Jump to content

Izjava o odricanju - primjer???


stedas

Preporučene objave

Poštovani,

 

U nastavku šaljem primjer jedne takve Izjave i zanima me je li ona pravovaljanja za potpis kod javnog bilježnika, Hvala unaprijed. Molim savjet odnosno preporuku kako treba napisati Izjavu o odricanju...

 

 

IZJAVA O ODRICANJU OD NASLJEDSTVA

 

 

Ja, XXX, rođena 20.08.1950. u Zagrebu, sa mjestom prebivališta u XXXXXX, (JMBG: YYYYYYYYYYYYYYY) izjavljujem slijedeće:

 

Odričem se svoga nasljednog dijela na katastarskoj čestici br. XXX (broj uloška XXX), koja se nalazi u katastarskoj općini XXX, a koja se vodi na općinskom sudu u XXX, otok XXX.

Također ovom izjavom izjavljujem da se odričem nasljedstva i u ime mojih potomaka na navedenoj katastarskoj čestici.

 

U Zagrebu, 08. 09. 2008.

 

 

Potpis:

XXX

________________________

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preporučujem da pogledate čl. 129 - 138

 

Zakona o nasljeđivanju

 

Nadam se da će Vam netko stručan odgovoriti, ali po mojem mišljenju - kako ja shvaćam te članke - ne možete se odreći konkretnog nasljednog dijela, nego samo nasljedstva u cjelini.

 

Ako želite raspolagati samo navedenim nasljednim dijelom, za to postoje drugi načini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad ostavitelj umre, matični ured u kojem je prijavljena smrt dužan je dostaviti nadležnom sudu smrtovnicu u kojoj su i podaci o nasljednicima i imovini.

 

Na temelju smrtovnice sud pokreće ostavinski postupak.

 

Smrtovnica ne mora nužno sadržavati sve podatke. Matičar je sastavlja prema njemu poznatim podacima, što znači da može biti i drugih nasljednika. Isto tako, nasljednici mogu prijaviti imovinu ostavitelja koja nije navedena u smrtovnici.

 

Ako ostavinski postupak nije pokrenut na taj način, a događa se u nekim slučajevima, svatko od nasljednika može uputiti zahtjev za pokretanje ostavinskog postupka sudu.

 

U ostavinskom postupku utvrđuju se nasljedni dijelovi pojedinih nasljednika, na temelju zakona ili oporuke, ako postoji, te izjava i dogovora nasljednika.

 

Ostavinski postupak završava rješenjem o nasljeđivanju u kojem piše koliko tko nasljeđuje. Ako u toku postupka nije utvrđena podjela konkretne imovine, nasljeđuje se u idealnim dijelovima. Npr. od 3 nasljednika svaki postaje suvlasnik 1/3 njive. Rješenje o nasljeđivanju sadrži podatke o svoj poznatoj ostavnini ostavitelja u trenutku donošenja rješenja.

 

Ako postoji i neka druga imovina za koju se sazna nakon toga, ona se raspoređuje u naknadnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se postupak vodi pred sudom uređujući sudac, savjetnik ili vježbenik vas pita i upozorava po zakonu da se dijela koji vam pripada možete prihvatiti, prihvatiti ga i istovremeno ustupiti nekome od sunasljednika ili se odreći (u ime svoje ili svoje i svojih potomaka). Onda izjavite da se odričete i kad to uđe u zapisnik računaju se dijelovi kao da vas nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mali osvrt na nasljedne dijelove, odnosno način podjele imovine! Ne mora se raditi o idealnim dijelovima, odnosno ako je tri nasljednika da svaki nasljeđuje po 1/3. Sve ovisi o rodoslovlju u konkretnom predmetu i o stupnju srodstva zakonskih nasljednika sa ostaviteljem. To znači da mogu nasljediti jedan 2/4, a ostalih dvoje po 1/4(npr. ostavitelja koji je imao 2 djece, a od tih 2 jedno je umrlo i ima svoju djecu, nasljeđuju dijete ostavitelja u 2/4 dijela i dvoje unuka koji dolaze pozvani na nasljedstvo svaki u 1/4 dijela).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Ako mi neko može savjetovati šta da napravim u slijedećoj situaciji:radi se o osobama starije životne dobi,koji su stupili u brak prije par godina,i usva imovina koju imaju je stečena prije braka.Radi nekih njihovoh obiteljskih odnosa,gospođa bi htjela dati izjavu o odricanju od nasljedstva,ili možda bi bilo bolje ugovor o odricanju od nasljedstva.mene zanima ako netko ima primjere takvih ugovora,jer oni bi to napravili na način da im ja napišem ugovor7izjavu,i onda da je oni odnesu ovjeriti kod javnog bilježnika.malo sam gledala uvjete za odricanje od nasljedstva koje nije otvoreno,i mislim da nije to moguće obaviti na taj način,već je potrebno da ju bilježnik sastavi u obliku jb akta ,ili da je solemnizira,ili da se da na zapisnik kod suda.Ono što mene zbunjuje je da li činjenica da je ona samo ovjerena kod jb čini takvu izjavu/ugovor nevaljalim ,ili kanije opozivim ili..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odricanje od nasljedstva , kao nasljednopravni institut, uređuju odredbe Zakona o nasljeđivanju i to prvenstveno odredbe članaka130. – 137. toga Zakona..

Naime, nitko nije dužan biti nasljednikom(osim RH). Stoga, ako to doista ne želi biti, mora se tog prava odreći.

Što se tiče samog načina (oblika) odricanja, može se reći da se nasljednik može odreći nasljedstva na dva načina: javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donošenja prvostupanjske odluke i ugovorom o odricanju od nasljedstva,koji

mogu sklopiti samo predak i potomak te bračni drugovi. Njime se potomak odnosno bračni drug odriče od nasljedstva . To je i formalan ugovor, jer propis zahtijeva pisani oblik ugovora te ovjeru suca, javnobilježnički akt ili solemnizaciju od javnog bilježnika. Odricanje od nasljedstva , učinjeno ugovorom o odricanju od nasljedstva , vrijedi i za potomke nije li što drugo određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

 

Copy/paste s druge teme, i hvala Matrixu.

(Ova je o odricanju, izvukli ste tu Temu, pa sam pretpostavila da Vam takva izjava treba)

 

 

Ja _________________________________ iz __________________ u _______ na dan ___________________ pod punom materijalnom i kaznenom odgovornošću dajem slijedeću :

            NASLJEDNIČKU IZJAVU, 

kojom izjavljujem da se u ostavinskom postupku koji se vodi kod nadležnog suda u _______ , a iza pokojnika/ice__________ koji je preminuo dana _______ u _______, odričem se svog nasljednog dijela i istovremeno ga u cjelosti ustupam:

________________________________________________________
________________________________________________________

Poznato mi je iz čega se sastoji imovina pokojnog(e), a upoznat(a) sam i sa mojim nasljedničkim pravima. 

Ova izjava je izraz moje slobodne volje, te je kao takvu i potpisujem.

Dana, ________________________

Potpis davatelja izjave:____________

uređeno: od akacija
nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Dana 10. 09. 2008. u 21:46, Modesty4 je napisao:

Mali osvrt na nasljedne dijelove, odnosno način podjele imovine! Ne mora se raditi o idealnim dijelovima, odnosno ako je tri nasljednika da svaki nasljeđuje po 1/3. Sve ovisi o rodoslovlju u konkretnom predmetu i o stupnju srodstva zakonskih nasljednika sa ostaviteljem. To znači da mogu nasljediti jedan 2/4, a ostalih dvoje po 1/4(npr. ostavitelja koji je imao 2 djece, a od tih 2 jedno je umrlo i ima svoju djecu, nasljeđuju dijete ostavitelja u 2/4 dijela i dvoje unuka koji dolaze pozvani na nasljedstvo svaki u 1/4 dijela).

 

upravo sad, zjam je napisao:

 

Šta ako se jedan unuk odrekne nasljedstva i ostaje drugi unuk i sin pokojnog da li se onda dijeli nasljedstvo na 2 dijela, ili dio kojeg se odrekne unuk pripada sinu ostavitelja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Moram li izjavu o odricanju nasljedstva ovjeriti kod javnog biljeznika ili mogu napisanu izjavu odnijeti direktno na sud i tamo predati? Radi se o tome da smo brat i ja, uslijed odricanja najuze obitelji pokojnika, sada nasljednici nekretnine koju ne zelimo preuzeti i zelimo izbjeci troskove javnog biljeznika ako je to ikako moguce (ili bilo koje druge troskove) s obzirom da nismo racunali s ovom situacijom. 
Hvala vam unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Brenk je napisao:

Pozdrav!

Moram li izjavu o odricanju nasljedstva ovjeriti kod javnog biljeznika ili mogu napisanu izjavu odnijeti direktno na sud i tamo predati? Radi se o tome da smo brat i ja, uslijed odricanja najuze obitelji pokojnika, sada nasljednici nekretnine koju ne zelimo preuzeti i zelimo izbjeci troskove javnog biljeznika ako je to ikako moguce (ili bilo koje druge troskove) s obzirom da nismo racunali s ovom situacijom. 
Hvala vam unaprijed!

Opcije su:

1.) otici na ostavinsku i reci da se odricete

2.) ovjerit izjavu o odricanju kod biljeznika i poslati ju u ostavinski predmet

3.) dati izjavu pred sucem bilo kojeg opcinskog suda 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , IvanKre je napisao:

Kako se odreci nasledstva, ako zivim u inozemstvu i ne mogu doci u RH i da li se moram pojaviti na sudu na ostavinskoj raspravi kada me zovu i sta se desava ako se ne odazivam. Hvala.

Ako se ne pojavite, smatra se da ste se prihvatili svog naseljenog dijela. Odricanje treba biti u formi javne ovjerovljene izjave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav,molim Vas može li mi netko reći što da radim.Naime moj otac je bio psihički bolesna osoba,nažalost preminuo je prije 5 mjeseci mlad.

Može li se netko reći što da radim,i kako to da su bolesnu osobu uspili nagovorit da se odrekne svog dijela,a ima dvoje djece...mene i brata...stric je sve uzeo sebi..

 

Hvala unaprijed..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 29. 12. 2023. u 17:51, Borbena7 je napisao:

Ako se ne pojavite, smatra se da ste se prihvatili svog naseljenog dijela. Odricanje treba biti u formi javne ovjerovljene izjave.

Što se događa ako ste pred ostavinsku raspravu završili u bolnici, imate npr. tešku gripu,...? Da li to i onda znači da ste se prihvatili svog nasljednog dijela iako niste u stanju obavijestiti javnog bilježnika o svom stanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sssunceee je napisao:

Što se događa ako ste pred ostavinsku raspravu završili u bolnici, imate npr. tešku gripu,...? Da li to i onda znači da ste se prihvatili svog nasljednog dijela iako niste u stanju obavijestiti javnog bilježnika o svom stanju?

Da, ako se održi ostavinska rasprava, onda se smatra da ste se prihvatili svog nasljednog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 5mj.ove god.,imam ostavinsku raspravu.Obzirom da se u cijelosti želim odreći svog dijela nasljedstva,da li je izjavu najbolje dati kod suda? Javni bilježnik mi je rekao da oni imaju "nekakvu" šprancu.Oni koji pišu sami,svaka izjava se razlikuje od druge.Ne bi u svojoj izjavi volio nešto izostaviti, pa da me sud prozove kako nije dobro napisano,obzirom da ne postoji zakonski formular koji bi vrijedio isto za sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija