pri Upravi za stambeno zbrinjavanje ministarstva.

 

Ova potvrda izdaje se na zahtjev Upravnog odjela za komunalnu djelatnost i gospodarenje grada xxxxxxxxxxxxx, radi ostvarivanja prava gospodina xxxxxxxxx na oslobađanje od plaćanja troškova komunalnog opremanja za nekretninu – stambeni objekat u k.o. xxxxxxxxxx, zk.ul.br. 345 na zkč.br. 321/34 i ne može se koristiti u druge svrhe.

 

Osim ovakve potvrde iz Ministarstva također morate dostaviti poglavarstvu izjavu o zajedničkom kućanstvu ovjerenu kod javnog bilježnika, zatim izvaditi potvrdu da niste dobili stan od države ( to ne znam točno kako se zove odjel u županiji koji to daje, treba se raspitati, ali nešto u Uredu državne uprave) također treba u policiji izvaditi potvrdu o prebivalištu.

 

Eto sve to gospodo predati u gradsko poglavarstvo i ne smiju vas odbiti

Ako ima još pitanja slobodno pitajte

Pozdrav Maks

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš potpuno pravo,Maks! Naime Grad Požega je jedan od gradova koji najbolje provode Zakon o pravima hrvatskih branitelja u dijelu koji se odnosi na stambeno zbrinjavanje! Uz njega to isto dobro provode Slavonski Brod, Osijek, Zagreb(samo u dijelu oslobođenja komunalnih priključaka, ali ne i dodjele zemljišta), Bjelovar, Rijeka, dakle većinom gradovi u kojima nisu na vlasti vladajući. Isto upravo iz činjenice da vladajući smatraju da se ne moraju dodvoravati braniteljskoj populaciji (što svakako nije i nesmije biti istina). Ukoliko neka jedinica lokalne samouprave ne izvrši svoju obvezu na komunalno opremanje ili ustupanje građevinskog zemljišta, a uz predočenje potvrde MOBMS-a, zatražite od MOBMS-a (J. Kosor) da uputi oštrije pravno tumačenje toj jedinici lokalne samouprave, i to će zasigurno donijeti rezultate! :-):palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Maks je napisao:

Dragi prijatelji prema zakonu o Pravima HB iz Domovinskog rata jasno piše da su jedinice lokalne samouprave dužne dati HRVI ukoliko nema riješeno stambeno pitanje ili ukoliko se nalazi na listi u Min. Branitelja za dodjelu kredita priključak plina, struje, vode, pristupne ceste, telefona. Samo to sve ovisi o gradonačelniku, taj zakon super funkcionira u Požegi iako je na vlasti SDP, ako čovjek ima status HRVI grad mu rješava sve zakonom zajamčeno, osim toga grad Požega je HRVI dodijelila besplatna gradilišta u gradu, trenutno se u Požegi na tom djelu grada cijena zemljišta kreče od 25 000 – 30 000 Eura, pa vi sada pogledajte, a osim tih parcela su dobili sve priključke.

Zato Vam kažem da sve ovisi o gradonačelniku, u principu Vama HEP neće dati struju ni plin, nego to za vas plati grad, isto tako za ostalo, umjesto vas plati grad, mislim da je sada to jasnije. Znači prvo morate imati trajni status HRVI zatim morate podnijeti zahtjev gradskom poglavarstvu i onda čekati odluku gradskog poglavarstva, ako Vas odbiju moraju navesti zašto su Vas odbili.

U svakom slučaju morate dobiti potvrdu od Ministarstva branitelja, Uprave za stambeno zbrinjavanje u kojoj stoji ovako:

POTVRDA

 

Kojom se potvrđuje da je gospodin xxxxxxxxxx x xxxxxxxxx iz xxxxxxxxx ulica xxx xxxx

JMBG xxxxxxxxxxxxxx, HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma xx %, nije do sada stambeno zbrinut dodjelom stana ili stambenog kredita putem ovoga Ministarstva.

 

Imenovani je evidentiran kao podnositelj zahtjeva za dodjelu stambenog kredita za poboljšanje uvjeta stanovanja pri Upravi za stambeno zbrinjavanje ministarstva.

 

Ova potvrda izdaje se na zahtjev Upravnog odjela za komunalnu djelatnost i gospodarenje grada xxxxxxxxxxxxx, radi ostvarivanja prava gospodina xxxxxxxxx na oslobađanje od plaćanja troškova komunalnog opremanja za nekretninu – stambeni objekat u k.o. xxxxxxxxxx, zk.ul.br. 345 na zkč.br. 321/34 i ne može se koristiti u druge svrhe.

 

Osim ovakve potvrde iz Ministarstva također morate dostaviti poglavarstvu izjavu o zajedničkom kućanstvu ovjerenu kod javnog bilježnika, zatim izvaditi potvrdu da niste dobili stan od države ( to ne znam točno kako se zove odjel u županiji koji to daje, treba se raspitati, ali nešto u Uredu državne uprave) također treba u policiji izvaditi potvrdu o prebivalištu.

 

Eto sve to gospodo predati u gradsko poglavarstvo i ne smiju vas odbiti

Ako ima još pitanja slobodno pitajte

Pozdrav Maks

 

 

 

pogrešno...ja sam pokušao na taj način ostvariti pravo i 4 puta sam išao u ministarstvo sa hrpom papira ( potvrde o prebivališti itd itd ) i rekli su mi da nemogu ostvariti to pravo na priključenje plina ( to sam tražio ) jer nemam NEKRETNINE na svoje ime a da mi otac prepiše 1 sobu kako bi imao nekretninu onda GUBIM pravo na kredit koji čekam od 11.mjseca 1995 godine sa 40 % invalidnosti !!! nema logike u zakonu...ja i moja obitelj bi trebali krepat od zime dok mi ministarstvo neda kredit da se stambeno zbrinem i priključim plin na kuću koju bi izgradio a kako idu isplate još nisu ni 60% invalide riješili . :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maks je napisao:

Znači prvo morate imati trajni status HRVI zatim morate podnijeti zahtjev gradskom poglavarstvu i onda čekati odluku gradskog poglavarstva, ako Vas odbiju moraju navesti zašto su Vas odbili.

 

A jel se može dobiti priključak struje i vode za kuću koja je u izgradnji ( ima sve uredne papire ).

 

Vlasnik istoga je HRVI 30 % ? Mjesto prebivališta nije isto sa mjestom u kojem se radi kuća iz jednostavnog razloga jer je kuća tek u izgradnji, ali kada bude moguće se useliti u istu i mjesto prebivališta će biti tu. ( nije područje od posebne državne skrbi- spada pod grad Vrbovec u ZG županiji).

 

Jel zna netko kako to pravo ostvariti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kolega sve smo već rekli o dodjeli zemljišta, pa kako ti netko može dati priključak komunalnih naknada a nekretnina nije na tvom imenu a ako tvrdiš da je to tvoje onda nemaš pravo na kredit za kupnju nekretnine, sasvim logično. Pravo na komunalnu naknadu imaš ako imaš nekretninu pa na čega će ti priključiti plin?????

Dobro pročitaj teme koje su pisane na tu temu, još smo pisali o tome ali ovo je stavim jasno, samo je stvar gradonačelnika hoće li poštivati zakon ili neće.

Kompa sigurno da taj HRVI sa 30% ako je trajno može ostvariti sve komunalne naknade, ali opet ponavljam on to ima pravo a druga je stvar da li će grad poštivati taj zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maks je napisao:

Kompa sigurno da taj HRVI sa 30% ako je trajno može ostvariti sve komunalne naknade, ali opet ponavljam on to ima pravo a druga je stvar da li će grad poštivati taj zakon.

 

Ako grad ne poštuje zakon to znaći da ga krši.

 

A to znači da bi u tom slućaju netko mogao snositi posljedice i biti kažnjen( mislim na gradske oce ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od grada će dobiti priključak na infrastrukturu ako ima prijavljeno prebivalište u istom gradu

 

Članak 40.

(1) Jedinice lokalne samouprave dužne su, u slučaju kad osoba iz članka 36. ovoga Zakona koristi stambeni kredit za izgradnju obiteljske kuće u mjestu prebivališta sukladno članku 39. stavku 2. ovoga Zakona, ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalno opremanje.

(2) Pravo na komunalno opremanje stambenog objekta imaju i osobe iz članka 36. ovoga Zakona ako ostvaruju pravo na dodjelu stambenog kredita za poboljšanje uvjeta stanovanja na istome stambenom objektu, kao i osobe koje nisu podnijele zahtjev za stambeno zbrinjavanje, ako se u posebnom postupku utvrdi da bi imale to pravo, o čemu Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti izdaje odgovarajuću potvrdu.

(3) U komunalno opremanje građevinskog zemljišta iz stav¬ka 1. ovoga članka podrazumijevaju se:

– uređenje pristupne ceste, javne rasvjete i okoliša potrebnih za korištenje građevine izgrađene na ustupljenom zemljištu,

– priključci i mreža za osiguranje priključka i elektro priključak, priključak na vodovod i odvodnju, instalacije DTK (distributivne telefonske kanalizacije) te ako na tom području postoji medij za grijanje – plin i/ili toplovod.

(4) Jedinice lokalne samouprave dužne su u slučaju iz stavka 1. i 2. ovoga članka snositi i troškove komunalnog doprinosa, odnosno povrat istih za odgovarajuću BRP (bruto razvijenu površinu).

Članak 41.

(1) Sredstva za stambeno zbrinjavanje osoba koje ostvaruju prava na dodjelu stambenog kredita osigurat će se u državnom proračunu i proračunima jedinica lokalne samouprave ili u vrijednosti kuća i stanova u vlasništvu Republike Hrvatske.

(2) Sredstva ostvarena otplatom kredita i obročnom prodajom kuća i stanova uplaćivat će se na račun Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti do završetka provođenja programa stambenog zbrinjavanja prema ovom Zakonu

 

 

Zakon o pravima hrvatskih branitelj

znači treba prijaviti prebivalište u mjestu gdje gradi kuću

prijavi kod nekog poznanika.

nije obavezan i živiti u mjestu prebivališta.

 

ako nije korisnik stambenog kredita za izgradnju neka traži kredit za poboljšanje uvjeta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

Imam SVE  uvjete po ZOPHBDR za pravo na besplatan priključak po čl 40. i 87.

Znači: - trajno utvrđen status HRVI 

         -  kuću adaptiranu-dograđenu kreditom MHB

          - kuća ima sve potrebne papire o legalnosti

          - plaćene sve naknade  kod izgradnje ( KD, VD ),

- potvrdu MINISTARSTVA HRVATSKIH BRANITELjA da imam pravo na besplatan priključak na plinsku mrežu.

Podnosim zahtjev nadležnoj jedinici lokalne samouprave,s svim dokazima i potvrdom .Dobijam pisani odgovor da oni nemaju provedbeni akt ( odluku) kako to pravo realizirati i  planirana sredstva za tu namjenu.

o.p.a Iz Proračuna RH dobijaju nekoliko miliona kn za razne potrebe . Proračun jls iznosi oko 19 mil kn.

Zaključno: ne žele realizirati ono što su po Zakonu dužni i dobijaju sredstva od centralne države.

Naravno na svim skupovima puna su im usta branitelja i stradalnika i zahvala za njihov doprinos u stvaranju njihovih radnih mjesta na kojima uživaju.

Što učiniti?

Da li u ovoj "pravnoj" državi ima način kako se zaštiti od samovolje lokalnih šerifa,koji ne poštivaju zakone vlasitite države i nepoštivaju stradalnike Domovinskog rata i samovoljno im oduzimaju prava.

 

 

 

uređeno: od revizor
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija