Jump to content

A-kategorija


iwek

Preporučene objave

Pozdrav svima.

 

Ovako, odlučio sam 9.6. upisati autoškolu za a kategoriju...odvozio sam svih 10 sati na motociklu od 250ccm, prijavio se i platio za ispit da bi me nakon toga zvali iz auto škole i rekli mi kako je izišao novi zakon koji propisuje da trebam imati 24 godine da bih mogao položiti za a kategoriju (meni su 22), te su mi ponudili da idem polagati A1 (do 125ccm). E sada, meni nije jasno kako sam ja mogao odvoziti svih 10 sati i prijaviti se za ispit, a da nitko u autoškoli nije znao za taj zakon prije. I ako sam ja autoškolu upisao prije donošenja novog zakona, zar ne bih trebao i polagati po starom zakonu. Još veći problem je u tome što sam ja, kada sam krenuo u auto školu dao kaparu za novi motor koji mi dolazi na proljeće 2009. i za koji mi je potrebna A kategorija, a ne A1. Odlučio sam preći na A1, ali od motora ne planiram odustati...Kolika će biti kazna kada me policija zaustavi sa A1 kategorijom, a ja vozim jači motocikl?

 

btw, zakon im je totalno nelogičan...valjda su toliko glupi da ne shvaćaju da motocikl od 125ccm može biti brži i jači od onog od 250ccm. još bih donekle i shvatio da su kategorije podijelili u konje (kwh), tu bi bilo neke logike, ali ovako...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sukladno čl. 216. st. 1. t. 3. zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukoliko se zateknete da upravljate kategorijom za koju niste položili vozački ispit, po st. 6. istog članka protiv vas će biti podnešen optužni prijedlog, novčana kazna od 5.000 do 15.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, te po pravomoćnosti rješenja dobit će te 3 negativna prekršajna boda. sukladno prekršajnom zakonu policijski službenik vas može odmah dovesti na prekršajni sud na način da će vam na ruke staviti sredstva za vezivanje (lisice), u postaji sačiniti službenu zabilješku o zaticanju, izvješće o uhićenju, optužni prijedlog, sa sudom dogovoriti termin rasprave po hitnom postupku i odvesti vas na prekršajni sud. u ovom slučaju sa vaše 22 godine starosti stječete pravo na a2 kategoriju, te ukoliko vaš motocikl kojeg namjeravate kupiti nema snagu veću od 35 kw ili omjer mase i snage ne prelazi 0,2 kw/kg - niste u prekršaju, ako je bilo koja brojka veća, onda će te pravo na upravljanje steći tek nakon dvije godine iskustva sa a2 kategorijom, a nikako prije 24. godine. sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Autoskole nisu znale, kao ni nitko drugi, sto ce pisati u novom zakonu. Nitko nije trazio njihovo misljenje, kao ni dao upute sto slijedi, a nije se znalo do posljednjeg trenutka kada ce novi zakon stupiti na snagu. Nikakvih uputa nije bilo. Isto tako, autoskole, u biti, trenutno rade po starom zakonu, novi pravilnik od strane MUPa i HAKa jos nije donesen, ako se ne varam. Dakle, ovaj puta autoskola nije kriva... Kriva je cijela organizacija, kao i nedorecenost zakona u nekim stvarima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

sukladno čl. 216. st. 1. t. 3. zakona o sigurnosti prometa na cestama, ukoliko se zateknete da upravljate kategorijom za koju niste položili vozački ispit, po st. 6. istog članka protiv vas će biti podnešen optužni prijedlog, novčana kazna od 5.000 do 15.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, te po pravomoćnosti rješenja dobit će te 3 negativna prekršajna boda. sukladno prekršajnom zakonu policijski službenik vas može odmah dovesti na prekršajni sud na način da će vam na ruke staviti sredstva za vezivanje (lisice), u postaji sačiniti službenu zabilješku o zaticanju, izvješće o uhićenju, optužni prijedlog, sa sudom dogovoriti termin rasprave po hitnom postupku i odvesti vas na prekršajni sud. u ovom slučaju sa vaše 22 godine starosti stječete pravo na a2 kategoriju, te ukoliko vaš motocikl kojeg namjeravate kupiti nema snagu veću od 35 kw ili omjer mase i snage ne prelazi 0,2 kw/kg - niste u prekršaju, ako je bilo koja brojka veća, onda će te pravo na upravljanje steći tek nakon dvije godine iskustva sa a2 kategorijom, a nikako prije 24. godine. sretno

 

Petpetica krivo tumačiš Zakon o sigurnosti prometa o cestama, ukoliko Iwek položi "A1" kategoriju, a upravalja s "A" kategorijom počinit će prekršaj iz članka 223 stavak 2, kažnjiv po stavku 3 itog članka što znači 2.000,00 kuna, koji inače glasi:

 

"Članak 223.

 

(1) U vozačku dozvolu upisuju se sve kategorije motornih i priključnih vozila kojima vozač ima pravo upravljati prema oderedbama ovoga Zakona.

 

(2) Vozač ima pravo upravljati samo onim vozilima i kategorijama vozila koje su upisane u vozačkoj dozvoli.

 

(3) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom one kategorije koja nije upisana u njegovu vozačku dozvolu."

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKAN, ako je osoba položila vozački ispit pred komisiom hak-a, a nije ishodovala vozačku dozvolu (razlozi mogu biti nemar ili istek roka važenja zdravstvenog uvjerenja, ili nešto drugo), upravlja vozilom za koju kategoriju nije ishodovana vozačka dozvola, a policijskom službeniku predoči uvjerenje hak-a o položenom vozačkom ispitu kategorije vozila kojim upravlja, tada se nalazi u prekršaju iz čl. 223. zakona o sigurnosti prometa na cestama. po tome članku može se sankcionirati iwek tek kad u 24. godini života (za 2 godine) upravlja vozilom "A" kategorije, a u vozačkoj dozvoli mu je upisana samo "A1" ili "A2" kategorija.

 

"A1", "A2" i "A" kategorije sa polažu samo jednom, a veći razredi se dobijaju vremenom. znači da 16-to godišnjak ima pravo polagati "A1" kategoriju, na 18. rođendan može poći u policijsku upravu ili policijsku postaju kod koje se vodi u evidenciji da ishoduje "A2" kategoriju sa kojom može voziti motocikle snage do 35 kw (ili do 0,2 kw/kg), a od 20.-tog rođendana može voziti sve motocikle bez ikakvih ograničenja.

 

nelogičnost je da taj 20-to godišnjak tada stječe pravo na upravljanja motocikla snage čak i preko 100 kw, dok ostali "mladi vozači" do 24.-te godine života ne smiju upravljati vozilima "B" kategorije čija je snaga veća od 75 kw.

 

OKAN detaljno pročitajte čl. 216. zakona o sigurnosti prometa na cestama

 

OKAN prema vašemu tumačenju zakona osoba koja položi vozački ispit "M" kategorije (moped), ukoliko se zatekne da upravlja vozilom "D" kategorije (autobus), može biti sankcionirana samo sa 2.000 kuna, bez ijednog negativnog prekršajnog boda i bez daljnjeg postupanja - čak bez prava da se vozač isključi iz prometa!!! (čl. 285. zspc-a). sasvim pogrešno tumačenje.

 

ukoliko osoba nije položila vozački ispit jasno piše u zakonu da upravlja prije stjecanja prava na upravljanje.

 

ako iwek bude zatečen da upravlja vozilom "A" kategorije, a nije navršio potrebnih 2 godine iskustva u "A2" kategoriji, slijedi mu već opisani način sankcioniranja.

 

 

ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA

Članak 216.

(1) Osoba može steći pravo na samostalno upravljanje vozilom određene kategorije ako je:

1) duševno i tjelesno sposobna upravljati vozilom određene kategorije,

2) navršila minimalnu dob za upravljanje vozilom određene kategorije,

3) položila vozački ispit za upravljanje vozilom određene kategorije.

(2) Minimalna dob za upravljanje vozilom pojedine kategorije je:

– navršenih 16 godina za upravljanje vozilima M, A1, F i G kategorije,

– navršenih 18 godina za upravljanje vozilima A2, B i C1 kategorije,

– navršenih 19 godina za upravljanje vozilima B+E, C1+E i C kategorije,

– navršenih 20 godina za upravljanje vozilima A i C+E kategorije,

– navršenih 21 godinu za upravljanje vozilima D, D+E i H kategorije,

– navršenih 24 godine za upravljanje vozilima A kategorije, bez posjedovanja iskustva upravljanja vozilom A2 kategorije.

...

(6) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana, kaznit će se za prekršaj osoba koja u prometu na cesti upravlja motornim vozilom prije stjecanja prava na upravljanje.

 

Članak 219.

(1) Pravo na upravljanje vozilom A kategorije s navršenih 20 godina može steći vozač koji ima vozačku dozvolu za upravljanje vozilom A2 kategorije najmanje dvije godine.

 

Članak 287.

(1) Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuje jedan negativan prekršajni bod ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 49. stavka 3., članka 53. stavka 5., članka 133. stavka 3., članka 134. stavka 5., članka 142. stavka 5., članka 181. stavka 7., članka 198. stavka 2., članka 199. stavka 7. ovoga Zakona.

(2)Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuju dva negativna prekršajna boda ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 49. stavka 4., članka 53. stavka 4., članka 59. stavka 5., članka 67. stavka 5., članka 70. stavka 3., članka 72. stavka 2., članka 74. stavka 2., članka 137. stavka 2., članka 176. stavka 5. i članka 199. stavka 8. i 9. ovoga Zakona.

(3)Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuju tri negativna prekršajna boda ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 32. stavka 4., članka 53. stavka 3., članka 54. stavka 2., članka 57. stavka 7., članka 175. stavka 3, članka 181. stavka 8., članka 199. stavka 10., članka 216. stavka 6., članka 282. stavka 9. i članka 289. stavka 4. ovoga Zakona.

 

PREKRŠAJNI ZAKON

Članak 134.

(1) Policija je ovlaštena uhititi osobu zatečenu u počinjenju prekršaja propisanog zakonom ako postoje razlozi za zadržavanje iz članka 135. ovoga Zakona.

Članak 135.

(1) Ako je protiv određene osobe podnesen optužni prijedlog za prekršaj propisan zakonom, a radi se o prekršaju protiv javnog reda i mira, prekršaju vezanom za nasilje u obitelji ili prekršaju za koji se može izreći kazna zatvora ili novčana kazna veća od 10.000 kuna, sud može sam ili na prijedlog tužitelja, nakon što je ispitao okrivljenika i utvrdio da ne postoje razlozi za odbacivanje optužnog prijedloga iz članka 161. ovoga Zakona, odrediti zadržavanje te osobe ako:

...

 

Već su donesene brojne presude na ovaj način po ovoj problematici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ovak..ja sam položio A1 sada, i kupujem motor od 20-ak kw. u autoškoli su mi rekli kako a2 nemogu položiti, jer ni jedna autoškola u hrvatskoj još ne može izdati a2 kategoriju..da li se podrazumjeva da ja ako imam a1 sa svoje 22 godine i b kategorije već 4 godine, smijem voziti taj motor od 30-ak konja (20-ak kw)...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se budu izdavale nove vozačke dozvole pisat će vam "A2" kategorija, a u 24. godini života stjećete prava na "A" kategoriju, bez dodatnog polaganja, kao što je već navedeno.

 

Ovo je sve napisano latiničnim slovima na hrvatskom jeziku za koje se nadam da razumjete. Ako ne, zamolite nekoga da vam ih pročita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

:palacdolje: Dragi moji dokle ide nelogičnost politike i zakona, a samo s jednim ciljem da vam otmu sto više novaca.......

Iznijet cu vam svjež slučaj o toj famoznoj A kategoriji......

 

Naime danas nam je poznato da se po novom zakonu nažalost tri puta polaže da se dobije A kategorija i to A1, A2 i konacno A ako dijete od 16 godina poželi voziti motor, to zadovoljstvo kosta skoro 10 tisuca kuna, prežalosno.......Ali izbor je na osobi hoce li polagati po redu ili ce biti u prekrsaju do 24 godine i onda polagati odmah za A i mozda usparati 5-6 tisuca kuna.......

 

Naš slučaj je malo drugačiji ali smo dovedeni pred gotov čin i osjećamo se više nego izigrani......

15. veljače 2007. dečko je navršio 16 godina i krenuo u autoškolu polagati za A kategoriju, tada su još vrijedila pravila da ako nema 18 godina može polagati jedino za A1 kategoriju a kad navrši 18 godina dolazi u MUP po novu vozačku uz formular i slike.......naravno da svatko normalan pristaje i plaća autoškolu cca 3500 kuna sa svime.....tada su i u autoškoli bile iste cijene za A i A1 kategoriju samo onaj tko je imao 18 godina dobio je ovaj drugi proizvod i stvar riješena........dečko je dakle položio 17. svibnja 2007 i stekao A1 kategoriju.

 

Prije nekoliko dana posjecujemo MUP i hladan tuš nas osvježava jer nam kažu da se opet mora polagati za A2 kategoriju i dati autoškoli sljedecih 3000 kuna po novom zakonu koji je donesen u lipnju 2008 godine........dakle ona priča da oni koji su položili po starim pravilima više ne vrijedi a ta pravila se upravo od 1. siječnja 2009 počela primjenjivati........dakle da je dečko imao sreće i samo prije dva mjeseca navršio 18 godina ostalo bi mu u novčaniku oko 6000 tisuca kuna i sav sretan bi dobio A kategoriju koju je prije dvije godine platio......

 

Sad se pitamo zašto smo kažnjeni na takav način i zašto barem ovi pametni političari onda nisu uzeli u obzir da barem one ljude koji su položili po starom zakonu automatski daju A2 kategoriju ako vec ne A.......jer da smo ovo znali ranije nikada ne bih bacali novac nego cekali......dakle nije nam dat izbor i jos smo osteceni radi nedorečenosti i općeg kaosa.......

 

Nadam se da ste me razumjeli....pozdrav..... !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

twins je napisao:

Naime danas nam je poznato da se po novom zakonu nažalost tri puta polaže da se dobije A kategorija i to A1, A2

 

MUP nam kažu da se opet mora polagati za A2 kategoriju !

Ovdje netko ne zna svoj posao.

 

Kada se jednom položi bilo koja kategorija iz "A" vrste, godinama se stječe pravo na upravljanje svim "A" kategorijama.

 

Kad se jednom položi "C1" kategorija godinama se stječe pravo na upravljanje "C" kategorijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O da itekako dobro rečeno da mnogi ne znaju svoj posao......nego kako sada dokazati i na koji način da smo barem malo u pravu barem ovi ljudi koji su u prijelaznom periodu nesto obavili......jer u zakonu nigdje ne stoji niti se spominje recimo za one koji su polagali evo prije godinu dvije a nisu imali 18 godina dakle jedino sto su mogli dobiti bilo je A1 jer takodjer niti A2 nije postojala......

 

Jedinu korist imaju autoskole koje se prave mutave i kazu cijenu posebno za A1 za A2 ili A he he ......a ovce neka placaju.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravak mene samoga:

 

Svatko ima pravo na pogreška pa i ja. Bolje da se sam ispravim.

 

Ipak se kategorije ne dobivaju automatizmom.

 

Pravo na polaganje A1 kategorije stječe se sa 16 godina polaganjem vozačkog ispita radnog obujma motora najmanje 120 cm³, snage do 11 kW i najvećom brzinom najmanje 80 km/h.

 

Pravo na polaganje A2 kategorije stječe se sa 18 godina polaganjem vozačkog ispita radnog obujma motora najmanje 240 cm³, snage od 15 kW do 35 kW, omjerom snage i težine ne većoj od 0,2 kW/kg.

 

Pravo na polaganje A kategorije stječe se sa 24 godine polaganjem vozačkog ispita radnog obujma motora najmanje 490 cm³, snage motora iznad 35 kW. Izuzetak su osobe koje imaju dvije godine iskustva u upravljanju A2 kategorije, te stječu pravo na upravljanje vozilima A kategorije sa 20 godina.

 

Pravo na polaganje C1 kategorije stječe se sa 18 godina na kamionu NDM 4 T, duljine 5 m i brzine od 80 km/h. Vozilo mora biti opterećeno teretom. Vozačka dozvola se izdaje na 10 godina.

 

Pravo na polaganje C kategorije stječe se sa 20 godina na kamionu NDM 12 T, duljine 8 m, širine 2,4 m i brzine od 80 km/h. Vozilo mora biti opterećeno teretom. Vozačka dozvola se izdaje na 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma jasan je novi zakon iako je potpuno bezobrazno napravljen jer da bi postao vlasnikom A kategorije placas tri puta po cca 3500 kuna dakle A kategorija bude kostala preko 10 000 kuna , pa jel to moguće............. naravno ako dijete od 16 pocne voziti motor, dakle drugim riječima poruka nase pametne vlade je da uopce prije 24 godine nemojte sjesti na motor jer cemo vas oderati i sto se bude dogodilo.......nitko nece i dalje polagati prije 24 jer ce time "možda" ušparati 1000 eura ako ga murija ne uhvati......a bježanja ce biti više nego ikada......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

decki samo jedno pitanje. dakle, imam 19 godina, u 6 mjesecu prosle godine polozio sam A kategoriju, znaci po starom zakonu. E sad mene zanima dali ja smijem voziti motocikle jace od 100 ks. neznam dali onaj zakon sto postoji za automobile vrijedi i za motocikle. to me brine jer sad zabrana vise nije do 20 god nego do 24 god, a meni dolazi motocikl od 185 ks.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi ZSPC u čl. 216. st. 2. propisuje minimalnu dob za upravljanje vozilima pojedine kategorije.

 

Ne udovoljavate tim uvjetima.

 

Tek nakon što sakupite dvije godine iskustva u A2 kategoriji možete upravljati A kategorijom.

 

Znači, do lipnja 2010. godine ne možete upravljati tako jakim motociklom.

 

Osobno smatram da je novi ZSPC u tom dijelu neustavan, ali svakako je važeći sve dok netko ne podnese prijedlog za ocjenu suglasnosti s Ustavom i dok Ustavni sud ne donese odluku.

 

Do tada rizikujete kaznu od 5.000 do 15.000 kuna ili zatvor do 60 dana + 3 negativna prekršajna boda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija