Jump to content

Povijest nasljeđivanja-gdje je dobiti?


Yasmeen

Preporučene objave

Molim savjet!

Na kuću za koju smo nedavno ishodovali uvjerenje o gradnji prije 1968. koje vrijedi kao građevinska dozvola, htjeli bismo priključak vodovoda. Uz to rješenje treba priložiti vlasnički list. Vlasnički list glasi na pradjeda mog djeda,a kuća i zemljište je u stvarnom posjedu mog djeda. Za tu i susjednu parcelu pokrenuli smo postupak parcelacije i razrješavanja vlasništva,ali se tom procesu ne nazire skori kraj,a stvar s vodovodom je,naravno,hitna.

Postoji li mogućnost da se stvar ubrza i da se priključak dobije na temelju vlasničkog lista takvog kakav jest? Možda da se dokaže slijed nasljeđivanja iza prapradjeda-ako da,kako,pa priloži uvjerenju i VL-u? Gdje se može dobiti povijest nasljeđivanja?Moji nemaju nikakve dokumentacije u smislu rješenja s ostavinske rasprave,ugovora o doživotnom uzdržavanju ili sl.,zagubilo se ili nije ni postojalo,tko bi znao...

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestica u zemljišnim knjigama (gruntovnici)glasi na djedovog pradjeda (baka mojeg djeda je dobila tu zemlju u miraz,ali to,naravno,nije nigdje provedeno napismeno,samo usmeno)s napomenom u teretovnici da upisi do 26.12.1958.pod brojem nekim,nisu prepisani. Moj djed je živ,a ima i sestru koja bi mogla biti nasljednik,ali je ona svoj dio udajom dobila i odrekla se drugih prava na nasljeđivanje. U katastru se čestica pojavljuje u 2 posjedovna lista jer su taj prapradjed i praprabaka imali 2 sina koji se katastarski vode kao posjednici-oba umrli (moj pradjed i njegov brat). Tu česticu mi posjedujemo i koristimo već preko 50 godina,44 godine je stara kuća,a prije je bila oranica koju su moji obrađivali generacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kako Vam zornije to još mogu opisati. Baka mog djeda s očeve strane je u miraz od svog oca (to je tak pra na n-tu djed o kojem govorimo)dobila tu zemlju. Nakon njezine smrti zemlju je dobio njezin muž (djed mog djeda),a nakon njega djeca,koja su mrtva. Zadnji živi nasljednici su moj djed i žena njegovog pokojnog bratića i na njihovim posjedovnim listovima se zemlja vodi. Ona je potpisala izjavu da se slaže s parcelacijom niti ne osporava bilo što jer svatko svoj dio parcele koristi već generacijama. Moj otac,koji bi bio nasljednik iza djeda je umro,živa je baka,a očevi nasljednici smo brat i ja. Pokrenuta je tužba kojom ja tužim djeda kao zadnjeg živog nasljednika jer želim tu zemlju prepisati na sebe. Znam da je i više nego teško objašnjiva situacija,ali vjerujem da će mi netko bar malo moći pomoći savjetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovorit ću Vam pod pretpostavkom da je osoba koju ste vi označili kao "taj pradjed" i koja je upisana u z.k. kao vlasnik zapravo otac Vašeg djeda.

 

U tom slučaju su djed i njegova sestra zakonski nasljednici "toga pradjeda".

 

Postoje dvije mogućnosti.

 

Prva je da je ostavinska rasprava iza "toga pradjeda" provedena, ali u njoj nije odlučeno o čestici koja je u pitanju.

 

U tom slučaju trebate potražiti z.k. uložak za čestice o kojima jest bilo odlučeno, zatražiti povijesni izvadak, u povijesnom izvatku vidjeti po kojem je dokumentu - rješenju o nasljeđivanju - izvršen upis u korist Vašeg djeda, zatražiti kopiju toga rješenja iz zbirke isprava, na temelju toga Vaš djed treba podnijeti zahtjev za odlučivanje o toj čestici (i drugima, ako ih ima) kao naknadno pronađenoj imovini.

 

U tom postupku će trebati pozvati i djedovu sestru odnosno njezine nasljednike da se izjasne i ustupe svoj zakonski dio djedu. Ako ne budu poštivali taj davni dogovor, imate problem koji ćete rješavati u parnici.

 

Ako to uspije, djed se upisuje u z.k. kao vlasnik i radi s tom imovinom što hoće - ustupa ili poklanja ili prodaje ili priznaje Vašu tužbu. Može se i u samom postupku odreći nasljedstva u korist potomaka, pa izravno postajete vlasnikom.

 

Druga je mogućnost da uopće nije bilo ostavinskog postupka, ili se ne može utvrditi da ga je bilo. Onda djed treba pokrenuti ostavinski postupak na temelju smrtovnice ili izvatka iz matične knjig umrlih za "toga pradjeda" i izvadaka iz z.k., ili se može tražiti da matični ured dostavi smrtovnicu za "toga pradjeda" sudu.

 

Dalje je postupak isti kao i za naknadno pronađenu imovinu.

 

Bez obzira što djeluje komplicirano, mislim da je to najjednostavniji postupak koji se može okončati za koji mjesec, ovisno o sudu kod kojega se provodi.

 

Alternativa Vam je pojedinačni ispravak zemljišnih knjiga na temelju podataka iz katastra, izjava svjedoka, izvadaka iz matičnih knjiga umrlih, a radi upisa djeda kao vlasnika, ili Vas ako ste faktični vlasnici i ako se djed složi.

 

Mislim da ne možete ništa postići tužbom koju ste pokrenuli, jer tužite osobu - djeda - koja nije, formalno, z.k. vlasnik. Ako tužbu i dobijete, to može biti za izvanknjižno vlasništvo, pa opet morate sređivati stanje uzemljišnim knjigama.

 

Isto tako ne ide ni tužba za dosjelost, jer ne možete tužiti upisanu osobu koja je umrla, nego njezine nasljednika, a to se onda svodi na ostavinski postupak.

 

Šteta što ste krenuli naopako i potrošili dosta vremena, jer je valjani upis u zemljišne knjige preduvjet za praktično sve ostalo u vezi s nekretninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,ali sad sam još više zbunjena nego prije tim više što nas je na postupak koji sam opisala uputila sutkinja koja je i žalbu čak sastavila. Nakon toga,sud je izašao-zajedno s predstavnikom katastra,na teren i utvrdili su da se mora napraviti parcelacija,utvrditi starost objekta i kad se sva dokumentacija skupi,doći k njima da se nastavi s postupkom.Trenutno čekamo od ureda za prostorno uređenje i graditeljstvo rješenje o formiranju građ.čestice tj.odobrenje parcelacijskog elaborata nakon čega bi sa svime trebalo ići u katastar i gruntovnicu da se ispravi upis...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda ćete možda ići na pojedinačni ispravak u z.k.

 

To je alternativa koju sam Vam gore spomenuo - ili rješavanje nasljedstva, ili pojedinačni ispravni postupak.

 

Meni tu nije jasna jedna stvar, a to je da ste tužili svoga djeda, a djed nije z.k. vlasnik. Ne znam kako ćete to riješiti u parnici. Uobičajeno je da stvarni vlasnik tuži formalnog vlasnika upisanog u z.k.

 

Ali sutkinja to sasvim sigurno zna bolje od mene, barem bi trebalo biti tako, pa se nemojte uzbuđivati oko ovoga što sam napisao. Ako pak ne zna, a napravi pogrešnim postupkom u Vašu korist - što Vas to smeta?

 

O kakvoj žalbi govorite, to ne razumijem.

 

Vaš, je, dakle, problem vodovod, jer ne želite čekati kraj parnice.

 

Tu ne vidim drugog rješenja osim da čekate upis u z.k., ili da se pokušate dogovoriti s vodovodom da Vam priznaju katastarsko stanje (koje je u korist djeda), njegovu izjavu i objasnite im kakav je postupak u toku.

 

Samo usputna napomena: što se tiče slijeda nasljeđivanja, ako u z.k. doista nije otac Vašeg djeda (Vaš pradjed) nego doista njegov pradjed (Vaš (n*pra)djed), što mi je sasvim nevjerojatno, ostavnina bi se trebala moći provesti na isti način koji sam opisao, samo bi trebali podaci iz matičnih knjiga o izravnom rodoslovnom slijedu. Kako znate da je to (n*pra)djed), a ne pradjed? Možda su imali ista imena, to je bilo uobičajeno. Ovo pitam iz čiste znatiželje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na objašnjenju.

Vjerujte,sigurna sam da je u pitanju pradjed moga djeda,a ne moj pradjed,nema ni približno isto ime ni prezime kao moj pradjed.Imam vlasnički list koji,kako rekoh,glasi na ime tog mog šukun ili kako već djeda. Razlog iz kojeg se naši preci nisu upisivali u vlasničke knjige kad su se počele voditi je izbjegavanje poreza na nasljedstvo,a katastarski su se uredno prenosili kako bi mogli plaćati porez na zemlju koji se plaćao u bivšoj državi.Ovo je tipičan primjer i sad mi,njihovi nasljednici moramo rješavati zavrzlame koje su davno trebale biti riješene na mnogo lakši način.

Zabuna,ne žalbu nego tužbu.

Tužila sam djeda jer me tako dotična gospođa sutkinja savjetovala i sama je sastavila tužbu. Cijelo ovo rodbinsko stablo joj je razjašnjeno tako da ne vjerujem da se tu zeznula...Meni bi isto bilo logičnije ovo što ste Vi napisali,da se tuži formalnog vlasnika,ali valjda oni znaju.

S obzirom na vijesti koje svakodnevno slušamo nisam više sigurna da li itko u ovoj državi išta zna...

Da,da nema tog problema s vodovodom ne bismo se ni petljali u taj gordijski čvor,barem ne još.Probat ću tako,već sam i razmišljala o tome jer tko zna kad će ova trakavica završiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, moje poštovanje prema dugoj tradiciji Vaše obitelji. Mislim da se u većini obitelji sjećanja, a kamoli ne imovina, gube s pradjedovima.

 

Vaš ostavinski postupak (ne nagovaram Vas, nego samo komentiram) bi bio više rodoslovno istraživanje nego rješavanje o nasljeđu :-)

 

Za to biste trebali u matičnim uredima putem izvadaka iz knjiga rođenih i umrlih dokazati rodoslovni slijed. Međutim, tako stare zapise vjerojatno ne biste mogli naći u matičnim uredima, pa niti crkvenim knjigama u koje su se upisivali rođeni i umrli prije uvođenja građanskih matičnih knjiga, nego u arhivama. Teoretski, morali biste dokazati i da ne postoje druge grane u kojima ima nasljednika istog nasljednog reda.

 

No, naši su sudovi prilično ležerni po tim pitanjima, možete im zatajiti i žive nasljednike, a kamoli ne neki detalj iz rodoslovlja, pa će sutkinja vjerojatno donijeti neku odluku onako poprijeko, oslanjajući se na katastarsko stanje i iskaze Vašeg djeda i Vas. To bolje za Vas, iako ćete ostati bez dokumentacije o rodoslovnom stablu :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oh,pa nije to ništa neuobičajeno. Imamo mi imovine u obliku zemlje poprilično samo što je većina toga sa stajališta vlasništva u ovakvom stanju i upuštanje u rašćišćavanje toga bilo bi ravno Sizifovom poslu,barem dok država ne odluči napraviti nekakvog reda oko zemljišnih knjiga. Tog valjda ima samo kod nas da su vlasnici zemlje ljudi koji su ne desetljećima nego stoljećima mrtvi...

Jedno mi sad nije jasno: kako su mogli upisati tog prapradjeda kao vlasnika ako se,kako ste Vi rekli,u 19.stoljeću (a tad je on živio) nisu vodile knjige u obliku kakav je danas (katastar i gruntovnica)?

Dobro ste primijetili,više istraživanje obiteljskog stabla nego išta drugo. No,to me oduvijek zanimalo pa mi je ovo možda prilika da se malo poigram Sherlocka Holmesa :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ne znam točno kad su formirane zemljišne knjige i katastar, ali na području gdje je vladala Austro-Ugarska, to je bilo negdje u 19. stoljeću. Međutim, i prije toga su se valjda vodili neki zapisi o vlasništvu, pa je to onda vjerojatno preuzeto u novoformirane knjige.

 

Našao sam ovo:

 

1806.-1810....

- Ipak j e Bachov apsolutizam proveo valjane reforme i u Hrvatskoj : ubrzao je proces ukidanja feudalnih odnosa,uredio katastar, gruntovnicu, banski stol i uveo građanski i kazneni zakon s novim postupkom.

 

http://www.hrvatskapovijest.com/xix.htm

 

Što se tiče nesređenog z.k. vlasništva, mislim da biste trebali razmisliti o tome da to sredite, barem tamo gdje nije potrebna nova parcelacija nego samo ispravljanje podataka o vlasništvu.

 

Računica je vrlo jednostavna: nekretnina sa nesređenim vlasništvom je jeftina, ona sa sređenim je skuplja. Kako bude na tržištu nestajalo "čistih" nekretnina, rast će vrijednost ovih drugih. Naravno, ovisi o lokaciji itd.

 

Ako su vaši vlasnički odnosi čisti a neažurni, tj. nema formalno upisanih vlasnika koji nisu stvarni vlasnici itd., kroz vanparnične postupke pojedinačnih ispravaka zemljišnoknjižnog stanja mogli biste to riješiti relativno brzo.

 

Pogledajte ovo:

 

http://www.uredjenazemlja.hr/infotelefon.do

 

Za rodoslovlje odite na

 

www.pogodak.hr

 

i tražite rodoslovlje ili rodoslovno ili genealoško ili genealogija. Ima dosta hrvatskih izvora iz kojih možete vidjeti kako početi i gdje tražiti podatke. Recimo ovaj:

 

http://www.rodoslovlje.hr/

 

Neki nude i takvo istraživanje kao uslugu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija