Jump to content

molim pomoć hitno!!!! kako zaštititi djecu


ratnik

Preporučene objave

Pravomoćnom presudom Županijskog suda određeni su susreti djece sa majkom, koja je tri godine izbjegavala susrete na kojejakove načine (kako god Općinski sud donio ogluku, koja je u večini slučajeva bila kako je ona tražila uvijek se žalila). Sada traži susrete prema odluci suda (dva sata svake druge subote). Problem je u tome što sada djeca ne žele nikakove susrete sa majkom, ni pod kojim uvjetima. Čak sam dao prijedlog soc.radnici da ih pokuša majka nazvati na mob. Djeca su joj sama rekla da je ne žele vidjeti niti se družiti sa njom. Sada mene kao oca proziva soc. služba da ne potičem susrete, pa ne znam kako više. Kroz cijeli postupak sam uvijek poticao susrete i inzistirao da do njih i dođe (sve vidljivo iz spisa), dok je tzv. mama na papiru pomoću odvjetnika to uspješno izbjegavala. Sada nakon tri mjeseca od pravomoćnosti presude meni se prijeti kaznenom prijavom, pošto sam podnesao kaznenu protiv nje zbog ne plaćanja alimentacije i zaostataka za tri godine (pravomoćna presuda).

Djecu više ne želim prisiljavati na susrete pošto to ne žele.

Odvjetnica dodjeljena preko Odvjetničke komore kaže da: "Ako ljudi mogu djecu prisiliti da idu u školu, kako ja ne bi mogao djecu prisiliti na susrere sa majkom..."

Sada molim savjet kako zaštititi djecu od prisile, kome se obratiti, kako dalje?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ratnik je napisao:

Odvjetnica dodjeljena preko Odvjetničke komore kaže da: "Ako ljudi mogu djecu prisiliti da idu u školu, kako ja ne bi mogao djecu prisiliti na susrere sa majkom..."

Sada molim savjet kako zaštititi djecu od prisile, kome se obratiti, kako dalje?????

 

Toliko o toliko spominjanoj "dobrobiti djece" koja je kao "najvažnija". CCCC, puka floskula!

Djecu se, dakle, uopće ne pita, s obzirom da "oba roditelja imaju skrb nad djecom a sve u cilju dobrobiti djece".

Slažem se s bovu-om da se suočen s ovakvim slučajem treba obratiti pravobraniteljici za djecu, što hitnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hallo, niko i nikada ne smije prisiliti djecu na nesto nasilno!!!!!!!!!!!!!!

Hitno nadite dobru pedagogicu pa ako treba i psihologa da poprica sa djecicom!!!!!!!!!!

Oni ce tocno da vam daju crno na bilo ,ako djeca stvarno ne zele kontakt sa drugim roditeljem i to ce vam mnogo pomoci.

Ako djeca zele kontakt ni slucajno nemojte biti protiv jer kad tad bit ce gore po Vas. Imam osobno iskustvo iza sebe

borila sam se 5 god.za moju djecu i dobola sam!!!!!!!

Samo pametno i ne dajte nikom pravo da prisilno ili direktno ili indirektno djeluje na djecu.Postivajte realno misljenje djece i borite se za njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam Zena i nije mi islo drugacije!!!Naprotiv moj bivsi muz mi je na sudu prodao djecu nakon 4 god borbe za skrbnistvo.Da napomenem nikada nije radio u 12 god. naseg braka zivio je od soc.skrbi a ja sa netto placom od 5000 eura mjesecno.Iako su djeca zelila da budu samnom socijalna skrb je dala misljenje da djeca ne zele od oca iako djecu nikada nisu pitali cak su sve cetri god. izbjegavali da djecu saslusa sudac jer nisu htjeli da se zna istina.Na kraju izgubila sam mnogo a dobila jos vise.Kupila sam moju djecu sad ih imam i to mi je najvece bogatstvo.Ovaj covjek kazu nije placao alimentaciju hm tko to zna i ja sam bila jedna zrtva koja je davala na ruke pare mom bivsem da bi me na kraju tuzio i morala sam mu 3000 eur jos jednom dati gdje je tu pravda....................a da nekog ubijes moras u zatvor a triba tu nepravdu izdrzat!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam skrbnik djece, gospođa nije htjela djecu ni pod razno, čak prva izjava u czs bila je da ako ja ne želim djecu neka ih država uzme

Još jedno pitanje:

Pošto smo suvlasnici stana 50:50, bio sam kod odvjetnika danas da mi napravi ovrhu radi uzdržavanja jer nije plačala alimentaciju 3 god (pravomoćna presuda), odvjetnica mi kaže da ide stan na prodaju (dražbu), pa šta misle da ću sa djecom živjeti u parku? - ako može ko pojasniti tijek postupka ako je u pitanju ovrha radi uzdržavanja na njezin dio vlasništva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

njenih 50% stana ide na dražbu ako ne plati alimentaciju.

vaših 50%se ne prodaje .Cijena stana na dražbi povoljnija.

skupite novac i kupite na dražbi tih 50% i stan u cijelosti vaš.Nevjerujem da će netko htjeti kupiti 50% stana.

smatram da bi bilo potrebno da CZSS pismeno sa povratnicom obavjestite da djeca neće da provode vrijeme s majkom a po odluci suda.A također i obavjestiti sud ,pismeno i s pozivom na broj iz presude.

u svakom slučaju djeci treba objasniti da je provođenje vremena s majkom njihova zakonska obveza i pokušati im objasniti presudu a ako oni ipak neće tražiti od njih da se izjasne na sudu .

U slučaju kaznene prijave pozvati i djecu da se izjasne na sudu .

djeca od 14 i 12 godina to svakako mogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ne znam baš da li je djeci zakonska obveza provoditi vrijeme s roditeljima, ali im je pravo, a svakako je pravo i zakonska obveza roditelja provoditi vrijeme s djecom

u tom smislu stoji prijetnja CZZS-a kaznenom prijavom, jer su zakonski dužni štititi dječja prava :misli:

Vaša djeca od 12 i 14 godina dovoljno su stara da ih institucije pitaju za mišljenje, a svakako bi ga trebale i uvažiti...ali, jedno je teorija, a drugo praksa pa Vam, kao osoba u približno sličnoj situaciji, predlažem slijedeće: porazgovarajte s djecom, pokušajte ih uvjeriti da potrpe ta dva sata s majkom (ako ništa drugo, imat će šansu steći vlastito mišljenje o njoj), jer će vas onda svi skupa ostaviti na miru...ako će biti problema, pokušajte pregovarati s Centrom da se broj susreta smanji, jer ne vjerujem da će dopustiti potpuni prekid odnosa s majkom, sve dok ona iskazuje ikakvu želju da ih vidi.

Želim Vam sreću, mudrost i lukavost da donesete ispravnu odluku :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro kažeš pahuljice sreća, mudrost i lukavost. Radi mi mozak 1000000 na sat, pa već su djeca tri puta bilia kod soc radnice i uvijek ista priča , oni ne žele. Pa do kada još tako?

Majka djece živi sa nekim "sitnim" dilerićem (travica, oružje, svašta po malo). Kad je otišla od nas ukrala mi pištolj (ratni trofej), sve prijavljeno policiji, czs upoznat sa time, čak se hvalila jednom susjedu da će prije otrovati djecu nego plaćati alimentaciju. Čovjek htio biti svjedok na sudu da to potvrdi. Jednostavno kompletni sustav to zanemario.

Ja nemam ništa protiv susreta ali koliko je to sigurno za djecu. Pa neću valjda cijeli život ratovati, ali zbog djece čovjek svašta radi,a biće rat do pobjede valjda protiv cijelog sistema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Događa vam se što se nerjetko događa kad je s druge strane u pitanju osoba koja ne želi uzdržavati djecu. Prijete koječime: od otkaza do bijega iz zemlje, a ovaj vaš uzorak je malo maštovitiji u izjavama. No, obzirom kako je krenulo, teško da će izbjeći od uzdržavanja kao i isplate dugovanja koja po tom pitanju ima.

A glede dječje sigurnosti, postoji i opcija nadzora nad susretima i druženjem s djecom a koju će jednom možda na traženje suda postaviti czss. Najčešće to bivaju psiholozi ili soc. radnici.

Zabrane (umjesto smanjenja) su vrlo rijetke i nije dovoljno to što djeca ne žele na susrete s majkom. No, nadzor bi bio sasvim solidna prevencija ili adaptacijski period nakon toliko dugačkog neviđanja.

 

S tim što bi bilo vrlo mudro da djecu lagano pripremate na susrete s majkom, jer sjeti li se zatražiti ovrhu radi susreta i druženja... to nije pretjerano ugodna situacija, mada bi trebala biti izvedena u najoptimalnijim okolnostima po djecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

 

Zabrane (umjesto smanjenja) su vrlo rijetke i nije dovoljno to što djeca ne žele na susrete s majkom. No, nadzor bi bio sasvim solidna prevencija ili adaptacijski period nakon toliko dugačkog neviđanja.

 

 

Iz ovoga zaključujem da je učestalo spominjanje "dobrobiti djece" stvarno i najistinitije obična floskula, ukras...

 

Kako će pomoći nadzor ako je djeci stres viđati biološku majku? Za majčinstvo nije dovoljna činjenica biološkog roditeljstva. Stres viđanja majke "pod muss" škodi dječjem psihološkom stanju i razvoju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

njenih 50% stana ide na dražbu ako ne plati alimentaciju.

vaših 50%se ne prodaje.

 

Bovu, jesi li siguran da samo 50% stana može ići na dražbu? Bojim se da to tako ne ide, već ide cijeli stan i može ga kupiti najbolji ponuđač. Naime, kako stan u stvarnosti, fizički, podijeliti na 50% + 50% pa prodavati samo pola?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u_nedoumici je napisao:

Iz ovoga zaključujem da je učestalo spominjanje "dobrobiti djece" stvarno i najistinitije obična floskula, ukras...

 

Kako će pomoći nadzor ako je djeci stres viđati biološku majku? Za majčinstvo nije dovoljna činjenica biološkog roditeljstva. Stres viđanja majke "pod muss" škodi dječjem psihološkom stanju i razvoju.

 

Obzirom na pravomoćnost odluke koja je donesena prema tadašnjim okolnostima, majka je trenutno u prilici zatražiti ovrhu nad susretima s djecom, što je spomenuto isključivo kao napomena da je dobro biti upoznat sa svim varijantama daljnjeg slijeda upravo kako bi djeca bila izložena što manjem stresu, te im na vrijeme bila pružena zaštita a i stručna pomoć ukoliko je potrebna.

 

Dobrobit djece floskula- nije: to je pojam koji nije ni izvadak iz uobičajenog svakodnevnog rječnika niti izmišljeni pravni pojam. Polazište mu je da su roditelji bitni čimbenici optimalnog psihološkog razvojnog procesa, što je utemeljeno na znanstvenim činjenicama a ne slobodnoj procjeni pojedinca.

Onom roditelju koji se procijeni pouzdanijim, stalnijim i predanijim djeca se povjeravaju, a s drugim se određuje dinamiku susreta prema konkretnoj situaciji (starost djeteta, udaljenost, druge specifičnosti, itd).

 

Da bi se susreti zabranili trebalo bi dokazati (ne proizvoljnom laičkom procjenom već kvalitetnom psihologijskom obradom i roditelja i djece kako bi se utvrdilo stanje i preciznije locirao/imenovao uzrok) kako je sam susret, makar i sat tjedno i makar u prisustvu stručne osobe, po djecu toliko štetan i destruktivan da je svako drugo rješenje apsolutno neprihvatljivo.

Osim u drastičnim situacijama će se barem pokušati neki drugi način, jer to bi bila jedna od krajnjih mjera. Obzirom na činjenicu da ta stanja nisu nužno trajna, da se na njih može utjecati ili barem sustavno pokušavati, prestanak može predložiti roditelj, dijete ili czss.

 

Roditelja koji grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava se može lišiti prava na roditeljsku skrb. Doduše, ne nužno trajno, upisuje se u maticu rođenih, te se vraća odlukom suda kad prestanu razlozi radi kojih je pravo oduzeto.

Moguće i da je majka reagirala u vremenskom roku kraćem od 3 mjeseca kako se ne bi ispunile pretpostavke za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Newbie. Evo nekih pitanja: je li onda to moguće ono što bi ratnik trebao učiniti? Zatražiti suspenziju majčine roditeljske skrbi? U tom slučaju majka nadalje nije dužna plaćati alimentaciju? Koliko bi mogao potrajati taj proces oduzimanja roditeljske skrbi i moraju li djeca do tada izvršavati, očigledno, svoju "dužnost" viđanja majke pod cijenu stjecanja trauma? Imaju li pravo djeca doći na viđanje majke i samoinicijativno otići nakon 3 minute ili moraju "odguliti" dosuđena im 2 sata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u_nedoumici je napisao:

Hvala Newbie. Evo nekih pitanja: je li onda to moguće ono što bi ratnik trebao učiniti? Zatražiti suspenziju majčine roditeljske skrbi? U tom slučaju majka nadalje nije dužna plaćati alimentaciju? Koliko bi mogao potrajati taj proces oduzimanja roditeljske skrbi i moraju li djeca do tada izvršavati, očigledno, svoju "dužnost" viđanja majke pod cijenu stjecanja trauma? Imaju li pravo djeca doći na viđanje majke i samoinicijativno otići nakon 3 minute ili moraju "odguliti" dosuđena im 2 sata?

 

roditelju kojemu se oduzme roditeljska skrb oduzimaju se prava, ali ne i obveze, što bi značilo da i dalje mora plaćati alimentaciju...mislim da čak ni zatvor ne spašava od uzdržavanja djece :frajer:

teoretski, ali samo teoretski djeca ove dobi (12 i 14) mogu otići i nakon tri minute susreta (rečeno mi na Centru, a uskoro ću vidjeti kako to funkcionira i u praksi), jer ne znam tko bi ih mogao prisiliti da ostanu negdje gdje ne žele biti, a da ne prekrši zakon; u praksi to vjerojatno znači sveopći cirkus (pozivanje mobitelom, pokušaj sprječavanja pozivanja, dolazak drugog roditelja po djecu, verbalni sukob bivših partnera, gubljenje živaca po ne znam koji put...) i dodatno traumatiziranje, ali ne vidim na koji način se to može riješiti, osim nadzorom

ukoliko je prisutan nadzor, onda se mora "odguliti" cijelo vrijeme susreta, pa makar se dva sata provelo gledajući u zid i šuteći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u_nedoumici je napisao:

Zatražiti suspenziju majčine roditeljske skrbi?

Teško jer ih sada nastoji viđati, no nije isključena mogućnost dalje.

U tom slučaju majka nadalje nije dužna plaćati alimentaciju?
Krivo, nitko ne može biti oslobođen uzdržavanja djece dok ona ostvaruju pravo na to, čak ni u tom slučaju.
Koliko bi mogao potrajati taj proces oduzimanja roditeljske skrbi i moraju li djeca do tada izvršavati, očigledno, svoju "dužnost" viđanja majke pod cijenu stjecanja trauma?
Djelomice već odgovoreno, pravomoćna odluka suda postoji. Podrazumjeva koje su daljnje i trenutne mogućnosti majke: kako je pravomoćno po pitanju uzdržavanja te je moguća ovrha, jednaka je stvar i u ovoj točci odluke o razvodu braka.
Imaju li pravo djeca doći na viđanje majke i samoinicijativno otići nakon 3 minute ili moraju "odguliti" dosuđena im 2 sata?

Nitko "puškom" ne može zadržavati ukoliko roditelj s njima postupa neprimjereno i time na njih djeluje destruktivno. Dobro im je to staviti do znanja ali ne i razgovore s njima temeljiti isključivo na tome, te im na taj način projicirati vlastita predviđanja tijeka susreta. No, poticati ih ali istovremeno i zaštititi, koristiti se prevencijom i stručnom pomoći dok situacija ne bude drugačija- to jest na dobrobit te iste djece i jednako je bitno.

 

Oboje roditelja dužni o tome voditi računa, ali naravno da se uvijek dogodi pitanje onom kojem su povjerena potiče li djecu, koliko, zašto ne više, što sve radi po tom pitanju, a upravo stoga jer su mu povjerena kao- pouzdanijoj osobi od moguće dvije.

Na trenutke to nije nimalo zahvalna uloga, mnogi forumaši će ovdje posvjedočiti tu činjenicu iz vlastitog iskustva samo malo drugačije nijanse, jer se nose sa svakom sitnicom u dječjim životima, bilo dobrom bilo lošom- svakodnevno.

 

I... lakše je dobiti određen nadzor i stručnu osobu nego odmah zabranu. Ovo prvo može biti i put/ faza ka drugome (osoba iz nadzora vodi i očevidnik o nadzoru susreta), a jednako tako i prijelaz na stabilizaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Pahuljicezg. Dodatno pitanje: recimo da se susreti odvijaju pod nadzorom. Djeca dođu i samoinicijativno žele otići nakon 3 minute. Bi li činjenica postojanja osobe koja nadzire mogla spriječiti taj "cirkus"? Ili bi osoba koja nadzire prisilila djecu na odguljivanje 2 dosuđena sata? U tom slučaju to ne bi bilo protuzakonito? Meni se čini, osoba za nadzor samo bi mogla utvrditi činjenicu da djeca ne žele ostati. Bi li osoba za nadzor mogla biti njihov otac ili to mora biti neka službena osoba Centra?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadzor može vršiti stručni djelatnik Centra ili njihov vanjski suradnik, po struci socijalni radnik ili psiholog. dakle, kompetentna te objektivna osoba, a nijedno od roditelja to nikako ne može biti, pa ne može niti vršiti nadzor.

svrha nadzora je da onemogući "cirkuse" i maksimalno zaštiti djecu; u tu svrhu se obično pišu programi nadzora, a roditelju koji ima nadzor nad susretima predlaže se na koji način da susret protekne, koje aktivnosti da organizira s djecom sukladno njihovoj dobi itd.

niti jedna ozbiljna osoba kojoj su povjerena djeca neće dozvoliti da se djeca samostalno i bez pratnje udalje i to iz dva razloga: prvo, ona odgovara za sigurnost djece, pa ih ne može pustiti da sami šalabajzaju gradom, a drugo, neće dozvoliti da je se onemogućava u izvršenju povjerenoga posla. dakle, svi moraju "odraditi" svoja dva sata, pa makar se neki durili puna dva sata u kutu. ali, kao što kaže newbie, osoba koja vrši nadzor zapisuje zbivanja tijekom susreta, te daje Centru izvještaje, prema kojima se može i mora reagirati, tako da se scene prisilnoga druženja ne bi smjele ponavljati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da me sve ovo uzrujava. Ja se prema i svojoj i prema tuđoj djeci, dakle djeci općenito, ponašam kao prema odraslima. Uvjerila sam se da takav odgoj ima dobre rezultate, potiče odgovornost i samopoštovanje u djece. Jako me smeta kad se dječja htijenja i stavovi ne uzimaju krajnje ozbiljno. Pogotovo u ovakvoj situaciji. Djeca su, normalno, povrijeđena, sve je to ostavilo posljedice na njih koje se ne daju izbrisati sudskim dekretom jer se biološka majka sad predomislila. Tu se nikako ne radi o nekakvom bezveznom dječjem hiru. Ne vidim da ovakve pravne zavrzlame neće loše utjecati na djecu. Žao mi je oca koji s jedne strane ne može zaštititi djecu, a s druge strane je i optuživan za nešto što prvo nije njegova krivica, a i očekuje se od njega da postupa na način koji stvarno i nije u interesu djece (tj. prisiljava ih na nešto što ne žele, s razlogom, i manipulira ih).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi lijepo ne "okretati pilu naopako" te dodatno uznemiravati oca koji sam brine o djeci te je za pretpostaviti da mu sve ovo zasigurno ne pada lako.

 

Nismo ovdje da laički sumnjamo u psihologijske osnove određenih zakonskih odredbi glede maloljetne djece, već da na najbolji mogući način pomognemo osobi da zajedno s njima prebrodi taj period, te pripremljeno, informirano i efikasno dočeka ma što se u budućnosti događalo s pravne strane mogućnosti gledano a isto bude iskoristivo u njihovom boljem interesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za djecu bi bilo dobro da odrade svoju povrijeđenost i da riješe svoje odnose s majkom što prije, kako ne bi vukli repove za sobom kad odrastu. to je teško, a svakako je najteže ocu koji mora naći načina kako djeci objasniti zašto je za njih dobro da viđaju majku, te im biti stalan oslonac, a po potrebi i sredstvo za ispucavanje frustracija. u tom ga smislu Centar i "pritišće", a bilo bi dobro i kad bi im svima ponudili psihološku pomoć. najlakše od svega je reći da djeca s razlogom ne žele vidjeti majku i od svega odustati, ali pitanje je da li je to, na duži rok, za njih i najbolje.

 

dakle, ratniče, moji prijedlozi su:

 

1. posavjetovati se sa stručnjacima, van centra

2. što više razgovarati s djecom, prema uputama stručnjaka

3. od Centra tražiti nadzor nad susretima

4. piti čaj od mente ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ocu je teško, a i djeci. Sistem baš i ne pomaže, dapače. Jednostavno, činjenica biološkog roditeljstva je precijenjena. Djeca taj psihološki problem mogu rješavati kad za to budu spremna, a ne po naredbi suda. Ne zaboravimo da majka želi svoje zakonsko pravo i to joj je dato, na uštrb oca i djece, a što se tiče njenih obaveza - u ovom trenutku je tužena za neplaćanje alimentacije u zadnje 3 godine!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u_nedoumici je napisao:

Ocu je teško, a i djeci. Sistem baš i ne pomaže, dapače. Jednostavno, činjenica biološkog roditeljstva je precijenjena. Djeca taj psihološki problem mogu rješavati kad za to budu spremna, a ne po naredbi suda. Ne zaboravimo da majka želi svoje zakonsko pravo i to joj je dato, na uštrb oca i djece, a što se tiče njenih obaveza - u ovom trenutku je tužena za neplaćanje alimentacije u zadnje 3 godine!

 

gospođo, iz kojeg razloga sudjelujete u ovoj raspravi? imate osobnog iskustva s ovakvim situacijama? imate stručnoga znanja o ovakvim situacijama? ili se naprosto hobistički bavite i pravom i psihologijom, vjerujući da pomažete, a zapravo, ne pomažete, nego činite štetu...

ah, Marija... :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pahuljicezg, opsesiju Marijom liječite nekako drugačije, a ne ovakvim postovima, stvarno je neukusno.

 

Sudjelujem zato što mi je osobito stalo do djece. Imam četvero djece, itekako su dobro odgojeni, veseli i odgovorni, a ja kao majka bez sumnje uspješna. Oprostite što nemam ovakvih problema. Muka me hvata da bi se mojoj djeci eventualno takvo što događalo, a također mi je stalo i do sve druge djece. Također suosjećam i divim se odgovornim roditeljima - bili biološki ili ne, a takvih nema puno.

 

Uostalom, ovdje je dat najbolji prvi odgovor, od strane Bovu-a, a ovakva teoretiziranja o "zajedničkoj skrbi" i "dobrobiti" djece ne pomažu uopće, jer se istima uvjerava oca da je u redu da postupi prema djeci prisilom, jer ga na to natjerava sistem. Da je otac smatrao da je to pravilno, a valjda ćete priznati da najbolje pozna svoju djecu, vjerojatno se ne bi tu obratio za pomoć.

 

Ako sad očekujete da ću se s Vama dalje prepucavati, poput Marije - neću, mislim da sam sve rekla, dobro obrazložila, a Vi ste shvatili ili ne do sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pahuljice, mislim da svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje, bez obzira na razinu svog osobnog iskustva.

Npr. ni ja ni nitko moj bližnji na sreću nisu stradali u prometnoj nesreći. Zar me nedostatak takvog osobnog iskustva sprečava da izrazim svoj sud protiv pijanih brzih vozača ili preblagih zakona?

 

U_nedoumici je izrekla svoje mišljenje, nije nikog uvrijedila. Zato nemojte ni vi sad temu spuštati na osobnu razinu.

 

A Marija vam vidim svima jako nedostaje, stalno je spominjete... kad poludi od štucanja možda se i vrati. :-D

 

Molim da se sad vratite na diskusiju o postavljenom pitanju.

Lijepi ozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zatražiti pomoć pravobraniteljice za djecu je u svakom slučaju, pa tako i ovom, dobar savjet: odgovara i na e-mailove vrlo ažurno i temeljito ako joj je dano dovoljno podataka.

Kontakti: Zagreb, Osijek, Rijeka, Split

 

Nije moguće postupati po nečem osim važećim zakonima:

 

1. Dobrobit djece nije navodni pojam već onaj koji se višekratno spominje u Obiteljskom zakonu.

 

2. O situacijama u kojima roditeljska skrb nije zajednička, citiram:

"...ako je drugi umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi, lišen potpuno poslovne sposobnosti, djelomice lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb ili je spriječen."

 

3. O ovome: "...mogu rješavati kad za to budu spremna, a ne po naredbi suda.":

a) U predhodnim postovima je ukazano da postoje i instrumenti koji tu spremnost nastoje osigurati.

b) Ne radi se nekoj tamo naredbi već- odluci koja je i pravomoćna i ovršna.

 

4. Pravomoćnost pred 3 mjeseca: prije toga je obaveza mogla biti precizirana i obvezujuća privremenim povjeravanjem/uzdržavanjem te ovrhom glede istog, o čemu saznanja u ovoj temi nemamo.

 

5. Određena je i (sporna) dinamika minimumom kojim se iskazalo razumijevanje za postojeću situaciju:

 

- 2h svake druge subote za djecu trenutne starosti 10, 12 i 14g

Eventualno nedostaje- nadzor za to vrijeme obzirom na iznesenu situaciju sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija