Jump to content

abortus -pitanja


robertsmith

Preporučene objave

Koliko sam upoznat žena do 10 tj trudnoće može obaviti abortus bez obzira na protivljenje supruga i bez savjetovanja sa nadleznim sluzbama medjutim zanima me pravna odgovornost liječnika koji je obavio abortus ali je slijed dogadjaja bio ovakav

 

1.žena dolazi liječniku i kaze da želi abortus,liječnik upisuje u dijagnozu da je to prvi posjet žene sa namjerom da on PRATI TRUDNOĆU abortus se nigdje ne spominje,šalje zenu kući davsi joj neke lijekove i ugovara termin za tjedan dana

2.zena dolazi u dogovoreni termin bez ikakvih zdravstvenih problema liječnik obavlja abortus i u dijagnozu upisuje da je zena došla u stanju krvarenja i da se desio SPONTANI POBAČAJ uzima novac za obavljenu uslugu naravno bez papirnatog traga o primitku novca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, čl. 15 st. 2. u Republici Hrvatskoj, žena može legalno izvršiti prekid trudnoće bez dozvole komisije, ako se radi o trudnoći koja traje do 10 tjedana. Prema istom zakonu te na temelju rješenja Ministarstva zdravstva od 1. 9. 1996. godine, prekid trudnoće se može obaviti u samo za to ovlaštenim stacionarnim zdravstvenim ustanovama.

 

Članak 15.

Prekid trudnoće je medicinski zahvat.

Prekid trudnoće se može izvršiti do isteka deset tjedana od dana začeća.

Nakon isteka deset tjedana od dana začeća, prekid trudnoće može se izvršiti samo po odobrenju komisije, a pod uvjetima i po postupku utvrđenom ovim zakonom.

 

Sve što izlazi iz okvira prije navedenog zakona spadalo bi načelno u kazneno djelo - Protupravni prekid trudnoće

 

Članak 97.st.1 KZ-a

(1) Tko protivno propisima o prekidu trudnoće, trudnoj ženi s njezinim pristankom započne vršiti, izvrši ili joj pomogne izvršiti prekid trudnoće,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

 

Dakle,ako se žena nije protivila abortusu, odnosno ako je sama to zahtijevala i ako su bili ispunjeni prije navedeni uvijeti (trudnoća koja nije ''starija'' od 10 tjedana, prekid trudnoće obavljen u stacionarnoj zdravstenoj ustanovi po pravilima struke itd.), ne vidim u iznesenom slučaju postojanje gore navedenog kaznenog djela

 

 

Sasvim drugo pitanje je ponašanje navedenog liječnika koji je abortus izvršio.

Očito je da se u njegovom ponašnju nalaze elementi koji su protivni medicinskoj etici i deontologiji.

Moguće je slučaj prijaviti nadležnoj Hrvatskoj liječničkoj komori,temeljem Zakona o liječništvu i zatražiti utvrđivanje disciplinske odgovornosti.

 

Ukoliko i pokrenete disciplinski postupak pred HLK,nemojte od istog očekivati spektakularne rezultate,dapače, budite pripravni da će te dobiti odgovor kako po pitanju kršenja medicinske etike i deontologije nije bilo propusta navedenog liječenika,jer je takve propuste vrlo teško dokazati,a medicinska dokumentacija u slučaju koji ste naveli neće vam ići u prilog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom odgovoru.pretpostavljam da dotična klinika nije ovlaštena za obavljanje abortusa stoga je liječnik postupio neetički tj lazno prikazao dijagnozu a i laznom dijagnozom se osigurao odgovornosti od mogućih komplikacija jer je poslije gotovo nemoguće dokazati pravu istinu.Svime sto je učinio pokazao je koliko je nemoralna osoba a i iskoristio je kliniku u kojoj radi za svoj interes.Zaboravio sam cijenu abortusa ali znam da nije mala.zarada od desetak abortusa mjesečno iznosi barem tri prosjećne plaće.Ukoliko nekog zanima o kojoj je klinici riječ neka mi se obrati na pp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Robertsmith, sve ste točno napisali. Poznat je taj trend lešinarenja na tzv. abortusima koji se prikrivaju pod nazivom "prekid trudnoće uslijed komplikacija". Statistike, posve lažno, pokazuju da je broj abortusa u Hrvatskoj drastično pao, upravo zbog ovakve prakse. Pretpostavka je da je desničarenje koje sad već traje dugi niz godina urodilo plodom te se osobe koje žele napraviti prekid trudnoće ne javljaju više samo u ovlaštene bolnice koje abortus vrše prema utvrđenom cjeniku (oko 1500 kn), već se odlučuju na takve nelegalne/polulegalne varijante plaćajući na crno daleko veće svote da bi se abortus izveo pod krinkom prekida trudnoće uslijed komplikacija.

To je žalosno, jer se abortus može legalno, sigurno i uz daleko manje novce obaviti u Hrvatskoj u skladu sa člancima zakona koje je gore naveo Canis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mataferck je napisao:

Ne znam da li kriviš ženu ili doktora?

Hvala Bogu da postoji netko tko u tim trenucima ženi koja ima neželjenu trudnoću može pomoći,a to se ionako svugdje plaća.

Ne možeš mu ništa,a da pitaš tu dotičnu ženu za mišljenje rekla bi ti da guraš nos gdje ne treba.

SORRY NA MIŠLJENJU.

 

u Hrvatskoj je pobačaj legalan zahvat kao i svaki drugi i u slučaju neželjene trudnoće, svaka se žena može obratiti ovlaštenoj ustanovi i, uz plaćanje, obaviti isti uz minimalni rizik po zdravlje. koliko mi se čini, nitko ovdje ne moralizira o pobačaju kao takvom, nego o tome što zakonski učiniti kada liječnik pobačaj izvrši zapravo na crno, koristeći sredstva i opremu koja nije njegova, nego HZZO-ov (dakle, sviju nas), a novce lijepo strpa sebi u džep, ne vodeći očito pritom previše računa ni o tome da li je ugrozio zdravlje svoje pacijentice. takvome se liječniku itekako treba i mora nešto učiniti. :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je točno - masovna zlouporaba. No, ti liječnici, koji tako izvode abortuse, našli su nešto kao "rupu u zakonu". Tko da posvjedoči o zlouporabi i tko da uopće prijavi to, kad se sama osoba odlučuje na takvu varijantu umjesto na legalnu i daleko jeftiniju!?! Sve je neshvatljivo, ako se ne uzme u obzir nastala optuživalačka atmosfera u društvu općenito, koje prije nije bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u_nedoumici je napisao:

To je točno - masovna zlouporaba. No, ti liječnici, koji tako izvode abortuse, našli su nešto kao "rupu u zakonu". Tko da posvjedoči o zlouporabi i tko da uopće prijavi to, kad se sama osoba odlučuje na takvu varijantu umjesto na legalnu i daleko jeftiniju!?! Sve je neshvatljivo, ako se ne uzme u obzir nastala optuživalačka atmosfera u društvu općenito, koje prije nije bilo.

 

Poštovana doktorice,

dali mi možete reći kako se s medicinske strane obavlja postupak abortusa? Tojest, koji je postupak? Dali moram imati nekakvu uputnicu ili nešto, jel se to uopče može kod nas napraviti? Što trebam raditi? Molim vas pomozite mi, ne mogu pitati svoju doktoricu što sve trebam napraviti jer je izrazito nesusretljiva :palacdolje: a i zanima me sam taj postupak - kako se to radi? Jel boli to?

Dežurne dužebrižnike molim da me zaobiđu a doktoricu molim da mi odgovori?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preporučam da pitate svog ginekologa koji, uz stomatologa, također spada u primarnu zdravstvenu zaštitu.

Radi se o postupku koji je legalan u okviru gore navedenih zakonskih odredbi, te će Vas Vaš ginekolog uputiti na nadležnu medicinsku ustanovu u Vašem mjestu prebivališta.

Naravno, za taj postupak se ne dobiva uputnica od liječnika primarne zaštite ili ginekologa već se plaća, kako sam gore napisala - oko 1500 kn u normalnoj proceduri, ovisno o utvrđenom cjeniku pojedine medicinske ustanove, što će reći da nije svugdje do u kunu ista cijena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u_nedoumici je napisao:

Preporučam da pitate svog ginekologa koji, uz stomatologa, također spada u primarnu zdravstvenu zaštitu.

Radi se o postupku koji je legalan u okviru gore navedenih zakonskih odredbi, te će Vas Vaš ginekolog uputiti na nadležnu medicinsku ustanovu u Vašem mjestu prebivališta.

Naravno, za taj postupak se ne dobiva uputnica od liječnika primarne zaštite ili ginekologa već se plaća, kako sam gore napisala - oko 1500 kn u normalnoj proceduri, ovisno o utvrđenom cjeniku pojedine medicinske ustanove, što će reći da nije svugdje do u kunu ista cijena.

 

Doktorice, niste me razumijeli. Ne mogu pitati ni doktoricu ni ginekologicu iz privatnih razloga - da ne objašnjavam sad na široko. Ne znam zašto mi posminjete stomatologa, pa želim napraviti abortus a ne popravljati zube. Vi ste doktorica pa vas molim da mi opišete taj postupak kako se i što radi, koliko to traje, kako se vadi fetus, što se onda radi s tim fetusom? Kolike su mogućnosti da umrem? Molim vas, jako sam uplašena ali svejedno bih volila i želila znati što me ćeka koliko god bilo strašno i užasno. a vi ste jedina medicinski stručna osoba na ovoj stranici pa vas molim da mi pomognete, gdjo doktorice jer sam izbezumljena već od svega :tuzan: ali koliko to god bilo teško i mučno, molim vas da mi opišete što me čeka? i nemojte mi preporučavati nelegalne klinike u kojima se to obavlja za 1500 kn, kakva ste vi to doktorica?! Ne znam što ste specijalizirali, možda ste zaboravili sve o abortusu ali vas molim da mi pomognete jer sam jako očajna!!! :tuzan: :tuzan: :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uLaziSuKratkeN je napisao:

u_nedoumici je napisao:

Preporučam da pitate svog ginekologa koji, uz stomatologa, također spada u primarnu zdravstvenu zaštitu.

Radi se o postupku koji je legalan u okviru gore navedenih zakonskih odredbi, te će Vas Vaš ginekolog uputiti na nadležnu medicinsku ustanovu u Vašem mjestu prebivališta.

Naravno, za taj postupak se ne dobiva uputnica od liječnika primarne zaštite ili ginekologa već se plaća, kako sam gore napisala - oko 1500 kn u normalnoj proceduri, ovisno o utvrđenom cjeniku pojedine medicinske ustanove, što će reći da nije svugdje do u kunu ista cijena.

 

Doktorice, niste me razumijeli. Ne mogu pitati ni doktoricu ni ginekologicu iz privatnih razloga - da ne objašnjavam sad na široko. Ne znam zašto mi posminjete stomatologa, pa želim napraviti abortus a ne popravljati zube. Vi ste doktorica pa vas molim da mi opišete taj postupak kako se i što radi, koliko to traje, kako se vadi fetus, što se onda radi s tim fetusom? Kolike su mogućnosti da umrem? Molim vas, jako sam uplašena ali svejedno bih volila i želila znati što me ćeka koliko god bilo strašno i užasno. a vi ste jedina medicinski stručna osoba na ovoj stranici pa vas molim da mi pomognete, gdjo doktorice jer sam izbezumljena već od svega :tuzan: ali koliko to god bilo teško i mučno, molim vas da mi opišete što me čeka? i nemojte mi preporučavati nelegalne klinike u kojima se to obavlja za 1500 kn, kakva ste vi to doktorica?! Ne znam što ste specijalizirali, možda ste zaboravili sve o abortusu ali vas molim da mi pomognete jer sam jako očajna!!! :tuzan: :tuzan: :tuzan:

 

 

 

draga korisnice/korisniče, pobačaj je u Hrvatskoj zakonom dopušten postupak koji se pod određenim okolnostima obavlja i na trošak HZZO-a, a inače se plaća, tako da ne znam od kud Vam ideja da Vas u_nedoumici upućuje na ilegalne klinike; detalje koji Vas o samom pobačaju zanimaju možete pronaći na internetu bez ikakvih poteškoća; obzirom na Vaše inzistiranje te način komunikacije, kao i pitanja koja postavljate na, naglašavam, PRAVNOM portalu, zaključujem da Vam nije svrha informirati se, nego provocirati. :palacdolje:

Stoga molim moderatore da zaključaju temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uLaziSuKratkeN je napisao:

u_nedoumici je napisao:

Preporučam da pitate svog ginekologa koji, uz stomatologa, također spada u primarnu zdravstvenu zaštitu.

Radi se o postupku koji je legalan u okviru gore navedenih zakonskih odredbi, te će Vas Vaš ginekolog uputiti na nadležnu medicinsku ustanovu u Vašem mjestu prebivališta.

Naravno, za taj postupak se ne dobiva uputnica od liječnika primarne zaštite ili ginekologa već se plaća, kako sam gore napisala - oko 1500 kn u normalnoj proceduri, ovisno o utvrđenom cjeniku pojedine medicinske ustanove, što će reći da nije svugdje do u kunu ista cijena.

 

Doktorice, niste me razumijeli. Ne mogu pitati ni doktoricu ni ginekologicu iz privatnih razloga - da ne objašnjavam sad na široko.

 

uLaziSuKratkeN, možda će Vam pomoći informacija da u redovnom roku svake godine, ili u svakom trenutku, ako postoji Vama važan razlog, imate pravo promijeniti svog liječnika obiteljske medicine, ginekologa i stomatologa te odabrati drugog (druge) u koje(g) imate povjerenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uLaziSuKratkeN, priklonila bih se savjetu koji Vam je već gore dala pahuljicazg - odgovore na sva ta pitanja medicinske problematike lako možete naći na Internetu, na nekom primjerenijem mjestu, npr. drugom forumu koji nije pravni. Ja osobno sam ovdje u svojstvu člana foruma Legalis, a ne u liječničkoj ordinaciji.

Svejedno, nadam se da sam Vam pomogla razjasniti neke pojmove.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niste mi ništa pomogli razjasniti. a pogotovo mi ništa niste pomogli jer uopče niste odgovorili na moja pitanja

 

što vam znači "nisam u ordinaciji" liječnik nije liječnik samo kad je u ordinaciji valjda ste zaboravili kada ste prisegnuli Hipokratu

 

kako vidim da izbjegavate da odgovorite na pitanja o abortusu čini mi se da se lažno izdajete za lječnicu i da uopče ne razumijete šta sam vas pitala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O pitanjima opisa samog medicinskog zahvata i posljedicama po zdravlje je prikladno eventualno nastaviti u Caffeu.

Nastavak u smislu savjeta što je sve potrebno da se pobačaj izvrši u zakonom dopuštenom okviru ili povratak na prvotni upit kojim se ukazuje na izbjegavanje istog bi bio sukladan temi.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

malena77 je napisao:

kakva je procedura kod maloljetnih osoba?

 

Za prekid maloljetničkoh trudnoća procedura je ista kao i za ostale prekide trudnoća i opisana je u čl.15.Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece (NN br.18/78).

 

Članak 15.

 

Prekid trudnoće je medicinski zahvat.

Prekid trudnoće se može izvršiti do isteka deset tjedana od dana začeća.

Nakon isteka deset tjedana od dana začeća, prekid trudnoće može se izvršiti samo po odobrenju komisije, a pod uvjetima i po postupku utvrđenom ovim zakonom.

 

U takvim slučajevima,ako maloljetnica nije navršila 16 godina života,potreban je pristanak roditelja iste,te suglasnost nadležnog CZSS.

 

 

Članak 18.

 

Prekid trudnoće se vrši na zahtjev trudne žene.

Uz zahtjev za prekid trudnoće koji podnosi maloljetnica, koja nije navršila 16 godina života,

potreban je i pristanak roditelja ili staratelja uz suglasnost organa starateljstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

nemama pojima o medicini, ali vjerujem da postoje metode da se to utvrdi, samo ne znam da li postoji metoda da se utvrdi kakvu štetu čini onaj koji pokreče to pitanje za ženu koja se morala odlučiti na nešto takvo.

 

sigurno nije lako donijeti odluku o prekidu trudnoće, niti onda kada je to u prvih 10 tjedana, niti onda kada je to nakon 3,5 mjeseca. u svemu tome, pored moralnog, vjerskog pa i biološkog pitanja o plodu kao živom biću, a na koje nema egzatnog odgovora, ostaje pitanje žene koja je ljudsko biće sa svim duhovnim i intelektulnim osobinama, a ona u slučaju pobačaja stradava i psihički i fizički. jedan takav zahvat uvijek je prijetnja za njezino zdravlje i život. zato mislim da se tu neke treće osobe ne bi trebale miješati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav svima! Vidim da ovdje dosta ljudi zna o AB-u i zakonu pa me zanima jedno pitanje.

 

Ukoliko je cura stara 16 god i 3mj da li mora imati pristanak roditelja za AB?

 

"Ako se utvrdi da je isteklo deset tjedana od dana začeća ili da bi prekid trudnoće mogao teže narušiti zdravlje žene, trudna žena se sa zahtjevom upućuje na komisiju prvog stupnja."

 

"Kad se u slučaju iz stava 1. ovog člana radi o maloljetnici koja je navršila 16 godina života, a nije stupila u brak, o upućivanju maloljetnice na komisiju prvog stupnja obavijestit će se roditelji odnosno staratelj maloljetnice."

 

Dakle, ovdje piše da se obavijest šalje roditeljima ukoliko dođe do komplikacija. A ukoliko ne dođe do komplikacija roditeljima se tada ništa ne javlja niti treba njihov pristanak ili nisam dobro razumio zakon? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

imam 15 godina i mislim da sam trudna. pretpostavljam da sam zatrudnila oko 20.8. sutra idem na hitnu kod ginekologa da vidim ako sam stvarno trudna. zanima me ako mogu napraviti abortus kod ginekologa u Čakovcu kod kojeg idem sutra na pregled. i ako mogu bez pratnje roditelja. i koliko bi to koštalo..........

imam čak i simptome trudnoće. bole me grudi, i leđa, užasno. piša mi se svakih pola sata, i manje. stalno sam gladna. neku hranu ne mogu čak ni pogledati koliko mi se gadi njezin miris. menstruaciju sam trebala dobiti 25.8. i nisam još dobila. ali imala sam krvavi iscjedak, a pročitala sma da je to jeda od simptoma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom na vašu dob, roditelji će svakako morati biti involvirani - čl. 18. Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece -

 

"Prekid trudnoće se vrši na zahtjev trudne žene.

 

Uz zahtjev za prekid trudnoće koji podnosi maloljetnica, koja nije navršila 16 godina života, potreban je i pristanak roditelja ili staratelja uz suglasnost organa starateljstva - CSS."

 

Svaki drugačiji postupak, a bez poštivanja navedene procedure, predstavlja kazneno djelo protupravnog prekida trudnoće iz čl. 115. Kaznenog zakona na strani osobe koja će izvršiti pobačaj, stoga obavezno porazgovarajte s roditeljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
nemama pojima o medicini, ali vjerujem da postoje metode da se to utvrdi, samo ne znam da li postoji metoda da se utvrdi kakvu štetu čini onaj koji pokreče to pitanje za ženu koja se morala odlučiti na nešto takvo.

 

sigurno nije lako donijeti odluku o prekidu trudnoće, niti onda kada je to u prvih 10 tjedana, niti onda kada je to nakon 3,5 mjeseca. u svemu tome, pored moralnog, vjerskog pa i biološkog pitanja o plodu kao živom biću, a na koje nema egzatnog odgovora, ostaje pitanje žene koja je ljudsko biće sa svim duhovnim i intelektulnim osobinama, a ona u slučaju pobačaja stradava i psihički i fizički. jedan takav zahvat uvijek je prijetnja za njezino zdravlje i život. zato mislim da se tu neke treće osobe ne bi trebale miješati.

 

Ne bih želio moralizirat, ali ipak bih dao svoj skromni doprinos temi. Nekim osobama je zaista lako donijeti tako katastrofalnu odluku. I to s ciljem prikrivanja svojega bluda, još ako ima polusestru časnu koja ističe, bolje da je abortirala nego da se stvara sirotinja.

Sami dođite do zaključka, tko je žrtva u društvu u kojem živimo. Oni koji znaju za takva zlodjela ili one koje ih čine? Prikupljajući dokaze za jednu građansku parnicu, usputno sam došao do svjedočanstva više osoba koje pouzdano znaju ( iz prve ruke).

Da je osoba IR (M) počinila 9 abortusa i jedno dodatno zvjerstvo, naravno sve to ilegalno uz pomoć seoske „čarobnice“.

Apsurdno u cijeloj priči je da iako svi koji su mi i potvrdili navode sve to dobro znaju do u detalje, nitko od istih se ne želi očitovati. Istina je da takva koja čini abortuse strada posebice psihički, vjerujte da stradaju i svi koji se nalaze u njezinoj blizini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija