Jump to content

pricuva


cokki

Preporučene objave

Bok,

predstavnik stanara moje zgrade zeli nam povisiti pricuvu za 50% odnosno za 50 kn,zanima me koliko stanara (od 20 stanova) se mora sloziti s njegovim prijedlogom.I koje su opcije i prava onih s minimalnim primanjima kojima bi to bio ozbiljan udarac na kucni budzet?

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

predstavnik stanara nemože povečavati pričuvu.

to može samo upravitelj zgrade i to ako dobije suglasnost svih stanara.

ako se vlasnici stanova koji su vlasnici 51% stambene zgrade nesloži sa predstavnikom stanara ,pričuva nemože biti povečana,nemože biti predloženo povečanjepričuve.

svaki vlasnik dožan je plačati zajedničku pričuvo u visin 0,54% od vrijednosti stana / godišnje.(podjeljeno na 12mj.)

izračunaj.

ukoliko tako nešto i naprave tj. počnu vam slati povečane uplatnice možete tužbom od nadležnog suda tražiti da sud odredi visinu pričuve po svakom stanu uvažavajući uporabu zajedničkih djelova stana,kao i imovno stanje pojedinih vlasnika stanova.

prouči Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, od čl.80 do ?

 

 

P.S . pogledaj šta znači bok na njemačkom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mene sa obrnutim problemom....

Nisam znala za taj podatak da

"svaki vlasnik dužan plačati zajedničku pričuvo u visini 0,54% od vrijednosti stana / godišnje.(podjeljeno na 12mj.) "

Gdje to piše?

Mi pak imamo ovakvu situaciju. Živimo u zgradi koja ima 4 stana, zapravo to su dvije minijaturne kućice u nizu. Stanovi su veličine 54m2. Mi smo na gornjem katu.

Pored nas penzić i ispod nas penzić.

Na dijagonali su vlasnici koji žive u Njemačkoj i stan im služi kao vikendica, ali ne žele da im propada.

S njima se u biti jedino može i dogovoriti. Kuće su spojene, imaju odvojene kućne brojeve, ali se plaća pričuva za obje adrese skupa.

Krov je u koma stanju i penzići ni pod razno nisu zainteresirani za popravak. Kada smo unatrag nekoliko godina suprug i ja uselili u stan kompletno smo ga adaptirali i ne bi nam bilo svejedno da nam poplavi.

Upravitelj je svjestan problema, zna u kakvom je stanju krov, ali ne može postići dogovr jer smo mi i Njemci za to da se izvrši rekonstrukcija, penzići na drugoj dijagonali protiv. :misli:

 

Da smo barem mi i Njemci jedni iznad drugih sve bi se već odavno riješilo.

Obzirom da smo mi načinili kompletnu adaptaciju (stolarija, centrlno griajnje, kupaonica...) naš stan vjerojatno vrijedi nešto više od ova druga tri, kako onada odrediti ovaj postotak?

Kako uopće zaštiti svoje vlasništvo od poplave?

Pitala sam osiguranje, oni ne žele osigurati stvari u stanu od rizika prodaora vode zbog prokišnjavanja krova jer smataju da upravitelj mora o tome skrbiti. I da za slučaj da do toga dođe, i da imamo štetu moramo tužiti upravitelja!!!!

Upravitelji su ok i svjesni su problema, smataju da je jedino rješenje da se napravi rekonstrukcija krova i uzme kredit.

Ali penzići neće ni čuti. Ne čudi me ovaj ispod mene jer njemu neće curiti po glavi, ali ovaj do mene gore na katu imao je već ovog proljeća poplavu. I to se samo zakrpalo....

Što učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u Zakonu o vlasništvu idrugim stvarnim pravima (ZOV)

je navedeno postupak u slučaju da suvlasnik stana neće sudjelovati u saniranju oštečenja.

upravitelj zgrade diže kredit i postavlja se hipiteka na svaki stan.

kredit se otplaćuje iz pojačane pričuve.

a može se ići i do sudskog razvrgnuća suvlasništva.

obveza vlasnika stana je da sudjeluje u HITNIM popravcima.

možda može pomoči komunalna inspekcija, ako krov prijeti stradavanju prolaznika.

ZOV N.N 91/96 od čl.80.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to u redu, ali izglda da nažalost treba najprije čekati da dođe do poplave, a onda se natezati.

A sve bi se moglo riješiti prevencijom.

Mi također ne bi trebali biti zainteresirani za daljnje ulaganje u stan jer imamo problema sa djetetom i moramo si što prije naći neko prizemlje i puno veći prostor.

Ali ja gledam na to tako, ako se nešto dogodi, npr. poplava zbog krova, automatski će mi stan vrijediti manje i teže će ga biti prodati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sanacija krova na zgradi (odnosno izgradnja kosog krova)

Ovo nisu iste stvari. Sanacija krova koji propušta spada u hitne poslove, i upravitelj može inicirati popravak bez potpisa (ista stvar kad pukne kanalizacija koja uništava stanove), a izgradnja kosog krova, znači koji kao takav nije postojao, zahtjeva 100% suglasnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tamonegdje je napisao:

sanacija krova na zgradi (odnosno izgradnja kosog krova)

Ovo nisu iste stvari. Sanacija krova koji propušta spada u hitne poslove, i upravitelj može inicirati popravak bez potpisa (ista stvar kad pukne kanalizacija koja uništava stanove), a izgradnja kosog krova, znači koji kao takav nije postojao, zahtjeva 100% suglasnost.

 

 

Hvala na odgovoru.

 

Možete li mi samo još reći koji je to članak zakona o vlasništvu?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih se samo nadovezala da ne otvaram drugu temu.

Pošto hodam i nahodavam,a papiri su mi u Poglavarstvu več više od godinu i pol i ne radi se ništa moram vas isto pitati za savjet.

Dakle živim u obiteljskoj kuči, kuča u nizu sve u ulici su iste veličine i iste površine zemljišta.

Izgrađena je davne 42g., prva je u nju ušla moja prabaka, ali negdje 46 su uselili u gornje dvije tavanske sobe jednog čuvara zatvora.

Dakle te godine je to razdvojeno u dvije cjeline.

sada - 1996 mislim kad je bio otkup stanova moja pok. majka je donji dio otkupila, a ovaj gore u te dvije sobe nije mogao.

On je umro 97, i mi smo dobili ugovor o korištenju te dvije sobe - oni kažu stan na neograničeno.

Tom prilikom je i izašao ovlašteni sudski vještak i napravio elaborat da je kuča jedinstvena cjelina i neodvojiva. Dakle gornji dio nema wc, kupaone.

I od tada se to cijelo vrijeme piše kao gradski stan.

Ja sam prošle godine dobila od poglavarstva jer mi je majka umrla da ponovim ugovor, dakle da nije nosioc ona nego ja da predam novu dokumentaciju.

Ja sam sve novo vadila i plačala a tako i plačam pričuvu ZGRADE jer je u biti stan gornji od grada, a uvijek sve plačam sama. I fasadu, i krovište i nove cijevi vode i odvodnje i apsolutno sve jer u toj kuči živim samo ja i suprug i sin nitko više. I tu me zeza u poglavarstvu ova žena koja me pozvala , jer sam bila kod nje prošli tjedan i opet treba nešto novo. Tražila me prije godinu dana od susjeda potpis i jmbg da ja živim na toj adresi, a sad mi je rekla da opet trebaju iči kod javnog bilježnika susjedi i potpisati. Pa mislim dokle?

I dokad da plačam tu pričuvu imam unutra 7.000kn a ne mogu do njih jer mi je prinudni upravitelj - grad?? Uopče ne znam šta da radim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija