Jump to content

Ugovor o najmu


MILOJKO

Preporučene objave

Da li je moguće da zaključim ugovor o najmu stana, a da ne overim isti kod javnog bilježnika? Nalazim se u inostranstvu, a nekretnina mi je u Hrvatskoj, pa sam mislio da produžim ugovor o najmu na način da mi samo pošalju potpisani ugovor u dva primerka, da oba potpišem i da jedan vratim, a da drugi ostavim sebi kao garanciju.Da li mogu biti oštećen na taj način?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nisam pravnik nego govorim na temelju iskustva s iznajmljivanjem od 1998.g. Isplati se potpisati ugovor u 4 primjerka i prijaviti stanara te plaćati porez jer on će se posvađati sa susjedima pa kad dođe do gužve važno je da se može pozvati policija da među njima pravi red. S problemima neplaćanja nisam se sreo možda zato što su znali da su prijavljeni pa da nema muljanja. Porez je 15% + prirez na najamninu od koje je odbijeno 30% za amortizaciju stana, bez obzira na najmodavčeve ukupne prihode!? Ugovor nikad nisam ovjeravao kod bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

MILOJKO je napisao:

Da li je moguće da zaključim ugovor o najmu stana, a da ne overim isti kod javnog bilježnika? Nalazim se u inostranstvu, a nekretnina mi je u Hrvatskoj, pa sam mislio da produžim ugovor o najmu na način da mi samo pošalju potpisani ugovor u dva primerka, da oba potpišem i da jedan vratim, a da drugi ostavim sebi kao garanciju.Da li mogu biti oštećen na taj način?

 

Jeste teoriski je moguce, i u praksi, ali da dodje do nekakvih komplikacija, ugovor ovjeren kod javnog biljeznika je svakako sigurniji dokument jer javni biljeznik potvrdjuje da je ta osoba u u njegovoj nazocnosti vlastorucno potpisala taj dokument.

 

Za ostvarivanje odredjenih prava, prijavu poreza,nije nuzna ovjera kod javnog biljeznika,bar su meni tako rekli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javni bilježnik ovjerava samo potpis ne sadržaj ugovora.

 

Najmodavac sam i nikad ne ovjeravam ugovore u JBU.

 

Porez se prijavljuje u poreznom uredu gdje nadmodavac ima prebivalište, ali se novac prosljeđuje lokalnoj samoupravi gdje se nalazi nekretnina. Ugovor je potrebno prijaviti i toj lokalnoj samoupravi jer postoji kaznena odredba u zakonu o najmu stanova.

 

Akontacija poreza jest 15% ali to nije konačan iznos. Meni koji ostvarujem i druge veće prihode ukupan porez je 25% + prirez, dok osobi bez prihoda se sva uplaćena akontacija može vratiti ukoliko ukupan zbroj svih prihoda ne prelazi godišnji neoporezivi dio.

 

U praksi to znači da najmoprimci kod neke siromašne bakice ne mogu ostvariti poreznu olakšicu na najam stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

petpetica, imam jedno pitanje, s obzirom da vidim da si dosta iskusan clan.

 

Zasto ne ovjeravas ugovor kod javnog biljeznika? Naravno, ustedis nesto vremena i love, no ima li nekih razlika u pravnom statusu ugovora?

 

Osim toga, ne razumijem ovaj primjer s bakicom na kraju posta. Nije li najmoprimcima apsolutno svejedno kakva je porezna situacija najmodavca, odn. koliko on poreza placa na sve svoje dohotke? Prema mojem skromnom razumijevanju, najmoprimci (podstanari) imaju pravo prikazati uplacene najamnine kao osobni odbitak i na temelju toga ostvariti povrat poreza, ciji iznos ovisi iskljucivo o njihovim primanjima, a ne i najmodavcevim.

 

Zahvaljujem na pojasnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlika u pravnom statusu ugovora - nemam pojma. Nisam pravnik, to bi trebalo njih pitati. Ja svoje pravne dileme rješavam tako da pitam prijatelje pravnike ili logikom zdravog razuma.

 

Što bilježnici ovjeravaju? Samo potpis. Ne ulaze u bit teksta. Na mojim ugovorima obavezno uz ime i prezime osobe navodim i datum rođenja, kao i vrstu i broj isprave iz koje sam utvrdio identitet osobe. Sasvim dovoljno. Taj ugovor se ne može osporiti jer je osoba već platila najam i plaća ga unaprijed za onoliko vremena koliko želi koristiti predmet najma.

 

Dalje, ovjera potpisa košta negdje oko 50 kuna za svaki primjerak ugovora. Meni ih treba 5 komada. Jedan za poreznu upravu, drugi za prijavu boravišta najmoprimca, treći tjelu lokalne samouprave (koja vodi evidenciju iznajmljenih stanova), četvrti za moju, a peti za najmoprimčevu arhivu. Tih 5 komada bi trebao platiti 240 kuna? Nema šanse.

 

Za primjer "BAKICA" sa sigurnošću znam da porezni referenti odbijaju povrat poreza ukoliko po istom predmetu porez nije ni naplaćen. Ukoliko predmetna bakica nema mirovinu, a prihod od imovine ne prelazi neoporeziv iznos, porez će plaćati, ali nakon obračuna godišnjeg dohodka sva isplaćena svota će joj biti vraćena, što onemogućava povrat poreza najmoprimcu.

 

Volio bih vidjeti još nečije mišljenje ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija