Jump to content

Posebni dio - Porezna


dirip

Preporučene objave

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Ja sam bila na ispitu u petak 30.01. i položila :palac: ,:jupii:

VSS sam posebni dio iz financija i što se tiče posebnog dijela ispitivač je odličan ako negdje zapnete pomogne, a sve mu možeš objasniti i na primjeru ne traži čiste definicije.

 

Literatura vam je ona knjižica iz Porezne uprave a zove se Hrvatski porezni sustav i to vam je sasvim dovoljno za poreze (možete je skinuti sa stranica porezne uprave ili pokupiti u nekoj ispostavi porezne), jedino još pita par osnovnih pojmova iz carina (carinska tarifa što je i par sitnih pitanja) zatim što su banke, temeljni i jamstveni kapital banke, zadaci i poslovi HNB i što je to platna bilanca.

 

Što se tiče općeg dijela mi smi imali dosta dobru komisiju nisu tražili detalje ako dobro objasniš osnovu, osim gđe. iz ZUPA i uredskog koja je tražila da se dobro zna područje ZUP-a, obožava prekinuti na pola odgovora i razgovarat o nečem drugom i onda vam kaže da nastavite. Koliko ja znam iz naše grupe je pao samo jedan dečko iz Ministarstva prometa i to baš iz ZUP-a i strašno ga je izvrijeđala kao šta on uopće radi tu zašto drugom uzima mjesto i sl.

 

Ispit je trajao do 18:30 ali smi imali prekid od 15 do 17 sati jer smo čekali gosp. iz Ustava (a taj je neki iz sabora) i gđu. iz ZUP-a.

 

Ništa strašno bitan je početak a poslije je sve lakše. :bananko::vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

 

Na pismenom možeš dobiti slijedeće: izradi porezno rješenje za dohodak od samostalnog rada uglavnom ali mogu ti dati i kombinaciju (ja sam dobila za ugostitelja iz Zagreba koji je ostvario 750.000,00 kn dohotka a uzdržava invalidnu ženu i dijete pa mi je koeficijent osob.odbitka bio 2,3, a kolegica je imala za obrtnika koji je ostavrio 1.400.000,00 kn i uzdržava troje djece) zatim kolege iz Osijeka su dobili da izrade porezno rješenje na promet nekretninama i isto jedno za dohodak i dvoje ih je dobilo da izrade rješenje o kažnjavanju pravne osobe i odgovorne osobe (to ti je ustvari OPTUŽNI PRIJEDLOG samo tako napišu da te zbune). To ti uvijek bude samo je pitanje što ćeš od toga dobiti. Sa sobom možeš ponjeti napisane primjere pa samo prepišeš a možeš imati i svu literaturu.

Pismeni ti Fabijančić uopće ne čita samo pogleda da li imaš dobar naziv akta i da li ima rješenje sve djelove i potpiše ga. Ja imam jedan optužni koje su moje dvije kolegice imale potpuno isti pa ukoliko želiš mogu ti ga poslati samo mi pošalji e-mail adresu.

 

Ako mogu još kako pomoći tu sam. Sretno :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moram priznat da ne znam nikog tko je polagao a da ima SSS, ali ti mogu reći da je samnom bilo i dvoje kolega iz Ministarstva prometa i kolegica je imale sss a njen kolega vss, ali su obadvoje pisali neka rješenja o dodjeli prava ili registracija ne sjećam je više točno kako se zove, ali je ona dobila rješenje koje oni rade mislim o dodjeli broja (imena) brodu, a on isto samo za drugu stvar. Zato pretpostavljam da će vama dati da napravite neko porezno rješenje, ne vjerujem da ćete dobiti optužni jer se to u pravilu radi u inspekcijama, a porezna rješenja izdaju i službenici u ispostavama porezne pa ćete vjerojatno dobiti to u pismenom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...

Evo pitanja s posebnog dijela za poreznike koje je pitao u mojoj grupi:

porezni obveznici pdv-a

uvjeti za odbitak pretporeza

ispravak pretporeza

zašto je mjesto oporezivanja pdv bitno

carinska tarifa

jamstveni i temeljni kapital

 

Uglavnom ništa strašno osnovno o svim porezima naučit:porezne obveznike, porezne osnovice..obratit pažnju na ova gore pitanja plus amortizacija, slobodne zone, vrste dohotka, tko mora podnijeti godišnju prijavu, platna bilanca.

To bi bilo sve uvijek se ponavljaju ista pitanja važnije je naučiti pitanja koja ispitivač uvijek pita nego širiti u širinu jer znamo da porezi jesu široki...zato samo osnove i ova gore pitanja proučit..za pdv ima knjižica pdv za početnike pa to malo bolje proučite i sve će biti u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo nekoliko pitanja koja su meni bila iz posebnog dijela:

- pdv obveznici koji plaćaju porez na dobit

- sto se smatra dohotkom a ne plaća se porez na dohodak

- što je amortizacija i što ne podliježe amortizaciji

- do kada je rok za podnošenje prijave poreza na dohodak,a do kada za pdv godišnji

- po kojem se načelu plaća pdv s obzirom na mjesto isporuke

- koji dio puta podliježe pdv-u ako se usluga ne obavlja samo u tuzemstvu,nego i u inozemstvu

- tko je obveznik posebnog poreza na duhanske proizvode,kada nastaje porezna obveza i u kojem roku se mora platiti

- ako MUP prodaje auto fizičkoj osobi da li plaća pdv, a da li plaća ako ga prodaje poreznoj upravi

 

Ispitivaču je jako bilo bitno da se razumije ono što se priča,na većinu odgovora pita te jeste sigurni,jel to uvijek tako,kada nije tako i slična pitanja i većinu odgovora mora se potvrdit sa primjerima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

Na temelju članka 57. stavka 2. Zakona o državnim službenicima (»Narodne novine«, broj 92/2005), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 25. svibnja 2006. godine donijela

UREDBU O POSTUPKU, NAČINU POLAGANJA I PROGRAMU DRŽAVNOG STRUČNOG ISPITA(Redakcijski pročišćeni tekst,'Narodne novine' br. 61/06, 145/12)

Na snazi i primjenjuje se od 27. prosinca 2012.

 

 

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBEČlanak 37.

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=align: left]Položeni ili priznati Ispit za obavljanje određenih poslova na temelju propisa koji su se primjenjivali prije stupanja na snagu ove Uredbe, smatraju se položenim ili priznatim Ispitom prema odredbama ove Uredbe.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=align: left]Ispit nije dužan polagati službenik koji je oslobođen obveze polaganja Ispita na temelju dosadašnjih propisa.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

Članak 38.

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=align: left]Službenik koji ima položen ili priznat Ispit odnosno koji je oslobođen od obveze polaganja Ispita prema ranijim propisima, obvezan je položiti posebni dio Ispita ako je posebnim propisom utvrđena obveza polaganja Ispita za obavljanje određenih poslova na koje je raspoređen.

 

 

 

da li mi netko može ovo protumačiti???

hvala......[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

 

Na pismenom možeš dobiti slijedeće: izradi porezno rješenje za dohodak od samostalnog rada uglavnom ali mogu ti dati i kombinaciju (ja sam dobila za ugostitelja iz Zagreba koji je ostvario 750.000,00 kn dohotka a uzdržava invalidnu ženu i dijete pa mi je koeficijent osob.odbitka bio 2,3, a kolegica je imala za obrtnika koji je ostavrio 1.400.000,00 kn i uzdržava troje djece) zatim kolege iz Osijeka su dobili da izrade porezno rješenje na promet nekretninama i isto jedno za dohodak i dvoje ih je dobilo da izrade rješenje o kažnjavanju pravne osobe i odgovorne osobe (to ti je ustvari OPTUŽNI PRIJEDLOG samo tako napišu da te zbune). To ti uvijek bude samo je pitanje što ćeš od toga dobiti. Sa sobom možeš ponjeti napisane primjere pa samo prepišeš a možeš imati i svu literaturu.

Pismeni ti Fabijančić uopće ne čita samo pogleda da li imaš dobar naziv akta i da li ima rješenje sve djelove i potpiše ga. Ja imam jedan optužni koje su moje dvije kolegice imale potpuno isti pa ukoliko želiš mogu ti ga poslati samo mi pošalji e-mail adresu.

 

Ako mogu još kako pomoći tu sam. Sretno :kavica:

mlad možeš mi poslati molim te primjere i sve što imaš,naravno ako si još uvijek aktivan na forumu:Dna mail mlmindylou737@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Podnio sam sredinom sedmog mjeseca prijavu državnog ispita za VSS kao polaznik stručnog osposobljavanja bez radnog odnosa u poreznoj upravi. Međutim, prije par dana je gospođa iz Ministarstva uprave zvala mog mentora (voditelja Porezne ispostave) da me pita gdje će me staviti u koju skupinu za posebni dio ispita. To je čak iznenadilo voditelja mog koji ih je proslijedio u Područni ured šefici kadrovske službe za Područni ured.

Je li netko zna imali baš specijalni dio za poreznu upravu i imali netko skriptu ili ću morati odgovarati dio financije kao najbliže područje moje službe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Bili bi meni mogao netko poslati skriptu za Poreznu posebni dio i primjeri pismenog dijela ispita? Koliko sam čuo obično se vrte primjeri da izradimo Rješenje poreza na dohodak ili na Godišnji Porez na cestovna motorna vozila?

 

Ako ima bilo tko ikakve primjere i skripte molio bih da pošalje na mail hrvoje-1987@hotmail.com

 

Unaprijed zahvaljujem. ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Bili bi meni mogao netko poslati skriptu za Poreznu posebni dio i primjeri pismenog dijela ispita? Koliko sam čuo obično se vrte primjeri da izradimo Rješenje poreza na dohodak ili na Godišnji Porez na cestovna motorna vozila?

 

Ako ima bilo tko ikakve primjere i skripte molio bih da pošalje na mail hrvoje-1987@hotmail.com

 

Unaprijed zahvaljujem. ;)

 

ajd molim te ako ti je netko nešta poslao (skriptu i primjere) da mi pošalješ na mail mlmindylou737@gmail.com

unaprijed hvala i MOLIM VAS pošaljite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
i ja imam 9 ili 16 ali očito nitko nema skriptu ili ne znam,ajd molim vas ako imate pošeljite na

 

mlmindylou737@gmail.com

 

anamary i tebi ako netko pošalje molim te mi proslijedi i ja ću tebi ne brini

 

Pridružujem se molbama jer i ja imam ispit uskoro a već sam molila skriptu na forumu ko zna koliko puta ili bar stavite pitanja sa ispita pa da se mogu orjentirati budući da imate ispit prije mene. andreemma@mail.com :cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija